Mandalorianie: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 4 bajty ,  13 lat temu
→‎Historia: drobne redakcyjne
(drobne redakcyjne)
(→‎Historia: drobne redakcyjne)
 
==Historia==
Historia Mandalorian sięga wiele tysięcy lat przed powstaniem Republiki. Mandalorianie wywodzą się od Taungów, wojowniczej rasy z [[Coruscant]], którzy po przegranej wojnie, o dominację na planecie, zostali zmuszeni do osiedlenia się w Odległych Rubieżach Galaktyki.
 
7000 BBY - Taungowie pod Wodzą Mandalora Pierwszego podbijająpodbili Mandalore (została nazwana tak na jego cześć). PrzyjmująPrzyjęli miano Mando'ade (Dzieci Mandalora) i tworząstworzyli kodeks honorowy. Już wtedy byli uznawani za najlepszych wojowników [[Galaktyka Gwiezdnych Wojen|Galaktyki]].
 
4000 BBY - Taungowie powoli wymierająwymierali. ZostawiająZostawili po sobie tradycje i wiele innych ras ją przejmujeprzejęło. Mando'ade nosząnosili hełmy z wizjerami w kształcie "T", toco stajestało się ich znakiem rozpoznawczym. ZaczynająZaczęli organizować wyprawy wojenne (Konkwisty) i nosząnosili miano Konkwistadorów.
 
Wielka Wojna Sithów - Mandalor Nieposkromiony zostaje pokonany przez Ulica Qel-Dromę i poprzysięgapoprzysiągł mu wierność. Mandalorianie stająstali się trzonem armii Sithów. Gdy Manalor Nieposkromiony giniezginął, tytuł przyjmujeprzyjął jeden z ostatnich Taungów-, Mandalor Ostateczny, a Mando'ade rezygnujązrezygnowali z udziału w wojnie.
Wojny Mandaloriańskie- Mandalorianie uderzają na Republikę i zmuszają jej flotę i armię do odwrotu. Sytuacja się radykalnie zmienia gdy Jedi Revan motywuje, wbrew woli Rady, wielu Jedi do walki za republikę. Mandalorianie nie mogąc sprostać jego geniuszowi taktycznemu i umiejętnościom, zostają "zmiażdżeni" na Malachorze V. Misji ich odrodzenia poświęca się Canderous z klanu Ordo. Canderous mianuje się nowym Mandalorem i prowadzi swoich ludzi do walki z Sithami, by pomóc [[Wygnana Jedi|Wygnanej Jedi]].
 
Wojny Mandaloriańskie - Mandalorianie uderzająuderzyli na Republikę i zmuszajązmusili jej flotę i armię do odwrotu. Sytuacja się radykalnie zmieniazmieniła, gdy Jedi Revan motywujezmotywował, wbrew woli Rady, wielu Jedi do walki za republikę. Mandalorianie nie mogąc sprostać jego geniuszowi taktycznemu i umiejętnościom, zostajązostali "zmiażdżeni"pokonani na Malachorze V. Misji ich odrodzenia poświęcapoświęcił się Canderous z klanu Ordo. Canderous mianujemianował się nowym Mandalorem i prowadzipoprowadził swoich ludzi do walki z Sithami, by pomóc [[Wygnana Jedi|Wygnanej Jedi]].
2000- 1000 BBY- Mandalorianie wzięli czynny udział w Wojnie Armii Światła z Bractwem Ciemności.
 
2000- 1000 BBY - Mandalorianie wzięli czynny udział w Wojnie Armii Światła z Bractwem Ciemności.
Superkomandosi- Mandalorianie stają się organizacją najemniczą. Dzięki Mereelowi (uwczesnemu Mandalorowi), który tworzy kodeks Superkomandosów, nie zatracają jednak honoru i zasad.
 
Superkomandosi - Mandalorianie stająstali się organizacją najemniczą. Dzięki Mereelowi (uwczesnemuówczesnemu Mandalorowi), który tworzystworzył kodeks Superkomandosów, nie zatracają jednakzatracili honoru i zasad.
Wojna Domowa- Walka między Mandalorianami (Mereel), a Watahą Śmierci (Vizsla), o władzę i podejście do tradycji. Wataha została zniszczona, a z Protektorów ocalał tylko [[Jango Fett]], Silas i kilku innych wojowników.
 
Wojna Domowa - Walkawalka między Mandalorianami (Mereel), a Watahą Śmierci (Vizsla), o władzę i podejście do tradycji. Wataha została zniszczona, a z Protektorów ocalał tylko [[Jango Fett]], Silas i kilku innych wojowników.
Protektorzy- Organizacja Mandalorian odtworzona przez źle uwarunkowanego klona Jango Fetta- Alpha-02. Słynnym Mandalorem tego okresu jest [[Boba Fett]].
 
Protektorzy - Organizacjaorganizacja Mandalorian odtworzona przez źle uwarunkowanego klona Jango Fetta - Alpha-02. Słynnym Mandalorem tego okresu jestbył [[Boba Fett]].
 
==Kultura==
24 152

edycje

Menu nawigacyjne