Przejdź do zawartości

Thomas Harris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Thomas Harris
Data i miejsce urodzenia

22 września 1940
Jackson

Narodowość

amerykańska

Język

angielski

Alma Mater

Baylor University

Dziedzina sztuki

thriller psychologiczny, publicystyka

Ważne dzieła

cykl z dr Hannibalem Lecterem

Nagrody
Strona internetowa

Thomas Harris (ur. 22 września 1940 w Jackson)[1]amerykański dziennikarz i pisarz, autor thrillerów psychologicznych.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Harris urodził się w Jackson w stanie Tennessee. We wczesnym dzieciństwie przeniósł się wraz z rodziną do Rich w stanie Missisipi. W szkole podstawowej był zamknięty w sobie i większość wolnego czasu spędzał na czytaniu książek. Dopiero podczas nauki w liceum stał się bardziej otwarty na otoczenie. W czasie studiów na Baylor University rozpoczął karierę dziennikarską w gazecie „Waco Tribune-Herald”, w której jako nocny reporter zajmował się tematyką kryminalno-policyjną. W 1964 – po ukończeniu studiów – podróżował po Europie. W 1968 przeniósł się do Nowego Jorku i do 1974 pracował w agencji prasowej Associated Press[2]. Był też recenzentem publikującym w wielu czasopismach.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Podczas studiów ożenił się z koleżanką z uniwersytetu, z którą ma córkę – Anne[2]. Rozwiódł się w latach 60. Od wielu lat jego partnerką życiową jest wydawczyni – Pace Barnes. Obecnie mieszka z nią w Miami na Florydzie. Ma też letni dom w Sag Harbor w stanie Nowy Jork.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Thomas Harris ma w swym dorobku kilka powieści sensacyjnych. Książki Czerwony smok i Milczenie owiec powszechnie uznano za najwybitniejsze thrillery psychologiczne końca XX wieku. Filmowa wersja Milczenia owiec w reżyserii Jonathana Demme z Anthonym Hopkinsem i Jodie Foster została nagrodzona pięcioma Oscarami. Powieść Czerwony smok doczekała się dwukrotnej ekranizacji: Łowca (1986) w reżyserii Michaela Manna i Czerwony smok (2002) w reżyserii Bretta Ratnera.

Powieści[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Goodreads – Thomas Harris (ang.) [dostęp 2013-03-08]
  2. a b The Mississippi Writers Page – Thomas Harris (ang.) [dostęp 2013-03-08]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]