The Mandalorian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Mandalorian
Ilustracja
Gatunek space opera
space western
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Jon Favreau
Główne role Pedro Pascal
Gina Carano
Nick Nolte
Produkcja
Produkcja Jon Favreau
Dave Filoni
Kathleen Kennedy
Colin Wilson
Reżyseria Dave Filoni
Taika Waititi
Bryce Dallas Howard
Rick Famuyiwa
Deborah Chow
Scenariusz Jon Favreau
Muzyka Ludwig Göransson[1]
Pierwsza emisja
Data premiery 12 listopada 2019
Strona internetowa

The Mandalorianamerykański serial telewizyjny z gatunku space opera, tworzony przez Jona Favreau, pierwszy serial aktorski osadzony w świecie Gwiezdnych wojen. Produkcja zadebiutowała na internetowej platformie telewizyjnej Disneya 12 listopada 2019 roku[2][3][4].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Serial skupia się na losach samotnego, mandaloriańskiego łowcy nagród, a jego akcja rozgrywa się pomiędzy wydarzeniami z Powrotu Jedi a Przebudzeniem Mocy – po upadku Imperium Galaktycznego i jednocześnie przed narodzinami Najwyższego Porządku[2][3].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Postać Aktor Polski dubbing
Din Djarin / Mandalorianin Pedro Pascal[5] Grzegorz Małecki
Kuiil Nick Nolte[5] (głos) Zdzisław Wardejn
Cara Dune Gina Carano[6] Martyna Szymańska
Greef Karga Carl Weathers[7] Piotr Bąk
IG-11 Taika Waititi[7] (głos) Waldemar Barwiński
Klient Werner Herzog[7] Jerzy Schejbal
Moff Gideon Giancarlo Esposito[7] Marek Kalita
Doktor Pershing Omid Abtahi[7] Wojciech Brzeziński
Zbrojmistrzyni Emily Swallow[7] Magdalena Popławska
Omera Julia Jones Marta Żmuda-Trzebiatowska
Mythrol Horatio Sanz Mariusz Jakus
Peli Motto Amy Sedaris Izabela Dąbrowska
Toro Calican Jake Cannavale Jędrzej Hycnar
Fennec Shand Ming-Na Wen Agnieszka Warchulska
Ranzar Ran Malk Mark Boone Junior Ryszard Doliński
Mayfeld Bill Burr Przemysław Sadowski
Xi'an Natalia Tena Anna Gorajska
Burg Clancy Brown Artur Dziurman
Q9-0 (Zero) Richard Ayoade (głos) Łukasz Lewandowski
Qin Ismael Cruz Cordova Mirosław Haniszewski

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

Numer Oryginalny tytuł[8] Reżyseria[9] Scenariusz Data premiery[10]
1 "Chapter 1" Dave Filoni Jon Favreau 12 listopada 2019
Pięć lat po pokonaniu Imperium, mandaloriański łowca nagród akceptuje lukratywne zlecenie od klienta z imperialnymi powiązaniami. Jego celem jest pięćdziesięcioletnia osoba, przebywająca na pustynnej planecie Arvala-7. Klient jest obojętny na dobro celu, jednak obecny przy rozmowie dr Pershing nalega, aby uniknąć jego śmierci. W ramach zadatku łowca otrzymuje sztabkę stali beskarskiej, z której potem płatnerz tworzy naramiennik. Po wylądowaniu na planecie Mandalorianin zostaje zaatakowany przez dwa blurggry. Ratuje go farmer o imieniu Kuiil, który pomaga mu dotrzeć do celu, który jest jednak pilnie strzeżony, a wszyscy jego poprzednicy zginęli, próbując zrealizować zadanie. W trakcie próby przejęcia celu łowca nagród łączy swoje siły z droidem IG-11, oczyszczając obóz. Celem okazuje się niemowlę pochodzące z tego samego gatunku, co Yoda. Gdy IG-11 próbuje je zabić, Mandalorianin niszczy robota.
