Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
m (Azymut przeniósł stronę Filmoteka Narodowa do Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny: połączenie dwóch instytucji)
(Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny)
{{Przedsiębiorstwo infobox
| nazwa = Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
| logo =
| zdjęcie =
}}
 
''' Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny''' – [[polska]] państwowa [[instytucja kultury]] zlokalizowana w [[Warszawa|Warszawie]], państwowa [[jednostka budżetowa]] podlegająca [[Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego|Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego]], z siedzibą w [[Warszawa|Warszawie]]. Powstała w kwietniu [[1955]]. Do [[1970]] istniała pod nazwą '''Centralne Archiwum Filmowe''', a następnie, do [[1987]], jako '''Filmoteka Polska''', a następnie jako '''Filmoteka Narodowa'''. Od 1 marca 2017, po połączeniu z [[Narodowy Instytut Audiowizualny|Narodowym Instytutem Audiowizualnym]], pod obecną nazwą<ref>[http://bip.mkidn.gov.pl/media/dziennik_urzedowy/p_62_2016.pdf Zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 28 października 2016 r. w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury – Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego]</ref>.
__SPIS__
Od początku istnienia jest członkiem Międzynarodowej Federacji Archiwów Filmowych, organizacji zrzeszającej większość archiwów filmowych świata. Zbiory taśm filmowych i archiwaliów zgromadzone w Filmotece Narodowej należą do największych w [[Europa|Europie]].
 
DoPrzedmiotem zadań statutowychdziałania Filmoteki Narodowej należy– Instytutu Audiowizualnego jest:
* gromadzenie, katalogowanie, zachowanie i restaurowanie oraz udostępnianie zbiorów oraz materiałów dokumentacyjnych, dotyczących narodowego dziedzictwa audiowizualnego,
* zachowanie dziedzictwa kulturowego [[kinematografia|kinematografii]] polskiej i wybranych dzieł kinematografii światowej,
* współtworzenie, produkcja, rejestracja i promocja dzieł kultury o wysokim poziomie artystycznym w celu ich emisji w programach mediów publicznych i prywatnych,
* gromadzenie wszelkich form dokumentacji historyczno-filmowej, oraz systematyczna konserwacja i opracowywanie tych zasobów.
* produkcja materiałów audiowizualnych o wysokim poziomie artystycznym, dotycząca zagadnień związanych z kulturą, nauką, edukacją w celu ich emisji w programach mediów publicznych i prywatnych lub internecie albo rozpowszechniania w inny sposób,
* prowadzenie działalności edukacyjnej, naukowej, wydawniczej i kulturalnej<ref>[http://bip.mkidn.gov.pl/media/dziennik_urzedowy/p_62_2016.pdf Zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 28 października 2016 r. w sprawie połączenia państwowych instytucji kultury – Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego]</ref>.
 
Od początku istnienia jest członkiem Międzynarodowej Federacji Archiwów Filmowych, organizacji zrzeszającej większość archiwów filmowych świata. Zbiory taśm filmowych i archiwaliów zgromadzone w Filmotece Narodowejinstytucji należą do największych w [[Europa|Europie]].
Filmoteka Narodowa jest operatorem programu [[Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych]].
 
Filmoteka NarodowaInstytucja jest operatorem programu [[Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych]].
 
== Fototeka ==
 
== Linki zewnętrzne ==
* [http://www.fn.org.pl Strona Filmoteki Narodowej]
* [http://www.nitrofilm.pl/ Strona Nitrofilm Filmoteki Narodowej]
* [http://fototeka.fn.org.pl/ Strona Fototeki Filmoteki Narodowej]

Menu nawigacyjne