Tadeusz Kaczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tablica upamiętniająca Tadeusza Kaczyńskiego w Parku Romualda Traugutta w Warszawie
Tablica upamiętniająca Tadeusza Kaczyńskiego w Parku Romualda Traugutta w Warszawie (2).JPG

Tadeusz Kaczyński (ur. 18 lutego 1932 w Warszawie, zm. tragicznie 10 września 1999 w Dolinie Chochołowskiej) - założyciel i współtwórca Filharmonii im. Romualda Traugutta, muzykolog, krytyk muzyczny, autor wielu książek, polski patriota.

Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie u Oliviera Messiaena w Paryżu. Piastował szereg stanowisk w Związku Kompozytorów Polskich, Stowarzyszeniu Polskich Artystów Muzyków, był członkiem komisji repertuarowej „Warszawskiej Jesieni”. Pozostawił szereg prac o kompozytorach XX wieku, z których na czoło wysuwają się Rozmowy z Witoldem Lutosławskim oraz Lutosławski. Życie i muzyka.

Założyciel, autor scenariuszy i kierownik artystyczny Filharmonii im. Romualda Traugutta. Filharmonia im. Romualda Traugutta powstała w okresie stanu wojennego jako grupa muzyków i aktorów, zajmująca się przypominaniem zakazanych w PRL i w związku z tym nieznanych młodemu pokoleniu pieśni patriotycznych.

Na wniosek Ministra Kultury i Sztuki za swoje zasługi Tadeusz Kaczyński został odznaczony pośmiertnie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]