2 "Chapter 2: The Child" Rick Famuyiwa Jon Favreau 15 listopada 2019
Mandalorianin eskortuje niemowlę na swój statek. W trakcie wędrówki zostaje zaatakowany przez najemników, którzy próbują przejąć cel. Gdy mężczyzna wraz z dzieckiem dociera do pojazdu, okazuje się, że istoty z gatunku Jawa rozkradają jego statek, rozbierając go na części. Mandalorianin przepłasza ich, a Jawowie uciekają do swojego pojazdu, Piaskoczołgu. Następnego dnia Kuiil pomaga łowcy nagród w odzyskaniu elementów statku. W zamian mężczyzna musi zapolować na „jajko”, aby zapłacić istotom za swoje własne części. Mandalorianin, wraz z niemowlęciem, udaje się do jaskini, w której mieszka duża, rogata bestia. Walka łowcy nagród nie przebiega najlepiej, ale ostatecznie zielone niemowlę używa mocy, unieruchamiając zwierzę. Dzięki temu mężczyźnie udaje się je zabić. Po odebraniu od Jawów części, Mandalorianin i Kuill naprawiają statek. Łowca nagród, wraz ze zdobytym celem, opuszcza planetę.
3 "Chapter 3: The Sin" Deborah Chow Jon Favreau 22 listopada 2019
Mandalorianin przekazuje dziecko Klientowi, bezskutecznie próbując zdobyć informacje dotyczące przyszłości malca. W zamian łowca nagród dostaje więcej beskarskiej stali, którą wykorzystuje do pełnej poprawy swojej zbroi. Wtedy wraca do Greefa Cargi po kolejne zlecenie. Zamiast jednak je wykonać, wraca po dziecko. Udaje mu się je przejąć, jednak zostaje zaatakowany przez innych łowców nagród. Dzięki pomocy pozostałych Mandalorian mężczyzna ucieka z planety wraz z malcem.
4 "Chapter 4: Sanctuary" Bryce Dallas Howard Jon Favreau 29 listopada 2019
Uciekając przed Gildią, Mandalorianin udaje się na słabo zaludnioną planetę Sorgan. Tam spotyka najemniczkę, byłą członkinię Rebelii – Carę Dune, która ukrywa się przed łowcami nagród. Dwaj zdesperowani rybacy proszą Mandalorianina, aby pomógł im pozbyć się lokalnej bandy rzezimieszków. Razem z Carą i dzieckiem, Mandalorianin jedzie do ich wioski. Okazuje się, że zbrodniarze posiadają imperialną maszynę kroczącą AT-ST. Dune i Mandalorianin szkolą w walce wieśniaków i przygotowują zasadzkę. Po zmroku prowokują najeźdźców, a AT-ST zwabiają nad staw, gdzie jest przygotowana pułapka. AT-ST wpada do wody, gdzie zostaje wysadzone. Mandalorianin planuje zostawić niemowlę w wiosce i opuścić planetę. Łowca nagród z Gildii próbuje zabić dziecko, ale w ostatniej chwili zostaje powstrzymany przez Carę. Mandalorianin i niemowlę opuszczają wioskę.
5 "Chapter 5: The Gunslinger" Dave Filoni Dave Filoni 6 grudnia 2019
Statek Mandalorianina ścigany jest przez łowcę nagród. Dochodzi do strzelaniny, w której ginie łowca. Mandalorianin ląduje swoim uszkodzonym statkiem w pobliskim doku naprawczym, prowadzonym przez Peli Motto w Mos Eisley na Tatooine. Poszukuje pracy w kantynie, aby zapłacić za naprawy. Tam poznaje Toro Calicana, młodego chłopaka, którego marzeniem jest dostanie się do Gildii Łowców Nagród. Mandalorianin zgadza się pomóc Calicanowi w pojmaniu elitarnej najemniczki i zabójczyni – Fennec Shand. Od niej Toro dowiaduje się, że Mandalorianin jest najbardziej poszukiwaną osobą w Gildii. Chłopak zabija Shand i udaje się do doku. Bierze za zakładniczkę Peli Moto i Dziecko. Mandalorianin zabija go. Na pustyni tajemnicza postać zbliża się do ciała Shand.
6 "Chapter 6: The Prisoner" Rick Famuyiwa Christopher Yost, Rick Famuyiwa 13 grudnia 2019
Mandalorianin udaje się na stację kosmiczną i przyjmuje ofertę pracy od swojego dawnego znajomego – Rana. Dołącza do Mayfielda – byłego snajpera Imperium, Burga – devaroniańskiego siłacza, droida-pilota Zero oraz Twi'lekanki Xi'an w misji uratowania więźnia Nowej Republiki. Ekipie udaje się uwolnić Qina – brata Xi'an, lecz włączają alarm. Mandalorianin zostaje zdradzony i zamknięty w celi. Udaje mu się z niej wydostać i eliminuje po kolei zdrajców. Razem z Quinem uciekają na platformę Rana. Były znajomy płaci Mandalorianowi za wykonanie zadania i każe go zestrzelić. Okazuje się, że Mandalorianin to przewidział i podłożył Quinowi nadajnik. Na X-wingach przylatuje trójka pilotów Nowej Republiki, którzy niszczą stację kosmiczną. Okazuje się, że Mayfield, Burg i Xi'an zostali oszczędzeni i są uwięzieni we wspólnej celi.
