Tamara Łempicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tamara de Lempicka
Ilustracja
Popiersie Łempickiej (Kielce)
Imię i nazwisko Tamara Łempicka
Data i miejsce urodzenia 16 maja 1898
Warszawa, Polska
Data i miejsce śmierci 18 marca 1980
Cuernavaca, Meksyk
Narodowość polska
Dziedzina sztuki malarstwo
Epoka art déco
Ważne dzieła
 • Tamara w zielonym Bugatti
 • Adam i Ewa
 • Dr Boucard
 • Kobieta z gołębiem
Strona internetowa
Obrazy Tamary Łempickiej na fot. z 1940 r.

Tamara de Lempicka (ur. 16 maja 1898 w Warszawie[a], zm. 18 marca 1980 w Cuernavaca) − polska malarka epoki art déco.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się jako Maria Gurwik-Górska[b][1]. Była córką mecenasa Borysa Gurwicz-Górskiego (Борис Гурвичъ-Горский), rosyjskiego Żyda[2][3][4] i jego żony Malwiny z domu Dekler, pochodzącej z zamożnej i wpływowej polskiej rodziny[3]. Gdy miała zaledwie kilka lat ojciec porzucił rodzinę[5]. Tamara wychowywana była przez matkę i dziadków Deklerów w Warszawie, którzy należeli do elity towarzyskiej i kulturalnej − zaprzyjaźnieni byli między innymi z Ignacym Janem Paderewskim i Arturem Rubinsteinem[5].

Od 1907 zaczęła symulować problemy zdrowotne i szantażem wymuszała coroczne wakacje we Włoszech oraz przeniesienie do szkoły w Lozannie[1]. W trakcie owych wakacji, na które jeździła z babcią, zapoznała się ze sztuką renesansowych mistrzów, których obrazy oglądała we Florencji, Rzymie i Wenecji. Wpływ tych dzieł jest widoczny w dwóch pierwszych okresach twórczości Łempickiej. Przejawia się on w używanych przez nią czystych kolorach, dokładnym rysunku oraz draperiach i cieniach.

W 1916 w kaplicy Zakonu Kawa­lerów Maltańskich w Petersburgu poślubiła prawnika Tadeusza Łempickiego, który był synem bratanicy Cypriana Kamila Norwida[3]. 16 września 1916 urodziła córkę, Marie-Christine Łempicką, w późniejszych latach znaną jako Kizette de Lempicka-Foxhall[6]. Podczas rewolucji październikowej Tadeusz Łempicki został aresztowany przez bolszewików. Żeby uwolnić męża, Łempicka musiała spędzić noc ze szwedzkim konsulem, który następnie pomógł jej uciec z Rosji. Małżonkowie spotkali się ponownie w Kopenhadze.

Małżeństwo zamieszkało w Paryżu, jednak Łempicki nie mógł utrzymać rodziny, ze względu na trwającą po pobycie w więzieniu traumę. Trudna sytuacja materialna spowodowała, że Tamara Łempicka zaczęła malować w celach zarobkowych. Pomimo twierdzeń Tamary Łempickiej, iż w kwestii warsztatu jest samoukiem, przez krótki okres uczęszczała do pracowni kubistycznego malarza, André Lhote′a[7].

Pierwszy raz jej prace zostały wystawione w 1922 przez Salon d′Automne dzięki siostrze artystki, Adriannie która zasiadała w komisji dopuszczającej obrazy na wystawę. Malarstwo Łempickiej spotkało się z pozytywnym odbiorem, a ona sama wkrótce stała się sławna jako portrecistka Tamara de Lempicka. Jest to najbardziej kojarzony z Tamarą Łempicką okres jej twórczości − wyidealizowane portrety i akty o lekko kubicznych formach i nasyconych barwach. Z tego okresu też pochodzi jej autoportret Tamara w zielonym Bugatti, przeznaczony na okładkę czasopisma „Die Dame” i uważany za jeden z typowych obrazów art déco.

W tym czasie słynna była ze swoich romansów (była biseksualna[2]). W związku z jej rozwiązłym życiem, Tadeusz Łempicki w 1927 wystąpił o rozwód i powrócił do Warszawy, żeniąc się z Ireną Spiess. Kilka lat po rozwodzie artystka zaczęła chorować na depresję[8]. W 1933 roku wyszła ponownie za mąż, za dziedzica austriackiego imperium browarniczego barona Raoula Kuffnera[9][10].

