Riverside (zespół muzyczny)
Riverside na koncercie Hellfest w Clisson 17 czerwca 2023 roku. | |
Rok założenia | |
---|---|
Pochodzenie | |
Gatunek | |
Wydawnictwo |
InsideOut Music, Mystic Production, Laser’s Egde, Rock Serwis, Progteam |
Powiązania |
Hate, Thunderbolt, Lunatic Soul, Saltus, Kataxu, Domain, Swastyka, Meller Gołyźniak Duda |
Skład | |
Mariusz Duda Piotr Kozieradzki Michał Łapaj Maciej Meller | |
Byli członkowie | |
Piotr Grudziński Jacek Melnicki | |
Strona internetowa |
Riverside – polski zespół muzyczny wykonujący muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego. Został założony w 2001 roku w Warszawie przez perkusistę Piotra Kozieradzkiego, gitarzystę Piotra Grudzińskiego (zmarły w 2016), basistę i wokalistę Mariusza Dudę, i klawiszowca Jacka Mielnickiego, zastąpionego w 2003 przez Michała Łapaja. Skład zadebiutował wydanym w 2003 roku albumem pt. Out of Myself. Płyta przysporzyła zespołowi pewnej popularności w Polsce, w tym za sprawą piosenki „Loose Heart” notowanej na Liście Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia. Kolejne nagrania kwartetu ukazały się w 2005 roku na płycie zatytułowanej Second Life Syndrome. Była to pierwsza produkcja Riverside, która znalazła się w zestawieniu OLiS.
Trzeci album składu zatytułowany Rapid Eye Movement ukazał się w 2007 roku. Płyta przyniosła zespołowi pierwszy, choć niewielki sukces w Holandii, gdzie trafiła na tamtejszą listę sprzedaży MegaCharts. W 2009 roku ukazała się czwarta produkcja Riverside pt. Anno Domini High Definition. Wyróżniony złotą płytą materiał znalazł się na szczycie listy najpopularniejszych płyt w Polsce (OLiS). Piąta płyta zespołu zatytułowana Shrine of New Generation Slaves została wydana w 2013 roku. Wydawnictwo dotarło do 2. miejsca zestawienia OLiS. Płyta trafiła także na listy przebojów w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Holandii i Finlandii. Był to największy sukces komercyjny w historii działalności zespołu.
W swej twórczości grupa poruszała takie zagadnienia jak zaburzenia psychiczne, miłość czy konflikt wewnętrzny. Powszechnie zespół zalicza się do grup grających rocka lub metal progresywny. Ponadto kwartet w swej twórczości odwołuje się do stylów muzyki, m.in. : rock alternatywny, indie rock, hard rock, post-rock, heavy metal, metal alternatywny i rock eksperymentalny. Pomimo znacznej popularności, w tym głównie na europejskiej scenie muzyki rockowej i heavymetalowej, grupa nigdy nie zwróciła większej uwagi mediów głównego nurtu w Polsce[1]. Byli i obecni członkowie grupy utworzyli lub współtworzyli inne zespoły i projekty poboczne, m.in. : Hate, Thunderbolt, Lunatic Soul, Saltus, Kataxu, Domain czy Sunwheel.
Historia
[edytuj | edytuj kod]2001–2004 (Out Of Myself)
[edytuj | edytuj kod]Zespół został założony w 2001 roku w Warszawie z inicjatywy gitarzysty Piotra Grudzińskiego, znanego z występów w grupie Unnamed i perkusisty Piotra Kozieradzkiego, byłego członka kwartetu Hate[2]. Muzycy do współpracy zaprosili wokalistę i basistę Mariusza Dudę, byłego członka Xanadu i klawiszowca Jacka Melnickiego, byłego członka Cedamus[3]. Rok później muzycy dali pierwsze koncerty w Warszawie i Otwocku[4]. W 2003 roku w limitowanym do 300 egzemplarzy nakładzie ukazało się pierwsze demo zespołu pt. Riverside. Nagrania zostały rozdane podczas koncertu Riverside w warszawskim klubie Kopalnia 15 marca tego samego roku[5]. W grudniu tego samego roku został wydany singel Loose Heart. Piosenka dotarła do 17. miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia (LP3)[6]. W międzyczasie nakładem samego zespołu ukazał się debiutancki album Riverside pt. Out of Myself. Płyta została nagrana w należącym do Melnickiego DBX Studio[7]. Natomiast oprawę graficzną wykonał Pjepshu. 15 grudnia nakładem Mystic Production ukazało się pierwsze dostępne w powszechnej sprzedaży wznowienie debiutu. Oprawę graficzną reedycji wykonał amerykański grafik Travis Smith, znany m.in. ze współpracy z zespołami, m.in. : Control Denied czy Lux Occulta. Pod koniec roku z zespołu odszedł Jacek Melnicki, którego zastąpił Michał Łapaj[8]. W 2004 roku muzycy podpisali kontrakt z wytwórnią muzyczną Laser’s Egde, nakładem której na świecie został wydany debiut Riverside[9]. Wcześniej grupa odbyła trasę koncertową w Polsce, pod nazwą Progressive Tour I 2004. Natomiast 11 czerwca muzycy wystąpili na festiwalu Ryockowisko w Goleniowie[10]. W październiku skład udał się do Holandii, gdzie wziął udział w festiwalu Prog Power Festival w Baarlo. Po powrocie do Polski Riverside kontynuował występy w ramach Progressive Tour II 2004.
