Santiago Bernabéu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy prezesa Realu Madryt. Zobacz też: Estadio Santiago Bernabéu – stadion Realu Madryt.
Santiago Bernabéu
Ilustracja
Imię i nazwisko Santiago Bernabéu Yesté
Data i miejsce
urodzenia
8 czerwca 1895
Almansa, Hiszpania Hiszpania
Data i miejsce
śmierci
2 czerwca 1978
Madryt, Hiszpania Hiszpania
Pozycja napastnik
Kariera seniorska
Lata Klub M (G)
1912–1927 Real Madryt 78 (69)
Kariera trenerska
Lata Klub/reprezentacja
1926–1927 Real Madryt

Santiago Bernabéu Yeste (ur. 8 czerwca 1895 w Almansie, zm. 2 czerwca 1978 w Madrycie) – hiszpański piłkarz i działacz sportowy, wieloletni prezes Realu Madryt.

Jako piłkarz występował w madryckim klubie w latach 1912–1927, w 1917 zdobył z nim Puchar Króla. Po zakończeniu kariery zawodniczej podjął pracę w zarządzie Realu Madryt, w 1929 został sekretarzem. W 1943 objął funkcję prezesa klubu, którą zachował do końca życia. W okresie jego kadencji zakończono (1947) budowę nowego stadionu, nazwanego po kilku latach jego imieniem. Był współtwórcą sukcesów drużyny, która m.in. sięgnęła sześciokrotnie po Puchar Mistrzów w pierwszych latach istnienia tych rozgrywek oraz Mistrzostwa kraju.

Był w odróżnieniu od większości mieszkańców Madrytu (miasta z tradycjami socjalistycznymi) zapalonym zwolennikiem frankizmu i Falangi. Podczas wojny dołączył do armii przyszłego dyktatora w Irúnie. Jak stwierdził Phil Ball, „Bernabéu opowiedział się po stronie, która zamordowała kilku jego kolegów z Realu Madryt. (...) Bernabéu pomógł grupie zbirów wygrać trudną wojnę i przygotować brutalny reżim, trwający 40 lat”[1]. Działania te położyły fundament pod dalsze uzależnienie klubu od reżimu.

Zmarłego prezesa Realu Madryt uczczono dniem żałoby na rozgrywanych mistrzostwach świata w Argentynie. Pośmiertnie został odznaczony Orderem Zasługi FIFA.

Przypisy