Stanisław Wiącek (żołnierz AK)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stanisław Wiącek
Inspektor
podporucznik czasu wojny podporucznik czasu wojny
Data i miejsce urodzenia

1 kwietnia 1915
Trzcianka

Data i miejsce śmierci

3 stycznia 1992
Pabianice

Przebieg służby
Lata służby

1941–1945

Siły zbrojne

Armia Krajowa

Jednostki

oddział partyzancki „Jędrusie”
2 pułk piechoty Leg. AK

Stanowiska

dowódca plutonu szturmowego

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa
(akcja „Burza”)

Późniejsza praca

magazynier
kierownik magazynu

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (od 1941)

Stanisław Wiącek (ur. 1 kwietnia 1915 w Trzciance, zm. 3 stycznia 1992 w Pabianicach) – podporucznik czasu wojny Armii Krajowej, kawaler Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny chłopskiej, był synem Pawła i Zofii z d. Podsiadło. Ukończył 3 klasy gimnazjum w Mielcu. Od końca 1940 zaangażowany był w drukowanie i kolportowanie tajnej gazety „Odwet”. W 1941 wstąpił w szeregi oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. Brał udział w akcjach rozbicia więzień w Opatowie (12 marca 1943) i Mielcu (29 marca 1943). Za bohaterstwo wykazane w tych akcjach odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari[1].

W momencie rozpoczęcia akcji „Burza” (lipiec 1944) oddział „Jędrusie” wszedł w skład 2 pułku piechoty Legionów Armii Krajowej jako jego 4 kompania, a Stanisław Wiącek został dowódcą plutonu szturmowego. Dowodząc swym pododdziałem uczestniczył w starciach z Niemcami pod Dziebałtowem (27 sierpnia 1944) i Radoszycami[a]. Za swą postawę podczas akcji „Burza” mianowany został do stopnia podporucznika czasu wojny[1].

Aresztowany przez funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa w dniu 4 kwietnia 1945. Więziony w Kielcach, przeszedł śledztwo podczas którego był torturowany. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Łodzi, wydanym 30 czerwca 1945 na sesji wyjazdowej w Kielcach, został skazany na 3-krotną karę śmierci i 27 lat więzienia. W wyniku amnestii zmieniono mu wyrok na karę 15 lat więzienia, którą odbywał w zakładach karnych w Rawiczu i Sztumie. W maju 1955 zawieszono wykonywanie reszty kary[2].

Po wyjściu na wolność podjął pracę jako magazynier w pabianickim Miejskim Przedsiębiorstwie Remontowo-Budowlanym, a po ukończeniu Technikum Ekonomicznego w Łodzi (1961) został kierownikiem magazynu w Zakładach Farmaceutycznych „Polfa” w Pabianicach. W 1956 zawarł związek małżeński z Irminą z domu Kokocińską, z którą miał córki Małgorzatę i Annę. Zmarł w Pabianicach i spoczął na tamtejszym cmentarzu[3].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W dniu 28 lipca 1944 w zasadzkę jego plutonu wpadły dwa niemieckie samochody-amfibie, a w toku rozgorzałej walki zlikwidowano sztab pułku saperów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]