Chałupki (województwo dolnośląskie): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
m Usunięto kategorię "Kamieniec Ząbkowicki (gmina)"; Dodano kategorię "Chałupki (województwo dolnośląskie)" za pomocą HotCat
Konarski (dyskusja | edycje)
→‎Zabytki: drobne merytoryczne
Linia 41: Linia 41:


zabytki nieistniejące:
zabytki nieistniejące:
* zamek, wzmiankowany w XIV wieku jako ''Novum Castrum'', znajdował się na wzniesieniu, otoczony fosą i wałami zewnętrznymi. W 1295 roku właścicielem zamku był [[Bolko I Surowy|Bolko Surowy]], a zarządcą warowni [[kasztelan]] Piotr von Liebenau. Od około 1430 roku zamek owiany był złą sławą ze względu na rozbójnicze zapędy jego właścicieli, którzy np. w 1438 roku ograbili [[Opactwo Cystersów w Henrykowie|klasztor cystersów w Henrykowie]]. W roku 1443 został zdobyty przez mieszczan wrocławskich. Popadający w ruinę obiekt na nowo stał się siedzibą rycerzy-rabusiów. W [[1509]] roku zamek został zdobyty i zburzony przez biskupa wrocławskiego [[Jan V Thurzo|Jana Thurzona]]. Istniejące jeszcze ruiny rozebrano w [[1832]] roku. Do XX wieku zachowały się ślady fosy i wały.
* ruiny zamku, wzmiankowanego w XIV wieku jako ''Novum Castrum.'' Ruiny zamku tworzą kopiec o zarysie wydłużonego owalu i wymiarach ok. 60 x 100 m i wys. 3 m. Otacza go wał o szerokości 20 m i wysokości 8 m oraz fosa. W trakcie badań wykopaliskowych odkryto fragment biegnącego łukiem muru obwodowego o grubości 2,3 m, z prostopadle dochodzącą ścianą o grubości ok. 1 m oraz fragment cylindrycznej wieży. Mury wzniesiono z łamanego kamienia na zaprawie wapiennej. W 1295 roku właścicielem zamku był [[Bolko I Surowy|Bolko Surowy]], a zarządcą warowni [[kasztelan]] ''Petrus de Libnowe''. Po raz pierwszy zamek „Novum castrum” odnotowany jest w dokumencie z 1295 r. jako siedziba kasztelana Piotra z Lubnowa, tytułowanego także sędzią polskim na czeskim pograniczu, oficjała na dworze księcia Bolka I<ref>http://www.repozytorium.uni.wroc.pl/Content/89407/Boguszewicz_Corona%20Silesiae.pdf</ref>. Zamek „Paczków” pojawia się natomiast po raz pierwszy w źródłach pisanych w 1299 r., przy okazji wystawienia w nim dokumentu przez Bolka I. W 1440 r. warownię, jako siedzibę rycerza rabusia Zygmunta von Reichenau, zdobył Jan Kruszyna von Leuchtenberg. Z kolei Jan Kruszyna, sprawując funkcję wójta urzędującego na zamku, również miał podjąć łupieżcze wyprawy. Spowodowało to interwencję mieszczan wrocławskich, którzy w 1443 r. spustoszyli warownię wspólnie z księciem Wilhelmem opawskim. Popadający w ruinę obiekt na nowo stał się siedzibą rycerzy-rabusiów. W [[1509]] roku zamek został zdobyty i zburzony przez biskupa wrocławskiego [[Jan V Thurzo|Jana Thurzona]]. Istniejące jeszcze ruiny wieży rozebrano w [[1832]] roku. Do XX wieku zachowały się ślady fosy i wały.


== Szlaki turystyczne ==
== Szlaki turystyczne ==

Wersja z 15:24, 5 sie 2019

Chałupki
wieś
{{{alt zdjęcia}}}
Państwo dolnośląskie
Powiat

ząbkowicki

Gmina

Kamieniec Ząbkowicki

Liczba ludności (2011)

234[1]

Strefa numeracyjna

74

Kod pocztowy

57-223

Tablice rejestracyjne

DZA

SIMC

0852619

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: dolnośląskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}

Chałupkiwieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Kamieniec Ząbkowicki.

Podział administracyjny

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.

Fosa zamkowa w Chałupkach

Zabytki

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[2]:

  • zespół młyna (nr 7), z końca XIX w.:
    • młyn
    • dom
  • park zamkowy, z XV-XX w.

zabytki nieistniejące:

  • ruiny zamku, wzmiankowanego w XIV wieku jako Novum Castrum. Ruiny zamku tworzą kopiec o zarysie wydłużonego owalu i wymiarach ok. 60 x 100 m i wys. 3 m. Otacza go wał o szerokości 20 m i wysokości 8 m oraz fosa. W trakcie badań wykopaliskowych odkryto fragment biegnącego łukiem muru obwodowego o grubości 2,3 m, z prostopadle dochodzącą ścianą o grubości ok. 1 m oraz fragment cylindrycznej wieży. Mury wzniesiono z łamanego kamienia na zaprawie wapiennej. W 1295 roku właścicielem zamku był Bolko Surowy, a zarządcą warowni kasztelan Petrus de Libnowe. Po raz pierwszy zamek „Novum castrum” odnotowany jest w dokumencie z 1295 r. jako siedziba kasztelana Piotra z Lubnowa, tytułowanego także sędzią polskim na czeskim pograniczu, oficjała na dworze księcia Bolka I[3]. Zamek „Paczków” pojawia się natomiast po raz pierwszy w źródłach pisanych w 1299 r., przy okazji wystawienia w nim dokumentu przez Bolka I. W 1440 r. warownię, jako siedzibę rycerza rabusia Zygmunta von Reichenau, zdobył Jan Kruszyna von Leuchtenberg. Z kolei Jan Kruszyna, sprawując funkcję wójta urzędującego na zamku, również miał podjąć łupieżcze wyprawy. Spowodowało to interwencję mieszczan wrocławskich, którzy w 1443 r. spustoszyli warownię wspólnie z księciem Wilhelmem opawskim. Popadający w ruinę obiekt na nowo stał się siedzibą rycerzy-rabusiów. W 1509 roku zamek został zdobyty i zburzony przez biskupa wrocławskiego Jana Thurzona. Istniejące jeszcze ruiny wieży rozebrano w 1832 roku. Do XX wieku zachowały się ślady fosy i wały.

Szlaki turystyczne

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • B. Guerquin, Zamki Śląskie, Wrocław 1957.