Przejdź do zawartości

Lista filmów ze świata Gwiezdnych wojen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Filmy ze świata Gwiezdnych wojen
Ilustracja
logo serii
Gatunek

fantastyka naukowa

Data premiery

od 1977

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Produkcja

Lucasfilm

Dystrybucja

20th Century Fox (1977–2005)
Warner Bros. Pictures (2008)
Walt Disney Studios Motion Pictures (od 2015)

Budżet

1,633 mld USD

Przychody brutto

10,318 mld USD

Strona internetowa

Uniwersum Gwiezdnych wojen składa się z filmów aktorskich oraz animowanych. Seria została zapoczątkowana w 1977 roku filmem Gwiezdne wojny (któremu dodano później podtytuł Nowa nadzieja) w reżyserii George’a Lucasa – twórcy i pomysłodawcy uniwersum. W następnych latach pojawiły się kolejne części cyklu – Imperium kontratakuje (1980) oraz Powrót Jedi (1983). Te trzy filmy tworzą tzw. oryginalną trylogię.

Na przełomie lat 90. i 2000. zaczęły ukazywać się filmy z trylogii prequeli filmowej sagi – Mroczne widmo (1999), Atak klonów (2002) oraz Zemsta Sithów (2005). Kiedy w 2012 roku The Walt Disney Company kupiło Lucasfilm wyprodukowano trylogię sequeli – Przebudzenie Mocy (2015), Ostatni Jedi (2017) oraz Skywalker. Odrodzenie (2019). W międzyczasie ukazały się też dwa spin-offy: Łotr 1 (2016) oraz Han Solo (2018).

Łączne przychody ze sprzedaży filmów wynoszą ponad 10 miliardów USD i jest to druga najbardziej dochodowa seria filmowa. Większość filmów było nominowanych do Oscara, a wszystkie trzy części z oryginalnej trylogii zostały wprowadzone do National Film Registry Stanów Zjednoczonych i są przechowywane w Bibliotece Kongresu jako dzieła „znaczące kulturowo, historycznie bądź estetycznie”[1][2][3].

Saga Skywalkerów[edytuj | edytuj kod]

Główna seria filmowa składa się z trzech trylogii. W okresie premiery ostatnich części serii, trzy trylogie zaczęto określać jako „Saga Skywalkerów”. Filmy wydawano, począwszy od oryginalnej trylogii (części IV, V i VI, lata 1977–1983), poprzez trylogię prequeli (części I, II i III, lata 1999–2005) na trylogii sequeli (części VII, VIII i IX, lata 2015–2019) kończąc. Pierwszy, wydany w 1977 roku film, Gwiezdne wojny (dopiero później nazwany Nowa nadzieja) jest czwartym filmem chronologicznie. Według kolejności wydarzeń saga zaczyna się od Mrocznego widma (1999) i kończy na Skywalker. Odrodzenie (2019)[4][5].

Saga opowiada historię wrażliwej na Moc rodzinie Skywalkerów i ich walce ze złowrogim Lordem Sithów – Darthem Sidiousem (Palpatine’em). Trylogia prequeli skupia się na młodym Anakinie Skywalkerze, jego szkoleniu na rycerza Jedi, przeciągnięciu go na ciemną stronę Mocy przez Palpatine’a i przeistoczeniu się Skywalkera w mrocznego Dartha Vadera. Oryginalna trylogia ukazuje historię jego dzieci, Luke’a i Lei, którzy dołączają do Sojuszu Rebeliantów i walczą z Vaderem, Palpatine’em i jego Imperium Galaktycznym. Trylogia sequeli przedstawia historię Bena Solo (Kylo Ren) – syna Lei i Hana Solo, siostrzeńca Luke’a i wnuka Anakina, który chce rządzić galaktyką z Rey, wnuczką Palpatine’a i ostatnią uczennicą Luke’a i Lei[4][5].

Każda część „Sagi Skywalkerów” rozpoczyna się tym samym motywem muzycznym skomponowanym przez Johna Williamsa, a także charakterystycznymi napisami, będącymi krótkim wprowadzeniem do wydarzeń z filmu[6][7].

Tytuł Data premiery (USA) Reżyseria Scenariusz Pomysł Produkcja Źródła
Oryginalna trylogia
Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja 25 maja 1977 George Lucas Gary Kurtz [8][9]
Gwiezdne wojny: część V – Imperium kontratakuje 21 maja 1980 Irvin Kershner Leigh Brackett i Lawrence Kasdan George Lucas [10][11]
Gwiezdne wojny: część VI – Powrót Jedi 25 maja 1983 Richard Marquand Lawrence Kasdan i George Lucas Howard Kazanjian [12][13]
Trylogia prequeli
Gwiezdne wojny: część I – Mroczne widmo 19 maja 1999 George Lucas Rick McCallum [14]
Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów 16 maja 2002 George Lucas George Lucas i Jonathan Hales George Lucas [15][16]
Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów 19 maja 2005 George Lucas [17][18]
Trylogia sequeli
Gwiezdne wojny: część VII – Przebudzenie Mocy 18 grudnia 2015 J.J. Abrams J.J. Abrams & Lawrence Kasdan i Michael Arndt Kathleen Kennedy, J.J. Abrams i Bryan Burk [19]
Gwiezdne wojny: część VIII – Ostatni Jedi 15 grudnia 2017 Rian Johnson Kathleen Kennedy i Ram Bergman [20][21]
Gwiezdne wojny: część IX – Skywalker. Odrodzenie 20 grudnia 2019 J.J. Abrams Chris Terrio & J.J. Abrams Derek Connolly & Colin Trevorrow, Chris Terrio & J.J. Abrams Kathleen Kennedy, J.J. Abrams i Michelle Rejwan [22][23]

Mroczne widmo (1999)[edytuj | edytuj kod]

Jest to chronologicznie pierwsza część sagi, powstała w 1999 roku jako czwarty film z kolei. Dzieje się 32 lata przed oryginalną trylogią[24]. Reżyserem jest George Lucas, który napisał też scenariusz. W głównych rolach wystąpili Liam Neeson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Jake Lloyd, Samuel L. Jackson, Frank Oz i Ian McDiarmid[25]. Opowiada o mistrzu Jedi Qui-Gon Jinnie i jego uczniu Obi-Wanie Kenobim, którzy próbują chronić królową Padme Amidalę z Naboo, chcąc pokojowo zakończyć międzyplanetarny spór handlowy. Film śledzi też historię młodego Anakina Skywalkera[26].

Atak klonów (2002)[edytuj | edytuj kod]

Jest to chronologicznie druga część sagi, powstała w roku 2002 jako piąty film z kolei. Dzieje się 10 lat po Mrocznym widmie i 22 lata przed oryginalną trylogią[24]. Reżyserem jest George Lucas, który współtworzył scenariusz wraz z Jonathanem Halesem. W głównych rolach wystąpili Ewan McGregor, Natalie Portman, Hayden Christensen, Christopher Lee, Samuel L. Jackson, Frank Oz i Ian McDiarmid[27]. Opowiada o początkach Konfederacji, kierowanej przez byłego mistrza Jedi, hrabiego Dooku. Anakin Skywalker zostaje przydzielony do ochrony senator Amidali, a Obi-Wan Kenobi bada sprawę zamachu na jej życie[28].

Zemsta Sithów (2005)[edytuj | edytuj kod]

Jest to chronologicznie trzecia część sagi, powstała w 2005 roku jako szósty film z kolei. Dzieje się 3 lata po Ataku klonów i 19 lat przed oryginalną trylogią[24]. Reżyserem jest George Lucas, który napisał też scenariusz. W głównych rolach wystąpili Ewan McGregor, Natalie Portman, Hayden Christensen, Christopher Lee, Anthony Daniels, Kenny Baker, Samuel L. Jackson, Frank Oz i Ian McDiarmid[29]. Opowiada o walce rycerzy Jedi z Separatystami, którymi dowodzi Generał Grievous oraz o przejściu Anakina Skywalkera na ciemną stronę mocy[30].

