Kudowski Wierch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kudowski Wierch
Państwo  Polska
Pasmo Gorce, Karpaty
Wysokość 1024 m n.p.m.
Położenie na mapie Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego
Mapa konturowa Gorców, Pienin, Beskidu Sądeckiego, blisko centrum na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kudowski Wierch”
Ziemia49°29′25,6″N 20°17′39,5″E/49,490444 20,294306

Kudowski Wierch (1024 m) – mało wybitny szczyt w Paśmie Lubania w Gorcach. W północnym kierunku, do Ochotnicy Dolnej opada z niego grzbiet oddzielający dolinę Kudowskiego Potoku od doliny Jurkowskiego Potoku. W kierunku południowym tworzy krótki grzbiet opadający w widły potoku Lemierzysko i jego dopływu – Michalowego Potoku[1].

Stoki Kudowskiego Wierchu porasta las, ale po wschodniej stronie szczytu głównym grzbietem ciągnie się widokowa polana Kudów należąca do położonej u południowych podnóży Pasma Lubania wsi Mizerna. W jej dolnej części rosną dwa duże jesiony. W ich pobliżu można jeszcze odnaleźć fundamenty, piwniczkę i dziczejące śliwy będące pozostałością kiedyś stojących tu zabudowań gospodarstwa. Obecnie polana zarasta lasem, kiedyś jednak były na niej pola orne. Było to gospodarstwo oddalone od najbliższych zabudowań o godzinę drogi pieszo, a od najbliższego sklepu o dwie godziny. Dojazd furmanką był praktycznie niemożliwy. Wybudowane było w oryginalnym stylu; dwuizbowy dom z sienią, izbą czarną i izbą białą, stodoła i obora tworzyły czworobok. Właściciele opuścili go w 1967 r. pozostawiając wszystkie sprzęty i otwarte drzwi[2].

Dawniej polany ciągnęły się również na głównym grzbiecie po zachodniej stronie Kudowskiego Wierchu. Na mapie Geoportalu opisane są jako Jachymówki i Wyrobisko, obecnie są już niemal całkowicie zarośnięte lasem[2].

Szlaki turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki, odcinek z Przełęczy Knurowskiej przez Turkówkę, Bukowinkę, Cyrlę, Studzionki, Kotelnicę i Runek na Lubań. Czas przejścia: 4 h, ↓ 3:05 h[3]
Widok na Pasmo Lubania z Pienin Czorsztyńskich (znad Hałuszowej)
Widok na Pasmo Lubania z Pienin Czorsztyńskich (znad Hałuszowej)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i satelitarna. [dostęp 2017-04-26].
  2. a b Marek Cieszkowski, Paweł Luboński: Gorce – przewodnik dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2004. ISBN 83-89188-19-8.
  3. Gorce. Mapa turystyczna 1:50 000. Kraków: Compass, 2007. ISBN 978-83-89165-39-8.