Runowo Krajeńskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Runowo Krajeńskie
wieś
Ilustracja
Ruiny pałacu z końca XVI wieku
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Powiat

sępoleński

Gmina

Więcbork

Liczba ludności (III 2011)

877[2]

Strefa numeracyjna

52

Kod pocztowy

89-421[3]

Tablice rejestracyjne

CSE

SIMC

0099872

Położenie na mapie gminy Więcbork
Mapa konturowa gminy Więcbork, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Runowo Krajeńskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Runowo Krajeńskie”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Runowo Krajeńskie”
Położenie na mapie powiatu sępoleńskiego
Mapa konturowa powiatu sępoleńskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Runowo Krajeńskie”
Ziemia53°19′49″N 17°27′15″E/53,330278 17,454167[1]
Kościół pw. Trójcy Świętej z XVII w.

Runowo Krajeńskiewieś krajeńska w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie sępoleńskim, w gminie Więcbork.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Według Narodowego Spisu Powszechnego (2011) liczyła 877 mieszkańców[2]. Jest drugą co do wielkości miejscowością gminy Więcbork. Przez miejscowość przepływa Orla, rzeka dorzecza Warty. Wieś położona przy jeziorach Runowskim Dużym i Runowskim Małym.

Części wsi[edytuj | edytuj kod]

Integralne części wsi Runowo Krajeńskie[4][5]
SIMC Nazwa Rodzaj
0099889 Runowo-Kolonia część wsi
0099895 Runowo-Młyn część wsi

Początki[edytuj | edytuj kod]

Ruiny pałacu z lotu ptaka
Ruiny pałacu z lotu ptaka

Najstarsze zapisy z 1325 r. informują, że Runowo należało do cystersów z Byszewa. Potem miejscowość przeszła w ręce rodziny Orzelskich. Fundatorem renesansowego dworku w Runowie z przełomu XVI/XVII w. był Jan Orzelski. Najmłodsza jego córka – Izabela została żoną Mikołaja Działyńskiego, podkomorzego dobrzyńskiego. W ten sposób Runowo przeszło w późniejszym okresie w posiadanie Działyńskich.

Od 1660 r. w Runowie istnieje rzymskokatolicka parafia Świętej Trójcy[6].

Szkolnictwo[edytuj | edytuj kod]

Zabór pruski[edytuj | edytuj kod]

Historia szkoły podstawowej w Runowie Krajeńskim sięga XIX wieku – okresu kiedy tereny Krajny były pod zaborem pruskim. Do wybuchu I wojny światowej językiem wykładowym był niemiecki. Istniały dwie szkoły:

 • I oddział – mieścił się w miejscu obecnej szkoły
 • II oddział – mieścił się w miejscu obecnego przedszkola.

XX-lecie międzywojenne[edytuj | edytuj kod]

Zaraz po wojnie istniała szkoła rzymskokatolicka, a później powszechna. Od roku 1918 aż po II wojnę światową kierownikiem szkoły był działacz społeczno-kulturalny wsi Jan Figurski. Szkoła tego okresu to nauczanie polsko-niemieckie. Liczba uczniów w tych latach wahała się w granicach 180-190.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

W pierwszych dniach okupacji kierownikiem szkoły z polecenia władz hitlerowskich został Rudolf Schmidt, który prowadził w szkole zaciętą hitleryzację i germanizację. Do szkoły mogli uczęszczać tylko ci, którzy urodzili się na Pomorzu, pozbawione nauki były dzieci ludzi przybyłych z Kongresówki. Polacy w czasie okupacji uczyli się w budynku obecnego przedszkola, natomiast Niemcy w budynku obecnej szkoły. W roku 1945 szkoła zamieniła się w szpital polowy Armii Czerwonej.

Czasy polskie[edytuj | edytuj kod]

11 kwietnia 1945 roku młodzież polska na nowo zaczęła uczyć się w języku. W dniu otwarcia placówki zgłosiło się 146 ochotników. Były to dzieci w wieku 7–15 lat. Po zbadaniu poziomu umysłowego podzielono dzieci na cztery klasy.

W styczniu 1951 spalił się budynek szkoły. Z powodu zaistniałych trudności dzieci uczyły się w budynku obecnego przedszkola. W tym okresie w szkole odbywały się uroczystości zgodne z panującym wówczas ustrojem, promujące przyjaźń polsko-radziecką. Około roku 1960 uczęszczało do szkoły 130 dzieci, w tym uczniowie dochodzący z Borzyszkowa do klas VI–VII. Zorganizowano szkołę dla pracujących stopnia podstawowego. Rozpoczęto starania o przywrócenie budynku resortowi oświaty. Po roku 1966 podjęto prace przy rozbudowie szkoły. W pracach pomagali rodzice, społeczeństwo i młodzież szkolna. Już 2 września 1967 dokonano uroczystego otwarcia nowego budynku szkoły. Przeprowadzano liczne zawody szkolne i międzyszkolne. Zapraszano do szkoły teatrzyki, organizowano koncerty Filharmonii Bydgoskiej. Rozwinięte były dość powszechne czyny społeczne: sadzenie drzewek i krzewów, budowa stacji kolejowej PKP w Borzyszkowie, drogi z Borzyszkowa do Czarmunia.

25 kwietnia 2003, zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej w Więcborku, nadano szkole imiona Elżbiety i Jana Orzelskich.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Pałac w 2. połowie XIX w.
Tablica erekcyjna zamku Jana Orzelskiego z 1595 roku, na gruzach którego powstał pałac około 1860 roku
 • Ruiny pałacu zbudowanego w 1595 r. przez Jana hr. Orzelskiego, następnie przebudowanego w 1860 r. na styl neorenesansowy. Zespół pałacowo-parkowy wraz z jeziorem Runowskim Mniejszym ma powierzchnię 18 ha. Obecnie teren jest własnością prywatną, a nieopodal ruin znajduje się ekskluzywny hotel i restauracja.
 • Kościół rzymskokatolicki pw. Trójcy Świętej z lat 1606–1607, w stylu późnego renesansu.
 • Pałac Prezydenta II RP Ignacego Mościckiego z 1912 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 118448
 2. a b GUS: Ludność – struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.
 3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 1100 [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22].
 4. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200).
 5. GUS. Rejestr TERYT.
 6. Runowo Krajeńskie – Parafia pw. Świętej Trójcy. diecezja.bydgoszcz.pl. [dostęp 2017-05-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]