Aleja Jana Chrystiana Szucha w Warszawie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Szczebrzeszynski (dyskusja | edycje)
link
Fotojosz (dyskusja | edycje)
→‎Linki zewnętrzne: Fotografie ulicy
Linia 84: Linia 84:


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==
* [http://fotospacery.josz.info/spacery/21_Warszawa%20-%20ulica%20Szucha/index.html Fotografie Aleji Jana Christiana Szucha w Warszawie]
* [http://www.muzeumniepodleglosci.art.pl/index.php?strona=mauzoleum Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy ul. Szucha 25]
* [http://www.muzeumniepodleglosci.art.pl/index.php?strona=mauzoleum Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy ul. Szucha 25]
* [http://powstanie-warszawskie-1944.ac.pl/policja_niemiecka_w_warszawie.htm Struktury organizacyjne policji niemieckiej w latach 1942-1944 - zdjęcia budynku przy al. Szucha 25]
* [http://powstanie-warszawskie-1944.ac.pl/policja_niemiecka_w_warszawie.htm Struktury organizacyjne policji niemieckiej w latach 1942-1944 - zdjęcia budynku przy al. Szucha 25]



[[Kategoria:Ulice i place Warszawy|Szucha]]
[[Kategoria:Ulice i place Warszawy|Szucha]]

Wersja z 10:55, 7 lip 2009

Jana Christiana Szucha
{{{nazwa oryginalna}}}
{{{jednostki}}}
Ilustracja
{{{opis zdjęcia}}}
Państwo {{{państwo}}}
Miejscowość

{{{miejscowość}}}

Poprzednie nazwy

{{{poprzednie nazwy}}}

Plan
[[Plik:{{{plan}}}|240x240px|alt=Plan przebiegu ulicy|]]
Przebieg
światła Plac na Rozdrożu
światła ul. Litewska
ul. Emila Zoli
światła Pl. Unii Lubelskiej
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: {{państwo dane {{{państwo}}} | mapa/core | wariant = {{{państwo}}} }}
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}
Miesiąc przed Powstaniem Warszawskim: Aleje Szucha zagrodzone szlabanem i z bunkrem niemieckim po prawej stronie ulicy, widziane od strony Placu Unii Lubelskiej. Po drugiej stronie szlabanu była niemiecka dzielnica czasami ironicznie nazywana „Gettem dla Niemców”.
Wnętrze celi w więzieniu Gestapo
Ministerstwo Edukacji Narodowej (arch. Zdzisław Mączeński 1930)

Aleja Szucha - ulica w Warszawie, nazwana dla upamiętnienia Jana Chrystiana Szucha (1752-1813), architekta projektującego od 1775 warszawskie założenia krajobrazowe i ogrody królewskie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Aleja Szucha stanowiła element tzw. osi stanisławowskiej.

W latach 1927-1930 wybudowano w Alei Szucha gmach Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, według projektu Zdzisława Mączeńskiego. Pomiędzy 1946-1991 al. Szucha nosiła nazwę al. 1 Armii Wojska Polskiego. Współcześnie w Alei Szucha znajdują się siedziby kilku instytucji państwowych i Pałac prywatny Baronów Szuchów:

Więzienie Gestapo w Alei Szucha

Uwaga: Ten tekst skopiowano na pustą stronę "Mauzoleum Walki i Męczeństwa".

W latach okupacji niemieckiej w Polsce (1939-1945), Alej Szucha weszła w skład zamkniętej tzw. dzielnicy niemieckiej, a jej nazwę zmieniono na Strasse der Polizei (pol. Ulica Policyjna). W budynku przy al. Szucha 25 mieściła się siedziba hitlerowskiej policji bezpieczeństwa (niem. Sicherheitspolizei, SiPo) i służby bezpieczeństwa (niem. Sicherheitsdienst, SD) na Warszawę oraz dystrykt warszawski. W Alei Szucha znajdował się Urząd Komendanta Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego (niem. Der Kommandeur Sicherheitspolizei und des SD für den Distrikt Warschau), który został utworzony w listopadzie 1939 w miejsce zlikwidowanej IV grupy operacyjnej Einsatzgruppe IV.