Nowa nadzieja (1977)[edytuj | edytuj kod]

Jest to chronologicznie czwarta część sagi, powstała w 1977 jako pierwszy film z kolei[24]. Reżyserem jest George Lucas, który napisał też scenariusz. Początkowo film został wydany pod tytułem Gwiezdne wojny, bez numeru epizodu i podtytułu (podtytuł Nowa nadzieja został dodany 10 kwietnia 1981, w nowym wydaniu filmu)[31][32]. W głównych rolach wystąpili Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Peter Cushing, Alec Guinness, David Prowse, James Earl Jones, Anthony Daniels, Kenny Baker i Peter Mayhew[33]. Opowiada o żyjącym na Tatooine Luke’u Skywalkerze, który podobnie jak jego ojciec chce zostać rycerzem Jedi[34].

Imperium kontratakuje (1980)[edytuj | edytuj kod]

Jest to chronologicznie piąta część sagi, powstała w 1980 jako drugi film z kolei. Dzieje się 3 lata po Nowej nadziei[24]. Reżyserem jest Irvin Kershner, a scenariusz napisali Lawrence Kasdan, George Lucas i Leigh Brackett. W głównych rolach wystąpili Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, Anthony Daniels, David Prowse, James Earl Jones, Kenny Baker, Peter Mayhew i Frank Oz[35]. Opowiada o pobycie Sojuszu Rebeliantów na mroźnej planecie Hoth, gdzie muszą ukrywać się po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci, ponieważ Imperium próbuje się na nich zemścić[36].

Powrót Jedi (1983)[edytuj | edytuj kod]

Jest to chronologicznie szósta część sagi, powstała w 1983 jako trzeci film z kolei. Dzieje się rok po Imperium kontratakuje i 4 lata po Nowej nadziei[24]. Reżyserem jest Richard Marquand, a scenariusz napisali Lawrence Kasdan i George Lucas. W głównych rolach ponownie wystąpili Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher, Billy Dee Williams, Anthony Daniels, David Prowse, James Earl Jones, Ian McDiarmid, Kenny Baker, Peter Mayhew i Frank Oz[37]. Opowiada o ostatecznej rozgrywce między Lukiem Skywalkerem i Darthem Vaderem oraz między Rebelią i Imperium[38].

Przebudzenie Mocy (2015)[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy.

Jest to chronologiczne i w kolejności wydawania siódma część sagi, powstała w 2015. Dzieje się 30 lat po Powrocie Jedi[24]. Reżyserem jest J.J. Abrams, który współtworzył scenariusz wraz z Lawrence’em Kasdanem oraz Michaelem Arndtem. W głównych rolach wystąpili Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson i Max von Sydow. Dodatkowo Harrison Ford, Carrie Fisher, Mark Hamill, Anthony Daniels, Peter Mayhew i Kenny Baker ponownie wcielili się w swoje role z poprzednich filmów[39]. Opowiada historię Rey, Finna, Poe Damerona i Hana Solo, którzy poszukują Luke’a Skywalkera, a także o walce Ruchu Oporu, dowodzonego przez Leię Organę i weteranów Sojuszu Rebeliantów, przeciwko Kylo Renowi i Najwyższemu Porządkowi, następcy Imperium Galaktycznego[40].

Ostatni Jedi (2017)[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi.

Jest to chronologicznie i w kolejności wydawania ósma część sagi, powstała w 2017. Jest bezpośrednią kontynuacją Przebudzenia Mocy[24]. Reżyserem jest Rian Johnson, który napisał też scenariusz. W głównych rolach wystąpili Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Oscar Isaac, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Gwendoline Christie, Carrie Fisher oraz Mark Hamill[41]. Opowiada o przygotowaniach Kylo Rena i generał Hux wraz z całym Najwyższym Porządkiem do ataku przeciwko Lei i Ruchowi Oporu w walce o dominację w galaktyce, a także szkoleniu Rey przez Luke’a[42]. Podczas produkcji filmu, w 2016 zmarła Carrie Fisher, która odgrywała rolę Lei. Sceny z jej udziałem nie zostały jednak wygenerowane komputerowo, lecz użyto niewykorzystane wcześniej ujęcia[43].

Skywalker. Odrodzenie (2019)[edytuj | edytuj kod]

Jest to chronologicznie i w kolejności wydawania dziewiąta część sagi, powstała w 2019. Dzieje się około rok po Ostatnim Jedi[24]. Reżyserem jest J.J. Abrams, który współtworzył scenariusz wraz z Chrisem Terrio. W głównych rolach wystąpili Daisy Ridley, John Boyega, Adam Driver, Oscar Isaac, Billy Dee Williams, Carrie Fisher, Ian McDiarmid oraz Mark Hamill[44]. Carrie Fisher, podobnie jak w poprzedniej części, nie została dodana komputerowo, lecz użyto niewykorzystane wcześniej ujęcia. W niektórych ujęciach użyto jedynie wygenerowanego za pomocą efektów specjalnych ciała, lecz z twarzą Fisher[45]. Film opowiada historię Rey, Finna i Poe Damerona, którzy prowadzą Ruch Oporu podczas ostatecznej walki z Najwyższym Porządkiem, dowodzonym przez Kylo Rena i wspomaganego przez Imperatora Galaktyki, Palpatine[46].

Spin-offy[edytuj | edytuj kod]

George Lucas, podczas tworzenia trylogii, chciał stworzyć dodatkowo inne filmy, niezwiązanych z sagą Skywalkerów. Po skończeniu swoich sześciu filmów w 2005 roku Lucas zajął się spin-offami w postaci seriali telewizyjnych oraz filmów, zarówno aktorskich, jak i animowanych[47].

Przed sprzedażą Lucasfilm Disneyowi w 2012 roku i równocześnie z pracami nad trylogią sequeli, George Lucas i współscenarzysta oryginalnej trylogii Lawrence Kasdan rozpoczęli prace nad filmem o młodym Hanie Solo, który miał premierę w 2018[48][48]. Ujawniono, że filmów tego typu będzie więcej, a dyrektor finansowy studia Disney Jay Rasulo powiedział, że opowiedzą one o pochodzeniu kolejnych postaci[49]. W 2016 wydano film, opowiadający o grupie buntowników o nazwie Łotr 1[50]. Filmy te mają podtytuł Gwiezdne wojny – historie. W 2020 ogłoszono powstanie kolejnego spin-offu, Rogue Squadron[51].

Aktorskie[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Data premiery (USA) Reżyseria Scenariusz Pomysł Produkcja Źródła
Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie 16 grudnia 2016 Gareth Edwards Chris Weitz i Tony Gilroy John Knoll i Gary Whitta Kathleen Kennedy, Allison Shearmur i Simon Emanuel [52]
Han Solo: Gwiezdne wojny – historie 25 maja 2018 Ron Howard Jonathan Kasdan & Lawrence Kasdan [53]

Łotr 1 (2016)[edytuj | edytuj kod]

W maju 2014 roku Lucasfilm ogłosił, że Gareth Edwards wyreżyseruje spin-off serii Gwiezdne wojny z premierą 16 grudnia 2016. Ujawniono, że tytuł filmu to Łotr 1, a za scenariusz odpowie Chris Weitz[54]. W głównych rolach wystąpili Felicity Jones, Ben Mendelsohn, Diego Luna, Mads Mikkelsen, Forest Whitaker, a także James Earl Jones, który ponownie podłożył głos Darthowi Vaderowi[55][56][57]. Akcja filmu rozgrywa się bezpośrednio przed Nową nadzieją i skupia się na tytułowej grupie rebeliantów, którzy planują wykraść tajne plany Gwiazdy Śmierci[24].