2005–2006 (Second Life Syndrome)
[edytuj | edytuj kod]7 marca 2005 roku ukazał się minialbum Voices in My Head. Pochodzące z płyty piosenki „Stuck Between” i „Us” dotarły odpowiednio do 20. i 34. miejsca LP3[6]. W kwietniu, muzycy rozpoczęli europejską trasę koncertową Out Of Myself European Tour 2005[11]. Latem zespół podpisał kontrakt z wytwórnią muzyczną InsideOut Music[12]. Następnie formacja wystąpiła na wielu festiwalach, w tym na Eclipsed Festival w Niemczech i Prog Nose Festival w Belgii. 8 października tego samego roku został wydany singel Conceiving You, który poprzedził wydany 31 października drugi album pt. Second Life Syndrome[13]. Płytę nagraną w Serakos Studio we współpracy z producentami muzycznymi Magdą i Robertem Srzednickimi ozdobiła grafika Travisa Smitha. Wydawnictwo spotkało się z przychylnymi recenzjami krytyków muzycznych[14]. Holenderski magazyn Aardshock i niemiecki magazyn Eclipsed Magazine uznały Second Life Syndrome za album miesiąca[14]. Płyta dotarła także do 22. miejsca zestawienia OLiS[15]. Od marca do maja 2006 roku skład dał wiele koncertów w ramach europejskiej trasy koncertowej Second Live Syndrome Tour[16]. Występy odbyły się m.in. w Polsce, Czechach, Austrii i Hiszpanii. Natomiast latem zespół wystąpił m.in. podczas festiwalów, w tym m. in: : Castle Party w Polsce, Masters of Rock w Czechach, czy NEARFest w USA[17]. W październiku grupa odbyła drugą część Second Live Syndrome Tour, która objęła wyłącznie Polskę.
2007–2008 (Rapid Eye Movement)
[edytuj | edytuj kod]10 czerwca 2007 roku ukazał się singel „02 Panic Room”, który zwiastował trzeci album. Podczas promocji do piosenki zrealizowano teledysk, który wyreżyserowali Maciej Pawelczyk i Radosław Wikiera[18]. W międzyczasie formacja wzięła udział w trasie koncertowej Chaos In Motion – World Tour, poprzedzając występy Dream Theater, m.in. w Polsce, Portugalii i Francji[19]. 24 września została wydana płyta Rapid Eye Movement[20]. Nagrania zostały zrealizowane w łódzkim Toya Sound Studios i warszawskim studiu Serakos[21]. Oprawę graficzną przygotował Travis Smith[21]. Płyta dotarła do 2. miejsca zestawienia OLiS[15]. Płyta przyniosła zespołowi także pierwszy, choć niewielki sukces w Holandii, gdzie trafiła na 73. miejsce tamtejszej listy sprzedaży – MegaCharts[22]. Trzeci album studyjny Riverside był promowany podczas trasy koncertowej Rapid Eye Movement Tour. Muzycy wystąpili m.in. w Turcji, Finlandii, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. 17 marca 2008 został wydany kolejny singel pt. „Schizophrenic Prayer”[23]. Utwór dotarł do 31. miejsca LP3[6]. Również w marcu singel „02 Panic Room” uzyskał status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 10 tys. egzemplarzy[24][25][26]. Latem kwartet koncertował podczas festiwalów, m.in. : Prog Power w USA, FMPM Festival w Kanadzie, Burg Herzberg Festival w Niemczech czy Union of Rock w Polsce. Natomiast w listopadzie ukazał album koncertowy Reality Dream. Nagrania zostały wydane w limitowanym do 1000. egzemplarzy nakładzie w formie płyty CD, a także w wersji płyty gramofonowej w nakładzie 500 sztuk. Równolegle odbyła się europejska trasa koncertowa składu Reality Dream Tour.
2009–2012 (Anno Domini High Definition)
[edytuj | edytuj kod]26 kwietnia 2009 roku zespół wziął udział w koncercie charytatywnym na rzecz poszkodowanego w wypadku samochodowym Adriana Kowanka[27], wokalisty znanego z występów w kwartecie deathmetalowym Decapitated. Wcześniej formacja rozpoczęła prace nad kolejną płytą. 19 czerwca został wydany czwarty album Riverside pt. Anno Domini High Definition[28]. Płyta została zrealizowana w olsztyńskim Studiu X we współpracy z producentem muzycznym Szymonem Czechem[29]. Okładkę ponownie wykonał Travis Smith. Wyróżnione złotą płytą za sprzedaż 15 tys. egzemplarzy[30] nagrania dotarły do 1. miejsca zestawienia OLiS[15]. Album dotarł także do 58. i 94. miejsca, odpowiednio holenderskiej i niemieckiej list sprzedaży[22][31]. Natomiast pochodząca z albumu piosenka „Egoist Hedonist” dotarła do 31. miejsca LP3[6]. Podczas promocji, do końca roku zespół koncertował na europejskiej trasie koncertowej Anno Domini High Definition Tour[32]. Grupa wystąpił m.in. w Polsce, Rosji, Włoszech, Francji i Niemczech. 14 grudnia 2009 zostało wydane w Europie pierwsze wydawnictwo DVD zespołu pt. Reality Dream[33]. Na albumie poza nagraniami koncertowymi znalazł się także zrealizowany przez Johna Visa film pt. „Behind the Curtain”[34]. Na początku 2010 roku Riverside kontynuował promocję czwartej płyty podczas koncertów, m.in. w Grecji, Bułgarii, Turcji i Szwajcarii.
