Robert von Greim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Robert Ritter von Greim
28 zwycięstw
Ilustracja
Generalfeldmarschall der Luftwaffe Generalfeldmarschall der Luftwaffe
Data i miejsce urodzenia 22 czerwca 1892
Bayreuth,
Cesarstwo Niemieckie
Data i miejsce śmierci 24 maja 1945
Salzburg, Austria
Przebieg służby
Lata służby od 1914
Siły zbrojne Cross-Pattee-Heraldry.svgLuftstreitkräfte
Balkenkreuz.svgLuftwaffe
Jednostki FFA 3, Jasta 34, JG 9, JG 10
Stanowiska dowódca Luftwaffe
Główne wojny i bitwy I wojna światowa,
II wojna światowa
Odznaczenia
Order „Pour le Mérite” Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego z liśćmi dębu i mieczami Order Domowy Królewski Hohenzollernów z Mieczami na Wojennej Wstędze Krzyż Żelazny I Klasy, ponowne nadanie w 1939 Krzyż Żelazny II Klasy, ponowne nadanie w 1939 Order Maksymiliana Józefa (Bawaria) Order Zasługi Wojskowej (wojenny, Bawaria)

Robert Ritter von Greim (do 1918 jako Robert Greim) (ur. 22 czerwca 1892 w Bayreuth, zm. 24 maja 1945 w Salzburgu)[1]niemiecki feldmarszałek.

Robert Greim był synem bawarskiego kapitana policji. Przed I wojną światową był kadetem służącym w artylerii, przeniesionym następnie do lotnictwa (Fliegtruppe) w 1915 r. Na początku latał na samolotach dwuosobowych, wstępując do Jasta 34. Dowodzony był on przez słynnego niemieckiego lotnika Manfreda von Richthofena. Latał na starszych Albatrosach oraz Pfalzach. W czerwcu 1918 stoczył walkę, w wyniku której stracił osłonę górnego skrzydła, ale udało mu się wylądować.
Wojnę zakończył z liczbą 28 zestrzeleń i odznaczeniami Pour le Mérite oraz Bawarskim Orderem Maksa-Józefa (niem. Orden Max-Joseph). Ten drugi dawał mu tytuł szlachecki Ritter oraz pozwalał na używanie w nazwisku partykuły „von”.

Greim w 1933 r. został zaproszony przez Hermanna Göringa do pomocy przy budowie Niemieckich Sił Powietrznych. Został wtedy mianowany dowódcą szkoły pilotów myśliwskich otworzonej potajemnie w 1933 r. w Związku Radzieckim (zgodnie z ustaleniami traktatu wersalskiego Niemcy nie mogły mieć sił powietrznych).

W 1938 r. został szefem wydziału badań nad nowymi technologiami w lotnictwie, pracującego dla Luftwaffe. Po rozpoczęciu wojny brał udział w bitwie o Anglię, za co został odznaczony przez Hitlera Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego z Liśćmi Dębu i Mieczami (niem. Ritterkreuz mit Eichenlaub und Schwertern des Eisernen Kreuzes).

Kiedy Armia Czerwona dotarła do Berlina, a III Rzesza chyliła się ku upadkowi, generał pułkownik (Generaloberst) Greim przyleciał do atakowanego Berlina wraz ze swoją przyjaciółką – kobiecym asem myśliwskim Hanną Reitsch, z misją ewakuowania Hitlera. Hitler odrzucił tę ostatnią deskę ratunku, ale promował Greima do stopnia feldmarszałka (niem. Generalfeldmarschall) i mianował go dowódcą Luftwaffe w miejsce skompromitowanego Göringa, który w ostatnich dniach popadł w niełaskę dyktatora. Był więc Greim zarówno ostatnim feldmarszałkiem mianowanym przez Hitlera, jak i ostatnim dowódcą Luftwaffe.

Raniony podczas lądowania, Greim nadal mógł opuścić Berlin. 8 maja 1945 dostał się do niewoli amerykańskiej. Po wojnie został wytypowany do wymiany w ramach radziecko-amerykańskiego układu o wymianie jeńców. Z obawy przed torturami i nieludzkim traktowaniem[potrzebny przypis] Robert Ritter von Greim popełnił samobójstwo 24 maja 1945 w więzieniu w austriackim Salzburgu. Jego ostatnie słowa przed zażyciem cyjanku potasu brzmiały: „Jestem dowódcą Luftwaffe, ale nie mam Luftwaffe”. Jego grób znajduje się na cmentarzu komunalnym w Salzburgu(niem.).

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Robert Ritter von Greim. Munzinger Biographie, www.munzinger.de [dostęp 2020-07-09] (niem.).
  2. Niektóre źródła podają datę 14 października 1918.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]