Han Solo (2018)[edytuj | edytuj kod]

Przed sprzedażą Lucasfilmu Disneyowi George Lucas zatrudnił scenarzystę oryginalnej trylogii, Lawrence’a Kasdana do napisania filmu o młodym Hanie Solo[58]. Na stanowisko reżysera Lucasfilm pierwotnie zatrudnił Phila Lorda i Christophera Millera, ale zostali oni zwolnieni w trakcie kręcenia filmu, a ich miejsce zajął Ron Howard[59]. W głównych rolach wystąpili Alden Ehrenreich, Joonas Suotamo, Donald Glover, Emilia Clarke i Woody Harrelson. Akcja filmu rozgrywa się na około 10 lat przed wydarzeniami z filmu Nowa nadzieja[24]. Opowiada o młodym Hanie Solo, który łączy siły z gangiem galaktycznych przemytników i 190-letnim Wookieem o imieniu Chewbacca, aby spłacić długi[60].

Animowane[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Data premiery (USA) Reżyseria Scenariusz Produkcja Źródła
Gwiezdne wojny: Wojny klonów 15 lipca 2008 Dave Filoni Henry Gilroy, Steven Melching i Scott Murphy Catherine Winder [61]
Zen – Grogu i koty z kurzu 12 listopada 2022 Katsuya Kondô George Lucas Tomohiko Ishii [62][63][64]

Wojny klonów (2008)[edytuj | edytuj kod]

Przed emisją animowanego serialu telewizyjnego Wojny klonów pod koniec 2008 roku, wydano film animowany o tej samej nazwie. Jest on wstępem do serialu[65][66]. Ujawnia, że Anakin szkolił ucznia pomiędzy Atakiem klonów a Zemstą Sithów[67]. Zarówno film, jak i serial należą do kanonu Gwiezdnych wojen[66]. Reżyserem jest Dave Filoni, a scenariusz napisali Steven Melching, Henry Gilroy i Scott Murphy[68]. W głównych rolach wystąpili Matt Lanter, Ashley Eckstein, James Arnold Taylor, Tom Kane, Dee Bradley Baker, Ian Abercrombie, Catherine Taber, Christopher Lee, Samuel L. Jackson i Anthony Daniels[68].

Zen – Grogu i koty z kurzu (2022)[edytuj | edytuj kod]

Animowany film krótkometrażowy Studia Ghibli, w której wystąpił Grogu i „koty z kurzu” z My Neighbor Totoro. Został wydany 12 listopada 2022 na Disney+. Reżyserem jest Katsuya Kondô[63][69].

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym spin-offem był świąteczny film specjalny, wyemitowany w 1978 roku. Kolejne dwa filmy, stworzone w połowie lat 80., opowiadają o Ewokach. W 2020 ogłoszono, że powstanie film animowany na platformę Disney+, A Droid Story[70].

Tytuł Data premiery (USA) Reżyseria Scenariusz Pomysł Stacja Źródła
Star Wars Holiday Special 17 listopada 1978 Steve Binder Pat Proft, Leonard Ripps, Bruce Vilanch, Rod Warren i Mitzie Welch George Lucas CBS [61]
Przygoda wśród Ewoków 25 listopada 1984 John Korty Bob Carrau ABC [47][71][72]
Ewoki: Bitwa o Endor 24 listopada 1985 Jim Wheat, Ken Wheat
A Droid Story BRAK DANYCH Disney+ [70]

Star Wars Holiday Special (1978)[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Star Wars Holiday Special.

Jest do dwugodzinny program specjalny, wyprodukowany dla CBS w 1978 roku. Pojawili się w nim aktorzy, a także archiwalne materiały z Nowej nadziei. Specjalny odcinek został wyemitowany tylko raz i spotkał się z negatywnym przyjęciem[73]. Pozytywnie przyjęto za to 11-minutową sekwencję, w której zadebiutował łowca nagród Boba Fett[74].

Przygoda wśród Ewoków (1984) i Ewoki: Bitwa o Endor (1985)[edytuj | edytuj kod]

Oba filmy zostały wyemitowane na ABC w Święto Dziękczynienia w 1984 roku[75]. W rolę Wicketa ponownie wcielił się Warwick Davis[76][77]. Akcja rozgrywa się pomiędzy wydarzeniami z Imperium kontratakuje, a Powrotem Jedi[78]. Zostały oparte na pomysłach Lucasa, jednak nie mają w tytule słów „Gwiezdne wojny”, przez co były uważane za mniej ważne, niż filmy[79][80]. Po przejęciu franczyzy przez Disneya zostały one wyłączone z kanonu[81].

A Droid Story[edytuj | edytuj kod]

Jest to film animowany dla Disney+, zapowiedziany w grudniu 2020 roku. Mają pojawić się w nim droidy C-3PO oraz R2-D2. Film nie ma jeszcze wyznaczonej daty premiery[82].

Lego[edytuj | edytuj kod]

Wyprodukowano kilka produkcji specjalnych oraz krótkometrażowych z serii Lego, osadzonych w świecie Gwiezdnych wojen. Filmy miały swoją premierę na kanale Cartoon Network, a część na platformie Disney+. Dodatkowo, niektóre z postaci pojawiły się w filmie Lego: Przygoda[83].

Tytuł Data premiery (USA) Reżyseria Scenariusz Stacja Źródła
Lego Star Wars: Revenge of the Brick 8 maja 2005 Royce Graham, Pete Bregman, Mark Hamill, Bill Horvath, Karl Turkel Daniel Lipkowitz Cartoon Network [84][85]
Lego Star Wars: Poszukiwanie R2-D2 27 sierpnia 2009 Peder Pedersen Ole Holm Christensen, Daniel Lipkowitz, Keith Malone [86]
Lego Star Wars: Wielki łowca 27 listopada 2010 Daniel Lipkowitz [87]
Lego Star Wars: Padawańskie widmo 22 lipca 2011 David Scott Michael Price [88][89]
Lego Star Wars: Upadek Imperium 26 września 2012 Guy Vasilovich [90][91]
Lego Star Wars: Świąteczna przygoda 17 listopada 2020 Ken Cunningham David Shayne Disney+ [92][93]
Lego Star Wars: Przerażające historie 1 października 2021 [94]

Revenge of the Brick (2005)[edytuj | edytuj kod]

Jest to pierwszy animowany komputerowo film krótkometrażowy z serii Lego Gwiezdne wojny. Jego premiera odbyła się na Cartoon Network w połowie 2005 roku, w połączeniu z premierą kinową Zemsty Sithów[95]. Stworzyli go Royce Graham, Pete Bregman, Mark Hamill, Bill Horvath, Karl Turkel na podstawie scenariusza, który napisał Daniel Lipkowitz[85].

Poszukiwanie R2-D2 (2009)[edytuj | edytuj kod]

Jest to film krótkometrażowy, wyemitowany na Cartoon Network w sierpniu 2009 roku. Został też umieszczony na stronie „Lego Star Wars”, w celu uczczenia 10-lecia tej serii[96]. Za reżyserię odpowiadał Peder Pedersen, na podstawie scenariusza, który napisali Ole Holm Christensen, Daniel Lipkowitz oraz Keith Malone[86].

Wielki łowca (2010)[edytuj | edytuj kod]

Jest to kolejny film krótkometrażowy z serii Lego Gwiezdne wojny, wyemitowany na Cartoon Network w 2010 roku. Skupia się on na postaci Jar Jar Binksa. Za reżyserię odpowiadał Peeder Pedersen, na podstawie scenariusza, który napisał Daniel Lipkowitz[87].

