The Power of Good-Bye

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Power of Good-Bye
Okładka
Singel Madonny
z albumu Ray of Light
Wydany Stany Zjednoczone 29 września 1998
Unia Europejska 16 listopada 1998
Japonia 26 listopada 1998
Nagrywany 1997
Gatunek pop
Długość 4:10
Wydawnictwo Maverick Records
Warner Bros. Records
Producent Madonna
William Orbit
Patrick Leonard
Format płyta kompaktowa
płyta gramofonowa
kaseta magnetofonowa
Twórca tekstu Madonna
Rick Nowels
Singel po singlu

The Power of Good-Bye – czwarty singel promujący album Ray of Light amerykańskiej wokalistki muzyki pop Madonny. Tekst został napisany przez Madonnę i Ricka Nowelsa, a produkcją zajął się William Orbit i Patrick Leonard. Najpierw utwór został wydany na singlu w Stanach Zjednoczonych, gdzie mimo oczekiwanego sukcesu na listach poradził sobie średnio. O wiele lepiej poradził sobie w Europie, gdzie został wydany prawie dwa miesiące później.

"The Power of Good-Bye" to popowa ballada w której słychać wiele instrumentów smyczkowych oraz muzyki elektronicznej. Australijski krytyk muzyczny i przyjaciel Madonny, Molly Meldrum, twierdził że tekst utworu mówi o Seanie Pennie, byłym mężu artystki. Wersja piosenki, która została wydana jako singel i nagrana na album Ray of Light jest zupełnie inna od wersji demo. W lecie 2002 demo wyciekło do internetu. Posiada ono silniejszy rytm, więcej bębnów i basów. Tekst piosenki jest również inny.

Utwór otrzymał głównie pozytywne opinie krytyków muzycznych, którzy uznali go za bardziej poważny, niż poprzednie ballady Madonny. Piosenka była światowym sukcesem, choć nie udało się jej zdobyć dużej popularności którą zdobyły single "Frozen" i "Ray of Light". Udało się jej za to dotrzeć do szczytowego miejsca listy przebojów w Meksyku i do czwartego w Austrii. W Wielkiej Brytanii zadebiutowała na miejscu szóstym i pozostała na nim przez dziewięć tygodni, sprzedając się w 180.000 egzemplarzy. Utwór jest jednym z niewielu singli Madonny, który został przez nią wykonany w programie BBC Top of the Pops.

Teledysk został nakręcony przez Matthew Rolstona w dniach 8-10 sierpnia 1998 w Silvertop House w Los Angeles i Malibu. Ukazuje on Madonnę i jej partnera grających w szachy. Madonna potem zrywa z nim. W dalszych ujęciach idzie na plażę i przechadza się po brzegu. Potem Madonny już nie ma. Prawdopodobnie popełniła samobójstwo, jednak nie jest to do końca prawdopodobne, ponieważ chwilę później pojawia się ponownie. Teledysk został stworzony na podstawie filmów Humoresque i Sprawa Thomasa Crowna. Zagrał w nim chorwacki aktor Goran Višnjić znany z roli dr Luki Kovača w serialu "Ostry dyżur". Klip został nagrany głównie w kolorze błękitno-niebieskim. Jego oficjalna premiera miała miejsce 10 września 1998 roku, na kanale MTV.

Listy sprzedaży[edytuj | edytuj kod]

Kraj Najwyższa
pozycja
Sprzedaż
Australia 33 8 000
Austria 4 25 000
Brazylia 3 -
Europa 2 -
Finlandia 4 -
Francja 21 95 000
Hiszpania 2 -
Japonia 7 -
Kanada 6 20 000
Niemcy 4 270 000
Stany Zjednoczone 11[1] 325 000
Szwajcaria 8 -
Szwecja 3 10 000
Wielka Brytania 6 142 000
Włochy 8 25 000

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Madonna | Awards | AllMusic, allmusic.com [dostęp 2017-11-27] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]