Stefan Białobok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Stefan Białobok
Państwo działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 11 maja 1909
Czernichów (powiat krakowski)
Data i miejsce śmierci 17 sierpnia 1992
Kórnik
Profesor nauk biologicznych
Specjalność: dendrolog
Alma Mater Uniwersytet Poznański
Doktorat 1947
kierownik Zakładu Badania Drzew i Lasu oraz Ogrodów Kórnickich
Instytut Instytut Dendrologii PAN
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Stefan Białobok (ur. 11 maja 1909 w Czernichowie, zm. 17 sierpnia 1992 w Kórniku) – polski dendrolog, profesor, autor ponad 200 prac naukowych, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk i członek honorowy Polskiego Towarzystwa Botanicznego[1].

Jego ojciec – Jan Białobok, był nauczycielem ogrodnictwa w Czernichowie, a później pracował naukowo w Państwowym Instytucie Naukowym Gospodarstwa Wiejskiego (PINGW) w Puławach, gdzie przeniosła się cała rodzina. Stefan Białobok studia ukończył na Wydziale Ogrodniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po studiach związał się z Puławami, gdzie zajął się hodowlą drzew owocowych. Jeździł na praktyki do Pragi, Berlina, Belgii, Holandii i Anglii. W 1938 roku został nauczycielem sadownictwa i szkółkarstwa w poznańskiej Państwowej Szkole Ogrodniczej. W czasie wojny pracował w ogrodach Lublina i w Końskich. W 1945 został kierownikiem Zakładu Badania Drzew i Lasu oraz Ogrodów Kórnickich wraz z Arboretum. Tytuł doktora uzyskał w 1947 na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego. Profesorem nadzwyczajnym został w 1954 roku, a profesorem zwyczajnym w 1970 roku[1].

Rozwinął i przekształcił zakład badawczy w Kórniku w Instytut Dendrologii PAN. Pozostawał dyrektorem tej placówki od 1945 do 1980 roku. Był organizatorem i uczestnikiem licznych wypraw naukowych (m.in. w 1959 odwiedził Chiny, co opisał w Podróży dendrologicznej do Chin, podróżował do Japonii i USA). Zainicjował i przez wiele lat był redaktorem rocznika Arboretum Kórnickie. Był też redaktorem serii monografii popularnonaukowych Nasze Drzewa Leśne. W sumie był autorem lub współautorem ponad 200 prac naukowych, popularnonaukowych i podręczników[1].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Władysław Bugała. Prof. Stefan Białobok (1909-1992). „Arboretum Kórnickie”. 37, 1992. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]