Przedsiębiorstwo Państwowe Film Polski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Film Polski
Państwo

 Rzeczpospolita Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

13 listopada 1945

Data likwidacji

1 stycznia 1952

Forma prawna

przedsiębiorstwo państwowe

Dyrektor

zobacz listę

brak współrzędnych

Przedsiębiorstwo Państwowe „Film Polski” – polskie przedsiębiorstwo państwowe, istniejące w latach 1945–1952. Jego zadaniem była produkcja i dystrybucja filmów oraz organizacja życia kulturalnego.

Historia i zadania[edytuj | edytuj kod]

Aleksander Ford – pierwszy dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego Film Polski

Przedsiębiorstwo Państwowe Film Polski powstało na mocy dekretu Krajowej Rady Narodowej z dnia 13 listopada 1945 roku o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego „Film Polski” (Dz.U. z 1945 r. nr 55, poz. 308). Jego siedzibą była Warszawa. Zgodnie z zapisami dekretu do zadań przedsiębiorstwa należały: zakładanie i prowadzenie wytwórni: taśmy filmowej i papierów fotograficznych, sprzętu kinotechnicznego oraz filmów, sprzedaż i wynajem filmów polskich w kraju i za granicą oraz zakup i wynajem filmów zagranicznych na terenie Polski, zakładanie i prowadzenie teatrów świetlnych (kin) oraz publiczne wyświetlanie filmów. Ponadto Film Polski zajmował się działalnością propagandową i kulturotwórczą, szkoleniem kadr oraz współpracą zagraniczną. W zakresie zakładania i prowadzenia wytwórni taśmy filmowej i papierów fotograficznych oraz sprzedaży i wynajmu filmów w kraju i za granicą oraz zakupu i wynajmu filmów zagranicznych przedsiębiorstwo było monopolistą (art. 4 ust 1 dekretu)[1].

W 1945 roku podjęto decyzję o przejęciu na potrzeby przedsiębiorstwa hali sportowej przy ul. Łąkowej 29 w Łodzi i jej adaptacji na halę zdjęciową. W pomieszczeniach tych zrealizowano pierwszy polski powojenny film fabularnyZakazane piosenki (reż. Leonard Buczkowski)[2].

W 1952 roku przedsiębiorstwo zostało przekształcone w Centralny Urząd Kinematografii, a w roku 1957 w Naczelny Zarząd Kinematografii Ministerstwa Kultury i Sztuki[3].

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

Produkcja filmowa[edytuj | edytuj kod]

Kadr z filmu Zakazane piosenki (1945)

Podczas swojego funkcjonowania Przedsiębiorstwo Państwowe Film Polski wyprodukowało 110 filmów: dokumentalnych, fabularnych oraz animowanych. Pierwszym wyprodukowanym filmem był dokument pt. Wieś i miasto z 1945 roku (realizacja: Eugeniusz Jaryczewski, zdjęcia: Seweryn Kruszyński)[4].

Filmy fabularne wyprodukowane przez Film Polski[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dekret Krajowej Rady Narodowej z dnia 13 listopada 1945 roku o utworzeniu przedsiębiorstwa państwowego „Film Polski” (Dz.U. z 1945 r. nr 55, poz. 308).
  2. Wiesław Stempel: Przemysł filmowy w Polsce Ludowej. [w:] „Kino” 1970, nr 7, s. 29–35 [on-line]. www.akademiapolskiegofilmu.pl. [dostęp 2015-02-16]. (pol.).
  3. Film Polski, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2017-08-14].
  4. Przedsiębiorstwo Państwowe Film Polski. www.filmpolski.pl. [dostęp 2015-03-06].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]