Rákosmente

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rákosmente – XVII. dzielnica Budapesztu leżąca na Dunaju; położona na wschodzie miasta. Jest to największa dzielnica stolicy Węgier o powierzchni 54,83 km². Jest 25 razy większa od XVI dzielnicy miasta. Jej nazwa i nazwy jej części pochodzą od przepływającego przez nią potoku Rákos.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Na północnym zachodzie Rákosmente graniczy z XVI. dzielnicą miasta, na zachodzie częściowo graniczy z Kőbánya, na południowym zachodzie graniczy częściowo z Pestszentlőrinc-Pestszentimre.

Równina peszteńska jest obszarem pagórkowatym. Tutaj znajduje się najwyżej położony punkt miasta – Leśne Wzgórze (241 m).

Prawie 50 hektarów dzielnicy stanowi bagno Merzse-mocsár, które jest jednym z ostatnich terenów podmokłych Budapesztu[1]. Znajduje się tutaj 130 gatunków liściastych, 51 gatunków roślin jednoliściennych oraz 11 gatunków ptaków; w tym dwa chronione: czapla siwa i kobczyk czerwony.

Części Rákosmente[edytuj | edytuj kod]

Transport[edytuj | edytuj kod]

W dzielnicy znajduje się Örs vezér tere (początek linii metra M2), które przechodzi w Kerepesi út oraz Köbánya-Kispest (początek linii M3). Drogą Bökényfoldi Cinkotai lub obwodnicą Kerepesi Kereszturi można dostać się do Pesztu. Ulica Peszteńska (Pesti út) prowadzi do centrum dzielnicy. W godzinach porannych i popołudniowych na trasie przeciwnej do centrum miasta jest duże zagęszczenie ruchu, na skutek czego drogi wewnętrzne Pesztu w tej dzielnicy miasta są prawie nieużywane.

Kolej[edytuj | edytuj kod]

Dzielnica biegnie przez północną część autostrady M80a, gdzie znajduje się linia kolejowa Budapeszt – Hatvan oraz przez południową część autostrady 120a, przy linii kolejowej Budapeszt – Szolnok. W dzielnicy znajduje się dworzec kolejowy oraz parking P+R.

Kultura w dzielnicy[edytuj | edytuj kod]

W dzielnicy znajduje się teatr Gozón Gyúla Kamaraszínház oraz Centrum Kulturalne im. Alexandra Vigyázó. Dawniej w dzielnicy znajdowało się kino; jednak po upadku komunizmu zostało zamknięte.

W dzielnicy znajduje się bagno Merzse, które obecnie stanowi rezerwat, oraz jezioro Naplás. Można odwiedzić wystawę ceramiki w domu Béli Bartóka oraz dom, w którym jest wystawa drewnianych przedmiotów. Jest tu również zamek Podmaniczky-Vigyázó w stylu barokowym, zbudowany w 1760 r. W dzielnicy znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II.

Kościoły[edytuj | edytuj kod]

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

W dzielnicy znajduje się co najmniej jedno prywatne przedszkole, szkoła podstawowa oraz uczelnia pod wezwaniem św. Pawła.

Multimedia[edytuj | edytuj kod]

Dzielnica posiada własną stację radiową (Radio 17) oraz telewizyjną (Rákosmente 17). Wydawany jest dwutygodnik Posłaniec Rady Powiatu oraz miesięczniki Helyi Hírek, Helyi Théma, Rákosmenti Miújság, Rákosvidék, Tizenhetedik, Hírmentén.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Természet ismereti séta a Merzse-mocsár vidékén (węg.). s. 5. [dostęp 2018-10-18].