Stanisław Wilhelm Lilpop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Autoportret (1909)
Grób Stanisława Lilpopa w Brwinowie

Stanisław Wilhelm Lilpop (ur. 19 grudnia 1863, zm. 5 listopada 1930) – polski przemysłowiec, jeden z założycieli miasta Podkowa Leśna pod Warszawą, fotografik. Był pierwowzorem postaci pana Liebe z powieści "Soból i panna" Józefa Weyssenhoffa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego pradziad przybył z Grazu do Warszawy w 1789 i założył tu firmę zegarmistrzowską (istniała do 1939). Ojciec Stanisław Lilpop był nie tylko jednym z najbogatszych polskich przedsiębiorców, ale także znanym mecenasem kultury i kolekcjonerem sztuki.

Stanisław Wilhelm studiował na Wydziale Handlowym Politechniki Ryskiej w latach 1884-1889. Był filistrem Korporacji Akademickiej Welecja. Odziedziczył po ojcu znaczny majątek oceniany na 320 000 rubli srebrem, a także udziały w fabrykach produkcji maszyn i w cukrowniach.

W 1909 sprzedał większość majątku ziemskiego Brwinów, a za uzyskane pieniądze w 1910 wyjechał na safari do Kenii. Plonem tej wyprawy były nie tylko trofea myśliwskie (część z nich znajduje się w muzeum w Stawisku), ale przede wszystkim ogromny zbiór (kilkadziesiąt albumów) doskonałych fotografii, na których utrwalił nieistniejącą już bogatą kulturę, obrzędowość i stroje miejscowych ludów.

Po powrocie do Polski kontynuował ideę ojca dotyczącą wybudowania pod Warszawą miasta-ogrodu, nazwanego później Podkową Leśną. W 1925 przekazał tereny przyszłego miasta spółce akcyjnej, w której miał 40% udziałów. Pozostawił sobie tylko część terenu, na którym w 1928 wybudował okazałą willę "Stawisko" dla swojej córki Anny i jej męża Jarosława Iwaszkiewicza.

Jako zapalony fotografik, Stanisław Lilpop pozostawił po sobie bogatą kolekcję barwnych fotografii wykonanych metodą autochromatyczną[1]. Część z nich zaprezentowano w 2015 na wystawie w warszawskim Domu Spotkań z Historią[1].

Lilpop zmarł śmiercią samobójczą w Hotelu Bristol i został pochowany na cmentarzu w Brwinowie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jarosław Wojciechowski, Pierwsze kolorowe zdjęcia Warszawy, „Gazeta Wyborcza”, warszawa.wyborcza.pl, 1 lutego 2016 [dostęp 2016-02-02].