Na początku II wojny światowej wyjechała z mężem do Beverly Hills w Kalifornii. W 1943 przeprowadzili się do Nowego Jorku, gdzie malarka kontynuowała twórczość artystyczną w swoim charakterystycznym stylu. Prasa amerykańska nie traktowała jej jednak poważnie, skupiając się głównie na tworzonej przez nią samą wokół siebie historii. W tym czasie podejmowała liczne eksperymenty, m.in. z abstrakcją geometryczną, był to jednak niewiele znaczący epizod w jej twórczości. Wyznacznikiem trzeciego etapu jej malarstwa stała się szpachla, narzędzie przed impresjonizmem niewykorzystywane w sztuce. Łempicka zaczęła tworzyć monochromatyczne obrazy w odcieniach beżu lub brązu. Były to obrazy o rozmytych konturach i bezpretensjonalnych tematach np. Praczka, Gołębie.

Po śmierci barona Kuffnera w 1962 przeniosła się do Houston w Teksasie. Jej nowe dzieła nie zostały dobrze przyjęte, przez co artystka zrezygnowała z wystawiania swoich prac. W 1978 przeniosła się do Cuernavaca. Zmarła tam podczas snu 19 marca 1980. Na własne życzenie jej ciało zostało skremowane, a prochy rozrzucone z helikoptera nad wulkanem Popocatepetl.

W Polsce znajduje się kilkanaście jej obrazów, można je oglądać m.in. w kolekcji muzeum Villa la Fleur. Obrazy Łempickiej były eksponowane w Polsce rzadko, m.in. na wystawie w warszawskiej Zachęcie w 1928 roku, a także na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 1929 roku. W 2008 roku Muzeum Narodowe w Warszawie w ramach wystawy „Wyprawa w dwudziestolecie”, wyeksponowało jeden obraz Tamary Łempickiej, Kobieta na krześle z 1927.

Dnia 11 listopada 2018 w stulecie odzyskania niepodległości Polski na aukcji w Nowym Jorku jej praca z 1929 roku pt. La Musicienne, stała się najwyżej wylicytowanym obrazem polskiego artysty w historii, detronizując pod tym względem pracę Stanisława Wyspiańskiego Macierzyństwo, osiągając cenę 9 087 500 $[11].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Inne źródła podają, że malarka urodziła się 11 maja 1895 w Moskwie lub Petersburgu.
 2. W literaturze spotyka się różny zapis nazwiska malarki. Wynika to z transkrypcji z języka rosyjskiego: Гурвичъ-Горскиa. Wydaje się, że najlepszym tłumaczeniem jest: Gurwicz-Górska.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Gale Encyclopedia of Biography: Tamara de Lempicka. (ang.). answers.com. [dostęp 18 sierpnia 2014].
 2. a b Fiona MacCarthy: The good old naughty days. (ang.). theguardian.com, 15 maja 2004. [dostęp 18 sierpnia 2014].
 3. a b c Magdalena Wróblewska: Tamara de Lempicka. (ang.). culture.pl. [dostęp 18 sierpnia 2014].
 4. Glyn Vincent: Glitter Art. (ang.). nytimes.com, 24 października 1999. [dostęp 18 sierpnia 2014].
 5. a b Tamara Łempicka (Tamara de Lempicka) | Życie i twórczość | Artysta | Culture.pl, „Culture.pl” [dostęp 2018-11-15] (ang.).
 6. Kizette de Lempicka-Foxhall. (ang.). delempicka.org. [dostęp 18 sierpnia 2014].
 7. Agnieszka Morawińska: Tamara Łempicka, 1927.. e-teatr.pl, 1 maja 1991. [dostęp 18 sierpnia 2014].
 8. 1934−1938. (ang.). delempicka.org. [dostęp 18 sierpnia 2014].
 9. Family tree of Raoul KUFFNER, Geneanet [dostęp 2018-11-15] (ang.).
 10. History of the Brewery: then & now | Ottakringer Brewery, www.ottakringerbrauerei.at [dostęp 2018-11-15] (ang.).
 11. Oto najdroższy na świecie polski obraz. Wyspiański zdetronizowany [dostęp 2018-11-13] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Laura Claridge, Tamara Łempicka, Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2004.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]