Santiago Bernabéu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Santiago Bernabéu
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Santiago Bernabéu de Yeste

Data i miejsce urodzenia

8 czerwca 1895
Almansa

Data i miejsce śmierci

2 czerwca 1978
Madryt

Pozycja

Napastnik

Kariera seniorska
Lata Klub Wyst. Gole
1911–1927 Real Madryt 79 (68)
Kariera trenerska
Lata Drużyna
1926–1927 Real Madryt

Santiago Bernabéu de Yeste (ur. 8 czerwca 1895 w Almansie, zm. 2 czerwca 1978 w Madrycie) – były hiszpański piłkarz i działacz sportowy. Wieloletni prezes Realu Madryt.

Od stycznia 1955 roku stadion Realu Madryt nazwany jest jego imieniem.[1]

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w mieszczańskiej rodzinie nieopodal Albacete.[2]

Jego ojciec, José Bernabéu Ibánez był walenckim prawnikiem, który jednak porzucił zawód, na rzecz bycia zarządcy lokalnego majątku, a matka Antonia De Yeste Nunez pochodziła z Kuby.[2] Do stolicy wraz z rodziną przeniósł się w wieku pięciu lat.[2]Wykształcenie odebrał w Kolegium Augustynów i już wtedy deklarował się kibicem Realu. Pomimo fascynacji medycyną, ukończył studia prawnicze, głównie po to, żeby nie sprawić zawodu ojcu – również prawnikowi.[2]

Kariera piłkarska[edytuj | edytuj kod]

W 1909 roku, jako czternastolatek, trafił do młodzieżowej drużyny Realu.[3] Jego pierwszym zespołem było juniorski Madrid CF. Pierwotnie Bernabéu chciał grać na bramce, ale odwiódł go od tego jego brat. W wieku 17 lat awansował do drużyny seniorów na grając już na pozycji napastnika. W czasach juniorskiej gry Bernabéu, Królewscy zbudowali swój własny stadion – O’Donnell. Młody Santiago od początku budowy pomagał przy malowaniu linii, wykańczaniu elementów czy malowaniu ogrodzenia, nie pobierając za to żadnych pieniędzy, czym zyskał uznanie lokalnych kibiców. W barwach stołecznego klubu grał przez szesnaście lat w trakcie których zdobył z klubem jeden Puchar Króla oraz dziesięć mistrzostw Wspólnoty Autonomicznej Madrytu.

Po zakończeniu kariery został sekretarzem klubu w 1929 roku.[3] W trakcie swojej pracy był odpowiedzialny za sprowadzenie do klubu m.in. Ciriaco Errasti, Josepa Samitiera, Ricardo Zamory czy Jacinto Quincoces, którzy później, przysłużyli się do zdobycia dwóch mistrzostw Hiszpanii.

Wojna domowa[edytuj | edytuj kod]

Był sympatykiem frankizmu. Podczas wojny domowej z lat 1936–1939 walczył w oddziałach generała Franco, będąc członkiem 150. dywizji pod komendą Muñoza Grandesa.[4]

Prezesura[edytuj | edytuj kod]

Po zakończeniu wojny domowej Real Madryt znajdował się w stanie agonalnym. Znaczna część pracowników administracji została zamordowana, a trofeów skradziona. Dzięki ogromnym staraniom Bernabéu, klubowi dało się przetrwać. Przebudowę klubu zaczął od wdrażania zmian strukturalnych – dzieląc działanie klubu na obszary i poziomy nad którymi piecze sprawowały niezależne zespoły techniczne.[3]

Santiago Bernabéu, często podkreślał w czasie swojej prezesury, że wbrew powszechnej opinii to Atlético Aviación (dziś Atletico Madryt) było klubem rządowym.

Ekipą reżimu zawsze było Atlético Aviación, poprzednik Atlético Madryt – zapewnia Don Santiago. – Kiedy skończyła się wojna zamknęli nam w więzieniu pół drużyny a dyrektorzy Atlético wszyscy byli pułkownikami.[2]

Sympatie reżimu, Królewscy zyskali głównie ze względu na uzyskiwane sukcesy, które promowały Hiszpanie na świecie, ale również jako przeciwwagę dla zespołów baskijskich i katalońskiej Barcelony, z którymi walczył federalistyczny rząd.[2] Krytycy wytykali Bernabéu próby przypodobania się władzy przy uzyskaniu pozwolenia na budowę stadionu – ale nie ma zbyt wielu poszlak dla potwierdzenia tego zarzutu.[2]

Santiago Bernabéu jako piłkarz Realu Madrid (około 1920 roku)

