Boba Fett

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Boba Fett
Boba Fett
Boba Fett podczas parady na DragonCon 2006
Data urodzin 32 BBY
Ranga Łowca nagród
Planeta Kamino
Rasa Człowiek (klon)
Przynależność Gildia łowców nagród, Mandalorianie, Konfederacja Niezależnych Systemów, Imperium Galaktyczne
Pojazd Slave I
Broń Strzelba blasterowa EE-3
Aktor Daniel Logan (Epizod II)

Mark Austin (Epizod IV)
Jeremy Bulloch (Epizod V i VI)
Jason Wingreen (oryginalny głos Ep. V)
Temuera Morrison (DVD głos w Ep. V)
Don Bies (Epizod VI SE)
Nelson Hall (Epizod VI SE)
Tom Kane (głos w Jedi Knight: Jedi Academy)

Boba Fett – fikcyjna postać ze świata Gwiezdnych wojen, jeden z najbardziej znanych łowców nagród. Klon Jango Fetta wychowywany przez niego jako syn.

Boba Fett jest klonem Jango Fetta, otrzymanym w ramach zapłaty za wykorzystanie genomu tego łowcy nagród przy tworzeniu armii klonów przez mieszkańców planety Kamino. Od młodości Boba mieszkał razem ze swoim ojcem na Kamino, gdzie Jango szkolił go na łowcę nagród. Po śmierci Jango na Geonosis Boba rozpoczął samodzielną karierę.

Kilkanaście lat później Boba Fett cieszył się już renomą najsłynniejszego i najskuteczniejszego łowcy nagród w całej Galaktyce. Małomówny, praktycznie nigdy nie widziany bez swojej mandaloriańskiej zbroi wyposażonej w wiele rodzajów broni i akcesoriów, pobierał za swoje usługi wysoką stawkę, ale był praktycznie niezawodny w dostarczeniu zamawianego 'łupu'. W podróżach korzystał przeważnie ze Slave I - zmodyfikowanego patrolowca typu Firespray, którym wcześniej latał jego "ojciec".

W okresie Bitwy o Yavin jednym z zadań Boby Fetta było pochwycenie Hana Solo i dostarczenie go do Jabby. Pierwszą część zadania wykonał na Bespinie, współpracując przy tym z siłami Imperium. Dostarczenie zamrożonego w karbonicie przemytnika trwało nieco dłużej, gdyż przechwycić próbowali go zarówno rebelianci, jak i konkurencyjni łowcy nagród, ale ostatecznie Boba przekazał łup swojemu pracodawcy i zainkasował dużą nagrodę.

Boba spotkał pierwszy raz Luke’a Skywalkera na księżycu w systemie Panna, gdzie niemal udało mu się go oszukać i dowiedzieć się nowego położenia bazy Rebelii.

W Powrocie Jedi Boba Fett zostaje pochłonięty przez Sarlacca, źródła pozafilmowe opisują jednak jego ucieczkę z tej opresji i dalsze działania w branży, a następnie wskrzeszenie oddziałów Mandalorian w celu obrony części Galaktyki przed Yuuzhanami. W grze Jedi Knight: Jedi Academy walczy z Jadenem Korrem i przegrywa. Zdołał jednak uciec przed śmiercią.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]