Rosen Plewneliew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rosen Plewnelijew)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rosen Plewneliew
Rosen Plevneliev 2015.jpg
Data i miejsce urodzenia 14 maja 1964
Goce Dełczew
Prezydent Bułgarii
Okres od 22 stycznia 2012
Przynależność polityczna GERB
Wiceprezydent Margarita Popowa
Poprzednik Georgi Pyrwanow
Minister rozwoju regionalnego i robót publicznych
Okres od 27 lipca 2009
do 7 września 2011
Przynależność polityczna GERB
Poprzednik Asen Gagauzow
Następca Liljana Pawłowa
Odznaczenia
Order Stara Płanina (Bułgaria) Wielki Łańcuch Orderu Krzyża Południa (Brazylia) Krzyż Wielki Orderu Zbawiciela (Grecja) Order Orła Białego

Rosen Asenow Plewneliew (bułg. Росен Асенов Плевнелиев; ur. 14 maja 1964 w Goce Dełczew) – bułgarski inżynier, przedsiębiorca i polityk, członek partii GERB oraz z jej ramienia minister rozwoju regionalnego i robót publicznych w rządzie Bojka Borisowa (2009-2011).

Zwycięzca wyborów prezydenckich w październiku 2011 i od 22 stycznia 2012 prezydent Bułgarii.

Życiorys[edytuj]

Jest absolwentem Wydziału Informatycznego Uniwersytetu Technicznego im. Lenina w Sofii (1989). Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę naukową i badawczą w Instytucie Techniki Mikroprocesorowej UT.

Po upadku komunizmu w 1990 odszedł do biznesu. Założył firmę budowlaną Iris International SA (później przekształcona w Linbyłgariję). W ciągu kolejnej dekady brała ona udział w budowie lub przebudowie m.in. hotelu Sheraton w Sofii oraz prestiżowych kompleksów Centrum Daimler-Chrystler i Business Park Sofia. Firma miała także stałych klientów w Niemczech. W 2007 Plewneliew został członkiem zarządu Konfederacji Pracodawców i Przemysłowców w Bułgarii[1].

W czerwcu 2009, na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, został przedstawiony jako członek zespołu ekonomicznego partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB), która ostatecznie wybory wygrała[2]. Plewneliew, mimo iż nigdy wcześniej nie był zaangażowany w politykę, a w GERB-ie był zaledwie od miesiąca, otrzymał tekę ministra rozwoju regionalnego i robót publicznych w rządzie Bojka Borisowa.

W latach 2010-2011 zajmował czołowe miejsca w rankingach na najpopularniejszego polityka Bułgarii. Zdaniem komentatorów był on postrzegany jako najbardziej kompetentny minister w gabinecie[2].

4 września 2011 został przedstawiony jako kandydat GERB-u w wyborach prezydenckich, chociaż wcześniej więcej szans – zdaniem prasowych komentarzy – miał przewodniczący partii i wicepremier-minister spraw wewnętrznych, Cwetan Cwetanow. Premier Bojko Borisow podkreślał, że głównymi powodami, dla których to Plewneliew otrzymał poparcie partii, były jego fachowość i zdolność do budowy skutecznego zespołu, co miał udowodnić działając zarówno w sektorze prywatnym, jak również jako minister[3]. Trzy dni później Plewneliew zrezygnował ze stanowiska w rządzie[4]. Kandydatką na wiceprezydenta została minister sprawiedliwości, Margarita Popowa. Ich konkurentami w walce o urząd prezydencki był były minister spraw zagranicznych Iwajło Kałfin (Bułgarska Partia Socjalistyczna) oraz była komisarz Unii Europejskiej Meglena Kunewa (niezależna). W pierwszej turze wyborów 23 października 2011 zajął pierwsze miejsce, zdobywając 40,11% głosów poparcia. W drugiej turze 30 października 2011 uzyskał 52,58% głosów poparcia, pokonując Iwajłę Kałfina. Urząd prezydenta objął 22 stycznia 2012[5].

14 listopada 2014 został odznaczony Orderem Orła Białego[6].

Przypisy