South Shields

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
South Shields
ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Region North East England
Hrabstwo Tyne and Wear
Populacja (2011)
• liczba ludności

75 tys.
Nr kierunkowy 0191
Kod pocztowy NE33, NE34
Położenie na mapie Tyne and Wear
Mapa lokalizacyjna Tyne and Wear
South Shields
South Shields
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
South Shields
South Shields
Położenie na mapie Anglii
Mapa lokalizacyjna Anglii
South Shields
South Shields
Ziemia54°59′31,02″N 1°25′44,04″W/54,991950 -1,428900
Portal Portal Wielka Brytania

South Shields - miasto w Wielkiej Brytanii (północno-wschodnia Anglia), w hrabstwie Tyne and Wear (historycznie należało do hrabstwa ceremonialnego Durham), South Shields znajduje się ok. 8km na południowy wschód od Newcastle upon Tyne, przy ujściu rzeki Tyne do Morza Północnego. Trzecie co do wielkości miasto w zespole miejskim Necastle upon Tyne, po samym Newcastle i Gateshead; jest również częścią Dystryktu metropolitalnego South Tyneside. Populacja wynosi ok. 75 tys. mieszkańców[1].

Dawniej ośrodek eksploatacji węgla kamiennego; przemysł stoczniowy, maszynowy, metalowy, chemiczny; port handlowy (eksport węgla). Miejsce urodzenia brytyjskiego reżysera Ridleya Scotta, oraz piosenkarek Perrie Edwards i Jade Thirlwall (Little Mix)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Arbeia - Ruiny fortu rzymskiego (w tle zrekonstruowana brama zachodnia fortu)

Osadnictwo na terenie dzisiejszego South Shields zaczyna się w czasach przedhistorycznych. Podczas wykopalisk na terenie fortu rzymskiego znaleziono groty z epoki kamiennej oraz okrągły dom epoki żelaza. Fort rzymski Arbeia powstał w dogodnym miejscu na wzniesieniu przy ujściu Tyne ok. roku 160[2] n.e. i rozbudowano około 208 n.e. jako zaplecze dla Wału Hadriana. Fort ostatecznie opuszczono w IV wieku n.e. wraz z wycofaniem się Cesarstwa Rzymskiego z Wielkiej Brytanii. W chwili obecnej ruiny i częściowo zrekonstruowane budynki udostępnione są do zwiedzania i stanowią jedną z atrakcji turystycznych miasta.

Wiele wskazuje na to, że opuszczony przez Rzymian fort został rezydencją króla Northumbrii, Oswalda.

W IX w. Northumbria była najeżdżana przez Normanów organizujących najazdy Wikingskie na wybrzeża Wielkiej Brytanii. Przekazy ludowe mówią o wraku drakkaru spoczywającym pod piaskiem Sandhaven (piaszczysta plaża w South Shields), natomiast archeolodzy odkryli statki normańskie na terenie Centrum Duńskiego w South Shields i w okolicach Jarrow.

Współczesne miasto założono w 1245 r. jako port rybacki[3]. Nazw South Shields wywodzi się od słowa "Schele", które oznaczało mały rybacki domek. XV w. Przyniósł dalszy rozwój miasta jako ośrodka pozyskiwania soli z wody morskiej, co jednocześnie przyczyniło się do skażenia powietrza i ziemi.

W 1644 r. podczas Angielskiej wojny domowej szkoccy sprzymierzeńcy Parlamentarzystów zdobyli miasto i zlokalizowane blisko dawnego fortu rzymskiego umocnienia Rojalistów. W 1864 r. podczas pogłębiania rzeki Tyne znaleziono armaty okresu wojny domowej. Repliki wystawiono na widok publiczny w miejscu znajdowania się umocnień.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KS201EW (Ethnic group) - Nomis - Official Labour Market Statistics, www.nomisweb.co.uk [dostęp 2017-11-26] (ang.).
  2. Customer Contact Centre i inni, Arbeia Roman Fort, www.visitsouthtyneside.co.uk [dostęp 2016-06-02] (ang.).
  3. David Morton, Remember When: Images that shed light on rich past of South Shields, nechronicle, 7 maja 2014 [dostęp 2016-06-02].