2013–2014 (Shrine Of New Generation Slaves)
[edytuj | edytuj kod]W maju 2011 roku z okazji dziesięciolecia działalności Riverside grupa wspomagana przez Tides From Nebula odbyła europejską trasę koncertową Riverside Anniversary Tour[35]. 20 czerwca tego samego roku nakładem wytwórni muzycznych Progteam, Glassville Records i Laser’s Edge ukazał się drugi minialbum Riverside pt. Memories in My Head[36]. Materiał był promowany singlem pt. Forgotten Land, który dotarł do 6. miejsca LP3[6]. Piosenka posłużyła także do promocji fabularnej gry komputerowej Wiedźmin 2: Zabójcy królów[37]. Latem kwartet zagrał podczas festiwali De Pul i Bospop w Holandii, Veruno Prog Festival we Włoszech i Przystanek Woodstock w Polsce[38][39]. Natomiast od października do listopada formacja kontynuowała trasę Riverside Anniversary Tour. W międzyczasie, 5 września do sprzedaży trafił sześciopłytowy BOX Reality Dream Trilogy[40]. Na wydawnictwo złożyły się cztery albumy studyjne zespołu i nagrania koncertowe[41].
18 stycznia 2013 roku w Polsce ukazał się piąty album studyjny kwartetu pt. Shrine of New Generation Slaves[42]. W pozostałych krajach i w Stanach Zjednoczonych materiał został wydany odpowiednio 21 stycznia i 5 lutego tego samego roku. Album został zarejestrowany w warszawskim Serakos Studio we współpracy z jego właścicielami Magdą i Robertem Srzednickimi. Okładkę po raz kolejny namalował Travis Smith[43]. Płytę poprzedził wydany 17 grudnia 2012 roku singel pt. „Celebrity Touch”, który dotarł do 24. miejsca LP3[6]. Do promocji utworu został zrealizowany również teledysk, który wyreżyserował Mateusz Winkiel[44]. Wydawnictwo dotarło do 2. miejsca zestawienia OLiS[15]. Płyta trafiła także na listy przebojów w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Holandii i Finlandii[22][31][45][46][47]. Był to największy sukces komercyjny w historii działalności zespołu. Promocja płyty wiązała się również z najdłuższą w historii zespołu trasą koncertową, w ramach której zespół zagrał nie tylko w niemal wszystkich krajach europejskich, ale również w Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych[48]. Ostatni, setny koncert odbył się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie[49].
Od 2015 (Love, Fear and the Time Machine i Eye Of The Soundscape)
[edytuj | edytuj kod]4 września 2015 ukazała się szósta płyta Love, Fear and the Time Machine, która została uznana albumem roku w plebiscycie miesięcznika Teraz Rock[50][51]. 21 lutego 2016 w wieku 40 lat zmarł nagle Piotr Grudziński[52]. Kondolencje z powodu niespodziewanej śmierci muzyka złożyli m.in. Steven Wilson, Mike Portnoy i Anathema[53]. W oficjalnym oświadczeniu zespół poinformował, że zgon gitarzysty nastąpił z powodu nagłego zatrzymania krążenia, jednocześnie zostały odwołane wszystkie koncerty planowane na 2016 rok[54]
22 września 2016 roku zespół na swojej oficjalnej stronie internetowej opublikował oświadczenie, w którym poinformował, iż zespół będzie kontynuował działalność w składzie Mariusz Duda, Michał Łapaj i Piotr Kozieradzki, nie przeprowadzając castingu na nowego gitarzystę. Poinformowano również o planach koncertowych, między innymi o zagraniu koncertu kilka dni po rocznicy śmierci Grudzińskiego i o chęci nagrania nowego albumu, który ma być „powrotem do mocniejszego i bardziej intensywnego brzmienia”[55].
21 października 2016 roku został wydany kompilacyjny, instrumentalny album Eye of the Soundscape zawierający również nowe utwory, ostatnie nagrane z Piotrem Grudzińskim[56]. 4 listopada grupa zapowiedziała koncert w Progresji, który odbył się 25 lutego 2017 roku. Bilety na koncert zostały wyprzedane w przeciągu jednego dnia[57]. Tydzień później zespół zapowiedział kolejny koncert w Progresji mający się odbyć 26 lutego. Bilety na drugi koncert również wyprzedano w komplecie. 16 listopada tego roku została wydana biografia zespołu, pt. „Sen w wysokiej rozdzielczości” autorstwa Maurycego Nowakowskiego (ISBN 978-83-64373-43-5).
Muzyka i teksty
[edytuj | edytuj kod]Zespół jest powszechnie zaliczany do grup grających rocka[58][59][60][61][62][63][64] lub metalu progresywnego[62][65][66][64] kwartet w swej twórczości odwołuje się ponadto do stylów: rock alternatywny[63], indie rock[63], post-rock[63], heavy metal[63], metal alternatywny[63], rock eksperymentalny[63] i hard rock[67]. Według gitarzysty zespołu Piotra Grudzińskiego rozwiązania kompozycyjne w muzyce Riverside mogą budzić skojarzenia z twórczością zespołów, m. in: Pain of Salvation, Porcupine Tree, czy Tool[7]. Autorem tekstów na wszystkich płytach grupy był basista i wokalista Mariusz Duda. Motywy są niezmienną dla Riverside cechą występującą na wszystkich albumach studyjnych. Na wydanym w 2003 roku debiucie zespołu Out of Myself dziennikarz czasopisma Teraz Rock – Michał Kirmuć – przywołał odniesienia do twórczości zespołu Pink Floyd[68]. Wydany w 2005 roku album pt. Second Life Syndrome przyniósł zmiany stylistyczne za sprawą klawiszowca Michała Łapaja, który w 2003 roku zastąpił Jacka Melnickiego. Nowy muzyk w grupie Riverside zastosował partie organów Hammonda, które według Łukasza Wewióra, redaktora, także związanego z pismem Teraz Rock, sugerują wpływy wczesnej twórczości hardrockowej grupy, Deep Purple[69].