Padawańskie widmo (2011)[edytuj | edytuj kod]

Jest to 30-minutowy film, wyemitowany na Cartoon Network w 2011 roku. Za reżyserię odpowiada David Scott, na podstawie scenariusza, który napisał Michael Price[89]. Skupia się na przygodach młodzików z Jedi Academy, prowadzonej przez Yodę[88].

Upadek Imperium (2012)[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Lego Star Wars: Upadek Imperium.

Jest to film krótkometrażony, wyemitowany na Cartoon Network 26 września 2012 roku. Za reżyserię odpowiada Guy Vasilovich, na podstawie scenariusza, który napisał Michael Price[90]. Skupia się na Luke’u Skywalkerze, który wyrusza na misję, aby znaleźć i zniszczyć bazę Imperium na Naboo[91][90].

Świąteczna przygoda (2020)[edytuj | edytuj kod]

Jest to film krótkometrażony, wyemitowany na Disney+ 17 listopada 2020, jako następca Star Wars Holiday Special z 1978. Za reżyserię odpowiada Ken Cunningham, na podstawie scenariusza, który napisał David Shayne[92]. Jego akcja jest osadzona po części IX i skupia się na szkoleniu Finna przez Rey[93].

Przerażające historie (2021)[edytuj | edytuj kod]

Jest to film krótkometrażowy, wyemitowany na Disney+ 1 października 2021 roku. Za reżyserię odpowiada Ken Cunningham, na podstawie scenariusza, który napisał David Shayne. Jego akcja jest osadzona po części IX i skupia się na przygodach Poe Damerona i BB-8[94].

Przyszłe projekty[edytuj | edytuj kod]

W 2017 roku ujawniono, że Rian Johnson, scenarzysta i reżyser Ostatniego Jedi napisze i wyreżyseruje nową trylogię, którą nakreślił na początku 2019[97][98]. Chociaż projekt był nadal aktywny w 2021, nie ustalono daty premiery ze względu na zaangażowanie Johnsona w inne projekty[99]. Trylogia będzie różnić się od filmów z sagi Skywalkerów i skupi się na nowych postaciach i prawdopodobnie innej epoce niż główna franczyza filmowa[100].

W połowie 2018 roku Lucasfilm potwierdził, że w fazie rozwoju było wiele spin-offów, a ich wydanie planowane było po Skywalker. Odrodzenie[101][102]. Dwa niezatytułowane filmy mają zaplanowaną datę premiery na 19 grudnia 2025 roku i 17 grudnia 2027 roku[103].

W 2018 roku, promując Solo, Kathleen Kennedy wyraziła zainteresowanie nakręceniem spin-offu skupiającego się na Lando Calrissianie, lecz projekt ten miał nie być dla studia priorytetem[104]. W 2020 roku ogłoszono, że Lando powstanie jako serial dla platformy Disney+, a rolę showrunnera miał pełnić Justin Simien[105]. W lipcu 2023 roku ujawniono, że Simien zostanie zastąpiony na stanowisku showrunnera przez Donalda Glovera i jego brata Stephena[106]. Prawie dwa miesiące później Stephen Glover potwierdził, że projekt jest w fazie rozwoju, ale jako film fabularny[107].

W 2019 roku pojawiła się informacja, że Kevin Feige, producent Filmowego Uniwersum Marvela pracuje nad filmem ze świata Gwiezdnych wojen wraz z Kathleen Kennedy oraz Michaelem Waldronem, który ma napisać scenariusz[108][109]. J. D. Dillard i Matt Owens byli podobno zaangażowani we wczesne etapy rozwoju projektu w lutym 2020 roku, jako odpowiednio reżyser i scenarzysta[110]. 4 maja 2020 ogłoszono, że Taika Waititi (który wyreżyserował finał pierwszego sezonu The Mandalorian) wyreżyseruje film ze świata Gwiezdnych wojen na podstawie scenariusza, stworzonego wraz z Krysty Wilson-Cairns[111].

W 2019 roku Alan Horn stwierdził, że jeśli The Mandalorian odniesie sukces, rozważany będzie spin-off w formie filmu fabularnego[112]. W styczniu 2024 roku ogłoszono, że twórca serialu Jon Favreau napisze i wyreżyseruje film oparty na serialu, zatytułowany The Mandalorian & Grogu. Jest to odrębny projekt od filmu Dave'a Filoniego ogłoszonego w 2023[113]. Ujawniono, że zdjęcia mają rozpocząć się jeszcze tego samego roku[114].

Porzucone projekty[edytuj | edytuj kod]

Na początku 2013 roku Bob Iger ogłosił, że w rozwoju jest spin-off, napisany przez Simona Kinberga, który ma skupić się na łowcy nagród Bobie Fetcie w czasach oryginalnej trylogii[115][116]. W połowie 2014 roku Josh Trank został oficjalnie obsadzony jako reżyser, ale opuścił projekt rok później z powodu różnic twórczych[117][118]. W październiku 2018 roku film podobno nie był już w produkcji, a studio zamiast tego skupiło się na The Mandalorian, który wykorzystuje podobny projekt postaci[119].

W sierpniu 2017 roku pojawiły się informacje, rozważane jest stworzenie filmów o Jabbie, a także Obi-Wanie Kenobim i Yodzie[120]. Podobno trwały negocjacje ze Stephenem Daldrym, który miał współtworzyć i reżyserować film o Obi-Wanie[121]. Na D23 Expo w sierpniu 2019 roku ogłoszono, że zamiast tego zostanie wyprodukowany serial streamingowy o tej postaci[122].

Felicity Jones, która zagrała Jyn Erso w Łotr 1, ma w swoim kontrakcie zawartą opcję jednego filmu; niezależnie od losów jej postaci w Łotr 1, spekulowano, że mogłaby powrócić w innych spin-offach[123]. W 2018 roku krytycy zauważyli, że w Solo celowo pozostawiono otwarte możliwości dla sequeli[124][125]. Alden Ehrenreich i Emilia Clarke potwierdzili, że ich kontrakty na granie Hana Solo i Q’ira zostaną przedłużone na dodatkowe filmy, jeśli będzie to wymagane[126][127].

Twórcy Gry o Tron David Benioff i D.B. Weiss mieli napisać i wyprodukować trylogię filmów ze świata Gwiezdnych wojen zaplanowanych na grudzień 2022, 2024 i 2026, które po raz pierwszy zostały ogłoszone w lutym 2018 i miały być już w fazie rozwoju[128][129]. Duet wycofał się jednak z projektu w październiku 2019, powołując się na swoje zobowiązanie do umowy z Netflixem. Kennedy oświadczyła, że jest otwarta na ich powrót, jeśli pozwolą na to ich harmonogramy[130][128].

Podczas Disney Investor Day 2020 doniesiono, że Patty Jenkins wyreżyseruje film zatytułowany Rogue Squadron, którego premiera pierwotnie miała się odbyć 22 grudnia 2023[131]. W czerwcu 2021 ogłoszono, że Matthew Robinson został zatrudniony do napisania scenariusza[132]. 8 listopada 2021 poinformowano, że produkcja filmu została opóźniona ze względu na napięty harmonogram Jenkins. Nie ogłoszono nowej daty premiery[133]. We wrześniu 2022 poinformowano, że film został usunięty z harmonogramu premier studia Disney[134].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

 Więcej informacji na temat odbioru można znaleźć w sekcji „Odbiór” w artykule każdego filmu.

Box office[edytuj | edytuj kod]

Seria Gwiezdnych wojen jest drugą najbardziej kasową franczyzą wszech czasów (po Filmowym Uniwersum Marvela)[135].

