South Shields

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
South Shields
ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

North East

Hrabstwo

Tyne and Wear

Dystrykt

South Tyneside

Populacja (2011)
• liczba ludności


75 337

Nr kierunkowy

0191

Kod pocztowy

NE33, NE34

Położenie na mapie Tyne and Wear
Mapa konturowa Tyne and Wear, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „South Shields”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, po prawej znajduje się punkt z opisem „South Shields”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „South Shields”
Ziemia54°59′31,02″N 1°25′44,04″W/54,991950 -1,428900

South Shieldsmiasto w północno-wschodniej Anglii (Wielka Brytania), w hrabstwie Tyne and Wear (historycznie należało do hrabstwa Durham), w dystrykcie South Tyneside. South Shields znajduje się ok. 8 km na południowy wschód od Newcastle upon Tyne, przy ujściu rzeki Tyne do Morza Północnego. Trzecie co do wielkości miasto w zespole miejskim Tyneside, po Newcastle i Gateshead. W 2011 roku liczyło 75 337 mieszkańców[1].

Dawniej ośrodek eksploatacji węgla kamiennego; przemysł stoczniowy, maszynowy, metalowy, chemiczny; port handlowy (eksport węgla). Miejsce urodzenia brytyjskiego reżysera Ridleya Scotta, oraz piosenkarek Perrie Edwards i Jade Thirlwall (Little Mix)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Arbeia - Ruiny fortu rzymskiego (w tle zrekonstruowana brama zachodnia fortu)

Osadnictwo na terenie dzisiejszego South Shields zaczyna się w czasach przedhistorycznych. Podczas wykopalisk na terenie fortu rzymskiego znaleziono groty z epoki kamiennej oraz okrągły dom epoki żelaza. Fort rzymski Arbeia powstał w dogodnym miejscu na wzniesieniu przy ujściu Tyne ok. roku 160[2] n.e. i rozbudowano około 208 n.e. jako zaplecze dla Wału Hadriana. Fort ostatecznie opuszczono w IV wieku n.e. wraz z wycofaniem się Cesarstwa Rzymskiego z Wielkiej Brytanii. W chwili obecnej ruiny i częściowo zrekonstruowane budynki udostępnione są do zwiedzania i stanowią jedną z atrakcji turystycznych miasta.

Wiele wskazuje na to, że opuszczony przez Rzymian fort został rezydencją króla Northumbrii, Oswalda.

W IX w. Northumbria była najeżdżana przez Normanów organizujących najazdy Wikingskie na wybrzeża Wielkiej Brytanii. Przekazy ludowe mówią o wraku drakkaru spoczywającym pod piaskiem Sandhaven (piaszczysta plaża w South Shields), natomiast archeolodzy odkryli statki normańskie na terenie Centrum Duńskiego w South Shields i w okolicach Jarrow.

Współczesne miasto założono w 1245 r. jako port rybacki[3]. Nazw South Shields wywodzi się od słowa "Schele", które oznaczało mały rybacki domek. XV w. Przyniósł dalszy rozwój miasta jako ośrodka pozyskiwania soli z wody morskiej, co jednocześnie przyczyniło się do skażenia powietrza i ziemi.

W 1644 r. podczas Angielskiej wojny domowej szkoccy sprzymierzeńcy Parlamentarzystów zdobyli miasto i zlokalizowane blisko dawnego fortu rzymskiego umocnienia Rojalistów. W 1864 r. podczas pogłębiania rzeki Tyne znaleziono armaty okresu wojny domowej. Repliki wystawiono na widok publiczny w miejscu znajdowania się umocnień.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KS201EW (Ethnic group) - Nomis - Official Labour Market Statistics, www.nomisweb.co.uk [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  2. Customer Contact Centre i inni, Arbeia Roman Fort, www.visitsouthtyneside.co.uk [dostęp 2016-06-02] [zarchiwizowane z adresu 2016-06-02] (ang.).
  3. David Morton, Remember When: Images that shed light on rich past of South Shields, nechronicle, 7 maja 2014 [dostęp 2016-06-02] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-12].