Stobno (województwo dolnośląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy jednej z polskich wsi. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Stobno
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat wołowski
Gmina Wołów
Liczba ludności (III 2011) 255[1]
Strefa numeracyjna (+48) 71
Kod pocztowy 56-100
(poczta: Wołów)
Tablice rejestracyjne DWL
SIMC 0883488
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Stobno
Stobno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Stobno
Stobno
Ziemia51°17′04″N 16°36′58″E/51,284444 16,616111

Stobno – (niem.: Stuben) wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wołowskim, w gminie Wołów, nad Mojęcicką Strugą, dopływem Jezierzycy.

Podział administracyjny[edytuj]

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie wrocławskim.

Historia[edytuj]

Pierwsza pisana wzmianka źródłowa o Stobnie pojawiła się w 1259 r. Jest to akt lokacji Stobna na prawie niemieckim wystawiony przez księcia Konrada I Głogowskiego. Miejscowość w tym czasie należała do piastowskiego księstwa głogowskiego. Z 1292 r. pochodzi wzmianka o tutejszej parafii i proboszczu. Istniała wtedy świątynia, prawdopodobnie drewniana. W XV w. przystąpiono do budowy obiektu murowanego w stylu gotyckim. W XVIII w. kościół św. Mikołaja został przebudowany w duchu barokowym, szczególnie wnętrze, które uzyskało stylowe ołtarze (strop kasetonowy pochodzi z około połowy XVII w.). Do momentu sekularyzacji dóbr kościelnych w 1810 r., Stobno należało do posiadłości biskupa wrocławskiego.

Przynależność państwowa[edytuj]

Przez wieki zmieniała się także przynależność państwowa. Około 990 r. miejscowość, podobnie jak ziemie Dolnego Śląska znalazła się w orbicie wpływów państwa Piastów. W XIV w. weszła w skład Królestwa Czech, w 1526 r. – Habsburgów, a od 1742 r. znajdowała się w państwie pruskim. W czasie II wojny światowej zniszczeniu uległo kilka zabytkowych dworków i plebania. W 1945 r. Stobno znalazło się w granicach Polski. Przesiedlono tutaj ludność polską, głównie z utraconych przez Polskę kresów wschodnich.

Parafia rzymsko-katolicka[edytuj]

Obecnie, podobnie jak przez wielki, Stobno jest siedzibą parafii św. Mikołaja i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w granicach której znajdują się jeszcze miejscowości: Biskupice (część administracyjna Stobna), Grodzanów, Kąty, Mojęcice, Pogalewo Małe i Pogalewo Wielkie.

Zabytki[edytuj]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisany jest[2]:

Zobacz też[edytuj]

Przypisy