Mikołaj Lizut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Mikołaj Lizut (ur. 30 kwietnia 1973) – polski dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny. Publicysta Gazety Wyborczej, redaktor naczelny Rock Radia.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 1994 r. jest publicystą Gazety Wyborczej.

W 2005 r. w Programie III Polskiego Radia prowadził „Salon prasowy Trójki”.

Od września 2007 r. do marca 2009 r. i ponownie od października 2012 r. prowadzi w Tok FM autorską audycję „PIWO – Program Informacyjny Wesoły Opiniotwórczy”. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny „Teatru Radia Tok FM”. Od marca 2009 r. do końca stycznia 2014 dyrektor programowy i redaktor naczelny Radia Roxy, gdzie wraz z Magdą Żakowską prowadził autorską audycję "Para buch!". Od lutego 2014 redaktor naczelny i dyrektor programowy Rock Radia, gdzie wraz z Kubą Wojewódzkim prowadził program „Książę i żebrak”.

W 2008 prowadził magazyn reporterski „Ostatnia instancja” w Polsat News.

W latach 2011-2012 razem z Kazimierą Szczuką i Katarzyną Janowską był współgospodarzem piątkowych wydań programu Pytanie na śniadanie, które były poświęconych kulturze.

W serialu Ekipa[1] z 2007 r. wcielił się w postać dziennikarza Jagody, ponadto zagrał rolę epizodyczną w filmie Miasto z morza[2] i serialu pod tym tytułem[3] z 2009 r. Z kolei w filmie Facet (nie)potrzebny od zaraz[4] z 2014 wystąpił w roli Bogusza.

W 2013 r. otrzymał nagrodę Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż radiowy Dzieci dzieci na temat nieletnich matek w ośrodkach resocjalizacyjnych.

W marcu 2014 r., w warszawskim Teatrze Capitol odbyła się premiera sztuki Mikołaja Lizuta pt. "Tamta pani" w reżyserii Macieja Kowalewskiego. Występują: Tomasz Sapryk, Andżelika Piechowiak, Krzysztof Kiersznowski, Bartosz Żukowski, Arkadiusz Janiczek, Marek Kępiński, Jerzy Łapiński[5].

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]