Robert Garrett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Garrett
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 maja 1875
hrabstwo Baltimore
Data i miejsce śmierci 25 kwietnia 1961
Baltimore
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Stany Zjednoczone
Igrzyska olimpijskie
złoto Ateny 1896 lekkoatletyka
(pchnięcie kulą)
złoto Ateny 1896 lekkoatletyka
(rzut dyskiem)
srebro Ateny 1896 lekkoatletyka
(skok wzwyż)
srebro Ateny 1896 lekkoatletyka
(skok w dal)
brąz Paryż 1900 lekkoatletyka
(trójskok z miejsca)
brąz Paryż 1900 lekkoatletyka
(pchnięcie kulą)

Robert S. Garrett (ur. 24 maja 1875 w hrabstwie Baltimore w stanie Maryland, zm. 25 kwietnia 1961 w Baltimore) – amerykański lekkoatleta. Pierwszy nowożytny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą i rzucie dyskiem.

Pochodził z bogatej rodziny. Studiował na Uniwersytecie Princeton. Osiągnął tam wiele sukcesów w lekkiej atletyce. Był kapitanem uniwersyteckiej drużyny lekkoatletycznej. Kiedy ogłoszono organizację pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w 1896 w Atenach, Garrett postanowił w nich wystąpić. W Stanach Zjednoczonych uprawiał głównie pchnięcie kulą oraz skoki. Profesor William Milligan Sloane zasugerował, by na igrzyskach spróbował również swych sił w rzucie dyskiem. Garrett opracował projekt dysku na podstawie literatury klasycznej (zwłaszcza Lukiana) i zlecił wykonanie go miejscowemu kowalowi. Egzemplarz ważył ok. 9 kilogramów i Garrett zaniechał myśli o starcie w tej konkurencji.

W Atenach przekonał się, że w istocie dysk jest znacznie lżejszy i postanowił zgłosić się do rywalizacji. Mimo zupełnego braku doświadczenia osiągnął najdalszy rezultat i zajął 1. miejsce ku zdumieniu i irytacji greckich rywali. Miejscowy faworyt Panagiotis Paraskevopoulos przegrał z nim o 20 cm.

Garrett w rzucie dyskiem w 1896

Garrett zwyciężył na tych igrzyskach także w pchnięciu kulą oraz zajął 2. miejsce w skoku wzwyż (ex aequo z Jamesem Connollym) i w skoku w dal.

Na igrzyskach olimpijskich w 1900 w Paryżu Garrett zdobył brązowy medal w pchnięciu kulą oraz w trójskoku z miejsca. W eliminacjach rzutu dyskiem wszystkie próby miał nieudane.

W późniejszych latach został bankierem inwestycyjnym i zdobył bogactwo. Był fundatorem badań naukowych w dziedzinie archeologii i historii. Współfinansował ekspedycje archeologiczną w Syrii. Od 1932 do 1939 zasiadał w komitecie ds. wykopalisk w Antiochii i okolicach, zarówno je finansując, jak i pracując przy nich. Był kolekcjonerem średniowiecznych i renesansowych rękopisów. W 1942 przekazał Uniwersytetowi Princeton zbiór ponad 10.000 rękopisów, w tym 16 bizantyjskich.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]