Milczenie owiec (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Milczenie owiec
The Silence of the Lambs
Ilustracja
Gatunek

thriller

Data premiery

30 stycznia 1991
31 grudnia 1991 (Polska)

Kraj produkcji

USA

Język

angielski

Czas trwania

118 min

Reżyseria

Jonathan Demme

Scenariusz

Ted Tally,
na podstawie książki Thomasa Harrisa

Główne role

Jodie Foster
Anthony Hopkins

Muzyka

Howard Shore

Zdjęcia

Tak Fujimoto

Scenografia

Kristi Zea

Kostiumy

Collenn Atwood

Montaż

Craig McKay

Produkcja

Ron Bozman
Edward Saxon Kenneth Utt

Wytwórnia

Orion Pictures
Strong Heart/Demme Production

Dystrybucja

PL: Syrena Entertainment[1]

Budżet

19 mln USD

Nagrody
5 Oscarów

Milczenie owiec (ang. The Silence of the Lambs) – amerykański thriller psychologiczny z 1991 roku w reżyserii Jonathana Demme.

Filmowa cela Lectera odwzorowana w The Hollywood Museum

Po jego sukcesie zrealizowano serię filmów o Hannibalu Lecterze:

Swego rodzaju poprzednikiem Milczenia owiec, mówiącym o tym samym bohaterze-zbrodniarzu i opartym na książce tego samego autora, jest film Manhunter z roku 1986, jednak z uwagi na szereg różnic, twórcy Milczenia owiec nie uważają swego dzieła za sequel.

Do roli Hannibala Lectera był brany pod uwagę Gene Hackman, który jednocześnie miał być reżyserem obrazu, a główną rolę żeńską miała zagrać Michelle Pfeiffer. Brian Cox – aktor, który zagrał Lectera w filmie Manhunter, był rozważany do zagrania postaci psychopaty. Miał się w nią również wcielić John Hurt, jednak nie przyjął propozycji z powodu choroby. Postać Jacka Crawforda, granego przez Scotta Glenna, była zainspirowana osobą prawdziwego detektywa, Johna Douglasa.

Film zajął drugie miejsce w rankingu na najbardziej przerażający film wszech czasów przeprowadzonym przez magazyn „Giant” w 2005 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Psychopata porywa i morduje młode kobiety na środkowym zachodzie USA. Trudna sprawa „Buffalo Billa” zostaje powierzona przez FBI agentce Clarice Starling (w tej roli nagrodzona Oscarem Jodie Foster). „Buffalo Bill”, to seryjny morderca wyróżniający się szczególnym okrucieństwem wobec swych ofiar, a mianowicie obdzierający je ze skóry.

Wierząc, że w ujęciu tego mordercy dopomoże tylko inny przestępca, FBI wysyła ją na wywiad z innym obłąkanym więźniem, Hannibalem Lecterem (w tej roli nagrodzony Oskarem Anthony Hopkins), który może dostarczyć psychologicznych przesłanek i tropów do kolejnych działań zabójcy. Lecz sam Hannibal to niezwykle inteligentny i niebezpieczny morderca – pacjent więziennego centrum psychiatrycznego, który zjadał swoje ofiary.

Hannibal „Cannibal” jest psychiatrą. Z najmniejszego widocznego gestu, niezauważalnej pozy bądź słowa brzmiącego nienaturalnie potrafi bezbłędnie odczytać pragnienia, strach, ambicje. Zmuszając Clarice do wyznań zachowuje się jak psychoterapeuta znający najintymniejsze tajemnice wspomnień. Z tych wspomnień wyjawia się tytułowe „milczenie owiec”, a właściwie ryk zarzynanych owiec – powtarzający się koszmar senny Clarice.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Jodie Foster i Anthony Hopkins

Ekipa[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Film został nominowany do wielu nagród filmowych. W 1992 roku zdobył Oscary w pięciu kategoriach:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]