Ian Curtis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ian Curtis
Imię i nazwisko

Ian Kevin Curtis

Data i miejsce urodzenia

15 lipca 1956
Manchester

Data i miejsce śmierci

18 maja 1980
Macclesfield

Przyczyna śmierci

samobójstwo poprzez powieszenie

Instrumenty

wokal, gitara, syntezator, melodyka

Typ głosu

bas-baryton

Gatunki

post punk[1], nowa fala

Zawód

muzyk, wokalista, autor tekstów

Aktywność

1976–1980

Wydawnictwo

Factory

Powiązania

Joy Division

Zespoły
Warsaw, Joy Division
Strona internetowa

Ian Kevin Curtis (ur. 15 lipca 1956 w Manchesterze, zm. 18 maja 1980 w Macclesfield) – angielski muzyk, wokalista i autor tekstów postpunkowego zespołu Joy Division.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Curtis pochodził z Macclesfield, z biednej rodziny. Po ukończeniu szkoły został urzędnikiem i ożenił się 25 sierpnia 1975 z Deborah Woodruff (w 1979 został ojcem Natalie). Fascynował się historią i muzyką punk. Pisał również wiersze, które później stały się tekstami do muzyki Joy Division. 4 czerwca 1976 na koncercie Sex Pistols spotkał Bernarda Sumnera oraz Petera Hooka i z nimi założył zespół Warsaw (późniejsze Joy Division). Jako artysta wypracował charakterystyczną manierę wokalną i niesamowite zachowania sceniczne. Jego karierę złamały postępująca epilepsja oraz niekończące się załamania nerwowe.

Grób w Macclesfield

18 maja 1980 Ian Curtis popełnił samobójstwo, wieszając się na sznurze do suszenia bielizny. Prawdopodobnie powiesił się po obejrzeniu filmu Wernera Herzoga pt. Stroszek i wysłuchaniu płyty Iggy’ego Popa The Idiot. Tym samym Joy Division przestało istnieć. Ciało Curtisa zostało skremowane 23 maja, a jego prochy spoczęły w Macclesfield. Na nagrobku widnieje napis Love Will Tear Us Apart, który – poza znaczeniem symbolicznym – nawiązuje do tytułu najbardziej znanego utworu zespołu.

W latach 90. wdowa po Ianie Curtisie – Deborah napisała książkę Przejmujący z oddali, w której opisała historię ich związku, a zarazem dzieje zespołu Joy Division. W 2007 roku na kanwie tej książki powstał brytyjski film biograficzny o Ianie Curtisie pt. Control. Reżyserem filmu był fotograf Anton Corbijn. W roli głównej wystąpił Sam Riley, a w rolę żony muzyka wcieliła się Samantha Morton. Film miał swoją premierę 17 maja 2007 na Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie został dobrze przyjęty.

Po śmierci Curtisa i rozpadzie Joy Division byli członkowie grupy założyli zespół New Order.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Joy Division | Biography & History [online], AllMusic [dostęp 2021-01-20] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Deborah Curtis: Joy Division i Ian Curtis. Przejmujący z oddali. Warszawa: Wydawnictwo Iskry, 2008. ISBN 978-83-2440-060-7.
  • Peter Hook: Nieznane przyjemności. Joy Division od środka. Wrocław: Wydawnictwo Bukowy Las, 2014. ISBN 978-83-63431-60-0.