Ian Curtis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ian Curtis
Ilustracja
Imię i nazwisko Ian Kevin Curtis
Data i miejsce urodzenia 15 lipca 1956
Manchester
Data i miejsce śmierci 18 maja 1980
Macclesfield
Przyczyna śmierci Powieszenie
Instrumenty gitara, syntezator, melodyka
Gatunki post punk, nowa fala
Zawód wokalista
Aktywność 1976–1980
Zespoły
Warsaw, Joy Division

Ian Kevin Curtis (ur. 15 lipca 1956 w Manchesterze, zm. 18 maja 1980 w Macclesfield) – angielski muzyk, wokalista i autor tekstów postpunkowego zespołu Joy Division.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Curtis pochodził z Macclesfield, z biednej rodziny. Po ukończeniu szkoły został urzędnikiem i ożenił się 25 sierpnia 1975 z Deborah Woodruff (w 1979 został ojcem Natalie). Fascynował się historią i muzyką punk. Pisał również wiersze, które później stały się tekstami do muzyki Joy Division. 4 czerwca 1976 na koncercie Sex Pistols spotkał Bernarda Sumnera oraz Petera Hooka i z nimi założył zespół Warsaw (późniejsze Joy Division). Jako artysta wypracował charakterystyczną manierę wokalną i niesamowite zachowania sceniczne. Jego karierę złamały postępująca epilepsja oraz niekończące się załamania nerwowe.

Grób w Macclesfield

18 maja 1980 Ian Curtis popełnił samobójstwo, wieszając się na sznurze do suszenia bielizny. Prawdopodobnie powiesił się po obejrzeniu filmu Wernera Herzoga pt. Stroszek i wysłuchaniu płyty Iggy’ego Popa The Idiot. Tym samym Joy Division przestało istnieć. Ciało Curtisa zostało skremowane 23 maja, a jego prochy spoczęły w Macclesfield. Na nagrobku widnieje napis Love Will Tear Us Apart, który – poza znaczeniem symbolicznym – nawiązuje do tytułu najbardziej znanego utworu zespołu.

W latach 90. wdowa po Ianie Curtisie – Deborah napisała książkę Przejmujący z oddali, w której opisała historię ich związku, a zarazem dzieje zespołu Joy Division. W 2007 roku na kanwie tej książki powstał brytyjski film biograficzny o Ianie Curtisie pt. Control. Reżyserem filmu był fotograf Anton Corbijn. W roli głównej wystąpił Sam Riley, a w rolę żony muzyka wcieliła się Samantha Morton. Film miał swoją premierę 17 maja 2007 na Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie został dobrze przyjęty.

Po śmierci Curtisa i rozpadzie Joy Division byli członkowie grupy założyli zespół New Order.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Deborah Curtis: Joy Division i Ian Curtis. Przejmujący z oddali. Warszawa: Wydawnictwo Iskry, 2008. ISBN 978-83-2440-060-7.
  • Peter Hook: Nieznane przyjemności. Joy Division od środka. Wrocław: Wydawnictwo Bukowy Las, 2014. ​ISBN 978-83-63431-60-0​.