Chcąc zwiększyć atrakcyjność klubu, prezydent Bernabéu wydał w 1944 roku, decyzję o budowie nowego, dużego stadionu, który pozwoliłby na zwiększenie dochodów klubu.[5] Aby tego dokonać, wypuścił obligacje dla członków klubu i kibiców.[5] Budowana przez trzy lata arena mógł pomieścić 75 145 widzów. W 1954 roku zwiększono liczbę miejsc do 120 000, a w maju 1957 zamontowano sztuczne oświetlenie. Kilka lat po stadionie, wybudowano nowoczesne ośrodek treningowy Ciudad Deportiva, który otwarto w 1963 roku.[6] Kompleks ten służył, zarówno piłkarzom pierwszego zespołu, jak i młodzieży, dzięki czemu wszyscy piłkarze Los Blancos mogli korzystać z tego samego zaplecza treningowego. Nowo powstały stadion szybko zaczął przynosić wpływy, które zostały spożytkowane do sprowadzenia gwiazd światowego futbolu. Pierwszym z nich był Argentyńczyk Alfredo Di Stefano, po nim do klubu trafili: Raymond Kopa, Hector Rial, Ferenc Puskás, Didi, Evaristo, Lucien Miller, Günter Netzer i Paul Breitner.[7] Bernabéu opracował system, w którym opłacał swoich najlepszych zawodników ze sprzedaży biletów meczowych oraz honorariów za mecze zagraniczne.[3] Równocześnie, prężnie działała klubowa akademia, której młodzi wychowankowie – Pirri, Manuel Velázquez, Manuel Sanchís – zagrali w ostatnim finale za jego prezesury w 1966 roku.

Santiago Bernabéu, uważany jest za jednego z inicjatorów powstania Pucharu Mistrzów. W kwietniu 1955 roku, uczestniczył w zorganizowanym przez dziennikarzy L’Équipe spotkaniu, które miało na celu powołanie międzynarodowych, europejskich, rozgrywek piłkarskich.[8] Premierowa edycja rozpoczęła się we wrześniu 1955 roku, a Real Madryt okazał się ich pierwszym zwycięzca.

W trakcie swoich trzydziestu czterech lat prezesury nie pobierał wynagrodzenia za swoją pracę.[8]

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

W ostatnich latach życia Santiago Bernabéu walczył z nowotworem, na którego zmarł 2 czerwca 1978 roku w Madrycie. Jego śmierć miała miejsce, tuż przed Mistrzostwami Świata w Argentynie - FIFA w geście uznania dla wkładu Bernabéu w rozwój piłki nożnej - zarządziła trzydniową żałobę, a każdy mecz pierwszej kolejki turnieju rozpoczynał się od minuty ciszy.[9]

Pośmiertnie został odznaczony Orderem Zasługi FIFA w 2002 roku.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik[10]

Prezes[11]

 • Trofeo Benito Villamarín: 1960
 • Trofeo Ciudad de Palma:1975

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Samuel Marsden, The History of Real Madrid’s Santiago Bernabeu: The Games, the Players, the Fans, Bleacher Report [dostęp 2021-06-19] (ang.).
 2. a b c d e f g ¡Olé! Magazyn | Felietony | Santiago Bernabéu – święty i grzesznik, olemagazyn.pl, 24 maja 2015 [dostęp 2021-05-22] (pol.).
 3. a b c d Steven G. Mandis, Real Madryt – Strategia sukcesu, s. 101, 2017.
 4. Igor Rakowski-Kłos, 15 września. Pierwszy kanclerz powojennych Niemiec wybrany przewagą jednego głosu [KALENDARIUM], wyborcza.pl, 15 września 2020 [dostęp 2020-09-15].
 5. a b Steven G. Mandis, Real Madryt – strategia sukcesu, s. 102, 2017.
 6. Steven G. Mandis, Real Madryt – strategia sukcesu, s. 107, 2017.
 7. Steven G. Mandis, Real Madryt – strategia sukcesu, s. 103, 2017.
 8. a b Steven G. Manids, Real Madryt – strategia sukcesu, s. 108, 2017.
 9. 37th Anniversary of Santiago Bernabéus death | Real Madrid CF, Real Madrid C.F. – Web Oficial [dostęp 2021-06-19] (ang.).
 10. Bernabéu | Real Madrid CF, Real Madrid C.F. - Web Oficial [dostęp 2021-11-11] (ang.).
 11. Santiago Bernabéu - Sukcesy, www.transfermarkt.pl [dostęp 2021-11-11] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]