Trzecia produkcja zespołu Rapid Eye Movement nie przyniosła zmian stylistycznych[70][71]. Kolejny album formacji, Anno Domini High Definition, ukazał się w 2009 roku. Recenzent serwisu Onet.pl – Przemysław Jurek – wymienił nieobecne na poprzednich produkcjach Riverside wpływy muzyki elektronicznej[72]. Jurek wskazał także na uformowanie się oryginalnego stylu Riverside. Jednakże dziennikarz nie wymienił części składowych swego stwierdzenia. Z kolei według dziennikarza magazynu Teraz Rock – Marcina Gajewskiego – za sprawą piosenki „Driven To Destruction” zespół ponownie odwołał się do Porcupine Tree[73]. Drugi, jubileuszowy minialbum składu pt. Memories in My Head z 2011 roku zawierał wpływy hard rocka[74]. Nagrania były w pewnym stopniu zapowiedzią kierunku, jaki grupa obrała na kolejnej płycie. Wydany w 2013 roku piąty album Riverside pt. Shrine of New Generation Slaves został utrzymany w stylistyce hardrockowej, czego przyczyną, według Mariusza Dudy było wyczerpanie się formuły stylistycznej obecnej na poprzednich wydawnictwach[75]. Potwierdzeniem tego była recenzja Pawła Gzyla na łamach Onet.pl, który wymienił ponadto „echa” twórczości zespołów Yes i Opeth (patrz Heritage, 2011)[67]. Wydany w 2015 album Love, Fear and the Time Machine przyniósł znaczne złagodzenie brzmienia. Inspiracje Mariusza Dudy (który pierwszy raz samodzielnie skomponował materiał na płytę) sięgały lat osiemdziesiątych i do twórczości zespołów, w tym m.in. The Cure lub Marillon[76]
Muzycy
[edytuj | edytuj kod]
|
|
|
- Oś czasu
Dyskografia
[edytuj | edytuj kod]Albumy studyjne
[edytuj | edytuj kod]Tytuł | Dane dot. albumu | Pozycja na liście | Sprzedaż | Certyfikat | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
POL [15] |
HOL [22] |
DEU [31] |
CHE [46] |
FIN [47] |
BEL (WAL) [45] |
BEL (FLA) [45] |
UK [78] | ||||||||||||
Out of Myself |
|
– | – | 13 | – | – | – | – | – | ||||||||||
Second Life Syndrome |
|
22 | – | – | – | – | – | – | – | ||||||||||
Rapid Eye Movement |
|
2 | 73 | – | – | – | – | – | – | ||||||||||
Anno Domini High Definition |
|
1 | 58 | 94 | – | – | – | – | – |
|
|||||||||
Shrine of New Generation Slaves |
|
2 | 28 | 33 | 51 | 41 | 109 | 130 | – |
| |||||||||
Love, Fear and the Time Machine |
|
2 | 4 | 18 | 25 | 31 | 51 | 73 | 67 |
|
|||||||||
Wasteland |
|
1 | 28 | 13 | 23 | 30 | 111 | 79 | 83 |
|
| ||||||||
ID.Entity |
|
2 | 9 | 4 | 6 | 14 | 125 | 87 | 89 | ||||||||||
„–” album nie był notowany. |
Kompilacje
[edytuj | edytuj kod]Tytuł | Dane dot. albumu | Pozycja na liście | Sprzedaż | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
POL [15] |
HOL [22] |
DEU [31] |
CHE [46] |
BEL (WAL) [45] |
BEL (FLA) [45] | ||||||||||||||
Reality Dream Trilogy |
|
– | – | – | – | – | – | ||||||||||||
Eye of the Soundscape |
|
4 | 60 | 69 | 92 | 112 | 122 |
| |||||||||||
„–” album nie był notowany. |
Albumy wideo
[edytuj | edytuj kod]Tytuł | Dane dot. albumu | Pozycja na liście |
---|---|---|
FIN [84] | ||
Reality Dream |
|
8 |
Minialbumy
[edytuj | edytuj kod]Tytuł | Dane dot. albumu | Pozycja na liście | |||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
POL [85] | |||||||||||||||||||
Voices in My Head |
|
– | |||||||||||||||||
Memories in My Head |
|
34[86] | |||||||||||||||||
„–” album nie był notowany. |
Single
[edytuj | edytuj kod]Tytuł | Rok | Pozycja na liście | Certyfikat | Album | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
LP3 [6] |
UWM [87] |
SLiP [88] |
Turbo Top [89] | ||||||||||||||||
„Loose Heart” | 2003 | 17 | – | – | – | Out of Myself | |||||||||||||
„Conceiving You” | 2005 | 31 | – | – | – | Second Life Syndrome | |||||||||||||
„02 Panic Room” | 2007 | – | – | – | – |
|
Rapid Eye Movement | ||||||||||||
„Schizophrenic Prayer” | 2008 | 31 | – | – | – | ||||||||||||||
„Forgotten Land” | 2011 | 6 | – | – | – | Memories in My Head | |||||||||||||
„Celebrity Touch” | 2013 | 24 | 28 | 45 | 10 | Shrine of New Generation Slaves | |||||||||||||
„Vale of Tears” | 2018 | – | – | – | – |
|
Wasteland | ||||||||||||
„River Down Below” | 1 | – | – | 1 |
| ||||||||||||||
„Lament” | – | – | – | – |
| ||||||||||||||
"I'm Done With You" | 2022 | – | – | – | – | ID.Entity | |||||||||||||
"Self-Aware" | 22 | 23 | – | 19 | |||||||||||||||
"Friend or Foe?" | 2023 | 33 | – | – | – | ||||||||||||||
„–” singel nie był notowany. |
Inne notowane utwory
[edytuj | edytuj kod]Tytuł | Rok | Pozycja na liście | Album | ||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
LP3 [6] |
UWM [90] |
