Ogólnokształcąca szkoła sztuk pięknych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ogólnokształcąca szkoła sztuk pięknych – typ szkoły artystycznej w Polsce o sześcioletnim cyklu kształcenia, dającej wykształcenie w zawodzie plastyk oraz wykształcenie ogólne w zakresie gimnazjum i liceum ogólnokształcącego, umożliwiającej uzyskanie świadectwa dojrzałości po zdaniu egzaminu maturalnego. Może być szkołą publiczną lub niepubliczną.

Z dniem 1 września 2017 roku likwiduje się I klasy ogólnokształcących sztuk pięknych, a z dniem 1 września 2022 roku znosi się ten typ szkoły - kształcenie ogólne i artystyczne o profilu plastycznym przejmą powołane z dniem 1 września 2019 roku licea sztuk plastycznych.

Specjalności i specjalizacje[edytuj | edytuj kod]

Kształcenie w zawodzie plastyk odbywa się w następujących specjalnościach i specjalizacjach:

Ogólnokształcące szkoły sztuk pięknych w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce istnieją m.in. następujące ogólnokształcące szkoły sztuk pięknych:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 maja 2017 r. w sprawie typów szkół artystycznych publicznych i niepublicznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1125)
  • Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego w publicznych szkołach artystycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2248)