W podziemiach budynku znajdowało się ciężkie więzienie śledcze Gestapo, utworzone po przejęciu gmachu dawnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. W celu dostosowania obiektu na potrzeby więzienne, przebudowano część pomieszczeń (archiwum i magazyn czasopism), znajdujących się w piwnicach lewego skrzydła budynku. W podziemiach urządzono 4 cele zbiorowe bez okien, tzw. "tramwaje". Nazwę utworzono od charakterystycznego usytuowania krzeseł, w dwóch rzędach wzdłuż ścian (podobnie jak w typowych tramwajach). Do więzienia w Alei Szucha przywożono więźniów z Pawiaka, lub dopiero co aresztowanych. Osadzonych poddawano następnie przesłuchiwaniom, tzw. "badaniom", z zastosowaniem wymyślnych tortur - bicia, kopania, szczucia psami, przypalania papierosami, łamania kości czy wyrywania paznokci.[1] Przesłuchania te prowadzono w gabinetach Gestapo na górnych piętrach budynku lub w pomieszczeniu dyżurującego gestapowca obok cel więziennych w piwnicach budynku. Krzyki katowanych więźniów zagłuszano nastawionym głośno radiem.[1] Śledztwo mogło dotknąć każdego, nie chroniły przed nim zarówno wiek, płeć, ani stan zdrowia. Bito okrutnie nawet kobiety w zaawansowanej ciąży.[1] O skali zadawanych cierpień w więzieniu w Alei Szucha, świadczyły m.in. licznie zachowane na ścianach cel napisy więźniów, z których wielu zamęczono na śmierć.

Więźniów uznanych za wyjątkowo niebezpiecznych przetrzymywano w izolatkach, zwykle dodatkowo zakutych w kajdany. Przesłuchania pojedynczej osoby mogły powtarzać się kilkadziesiąt razy - Wanda Ossowska, członek ZWZ, związana z wywiadem zagranicznym, była przesłuchiwana w Alei Szucha 57 razy.[1] W jednej z izolatek był przetrzymywany jako więzień anonimowy, a w końcu zamęczony na śmierć, najwyższy przedstawiciel władz cywilnych Polskiego Państwa Podziemnego - Delegat Rządu RP na Kraj, prof. Jan Piekałkiewicz.

Podczas powstania warszawskiego, w budynku przy al. Szucha 25, Niemcy dokonywali masowych egzekucji Polaków - których zwłoki następnie palono w okolicznych budynkach.[1] Dokonywano również selekcji ludności cywilnej Warszawy z zajętych przez Niemców dzielnic. Ludzi kierowano do obozów koncentracyjnych - poprzez obóz przejściowy (niem. Durchgangslager) w Pruszkowie, lub na roboty przymusowe do Niemiec. Część warszawiaków przeznaczano jako żywe osłony[1] dla hitlerowców atakujących powstańcze barykady. Rozmiar popełnionej zbrodni, według powojennych ustaleń Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Warszawie z czerwca 1946, obrazuje ilość prochów ludzkich odnalezionych w piwnicach budynków przy al. Szucha, które ważyły ok. 5 578 kg (ok. 5,5 tony).[1]

Po zakończeniu II wojny światowej

Po zakończeniu II wojny światowej, byli więźniowie i mieszkańcy Warszawy, traktowali gmach przy al. Szucha 25 jak cmentarz - paląc znicze i składając kwiaty. Podjęli również inicjatywę utworzenia w podziemiach budynku mauzoleum - miejsca pamięci narodowej.

Na mocy postanowień uchwały Rady Ministrów z 25 lipca 1946 pomieszczenia piwnic więzienia Gestapo przy al. Szucha 25 w Warszawie uznane zostały za miejsce martyrologii, świadectwo męki i bohaterstwa Polaków. Zdecydowano zachować areszt w stanie nienaruszonym, przejąć pod zarząd państwowy i utworzyć muzeum. Mauzoleum Walki i Męczeństwa zostało otwarte 18 kwietnia 1952.

Podczas tworzenia ekspozycji w podziemiach gmachu przy al. Szucha zachowano w oryginalnym stanie cztery cele zbiorowe (tzw. tramwaje), korytarze i 10 cel izolatek. Odtworzono na podstawie zeznań byłych więźniów pokój gestapowca, gdzie dokonywano przesłuchań.

Kilka ton prochów ofiar z więzienia przy Alei Szucha, oraz pobliskiego budynku GISZ (al. Ujazdowskie 3/5), zostało przewiezionych na Cmentarz Powstańców Warszawy na warszawskiej Woli.

Epilog

W latach 60., dokonano dalszych badań pomieszczeń więzienia, zakonserwowano i odczytano ponad tysiąc napisów i tekstów (zapisanych na ścianach, framugach okien i na podłogach więzienia), różnych modlitw, zapisków o Polsce, śmierci, oraz inicjałów, nazwisk, pseudonimów, rysunków, krzyży, oraz innych śladów pobytu aresztowanych. W piwnicach budynku przy al. Szucha 25 odkryto również napis, często przytaczany w następnych latach w literaturze historycznej i patriotycznej:

Łatwo jest mówić o Polsce Trudniej dla niej pracować

Jeszcze trudniej umrzeć A najtrudniej cierpieć

Zabudowa ulicy

Po roku 1944 ulica zachowała niemal kompletną zabudowę i stanowi przykład zespołu luksusowych realizacji architektonicznych z różnych okresów.

Fasada gmachu licowana czerwonym piaskowcem z Wąchocka, detale i wnętrza w stylu art deco.

Bibliografia

Marta Leśniakowska, "Architektura w Warszawie"

Linki zewnętrzne