Slapstick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kadr z komedii slapstickowej

Slapstick – rodzaj komedii filmowej, stworzony przez amerykańskiego reżysera Macka Sennetta.

Charakteryzuje się dużą ilością ruchu, postacie są mocno przerysowane i przeżywają groteskowo niebezpieczne przygody. Sekwencje filmowe często są tworzone spontanicznie. Pierwszą komedią slapstickową był film Macka Sennetta z 1912 roku pt. "Cohen na Coney Island". Typowo slapstickową komedią jest też "Flip i Flap". Do tego rodzaju należą filmy: Naga broń, Kevin sam w domu, Flubber, seria filmów o inspektorze Clouseau, a także seriale animowane: Tom i Jerry, Zwariowane Melodie i wiele filmów z Kaczorem Donaldem.

Również znany angielski serial komediowy "Benny Hill Show" autorstwa Benny'ego Hilla zawiera elementy stylizujące go na komedię slapstickową.

Cechą charakterystyczną jest obecność aktów przemocy fizycznej w scenach filmu, bohater może być bity, kopany, przypalany bądź uderzany (ręką, kijem, plackiem lub tortem). Wbrew obiegowym opiniom nie jest to jednak geneza nazwy gatunku. W języku angielskim slap znaczy uderzać lecz w rzeczywistości slapstick to niewielkie urządzenie używane przez klaunów do wytwarzania podczas cyrkowych przedstawień trzaskających dźwięków i nazwa ta została niejako zapożyczona.