7 "Chapter 7: The Reckoning" Deborah Chow Jon Favreau 18 grudnia 2019
Mandalorianin otrzymuje wiadomość od Greefa Kargi. Miasto Kargi zostało opanowane przez poimperialne wojsko dowodzone przez Klienta, który desperacko chce zdobyć Dziecko. Karga proponuje, aby Mandalorianin wykorzystał Dziecko jako przynętę, aby zabić Klienta i uwolnić miasto. Wyczuwając pułapkę, Mandalorianin rekrutuje Carę Dune i Kuiila, aby mu pomogli. Okazuje się, że Kuiil odratował i przeprogramował IG-11. Bohaterowie spotykają Kargę i jego towarzyszy na Nevarro. Razem zmierzają do miasta. Podczas odpoczynku, zostają zaatakowani przez latające Mynocki. Karga zostaje ranny. Dziecko używa Mocy, by wyleczyć ranę Greefa. W zamian Karga strzela do swoich towarzyszy i wyjaśnia, że plan polegał na zabiciu Mandalorianina i zabraniu Dziecka siłą. Grupa formułuje nowy plan – Karga będzie udawać, że Cara schwytała Mandalorianina, a wszyscy trzej wejdą do miasta na spotkanie z Klientem. Tymczasem Kuiil zabiera Dziecko z powrotem na statek. Podczas spotkania Klient otrzymuje wiadomość od Moffa Gideona, którego żołnierze otaczają budynek, otwierają ogień i zabijają Klienta. Gideon przybywa osobiście i oznajmia, że Dziecko wkrótce będzie w jego posiadaniu. Na pustyni poza miastem dwóch zwiadowców podąża za Kuiilem. Zabijają go i zabierają Dziecko.
8 "Chapter 8: Redemption" Taika Waititi Jon Favreau 27 grudnia 2019
IG-11 odbija Dziecko od szturmowców. Mandalorianin, Greef Karga i Cara Dune są otoczeni przez szturmowców Moffa Gideona. Bohaterowie próbują uciec, lecz nie mają szans. Gideon wyjawia tożsamość Mandalorianina, nazywa się on Din Djarin. Przybywa IG-11 i pomaga uciec bohaterom. Din zostaje raniony w głowę przez Gideona. Ekipa znowu znajduje się w potrzasku. Dziecko używa Mocy i unicestwia szturmowca z miotaczem ognia. Greef, Cara i Dziecko uciekają kanałami do kryjówki Mandalorian. IG-11 ściąga hełm Dinowi i podaje mu bactę w sprayu. Robot i Mandalorianin dołączają do pozostałej części ekipy. Okazuje się, że wszyscy Mandalorianie ukrywający się na tej planecie zginęli. Przeżyła jedynie zbrojmistrzyni, która graweruje na zbroi Dina jego emblemat, daje mu plecak odrzutowy i nakazuje mu, by troszczył się o Dziecko. Według obyczajów Mandalorian, należy odkryć pochodzenie malca i oddać go jego pobratymcom. Bohaterowie płyną na łódce podziemną rzeką lawy, lecz wpadają w zasadzkę szturmowców. IG-11 poświęca się i eksploduje, eliminując wroga. Zjawia się Gideon w myśliwcu TIE. Djarin używa plecaka odrzutowego i niszczy statek. Mandalorianin i Dziecko opuszczają planetę. Z rozbitego statku wychodzi Gideon z czarnym mieczem świetlnym – mandaloriańską relikwią.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

9 listopada 2017 roku prezes The Walt Disney Company, Bob Iger poinformował, iż trwają prace nad aktorskim serialem osadzonym w uniwersum Gwiezdnych wojen, który pojawi się na platformie streamingowej Disneya[11].

8 marca 2018 roku ogłoszono, że za stworzenie serialu będzie odpowiadał Jon Favreau, znany m.in. z reżyserii dwóch filmów o Iron Manie[12]. 10 maja podczas uroczystej premiery filmu Han Solo: Gwiezdne wojny – historie Favreau zdradził, że akcja tworzonego przez niego serialu będzie osadzona na trzy lata po wydarzeniach z filmu Powrót Jedi; poinformował on także, iż jest w trakcie pisania scenariusza na pierwszy sezon serialu[13].

