Przejdź do zawartości

Szeregowcu, do dzieła!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szeregowcu, do dzieła!
Carry on Sergeant
Gatunek

komedia

Rok produkcji

1958

Data premiery

1 sierpnia 1958

Kraj produkcji

Wielka Brytania

Język

angielski

Czas trwania

84 min

Reżyseria

Gerald Thomas

Scenariusz

Norman Hudis
John Antrobus
na podstawie sztuki
R.F. Delderfielda

Główne role

William Hartnell
Kenneth Connor
Bob Monkhouse

Muzyka

Bruce Montgomery

Zdjęcia

Peter Hennessy

Montaż

Peter Boita

Produkcja

Peter Rogers

Budżet

73 000 funtów

Kontynuacja

Siostro do dzieła

Szeregowcu, do dzieła! albo Sierżancie, do dzieła! (ang. Carry on Sergeant) – brytyjska komedia filmowa z 1958 roku w reżyserii Geralda Thomasa. Odniosła duży sukces komercyjny, zarabiając w kinach więcej niż sześciokrotność swojego budżetu. Zadecydowało to o powstaniu cyklu komediowego Cała naprzód, w ramach którego powstało jeszcze 29 filmów stworzonych w znacznej mierze przez tych samych twórców, opartych na podobnym rodzaju humoru.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Sierżant Grimshaw to podoficer starej daty, służący w jednostce wyspecjalizowanej we wstępnym szkoleniu nowo wcielonych do armii żołnierzy służby zasadniczej. Przygotowuje się do przejścia na emeryturę, została mu do wytrenowania jeszcze tylko jedna grupa poborowych. Jego wielkim marzeniem jest, aby na koniec służby zdobyć prestiżową nagrodę dla najlepszego plutonu w pułku. Gdy jednak jego nowi podkomendni przybywają do jednostki, okazuje się, że jest to zbieranina tragicznie niezbornych indywiduów, z których trudno będzie zrobić prawdziwe wojsko.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

i inni

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Większość zdjęć do filmu kręcono na terenie Pinewood Studios pod Londynem. Sceny plenerowe w koszarach realizowano w autentycznej jednostce wojskowej w Stoughton w hrabstwie Surrey. Budżet filmu wyniósł ok. 73 tysiące funtów, natomiast przychody z jego wyświetlania w kinach w samej Wielkiej Brytanii wyniosły ok. 500 tysięcy funtów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]