Stenella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Stenella[1]
Delfin tropikalny (Stenella attenuata)
Delfin tropikalny (Stenella attenuata)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada ssaki żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd walenie
Podrząd zębowce
Rodzina delfinowate
Rodzaj Stenella
Gray, 1866
Gatunki
  • S. attenuata
  • S. clymene
  • S. coeruleoalba
  • S. frontalis
  • S. longirostris

Stenella – rodzaj waleni z rodziny delfinowatych obejmujący gatunki[2]:

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Delfiny z rodzaju Stenella żyją na pełnym morzu w stadach setek osobników. Nietrudno je spotkać. Zamieszkują wody umiarkowane, tropikalne i subtropikalne na całym świecie. Towarzyszą czasem statkom bądź płynąc obok nich na fali dziobowej, bądź popisując się dobrze wyćwiczonymi skokami zbiorowymi. Bywają intensywnie poławiane, celowo i przypadkowo, nawet po setki tysięcy sztuk rocznie/gatunek, ale mimo to ich status nie jest zagrożony.

Wygląd fizyczny[edytuj | edytuj kod]

Wszystkie delfiny z rodzaju Stenella mają rozmiary około 2 metrów długości. Pyski delfinów nadobnych i uzdeczkowych są krótsze i łagodniej zarysowane niż u reszty przedstawicieli rodzaju, u których widoczne są ostre raczej rysy długiego, wąskiego pyska. Najbardziej jest to widoczne u delfinów długoszczękich, jak wskazuje na to ich nazwa. Inną cechą charakterystyczną dla tego rodzaju jest obecność czarnych obwódek wokół oczu i czarnego paska na górze pyska.

Przypisy

  1. Stenella, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Wilson Don E. & Reeder DeeAnn M. (red.) Stenella. w: Mammal Species of the World. A Taxonomic and Geographic Reference (Wyd. 3.) [on-line]. Johns Hopkins University Press, 2005. (ang.) [dostęp 13 stycznia 2010]