Rycerze (słuchowisko)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rycerze
Rycerzy trzech
Rodzaj słuchowiska

cykliczne, satyryczne

Kraj produkcji

 Polska

Język

polski

Scenariusz

Andrzej Waligórski, Kabaret Elita

Główne role

zobacz listę w artykule

Liczba odcinków

ponad 100

Premierowe emisje radiowe
Stacja radiowa

Polskie Radio Program III

Rycerzesatyryczne słuchowisko radiowe, według pomysłu Andrzeja Waligórskiego stworzone i zrealizowane przez Kabaret Elita, znane też pod tytułem Rycerzy Trzech. Przeszło 100 odcinków zostało wyemitowane przez Program Trzeci Polskiego Radia w ramach audycji satyryczno-rozrywkowych 60 minut na godzinę oraz reemitowane w tym samym programie w ramach Powtórki z rozrywki.

Słuchowisko pojawiło się w odpowiedzi na popularność filmu Potop Jerzego Hoffmana według powieści Henryka Sienkiewicza, dlatego pierwsze odcinki oparte były na tej części Trylogii. Potem źródłem inspiracji stał się Pan Wołodyjowski oraz Ogniem i Mieczem (stąd też trzy wersje kupletu rozpoczynającego i kończącego słuchowisko). Fabuła oraz postacie występujące w słuchowisku zostały zaczerpnięte z całej Trylogii, a następnie sparodiowane. Głównym źródłem dowcipu są gry słowne (np. „w potrzebie wygoda, ale za to za potrzebą niewygoda”) oraz główni bohaterowie Sienkiewiczowskich powieści, którzy jednak zamiast mitologicznej otoczki zostali zaopatrzeni w wyjątkowo wyeksponowany zestaw przywar takich jak pijaństwo, tchórzostwo czy materializm. Dodatkowym źródłem dowcipów są wyrwane z kontekstu cytaty z dzieł Sienkiewicza, („pójdźcie nie mieszkając” – przecież jakbyśmy mieszkali to byśmy nie poszli), oraz nawiązanie do współczesności („świeć panie, byle nie w godzinach szczytu”).

Wydarzenia nawiązujące do Trylogii nie następują chronologicznie, co również jest kolejnym źródłem dowcipów.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie odcinki zawierają piosenkę wprowadzającą, piosenkę końcową, oraz przeważnie dwie scenki zaczynające się od słów „Oj niedobrze koledzy, niedobrze”, a kończące się słowami „Szable w dłoń”. Ponieważ w słuchowisku brak chronologii, bardzo trudno jest ustalić, jaka jest ich prawidłowa kolejność.

Numer Pierwsze słowa Opis
001 Pani Basia Wołodyjowska wyjechała (...) Wołodyjowski lamentuje z tęsknoty za Basią. Oczywiście z kartki aby szybciej móc się napić wódki ze swoimi kompanionami. Potem następuje dyskusja na temat garmażerki na zagryzkę. Rozważany jest Tatar (nadziany na pal) język przywieziony przez Muszalskiego, przypiekane zimne nóżki od tego języka i amur.
002 Straszliwy jakowyś kac mnie gnębi (...) Mellechowicz cierpi na kaca, a pozostali rycerze przypominają mu co robił poprzedniego dnia, oraz informują go iż w pijanym widzie wszystkie rozkazy poprzekręcał - między innymi pohańbił pana Nowowiejskiego. Dlatego hetman przyjechał go zdjąć (fotografując go). Na drugi dzień znajdują półprzytomnego Mellechowicza, którego panna Basia próbowała porwać.
003 Że tak tradycyjnie zacznę, choć (...) Rycerze czytają list od hetmana, w którym przyznaje on 40 bizonów Wołodyjowskiemu, które okazały się być bizunami (batami) przyznanymi za zawracanie głowy dowództwu. Na drugi dzień trwają poszukiwania donosiciela, który hetmanowi o wszystkim donosi. Przypadkowo obrażają oni hetmana, w obecności Srogiego Luśni, który chce mu o tym donieść.
004 Okazało się, iż wszyscy mamy ryby (...) Wszyscy rycerze mają sine ryby na piersiach z czego wynika że są synami Azby Beja, więc zastanawiają się jak te ryby wywabić. Na szczęście hetman koryguje iż chodziło mu o grzyby a nie ryby. Na drugi dzień dyskutują o pieśniach rycerskich, które nie powinny stosować odpowiedzialności zbiorowej. Następnie odśpiewują pieśń o pannie, którą porwał Tatar.
005 005 A 005 B
006 006 A 006 B
007 007 A 007 B
008 008 A 008 B
009 009 A 009 B
010 010 A 010 B
011 011 A 011 B
012 013 A 014 B
015 015 A 015 B
016 016 A 016 B
016 016 A 016 B
017 017 A 017 B