Tytuł Data premiery (USA) Przychód (brutto) Ranking Budżet Źródła
USA i Kanada Świat USA i Kanada Świat
Saga Skywalkerów
Nowa nadzieja 25 maja 1977 460 998 507 USD 775 512 064 USD 19 98 11 mln USD [136]
Imperium kontratakuje 21 maja 1980 290 371 960 USD 547 975 067 USD 98 182 18 mln USD [137]
Powrót Jedi 25 maja 1983 309 306 177 USD 475 306 177 USD 82 231 32,5 mln USD [138]
Mroczne widmo 19 maja 1999 474 544 677 USD 1 027 044 677 USD 18 42 115 mln USD [139]
Atak klonów 16 maja 2002 310 676 740 USD 649 436 358 USD 80 140 115 mln USD [140]
Zemsta Sithów 19 maja 2005 380 270 577 USD 850 035 635 USD 44 78 113 mln USD [141]
Przebudzenie Mocy 18 grudnia 2015 936 662 225 USD 2 068 223 624 USD 1 4 245 mln USD [142]
Ostatni Jedi 15 grudnia 2017 620 181 382 USD 1 333 539 889 USD 9 12 317 mln USD [143]
Skywalker. Odrodzenie 20 grudnia 2019 515 202 542 USD 1 074 144 248 USD 14 32 275 mln USD [144]
Spin-offy
Wojny klonów 15 sierpnia 2008 35 161 554 USD 68 282 844 USD 2447 2211 8,5 mln USD [145]
Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie 16 grudnia 2016 532 177 324 USD 1 056 057 273 USD 12 36 265 mln USD [146]
Han Solo: Gwiezdne wojny – historie 25 maja 2018 213 767 512 USD 392 924 807 USD 189 311 300 mln USD [147][148]
Suma 5 081 223 784 USD 10 318 030 576 USD 2 2 1,633 mld USD [149][150]
George Lucas, twórca i pomysłodawca uniwersum

Reakcje krytyków[edytuj | edytuj kod]