LP1 [91] |
Turbo Top [89] |
PiK [92] |
PRO [93] |
PRM [94] | |||||||||||||
„Out of Myself” | 2003 | – | – | 1 | – | – | – | – | Out of Myself | ||||||||||
„Stuck Between” | 2005 | 20 | – | – | – | – | – | – | Voices in My Head | ||||||||||
„Us” | 34 | – | – | – | – | – | – | ||||||||||||
„Egoist Hedonist” | 2009 | 31 | – | – | 1 | – | – | – | Anno Domini High Definition | ||||||||||
„The Depth of Self Delusion” | 2013 | 1 | 17 | – | 2 | 10 | 18 | 5 | Shrine of New Generation Slaves | ||||||||||
„We Got Used To Us” | 6 | 14 | – | 11 | 13 | – | – | ||||||||||||
„Found (The Unexpected Flaw of Searching)” | 2015 | 4 | 9 | – | 4 | – | 16 | – | Love, Fear and the Time Machine | ||||||||||
„Time Travellers” | 2016 | 3 | 13 | – | – | 13 | – | – | |||||||||||
„Guardian Angel” | 2018 | 3 | – | – | 1 | – | – | – | Wasteland | ||||||||||
„–” utwór nie był notowany. |
Pozostałe
[edytuj | edytuj kod]Tytuł | Dane dot. albumu | Uwagi |
---|---|---|
Riverside |
|
Demo |
Reality Dream |
|
Album koncertowy |
Lost’ n’ Found – Live in Tilburg |
|
Album koncertowy |
Woodstock Festival Poland 2011 |
|
Album koncertowy |
Teledyski
[edytuj | edytuj kod]Tytuł | Rok | Reżyseria | Album | Źródło |
---|---|---|---|---|
„02 Panic Room” | 2007 | Maciej Pawelczyk, Radek Wikiera | Rapid Eye Movement | [18] |
„Celebrity Touch” | 2013 | Mateusz Winkiel | Shrine of New Generation Slaves | [44] |
„The Depth Of Self-Delusion” (Lyric Video) | – | [95] | ||
„Discard Your Fear” (Lyric Video) | 2015 | – | Love, Fear and the Time Machine | [96] |
„Found (The Unexpected Flaw of Searching)” | Tomasz Pulsakowski, Sightsphere | [97] | ||
„Shine” | 2016 | Eye of the Soundscape | [98] |
Nagrody i wyróżnienia
[edytuj | edytuj kod]Rok | Kategoria | Tytułem | Nagroda | Nota | Źródło |
---|---|---|---|---|---|
2006 | The Best Progressive Metal Album | Second Life Syndrome | Metal Storm Awards, 2005 | 6. miejsce | [99] |
Najlepszy wokalista | Mariusz Duda | Plebiscyt Teraz Rock, 2005 | 6. miejsce | [100] | |
Najlepszy instrumentalista | Piotr Grudziński | 9. miejsce | |||
Najlepszy zespół | Riverside | 2. miejsce | |||
Najlepsza płyta | Second Life Syndrome | 4. miejsce | |||
Najlepszy przebój | „Conceiving You” | 5. miejsce | |||
Nadzieja | 1. miejsce | ||||
2008 | Album roku | Rapid Eye Movement | Plebiscyt Mystic Art, 2007 | 1. miejsce | [101] |
Płyta roku 2007 | Plebiscyt Rockmetal.pl | 3. miejsce | [102] | ||
Najlepsze zdjęcia | „02 Panic Room” | Yach Film | Nominacja | [103] | |
2009 | Najlepszy zespół – Polska | Riverside | Plebiscyt Magazynu Gitarzysta, 2009 | 2. miejsce | [104] |
Najlepsza płyta – Polska | Anno Domini High Definition | 2. miejsce | |||
2010 | The Best Progressive Metal Album | Metal Storm Awards, 2009 | 3. miejsce | [105] | |
2011 | Instrumentalista roku | Mariusz Duda | Plebiscyt magazynu Metal Hammer, 2010 | 1. miejsce | [106] |
2012 | Zespół roku | Riverside | Plebiscyt Teraz Rock, 2011 | 10. miejsce | [107] |
2013 | Breakthrough Artist | Progressive Music Awards | Nominacja | [108] | |
Anthem | „Celebrity Touch” | Nominacja | |||
2014 | Instrumentalista roku | Mariusz Duda | Plebiscyt Teraz Rock, 2013 | 5. miejsce | [109] |
Zespół roku | Riverside | 3. miejsce | |||
Płyta roku | Shrine of New Generation Slaves | 2. miejsce | |||
Przebój roku | „The Depth of Self Delusion” | 4. miejsce | |||
2015 | Zdjęcia | „Found (The Unexpected Flaw of Searching)” | Yach Film | Nominacja | [110] |
2016 | Music video | Award of Excellence Canada International Film Festival |
Nagroda | [111] | |
Album roku rock | Love, Fear and the Time Machine | Fryderyki 2016 | Nominacja | [112] | |
Anthem | „Towards The Blue Horizon” | Progressive Music Awards | Nagroda | [113] | |
Band / Artist Of The Year | Riverside | Nominacja | [114] | ||
2023 | Najlepszy przebój | „I'm Done With You” | Plebiscyt Teraz Rock, 2022 | 4. miejsce | [115] |
2024 | Najlepsza płyta | „ID.Entity” | Plebiscyt Teraz Rock, 2023 | 2. miejsce | [116] |
Przebój roku | „Friend Or Foe?” | 7. miejsce | [117] | ||
Album roku rock | „ID.Entity” | Fryderyki 2024 | Nominacja | [118] |
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Zbigniew Zegler: Riverside śpiewa o tym, że Polacy są zniewoleni. polskieradio.pl. [dostęp 2013-02-11]. (pol.).
- ↑ Maurycy Nowakowski: Biografia Riverside. riversideband.pl. [dostęp 2013-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-01-15)]. (pol.).
- ↑ Brian Adair: Riverside Biography. progarchives.com. [dostęp 2009-12-28]. (ang.).