3 października 2018 roku ogłoszono, iż oficjalny tytuł produkcji brzmi The Mandalorian. Dwa dni później podano także oficjalną listę reżyserów serialu, do których należą: Taika Waititi, Bryce Dallas Howard, Rick Famuyiwa, Deborah Chow oraz Dave Filoni, który wyreżyseruje pierwszy odcinek serialu[3][14]. Kręcenie zdjęć głównych rozpoczęło się w tym samym tygodniu[15][16]. W listopadzie 2018 roku ogłoszono, że w serialu w rolach głównych wystąpią: Pedro Pascal, Gina Carano oraz Nick Nolte[17][6][5]; z kolei w grudniu tego samego roku doniesiono, iż w produkcji w pozostałych rolach pojawią się: Giancarlo Esposito, Emily Swallow, Carl Weathers, Omid Abtahi oraz Werner Herzog[7]. Kręcenie zdjęć zakończyło się 27 lutego 2019 roku[18].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Ludwig Göransson to Compose Score for The Mandalorian. starwars.com, 2018-12-19. [dostęp 2018-12-22].
 2. a b Sergiusz Kurczuk: Znamy tytuł i opis fabuły aktorskiego serialu „Gwiezdne Wojny”. Antyradio, 04.10.2018. [dostęp 2018-10-05].
 3. a b c Anthony D’Alessandro: More Details Revealed For ‘Star Wars’ Series ‘The Mandalorian’: Taika Waititi, Bryce Dallas Howard Directing & More; First Look Image Drops. Deadline.com, 04.10.2018. [dostęp 2018-10-05].
 4. James Whitbrook: The Mandalorian Will Be Available on Disney+ From Day One [Updated]. io9.gizmodo.com. [dostęp 2019-06-11].
 5. a b c Borys Kit: 'Star Wars': Nick Nolte Joins Pedro Pascal in 'The Mandalorian' (Exclusive). Hollywoodreporter.com, 2018-11-30. [dostęp 2018-12-01].
 6. a b Borys Kit: 'Star Wars': Gina Carano Joins 'The Mandalorian'. Hollywoodreporter.com, 2018-11-14. [dostęp 2018-12-01].
 7. a b c d e f g Pedro Pascal Revealed as The Mandalorian All-star cast to appear in upcoming Disney+ Star Wars live-action series.. starwars.com, 2018-12-12. [dostęp 2018-12-13].
 8. Watch The Mandalorian Full Episodes | Disney+, www.disneyplus.com [dostęp 2019-11-22] (ang.).
 9. ‘Star Wars: The Mandalorian’: Season 1 Writers Comprise of Jon Favreau, Dave Filoni, Rick Famuyiwa, & Chris Yost, GWW, 18 października 2019 [dostęp 2019-11-22] (ang.).
 10. The Mandalorian Project Fact Sheet.
 11. Kate Stanhope, Natalie Jarvey: 'Star Wars' Live-Action TV Series to Launch on Disney Streaming Service. The Hollywood Reporter, 9.11.2017. [dostęp 2018-10-05].
 12. Anthony Breznican: Iron Man filmmaker Jon Favreau to create a live-action Star Wars series. ew.com, 2018-03-08. [dostęp 2018-10-05].
 13. Blair Marnell: EXCLUSIVE DETAILS ON JON FAVREAU’S STAR WARS TV SERIES. nerdist.com, 2018-05-11. [dostęp 2018-10-05].
 14. Natalia Hluzow: Taika Waititi jednym z reżyserów serialu „Star Wars”. Jest już pierwsze zdjęcie z „The Mandalorian”. Antyradio, 2018-10-05. [dostęp 2018-10-05].
 15. Jason Ward: Jon Favreau’s live-action Star Wars Television series starts filming next week, first set photos!. makingstarwars.net, 2018-09-28. [dostęp 2018-10-05].
 16. Peter Sciretta: The Mandalorian: Directors, First Photo, Details & More Revealed for Jon Favreau’s Star Wars TV Series. slashfilm.com, 2018-10-04. [dostęp 2018-10-05].
 17. Geoff Boucher: ‘The Mandalorian’ Targets Pedro Pascal For Title Role In Disney+ Series. Deadline.com, 2018-11-13. [dostęp 2018-12-01].
 18. Tim Baysinger, Jennifer Maas: ‘The Mandalorian’: Disney+ Wraps Filming on Jon Favreau’s ‘Star Wars’ TV Show. thewrap.com, 2019-02-27. [dostęp 2019-03-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]