Tytuł Rotten Tomatoes Metacritic CinemaScore[151]
Saga Skywalkerów
Nowa nadzieja 92% (134 recenzji)[152] 90 (24 recenzji)[154] BRAK DANYCH
Imperium kontratakuje 94% (104 recenzji)[155] 82 (25 recenzji)[157]
Powrót Jedi 82% (95 recenzji)[158] 58 (24 recenzji)[160]
Mroczne widmo 52% (233 recenzji)[161] 51 (36 recenzji)[162] A–
Atak klonów 65% (253 recenzji)[163] 54 (39 recenzji)[164] A–
Zemsta Sithów 80% (302 recenzji)[165] 68 (40 recenzji)[166] A–
Przebudzenie Mocy 93% (440 recenzji)[167] 80 (55 recenzji)[168] A
Ostatni Jedi 90% (477 recenzji)[169] 84 (56 recenzji)[170] A
Skywalker. Odrodzenie 51% (507 recenzji)[171] 53 (61 recenzji)[172] B+
Spin-offy
Wojny klonów 18% (172 recenzji)[173] 35 (30 recenzji)[174] B–[151]
Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie 84% (452 recenzji)[175] 65 (51 recenzji)[176] A[151]
Han Solo: Gwiezdne wojny – historie 69% (477 recenzji)[177] 62 (54 recenzji)[178] A–[151]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. REGISTRY LETS NEGLECTED ‘SUNRISE’ SHINE IN SPOTLIGHT AT LAST, FAN SAYS. deseret.com, 1989-09-24. [dostęp 2022-05-15].
 2. 'Empire Strikes Back,' 'Airplane!' Among 25 Movies Named to National Film Registry. The Hollywood Reporter, 2010-12-28. [dostęp 2022-05-15].
 3. 'Return of the Jedi’ Among 25 Eclectic Films Joining National Film Registry. loc.gov, 2021-12-14. [dostęp 2022-05-15].
 4. a b Star Wars Movies Timeline: The Skywalker Saga Watch Order [online], Den of Geek, 16 grudnia 2019 [dostęp 2021-12-30] (ang.).
 5. a b Siddhant Adlakha, Star Wars: What Is the True Meaning of the Skywalker Saga? [online], IGN, 1 listopada 2021 [dostęp 2021-12-30] (ang.).
 6. ‘That’s quite enough for me’: John Williams to quit scoring ‘Star Wars’ films [online], Classic FM [dostęp 2021-12-30] (ang.).
 7. Condé Nast, The Force Is Still Strong with John Williams [online], The New Yorker, 21 lipca 2020 [dostęp 2021-12-30] (ang.).
 8. Mike Murphy: The $11 million spent on „Star Wars” in 1977 was the best film investment ever made. Quartz, 25 maja 2017. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (6 czerwca 2017)]. (ang.).
 9. Ryan Gilbey: Gary Kurtz obituary. TheGuardian.com, 26 września 2018. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (6 czerwca 2020)]. (ang.).
 10. Chris Nashawaty: ‘Empire Strikes Back’ director Irvin Kershner: An appreciation. Entertainment Weekly. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (24 grudnia 2019)]. (ang.).
 11. James Floyd: EMPIRE at 40 7 Little-Known Facts About the Making of Star Wars: The Empire Strikes Back. starwars.com. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 czerwca 2020)]. (ang.).
 12. Shawn Robbins: Celebrating the Star Wars Franchise’s Box Office Impact as The Empire Strikes Back Turns 40. Boxoffice Pro. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (28 lipca 2020)]. (ang.).
 13. Lee Thomas-Mason: A side-by-side comparison of Denis Villeneuve’s ‘Dune’ trailer to the David Lynch effort. Far Out Magazine. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 października 2020)]. (ang.).
 14. Emily VanDerWerff: The Star Wars prequels are bad – and insightful about American politics. Vox. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (10 października 2020)]. (ang.).
 15. Darren Franich: Star Wars rewatch: Why is Attack of the Clones so heartless?. Entertainment Weekly. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (21 listopada 2019)]. (ang.).
 16. Cameron Bonomolo: Star Wars: Episode II – Attack of the Clones Opened 18 Years Ago Today. Comicbook.com. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2020)]. (ang.).
 17. Alex Leadbeater: Revenge of the Sith Is The Best Star Wars Story Ever Told (Just Not Lucas’ Version). Screen Rant. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 maja 2020)]. (ang.).
 18. Phil Pirrello: How 'Revenge of the Sith’ Almost Broke ‘Star Wars’. The Hollywood Reporter. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (1 czerwca 2020)]. (ang.).
 19. Kevin P. Sullivan: ‘Star Wars’: What ‘The Force Awakens’ gets right that the prequels got wrong. Entertainment Weekly. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (22 czerwca 2016)]. (ang.).
 20. Patrick Hipes: 'Star Wars: Episode VIII’ Gets A Title. Deadline Hollywood. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 lipca 2017)]. (ang.).
 21. Mandalit Del Barco: For ‘Last Jedi’ Director, The Journey To ‘Star Wars’ Began With Action Figures. NPR. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (11 września 2020)]. (ang.).
 22. Pete Hammond: 'Star Wars: The Rise Of Skywalker’ Review: Director J.J. Abrams Throws Everything Against The Wall And Most Of It Sticks. Deadline Hollywood, 18 grudnia 2019. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 kwietnia 2020)]. (ang.).
 23. Gregory Lawrence: Exclusive: 'Star Wars: The Rise of Skywalker’ Final Writing Credits Revealed. Collider. [dostęp 2021-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (9 września 2020)]. (ang.).
 24. a b c d e f g h i j k Star Wars timeline from Phantom Menace to Rise of Skywalker [online], Digital Spy, 30 listopada 2021 [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 25. Star Wars: Episode I -- The Phantom Menace Cast and Crew – Cast Photos and Info [online], Fandango [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 26. Star Wars: The Phantom Menace Summary | Shmoop [online], shmoop.com [dostęp 2022-01-02].
 27. Star Wars: Episode II -- Attack of the Clones Cast and Crew – Cast Photos and Info [online], Fandango [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 28. Attack of the Clones (2002) Movie Summary and Film Synopsis on MHM [online], Movie House Memories, 1 maja 2019 [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 29. Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith Cast and Crew – Cast Photos and Info [online], Fandango [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 30. Star Wars: Revenge of the Sith Summary | Shmoop [online], shmoop.com [dostęp 2022-01-02].
 31. Star Wars: Episode IV A New Hope | Lucasfilm [online], web.archive.org, 15 lutego 2014 [dostęp 2022-01-02] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-15].
 32. 30 pieces of trivia about Star Wars [online], 23 maja 2007 [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 33. Star Wars: Episode IV – A New Hope Cast and Crew – Cast Photos and Info [online], Fandango [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 34. Star Wars: A New Hope Summary | Shmoop [online], shmoop.com [dostęp 2022-01-02].
 35. Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back Cast and Crew – Cast Photos and Info [online], Fandango [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 36. Star Wars: The Empire Strikes Back Summary | Shmoop [online], shmoop.com [dostęp 2022-01-02].
 37. Return of the Jedi Cast and Crew – Cast Photos and Info [online], Fandango [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 38. Star Wars: Return of the Jedi Summary | Shmoop [online], shmoop.com [dostęp 2022-01-02].
 39. Star Wars: The Force Awakens Cast and Crew – Cast Photos and Info [online], Fandango [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 40. Star Wars: The Force Awakens Summary | Shmoop [online], shmoop.com [dostęp 2022-01-02].
 41. Star Wars: The Last Jedi (2017) Cast and Crew – Cast Photos and Info [online], Fandango [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 42. Star Wars: The Last Jedi. [dostęp 2022-01-02].
 43. Lucasfilm: Carrie Fisher won’t be digitally recreated, „BBC News”, 14 stycznia 2017 [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 44. Star Wars: The Rise of Skywalker (2019) Cast and Crew – Cast Photos and Info [online], Fandango [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 45. Kirsten Acuna, The ‘Star Wars’ team describes the challenge of bringing Carrie Fisher back to the screen one more time: 'It was a gigantic puzzle’ [online], Insider [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 46. Star Wars: The Rise of Skywalker. [dostęp 2022-01-02].
 47. a b Star Wars in the UK: The Dark Times, 1987–1991 [online], StarWars.com, 15 kwietnia 2013 [dostęp 2021-08-21] (ang.).
 48. a b Louise McCreesh, Lucas had been developing a Han Solo movie for ages [online], Digital Spy, 13 lutego 2018 [dostęp 2021-08-21] (ang.).
 49. Marc Graser, ‘Star Wars’: The ‘Sky’s the Limit’ for Disney’s Spinoff Opportunities [online], Variety, 12 września 2013 [dostęp 2021-08-21] (ang.).
 50. 'Star Wars: Rogue One’ will depict raid to steal original Death Star plans [online], EW.com [dostęp 2021-08-21] (ang.).
 51. Alex Stedman, Patty Jenkins to Direct ‘Star Wars’ Movie ‘Rogue Squadron’ [online], Variety, 10 grudnia 2020 [dostęp 2021-08-21] (ang.).
 52. Anita Busch: ‘Rogue One’: Re-Shoots But No Test Screening; Release Date Not Impacted. Deadline Hollywood, 31 maja 2016. [dostęp 2021-08-21]. (ang.).
 53. Pete Hammond, 'Solo: A Star Wars Story’ Review: Han, Chewy & Lando Save The Day In Rip-Roarin’ Origin Story [online], Deadline Hollywood, 24 maja 2018 [dostęp 2021-08-21] (ang.).