- ↑ Adam Kaliszewski: Debiut warszawskich grup progresywnych. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
- ↑ Riverside: Promo gotowe. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
- ↑ a b c d e f g h Archiwum Listy Przebojów Trójki. lp3.pl. [dostęp 2009-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-10-07)]. (pol.).
- ↑ a b Wywiad: Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-09]. (pol.).
- ↑ Riverside: Sukcesy na Zachodzie. muzyka.interia.pl. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
- ↑ Światowy kontrakt Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
- ↑ Riverside gwiazdą Ryockowiska. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
- ↑ Europejska trasa Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
- ↑ Riverside w Inside Out. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
- ↑ Singiel i płyta Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
- ↑ a b Druga płyta Riverside podbija Europę. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
- ↑ a b c d e f OLiS – sprzedaż w okresie 24.10.2005 – 06.11.2005. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-07]. (pol.).
OLiS – sprzedaż w okresie 24.09.2007 – 30.09.2007. olis.onyx.pl. [dostęp 2009-12-07]. (pol.).
OLiS – sprzedaż w okresie 15.06.2009 – 21.06.2009. olis.onyx.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
OLiS – sprzedaż w okresie 21.01.2013 – 27.01.2013. olis.onyx.pl. [dostęp 2013-02-01]. (pol.).
OLiS – sprzedaż w okresie 11.09.2015 – 17.09.2015. olis.onyx.pl. [dostęp 2015-09-25]. (pol.).
OLiS – sprzedaż w okresie 21.10.2016 – 27.10.2016. olis.onyx.pl. [dostęp 2016-11-03]. (pol.).
OLiS – sprzedaż w okresie 28.09.2018 – 04.10.2018. olis.onyx.pl. [dostęp 2018-10-11]. (pol.).
OLiS – sprzedaż w okresie 20.01.2023 – 26.01.2023. olis.pl. [dostęp 2023-02-02]. (pol.). - ↑ Wiosenna trasa Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
- ↑ XIII edycja Castle Party. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
- ↑ a b Dyskografia Riverside. riverside.art.pl. [dostęp 2009-12-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-14)]. (pol.).
- ↑ Riverside przed Dream Theater!. interia.pl, 2007-04-13. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
- ↑ Wieści z obozu Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
- ↑ a b „Rapid Eye Movement” Riverside gotowy. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
- ↑ a b c d e Riverside Dutch Charts. dutchcharts.nl. [dostęp 2009-12-07]. (niderl.).
- ↑ Riverside: „modlitwa schizofrenika”. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
- ↑ Sukces Riverside. interia.pl, 2008-03-17. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
- ↑ Złota płyta dla Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
- ↑ a b Złote płyty CD przyznane w 2008 roku [online], ZPAV [dostęp 2020-07-09] .
- ↑ Riverside i Vader dla Covana. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
- ↑ Riverside: nowy album w sprzedaży. onet.pl, 2009-06-16. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
- ↑ Riverside: obraz naszych czasów w rozdzielczości HD. rockmetal.pl. [dostęp 2009-12-28]. (pol.).
- ↑ a b Złote płyty CD przyznane w 2011 roku [online], ZPAV [dostęp 2020-07-09] .
- ↑ a b c d Chartverfolgung / Riverside / Longplay. musicline.de. [dostęp 2011-03-21]. (niem.).
- ↑ Riverside: najdłuższa trasa w historii. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
- ↑ Reality Dream DVD. riversideband.pl. [dostęp 2013-01-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-28)]. (pol.).
- ↑ Znamy szczegóły podwójnego DVD Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
- ↑ Trasa Riverside na 10. urodziny. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
- ↑ „Memories In My Head” Riverside w sklepach. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
- ↑ Riverside z Wiedźminem. interia.pl, 2011-05-07. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
- ↑ Riverside zagra na trzech festiwalach. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
- ↑ Startuje „Przystanek Woodstock 2011”. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
- ↑ Jubileuszowa trylogia Riverside. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
- ↑ Riverside – Reality Dream Trilogy. discogs.com. [dostęp 2013-02-08]. (ang.).
- ↑ Nowa płyta Riverside od dzisiaj w sklepach. [dostęp 2013-01-18].
- ↑ Riverside prezentuje szczegóły nowego albumu. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
- ↑ a b Zobacz najnowszy klip Riverside!. riversideband.pl. [dostęp 2013-01-21]. (pol.).
- ↑ a b c d e Riverside Belgian Albums Chart. ultratop.be. [dostęp 2013-02-01]. (ang.).
- ↑ a b c Chartverfolgung / Riverside / Longplay. hitparade.ch. [dostęp 2013-02-01]. (niem.).
- ↑ a b Riverside Finnish Albums Chart. finnishcharts.com. [dostęp 2013-02-06]. (ang.).
- ↑ Riverside wyrusza w wielką trasę. terazrock.pl. [dostęp 2015-07-04]. (pol.).
- ↑ Riverside w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. [dostęp 2015-01-04].
- ↑ Teraz Rock, nr 2 (156), luty 2016.
- ↑ Riverside – Love, Fear and the Time Machine. olis.onyx.pl. [dostęp 2017-02-26]. (pol.).
- ↑ Nie żyje Piotr Grudziński gitarzysta Riverside. www.terazrock.pl. [dostęp 2016-02-24]. (pol.).
- ↑ Muzycy reagują na śmierć Piotra Grudzińskiego. antyradio.pl. [dostęp 2016-02-24]. (pol.).
- ↑ Riverside odwołuje trasę koncertową. terazrock.pl. [dostęp 2016-03-03]. (pol.).
- ↑ Riverside – And there where three... again [online], riversideband.pl [dostęp 2017-02-25] (pol.).
- ↑ Riverside – Eye of the Soundscape. olis.onyx.pl. [dostęp 2017-02-26]. (pol.).
