Rosen Plewneliew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rosen Plewnelijew)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rosen Plewneliew
Rosen Plevneliev 2015.jpg
Data i miejsce urodzenia 14 maja 1964
Goce Dełczew
Prezydent Bułgarii
Okres od 22 stycznia 2012
Przynależność polityczna GERB
Wiceprezydent Margarita Popowa
Poprzednik Georgi Pyrwanow
Minister rozwoju regionalnego i robót publicznych
Okres od 27 lipca 2009
do 7 września 2011
Przynależność polityczna GERB
Poprzednik Asen Gagauzow
Następca Liljana Pawłowa
Odznaczenia
Order Stara Płanina (Bułgaria) Krzyż Wielki Orderu Zbawiciela (Grecja) Order Orła Białego Order Podwójnego Białego Krzyża I Klasy (Słowacja) Wielki Łańcuch Orderu Krzyża Południa (Brazylia)

Rosen Asenow Plewneliew (bułg. Росен Асенов Плевнелиев; ur. 14 maja 1964 w Goce Dełczew) – bułgarski inżynier, przedsiębiorca i polityk, członek partii GERB oraz z jej ramienia minister rozwoju regionalnego i robót publicznych w rządzie Bojka Borisowa (2009-2011).

Zwycięzca wyborów prezydenckich w październiku 2011 i od 22 stycznia 2012 prezydent Bułgarii.

Życiorys[edytuj]

Jest absolwentem Wydziału Informatycznego Uniwersytetu Technicznego im. Lenina w Sofii (1989). Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę naukową i badawczą w Instytucie Techniki Mikroprocesorowej UT.

Po upadku komunizmu w 1990 odszedł do biznesu. Założył firmę budowlaną Iris International SA (później przekształcona w Linbyłgariję). W ciągu kolejnej dekady brała ona udział w budowie lub przebudowie m.in. hotelu Sheraton w Sofii oraz prestiżowych kompleksów Centrum Daimler-Chrystler i Business Park Sofia. Firma miała także stałych klientów w Niemczech. W 2007 Plewneliew został członkiem zarządu Konfederacji Pracodawców i Przemysłowców w Bułgarii[1].

W czerwcu 2009, na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, został przedstawiony jako członek zespołu ekonomicznego partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB), która ostatecznie wybory wygrała[2]. Plewneliew, mimo iż nigdy wcześniej nie był zaangażowany w politykę, a w GERB-ie był zaledwie od miesiąca, otrzymał tekę ministra rozwoju regionalnego i robót publicznych w rządzie Bojka Borisowa.

W latach 2010-2011 zajmował czołowe miejsca w rankingach na najpopularniejszego polityka Bułgarii. Zdaniem komentatorów był on postrzegany jako najbardziej kompetentny minister w gabinecie[2].

4 września 2011 został przedstawiony jako kandydat GERB-u w wyborach prezydenckich, chociaż wcześniej więcej szans – zdaniem prasowych komentarzy – miał przewodniczący partii i wicepremier-minister spraw wewnętrznych, Cwetan Cwetanow. Premier Bojko Borisow podkreślał, że głównymi powodami, dla których to Plewneliew otrzymał poparcie partii, były jego fachowość i zdolność do budowy skutecznego zespołu, co miał udowodnić działając zarówno w sektorze prywatnym, jak również jako minister[3]. Trzy dni później Plewneliew zrezygnował ze stanowiska w rządzie[4]. Kandydatką na wiceprezydenta została minister sprawiedliwości, Margarita Popowa. Ich konkurentami w walce o urząd prezydencki był były minister spraw zagranicznych Iwajło Kałfin (Bułgarska Partia Socjalistyczna) oraz była komisarz Unii Europejskiej Meglena Kunewa (niezależna). W pierwszej turze wyborów 23 października 2011 zajął pierwsze miejsce, zdobywając 40,11% głosów poparcia. W drugiej turze 30 października 2011 uzyskał 52,58% głosów poparcia, pokonując Iwajłę Kałfina. Urząd prezydenta objął 22 stycznia 2012[5].

Odznaczenia[edytuj]

Przypisy