Moc (Gwiezdne wojny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Moc (ang. the Force, dosł. „siła”) – fantastyczna, mistyczna więź, łącząca wszystkie żywe istoty świata Gwiezdnych wojen.

Istoty żywe mogą komunikować się z Mocą dzięki midichlorianom, mikroskopijnym organizmom (lub organellom), znajdującym się w każdej żywej komórce. Istoty szczególnie silnie odczuwające wpływ Mocy mogą dokonywać „cudów”, np. przenosić przedmioty jedynie siłą woli, nakłaniać inne istoty do określonych zachowań lub czynności oraz wiele innych.

Poszczególne sposoby wykorzystania Mocy (np. medytacja bitewna) zwane są mocami (ang. Force powers).

Z Mocy czerpią swą siłę Rycerze Jedi – istoty stojące na straży pokoju w Galaktyce oraz Sithowie i inni Mroczni Jedi, dążący do przejęcia siłą władzy nad Galaktyką. Podczas gdy ci pierwsi korzystają przy tym przede wszystkim z jasnej strony Mocy, ci drudzy posługują się jej ciemną stroną. Jedi, który dogłębnie poznał Moc i postępował zgodnie z jej nakazami, po śmierci może zachować swoją tożsamość i objawiać się żywym jako swego rodzaju duch.

Przypadki specjalne[edytuj]

Związek niektórych istot z Mocą należy uznać za wyjątkowy:

  • Isalamiry wytwarzają wokół siebie „próżnię Mocy”, nie pozwalającą na korzystanie z niej.
  • Vornskry wykorzystują Moc do polowań.
  • Yuuzhan Vongowie zostali odcięci od tradycyjnego sposobu korzystania z Mocy i są równocześnie niewrażliwi na jej oddziaływanie.
  • Drzewa wroshyr na Kashyyyk osiągnęły prawdopodobnie takie rozmiary dzięki wpływowi dawnych mieszkańców planety (naturalnie wrażliwych na Moc) Rakatan oraz pozostawionego przez nich na powierzchni planety starożytnego artefaktu o ogromnej Mocy gwiezdnej mapie.
  • Rakatanie byli rasą naturalnie wrażliwą na Moc – każdy jej osobnik mógł z niej korzystać. Rakatanie stworzyli technologię opartą na wykorzystaniu Mocy i opanowali większość Galaktyki. Stopniowo dali się pochłonąć ciemnej stronie, a po pewnym czasie w ogóle utracili jakąkolwiek wrażliwość na Moc.
  • Iktotchi potrafili dzięki Mocy przewidzieć przyszłe wydarzenia na najbliższą chwilę.

Linki zewnętrzne[edytuj]