- ↑ Dodatkowy koncert Riverside w Progresji. magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2017-02-26]. (pol.).
- ↑ Grzegorz Żurek: Riverside – Anno Domini High Definition recenzja. magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2013-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-21)]. (pol.).
- ↑ Jurek Gibadło: Riverside – Memories In My Head recenzja. magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2013-02-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-09-21)]. (pol.).
- ↑ Szymon Kubicki: Riverside – Reality Dream recenzja. magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2013-02-07]. (pol.).
- ↑ Robert Trusiak: Riverside – Shrine of New Generation Slaves recenzja. magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2013-02-06]. (pol.).
- ↑ a b Encyclopaedia Metallum – Riverside. metal-archives.com. [dostęp 2009-04-04]. (ang.).
- ↑ a b c d e f g Gregory Heaney: Riverside Biography. allmusic.com. [dostęp 2013-02-07]. (ang.).
- ↑ a b Riverside Biography. musicmight.com. [dostęp 2013-02-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-07)]. (ang.).
- ↑ Riverside Band info. metalstorm.net. [dostęp 2013-02-09]. (ang.).
- ↑ Riverside. progarchives.com. [dostęp 2013-01-21]. (ang.).
- ↑ a b Paweł Gzyl: Riverside – Shrine of New Generation Slaves recenzja. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-02-06]. (pol.).
- ↑ Bartłomiej Biga: Riverside „Out of myself”. rockmagazyn.pl. [dostęp 2018-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-22)]. (pol.).
- ↑ Paweł Tkaczyk: Riverside – Second Life Syndrome recenzja. rockers.com.pl. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
- ↑ Ewa Chowańska: Riverside – Rapid Eye Movement recenzja. rockmagazyn.pl. [dostęp 2018-02-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-26)]. (pol.).
- ↑ Kuba Pagiński: Riverside – Rapid Eye Movement recenzja. muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-02-07]. (pol.).
- ↑ Przemek Jurek: Riverside – Anno Domini High Definition recenzja. muzyka.onet.pl. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
- ↑ Mariusz Danielak: Riverside – Anno Domini High Definition. artrock.pl. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
- ↑ Mariusz Danielak: Riverside – Memories In My Head. artrock.pl. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
- ↑ Paweł Jaskulski, Marek Januszewicz, Jean Prisset: „Tego Deep Purple na płycie aż tak dużo nie ma” – wywiad z Riverside (część 2). orange.pl. [dostęp 2013-02-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-15)]. (pol.).
- ↑ RIVERSIDE – „Love, Fear And The Time Machine”, „Onet Muzyka”, 3 września 2015 [dostęp 2017-02-25] [zarchiwizowane z adresu 2015-09-23] .
- ↑ Maciej Meller z Quidam zagra z Riverside. rockmetal.pl. [dostęp 2017-02-26]. (pol.).
- ↑ Riverside UK Chart History. officialcharts.com. [dostęp 2016-10-30]. (ang.).
- ↑ a b c ZPAV: regulamin przyznawania certyfikatów sprzedaży. zpav.pl. [dostęp 2015-09-12]. (pol.).
- ↑ Matt Brown: Metal By Numbers 3/6: The Charts Are Ruined. metalinsider.net. [dostęp 2015-09-12]. (ang.).
Matt Brown: Metal By Numbers 2/27: You Will Confess. metalinsider.net. [dostęp 2015-09-12]. (ang.).
Matt Brown: Metal By Numbers 2/20: Watch Your Temper. metalinsider.net. [dostęp 2015-09-12]. (ang.).
Matt Brown: Metal By Numbers 2/13: Coheed Tops Post-Grammys Sales. metalinsider.net. [dostęp 2015-09-12]. (ang.). - ↑ a b Złote płyty CD przyznane w 2013 roku [online], ZPAV [dostęp 2020-07-09] .
- ↑ Matt Brown: Metal By Numbers 9/16: The charts have your six and your soul. metalinsider.net. [dostęp 2015-09-16]. (ang.).
Matt Brown: Metal By Numbers 9/23: Slayer falls under the horizon. metalinsider.net. [dostęp 2015-10-03]. (ang.).
Matt Brown: Metal By Numbers 9/30: Fortune shines down on the charts. metalinsider.net. [dostęp 2015-10-03]. (ang.).
Matt Brown: Metal By Numbers 10/7: The charts drive it home. metalinsider.net. [dostęp 2015-10-08]. (pol.). - ↑ Matt Brown: Metal By Numbers 11/2: Korn don’t suffer on the charts. metalinsider.net. [dostęp 2016-11-03]. (ang.).
Matt Brown: Metal By Numbers 11/9: All the world’s a stage…for sales. metalinsider.net. [dostęp 2016-11-09]. (ang.). - ↑ Suomen virallinen lista – Musiikki DVD:t 5/2010. ifpi.fi. [dostęp 2014-01-13]. (fiń.).
- ↑ TOP 100 – Zestawienie miesięczne za czerwiec 2011. zpav.pl. [dostęp 2011-09-06]. (pol.).
- ↑ Top 100 (czerwiec 2011) [online], ZPAV [dostęp 2013-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2013-12-02] (pol.).
- ↑ Lista przebojów UWUEMKA Notowanie nr 113 z dnia 01.03.2013. uwmfm.pl. [dostęp 2016-07-28]. (pol.).
- ↑ SLiP – Statystyki dla wykonawcy Riverside. radioszczecin.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-04)]. (pol.).
