Robby Benson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Robby Benson
Imię i nazwisko Robin David Segal
Data i miejsce urodzenia 21 stycznia 1956
Stany Zjednoczone Dallas w stanie Teksas, USA
Zawód aktor, nauczyciel, reżyser, piosenkarz
Współmałżonek Karla DeVito
Strona internetowa

Robby Benson, właściwie Robin David Segal (ur. 21 stycznia 1956 r. w Dallas w Teksasie, USA) – amerykański reżyser telewizyjny, aktor, nauczyciel.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn żydowskiej pary – Geralda Charlesa Segala oraz Fredy Ann Benson. Jego siostrą jest Shelli Segal, projektanta linii odzieżowej o nazwie Laundry by Shelli Segal[1]

Jako aktor zadebiutował w broadwayowskim musicalu The Rothschilds. Następnie występował w serialu stacji CBS Search for Tomorrow (1971-'72). Popularność przyniosły mu filmy fabularyzowane – w roku 1972 Jory oraz Ode to Billy Joe (1976), w którym wcielił się w postać Billy'ego Joe McAllistera. W 1976 roku przez Johna Willisa został określony jako jeden z dwunastu najlepiej zapowiadających się aktorów. Przymierzał się do roli Luke'a Skywalkera w Gwiezdnych wojnach, lecz ostatecznie dostał ją Mark Hamill. W 1978 roku wcielił się w główną rolę Nicka Petersona w filmie Zamki na lodzie (ang. Ice Castles), a jego występ spotkał się z aprobatą krytyków. Inne znane filmy z udziałem Bensona to One on One (1977), Death Be Not Proud (1975) i Lucky Lady (1975).

Benson jest reżyserem blisko stu odcinków popularnych sitcomów, m.in. Przyjaciół (Friends), Sabriny – nastoletniej czarownicy (Sabrina, the Teenage Witch) czy Ellen.

Obecnie jest wykładowcą na New York University. Od 1982 roku jest mężem piosenkarki i aktorki Karli DeVito, z którą ma dwójkę dzieci.

Przypisy

  1. Gordon, Buzz (2003-07-04). Pulling Up Stakes. 'The Jewish Journal of Greater Los Angeles. Dodano: 3 lutego 2009 r.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]