 54. Borys Kit, ‘Star Wars’ Spinoff Hires ‘Godzilla’ Director Gareth Edwards (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 22 maja 2014 [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 55. What we know about the new characters in ‘Rogue One’ [online], New York Post, 9 grudnia 2016 [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 56. Mike Fleming jr., Ben Mendelsohn Orbiting ‘Star Wars’ Spinoff ‘Rogue One’? [online], Deadline, 25 marca 2015 [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 57. Scott Collura, Rogue One Will Be First Star Wars Stand-Alone Film [online], IGN, 1 listopada 2021 [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 58. George Lucas was already developing Han Solo movie before Disney bought Lucasfilm [online], Digital Spy, 13 lutego 2018 [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 59. Kate Erbland, ‘Solo: A Star Wars Story’: Phil Lord and Chris Miller’s Original Film Was Going to Be ‘Gritty’ and Would Not ‘Just Service Fans’ [online], IndieWire, 22 maja 2018 [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 60. Solo: A Star Wars Story. [dostęp 2022-01-02].
 61. a b Star Wars: The Clone Wars – 10 Things Everyone Forgets About The 2008 Animated Movie [online], ScreenRant, 23 czerwca 2020 [dostęp 2021-08-21] (ang.).
 62. Studio Ghibli’s Star Wars Short 'Zen – Grogu and Dust Bunnies’ is Out | FirstShowing.net [online], www.firstshowing.net, 12 listopada 2022 [dostęp 2023-05-25] (ang.).
 63. a b Studio Ghibli’s 'Zen – Grogu and the Dust Bunnies’ Short Arrives Tomorrow [online], Collider, 12 listopada 2022 [dostęp 2023-05-25] (ang.).
 64. Adam Bankhurst, Studio Ghibli and Lucasfilm’s Zen – Grogu and Dust Bunnies Arrives on Disney+ Tomorrow, November 12 [online], IGN, 12 listopada 2022 [dostęp 2023-05-25] (ang.).
 65. Joshua Rich, George Lucas’ ‘Star Wars’ plan [online], EW.com, 30 lipca 2020 [dostęp 2022-01-03] (ang.).
 66. a b The Legendary Star Wars Expanded Universe Turns a New Page [online], StarWars.com [dostęp 2021-08-21] (ang.).
 67. How Ahsoka Tano Completed the Arc of Anakin Skywalker [online], The Mary Sue, 4 kwietnia 2016 [dostęp 2022-01-03] (ang.).
 68. a b Star Wars: The Clone Wars Cast and Crew – Cast Photos and Info [online], Fandango [dostęp 2022-01-03] (ang.).
 69. Adam Bankhurst, Studio Ghibli and Lucasfilm’s Zen – Grogu and Dust Bunnies Arrives on Disney+ Tomorrow, November 12 [online], IGN, 12 listopada 2022 [dostęp 2023-05-25] (ang.).
 70. a b All 6 Star Wars Movies Releasing After The Bad Batch [online], ScreenRant, 12 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-21] (ang.).
 71. John Corry, TV VIEW; NEW SHOWS FOR CHILDREN: SHOULD WE EXPECT MORE, „The New York Times”, 24 listopada 1985, ISSN 0362-4331 [dostęp 2021-08-21] (ang.).
 72. Are the Ewok Movies As Bad As You Remember? – IGN. [dostęp 2021-08-21].
 73. A.B.C. News, Holiday Specials Gone Bad [online], ABC News [dostęp 2022-01-03] (ang.).
 74. StarWars.com | Tooning Out the „Holiday Special”: Nelvana Studios [online], web.archive.org, 4 września 2011 [dostęp 2022-01-03] [zarchiwizowane z adresu 2011-09-04].
 75. TV VIEW – NEW SHOWS FOR CHILDREN – SHOULD WE EXPECT MORE – NYTimes.com [online], web.archive.org, 2 marca 2017 [dostęp 2022-01-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-02].
 76. ‘Star Wars’: How the Ewoks Came to TV 31 Years Ago [online], web.archive.org, 10 lutego 2017 [dostęp 2022-01-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-02-10].
 77. TV WEEKEND – 'THE EWOK ADVENTURE,' SUNDAY MOVIE ON ABC – NYTimes.com [online], web.archive.org, 20 grudnia 2016 [dostęp 2022-01-03] [zarchiwizowane z adresu 2016-12-20].
 78. Star Wars: Message Boards: Welcome some BCaT VIPs [online], web.archive.org, 5 marca 2007 [dostęp 2022-01-03] [zarchiwizowane z adresu 2007-03-05].
 79. William Bibbiani, Are the Ewok Movies As Bad As You Remember? [online], IGN, 1 listopada 2021 [dostęp 2022-01-03] (ang.).
 80. Star Wars in the UK: The Dark Times, 1987–1991 | StarWars.com [online], web.archive.org, 11 marca 2017 [dostęp 2022-01-03] [zarchiwizowane z adresu 2017-03-11].
 81. 10 fun things from the Ewok movies that should be Star Wars canon again [online], SYFY Official Site, 7 października 2019 [dostęp 2022-01-03] (ang.).
 82. Antonio Ferme, “A Droid Story” (Undated) [online], Variety, 4 maja 2021 [dostęp 2022-01-03] (ang.).
 83. Character Cameos – The Lego Movie Wiki Guide – IGN. [dostęp 2022-01-01].
 84. Andrew Marshall, Lego Star Wars: Revenge of the Brick (2005) [online], Military Gogglebox, 23 lipca 2020 [dostęp 2022-01-01] (ang.).
 85. a b Lego Star Wars: Revenge of the Brick (S) (2005). [dostęp 2022-01-01].
 86. a b Lego Star Wars: The Quest for R2-D2 (2009) – Mix-Movie.com [online], mix-movie.com [dostęp 2022-01-01].
 87. a b Lego Star Wars: Bombad Bounty (2010). [dostęp 2022-01-01].
 88. a b Mark Newbold, Lego Star Wars Animated Premiers 22nd July [online], Jedi News, 8 lipca 2011 [dostęp 2022-01-01] (ang.).
 89. a b Lego Star Wars: The Padawan Menace Movie Script [online], scripts.com [dostęp 2022-01-01].
 90. a b c Lego Star Wars: The Empire Strikes Out (2012). [dostęp 2022-01-01].
 91. a b Lego Star Wars: The Empire Strikes Out – IGN. [dostęp 2022-01-01].
 92. a b Lego Star Wars Holiday Special. [dostęp 2022-01-01].
 93. a b The Lego Star Wars Holiday Special. [dostęp 2022-01-01].
 94. a b Lego Star Wars Terrifying Tales. [dostęp 2022-01-01].
 95. Treehouse [online], web.archive.org, 7 lutego 2007 [dostęp 2022-01-04] [zarchiwizowane z adresu 2007-02-07].
 96. The Quest for R2-D2: Lego Star Wars Celebrates Ten Years | Animation Blog [online], web.archive.org, 2 września 2009 [dostęp 2022-01-04] [zarchiwizowane z adresu 2009-09-02].
 97. Rian Johnson, Writer-Director of Star Wars: The Last Jedi, to Create All-New Star Wars Trilogy [online], StarWars.com [dostęp 2021-12-31] (ang.).
 98. Rian Johnson Is Still Working on His New Star Wars Trilogy | Collider [online], web.archive.org, 14 lutego 2019 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2019-02-14].
 99. David Thompson, Star Wars: Rian Johnson Reveals His Trilogy Is Still In the Works [online], The Direct, 16 lutego 2021 [dostęp 2021-12-31] (ang.).
 100. Lucasfilm is putting the Star Wars movies on hiatus | EW.com [online], web.archive.org, 14 kwietnia 2019 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-14].
 101. Matt Patches, Star Wars movies to go on ‘hiatus’ after Episode IX [online], Polygon, 12 kwietnia 2019 [dostęp 2021-12-31] (ang.).
 102. ‘Multiple films’ still in ‘Star Wars’ pipeline, sources say [online] [dostęp 2021-12-31].
 103. Disney Delays Release of New Star Wars Movies by a Year Each [online], Collider, 23 lipca 2020 [dostęp 2021-12-31] (ang.).
 104. Lando Calrissian Star Wars spinoff could happen, says Lucasfilm president (update) - Polygon [online], 14 kwietnia 2020 [dostęp 2023-10-20] [zarchiwizowane z adresu 2020-04-14].
 105. Justin Simien developing Lando Calrissian Star Wars series for Disney+ [online], ca.movies.yahoo.com, 10 grudnia 2020 [dostęp 2023-10-20] (ang.).
 106. Exclusive: Donald Glover and Stephen Glover to Write Lucasfilm’s Lando Series as Justin Simien Exits | Above the Line [online], 27 lipca 2023 [dostęp 2023-10-20] (ang.).
 107. Anthony D'Alessandro, Donald Glover’s ‘Lando’ No Longer A Series As It Pivots To Feature Film [online], Deadline, 14 września 2023 [dostęp 2023-10-20] (ang.).
 108. ‘Star Wars’ Shocker: Marvel’s Kevin Feige Developing New Movie for Disney (Exclusive), „The Hollywood Reporter” [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2019-09-26] (ang.).
 109. Justin Kroll, ‘Loki’ Exec Producer Michael Waldron Tapped To Write Kevin Feige’s ‘Star Wars’ Movie As Part Of New Deal With Disney [online], Deadline, 7 stycznia 2021 [dostęp 2021-12-31] (ang.).
 110. Adam B. Vary, New ‘Star Wars’ Movie in Development With ‘Sleight’ Director, ‘Luke Cage’ Writer [online], Variety, 21 lutego 2020 [dostęp 2021-12-31] (ang.).
 111. Academy Award Winner Taika Waititi to Direct and Co-Write new Star Wars Feature Film for Theatrical Release; Oscar Nominee Krysty Wilson-Cairns to Co-Write Screenplay with Waititi [online], StarWars.com [dostęp 2021-12-31] (ang.).
 112. Will Thorne, Disney Studios Chief Alan Horn on Scorsese v. Marvel, Challenges in a Changing Business [online], Variety, 13 listopada 2019 [dostęp 2024-01-10] (ang.).
 113. Thomas Bacon, Ahsoka Season 2 Confirmed In Major Star Wars Update [online], ScreenRant, 9 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-10] (ang.).
 114. Aaron Couch i inni, ‘Star Wars’: Mandalorian Movie a Go With Jon Favreau Directing [online], The Hollywood Reporter, 9 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-10] (ang.).
 115. Disney Earnings Beat; ‘Star Wars’ Spinoffs Planned [online], web.archive.org, 6 lutego 2013 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2013-02-06].
 116. ‘Star Wars’ spin-offs: A young Han Solo movie, and a Boba Fett film | EW.com [online], web.archive.org, 6 kwietnia 2018 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-06].
 117. Josh Trank To Direct Stand-Alone Star Wars Film | StarWars.com [online], web.archive.org, 28 czerwca 2014 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2014-06-28].