- ↑ a b Antyradio – Turbo Top notowanie 292. antyradio.pl/. [dostęp 2013-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)]. (pol.).https://www.antyradio.pl/Radio/Turbo-Top/Turbo-Top-notowanie-1271Antyradio – TURBO TOP NOTOWANIE 130. antyradio.pl/. [dostęp 2013-02-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)]. (pol.).TurboTop notowanie 317. antyradio.pl. [dostęp 2013-10-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-08-24)]. (pol.).Turbo Top – notowanie 630. antyradio.pl. [dostęp 2015-10-04]. (pol.). https://www.antyradio.pl/Radio/Turbo-Top/Turbo-Top-notowanie-1362.
- ↑ Lista przebojów UWUEMKA Notowanie nr 254 z dnia 13.11.2015. uwmfm.pl. [dostęp 2016-07-28]. (pol.).
Lista przebojów UWUEMKA Notowanie nr 279 z dnia 20.05.2016. uwmfm.pl. [dostęp 2016-07-28]. (pol.).
Lista przebojów UWUEMKA Notowanie nr 154 z dnia 13.12.2013. uwmfm.pl. [dostęp 2016-07-28]. (pol.).
Lista przebojów UWUEMKA Lista przebojów UWUEMKA. uwmfm.pl. [dostęp 2016-07-28]. (pol.). - ↑ Polskie Radio Program 1 – Rockowa Lista Przebojów 12 lutego 2005. radio.com.pl. [dostęp 2013-02-09]. (pol.).
- ↑ The Depth Of Self-Delusion – Riverside. radiopik.pl. [dostęp 2014-02-26]. (pol.).
We Got Used To Us – Riverside. radiopik.pl. [dostęp 2014-02-26]. (pol.). - ↑ Riverside – The Depth Of Self Delusion. ro.com.pl. [dostęp 2013-07-02]. (pol.).
Riverside – Found (The Unexpected Flaw of Searching). ro.com.pl. [dostęp 2015-10-04]. (pol.).
Time Travellers – Riverside. radiopik.pl. [dostęp 2016-03-13]. (pol.). - ↑ PRM – Notowanie nr 1210 na dzień 5 lipca 2013 Piątek. radiomerkury.pl. [dostęp 2013-12-27]. (pol.).
- ↑ Riverside – Release New Lyric Video, More Shows Announced. metalstorm.net. [dostęp 2015-07-25]. (ang.).
- ↑ Magdalena Słomka: Riverside wie, jak odrzucić strach!. antyradio.pl. [dostęp 2015-07-25]. (pol.).
- ↑ Zobacz klip Riverside. koncertomania.pl, 2015-09-05. [dostęp 2018-02-21].
- ↑ RIVERSIDE PREMIER “SHINE” MUSIC VIDEO. bravewords.com. [dostęp 2016-10-24]. (ang.).
- ↑ The Best Progressive Metal Album – Metal Storm Awards 2005. metalstorm.net. [dostęp 2011-11-11]. (ang.).
- ↑ Teraz Najlepsi 2005. terazrock.pl. [dostęp 2010-10-13]. (pol.).
- ↑ Podsumowanie roku 2007. „Mystic Art”. 1(44)/2008, s. 12. Michał Wardzała. Mystic Art. ISSN 1427-5538. (pol.).
- ↑ Płyty roku 2007 według czytelników rockmetal.pl. rockmetal.pl. [dostęp 2013-02-08]. (pol.).
- ↑ Nominacje 17. Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. stopklatka.pl, 2008-09-17. [dostęp 2018-02-21]. (pol.).
- ↑ Wyniki plebiscytu – Muzyczne Podsumowanie Roku 2009. magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2011-01-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-20)]. (pol.).
- ↑ The Best Progressive Metal Album – Metal Storm Awards 2009. metalstorm.net. [dostęp 2011-11-11]. (ang.).
- ↑ Podsumowanie roku 2010 – czytelnicy. „Metal Hammer”. 02/2011, s. 12. Tomasz Dziubiński. Future Publishing. ISSN 1422-9048. (pol.).
- ↑ Teraz Najlepsi 2011. [w:] Metal Hammer [on-line]. luxtorpeda.net. [dostęp 2014-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-25)]. (pol.).
- ↑ Progressive Music Awards 2013 Nominees Announced. ultimate-guitar.com. [dostęp 2016-10-24]. (ang.).
- ↑ Teraz Najlepsi 2013. [w:] Teraz Rock [on-line]. facebook.com/Riversidepl. [dostęp 2014-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-01)]. (pol.).
- ↑ Yach Film 2015: Znamy nominacje. muzyka.interia.pl. [dostęp 2015-12-13]. (pol.).
- ↑ 2016 Official Selections. canadafilmfestival.com, 2016-02. [dostęp 2016-02-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-08)]. (ang.).
- ↑ Fryderyki 2016: nominowani. zpav.pl. [dostęp 2016-03-09]. (pol.).
- ↑ David Farrell: Progressive Music Awards 2016 – The Winners. planetmosh.com. [dostęp 2016-10-24]. (ang.).
- ↑ Progressive Music Awards 2016 Details Announced.. eonmusic.co.uk. [dostęp 2016-10-24]. (ang.).
- ↑ Przeboje 2022 roku według „Teraz Rocka” [POLSKA] [online], Teraz Muzyka [dostęp 2023-02-02] .
- ↑ Robert Filipowski , Najlepsze płyty 2023 roku według magazynu „Teraz Rock” [POLSKA] | [online], Teraz Muzyka, 23 stycznia 2024 [dostęp 2024-03-27] .
- ↑ Robert Filipowski , Przebój roku 2023 według magazynu „Teraz Rock”. Zobacz wyniki plebiscytu [POLSKA] | [online], Teraz Muzyka, 30 stycznia 2024 [dostęp 2024-03-27] .
- ↑ Fryderyki 2024 rozdane. Oto lista laureatów [online], www.rmf24.pl [dostęp 2024-03-27] (pol.).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Strona oficjalna (ang. • pol.)