 118. Star Wars: Josh Trank No Longer Directing Spinoff – Variety [online], web.archive.org, 24 sierpnia 2018 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-24].
 119. ‘Star Wars’ Boba Fett Movie No Longer In Development | Deadline [online], web.archive.org, 26 października 2018 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-10-26].
 120. Obi-Wan Kenobi ‘Star Wars’ Movie in the Works at Disney – Variety [online], web.archive.org, 20 listopada 2018 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-11-20].
 121. Obi-Wan Kenobi ‘Star Wars’ Film in the Works, Director in Talks (Exclusive) | Hollywood Reporter [online], web.archive.org, 25 maja 2018 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-05-25].
 122. The Mandalorian Trailer Debuts, Obi-Wan Kenobi Series Set for Disney+ | StarWars.com [online], web.archive.org, 24 sierpnia 2019 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2019-08-24].
 123. So, Felicity Jones Could Be in Another Star Wars Movie | Vanity Fair [online], web.archive.org, 24 lipca 2017 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-24].
 124. Solo: A Star Wars Story’s ending sets up a potential sequel – Polygon [online], web.archive.org, 17 grudnia 2019 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-17].
 125. 'Solo: A Star Wars Story’ Sequels Seem Really Likely, According to Critics | Inverse [online], web.archive.org, 16 listopada 2018 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-11-16].
 126. Solo: A Star Wars Story Will Have Two Movie Sequels Says Han Solo Actor Alden Ehrenreich [online], web.archive.org, 30 czerwca 2018 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-30].
 127. Emilia Clarke teases Solo: A Star Wars Story sequel [online], web.archive.org, 26 września 2018 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-09-26].
 128. a b Adam Holmes, What The Game Of Thrones Showrunners’ Star Wars Trilogy Was Reportedly About [online], CINEMABLEND, 30 października 2019 [dostęp 2021-12-31] (ang.).
 129. Game of Thrones Creators David Benioff and D.B. Weiss to Write and Produce a New Series of Star Wars Films | StarWars.com [online], web.archive.org, 6 lutego 2018 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-06].
 130. ‘Star Wars’ Setback: ‘Game Of Thrones’ Duo Exit Lucasfilm Trilogy – Deadline [online], web.archive.org, 29 października 2019 [dostęp 2021-12-31] [zarchiwizowane z adresu 2019-10-29].
 131. Alex Stedman, Patty Jenkins to Direct ‘Star Wars’ Movie ‘Rogue Squadron’ [online], Variety, 10 grudnia 2020 [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 132. Borys Kit, ‘Star Wars’: Patty Jenkins’ ‘Rogue Squadron’ Gets a Writer (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 25 czerwca 2021 [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 133. Borys Kit, Borys Kit, Patty Jenkins ‘Star Wars’ Movie ‘Rogue Squadron’ Delayed (Exclusive) [online], The Hollywood Reporter, 8 listopada 2021 [dostęp 2022-01-02] (ang.).
 134. Rebecca Rubin, Disney Removes ‘Star Wars’ Spinoff ‘Rogue Squadron’ From Release Calendar, Sets Dates for ‘Snow White,’ ‘Inside Out 2’ and ‘Lion King’ Sequel [online], Variety, 15 września 2022 [dostęp 2023-05-25] (ang.).
 135. Franchises (US & Canada) [online], Box Office Mojo [dostęp 2021-08-22].
 136. Star Wars (1977). Box Office Mojo. [dostęp 2021-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (12 marca 2012)]. (ang.).
 137. The Empire Strikes Back (1980). Box Office Mojo. [dostęp 2021-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 lipca 2019)]. (ang.).
 138. Return of the Jedi (1983). Box Office Mojo. [dostęp 2021-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 lipca 2019)]. (ang.).
 139. Star Wars: Episode I – The Phantom Menace (1999). Box Office Mojo. [dostęp 2021-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (25 stycznia 2012)]. (ang.).
 140. Star Wars: Episode II – Attack of the Clones (2002). Box Office Mojo. [dostęp 2021-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 lutego 2009)]. (ang.).
 141. Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith (2005). Box Office Mojo. [dostęp 2021-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (25 stycznia 2012)]. (ang.).
 142. Star Wars: The Force Awakens (2015). Box Office Mojo. [dostęp 2021-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 lutego 2016)]. (ang.).
 143. Star Wars: The Last Jedi (2017). Box Office Mojo. [dostęp 2021-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 grudnia 2017)]. (ang.).
 144. Star Wars: The Rise of Skywalker. Box Office Mojo. [dostęp 2021-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 grudnia 2019)]. (ang.).
 145. Star Wars: The Clone Wars (2008). Box Office Mojo. [dostęp 2021-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (5 czerwca 2019)]. (ang.).
 146. 2016 Feature Film Study. „FilmL.A. Feature Film Study”, s. 22, 23 maja 2017. [dostęp 2021-08-21]. (ang.). 
 147. Christian Sylt: Disney Recoups A Quarter Of $4 Billion Star Wars Purchase Price. 4 czerwca 2018. [dostęp 2021-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 czerwca 2018)]. (ang.).
 148. Anthony D’Alessandro: ‘Star Wars’ Boba Fett Movie No Longer In Development; Lucasfilm Focusing On ‘The Mandalorian’ Streaming Series. 26 października 2018. [dostęp 2021-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (26 października 2018)]. (ang.).
 149. Franchise Index. Box Office Mojo. [dostęp 2019-06-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (24 maja 2014)]. (ang.).
 150. Star Wars Movies at the Box Office. Box Office Mojo. [dostęp 2021-08-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 marca 2018)]. (ang.).
 151. a b c d Star Wars at Cinemascore. CinemaScore. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (24 lipca 2019)]. (ang.).
 152. Star Wars. [dostęp 2021-08-24].
 153. Star Wars: Episode IV – A New Hope. Metacritic. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 grudnia 2012)]. (ang.).
 154. Star Wars: Episode IV – A New Hope. [dostęp 2021-08-24].
 155. Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back (1980). Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (20 czerwca 2019)]. (ang.).
 156. Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back. Metacritic. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (6 listopada 2012)]. (ang.).
 157. Star Wars: Episode V – The Empire Strikes Back. [dostęp 2021-08-24].
 158. Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi (1983). Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (7 maja 2019)]. (ang.).
 159. Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi. Metacritic. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (21 lutego 2013)]. (ang.).
 160. Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi. [dostęp 2021-08-24].
 161. Star Wars: Episode I – The Phantom Menace (1999). Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 grudnia 2019)]. (ang.).
 162. Star Wars: Episode I – The Phantom Menace. Metacritic. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (30 grudnia 2012)]. (ang.).
 163. Star Wars: Episode II – Attack of the Clones (2002). Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 grudnia 2019)]. (ang.).
 164. Star Wars: Episode II – Attack of the Clones. Metacritic. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 marca 2012)]. (ang.).
 165. Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith (2005). Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 grudnia 2019)]. (ang.).
 166. Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith. Metacritic. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (27 grudnia 2012)]. (ang.).
 167. Star Wars: Episode VII – The Force Awakens (2015). Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 grudnia 2019)]. (ang.).
 168. Star Wars: Episode VII – The Force Awakens. Metacritic. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (17 września 2016)]. (ang.).
 169. Star Wars: The Last Jedi (2017). Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 stycznia 2018)]. (ang.).
 170. Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi. Metacritic. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (11 stycznia 2018)]. (ang.).
 171. Star Wars: The Rise of Skywalker (2019). Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 grudnia 2019)]. (ang.).
 172. Star Wars: Episode IX – The Rise of Skywalker Reviews. Metacritic. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (18 grudnia 2019)]. (ang.).
 173. Star Wars: The Clone Wars (2008). Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (8 sierpnia 2011)]. (ang.).
 174. Star Wars: The Clone Wars. Metacritic. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (15 grudnia 2015)]. (ang.).
 175. Rogue One: A Star Wars Story (2016). Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (25 grudnia 2019)]. (ang.).
 176. Rogue One: A Star Wars Story. Metacritic. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (23 lipca 2017)]. (ang.).
 177. Solo: A Star Wars Story (2018). Rotten Tomatoes. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (20 maja 2018)]. (ang.).
 178. Solo: A Star Wars Story. Metacritic. [dostęp 2021-08-24]. [zarchiwizowane z tego adresu (19 maja 2018)]. (ang.).