Tokio Hotel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tokio Hotel
ilustracja
Rok założenia 2001
Pochodzenie Niemcy, (Magdeburg)
Gatunek pop rock[1], teen pop[2], emo[3][4], glam rock[5][6], rock alternatywny[7], punk pop[8], heavy metal[9], hard rock[10], electronica[11], dance pop[12]
Wytwórnia płytowa Island Records, Cherrytree Records, Interscope
Obecni członkowie
Bill Kaulitzwokal
Tom Kaulitzgitara
Gustav Schäferperkusja
Georg Listinggitara basowa
Strona internetowa

Tokio Hotel – niemiecki zespół muzyczny, powstały z inicjatywy braci Billa i Toma Kaulitzów, do których dołączyli Gustav Schäfer i Georg Listing.

Grupa zadebiutowała w lipcu 2005 klipem "Durch den Monsun", za sprawą którego znaleźli się na niemieckich listach przebojów. Dzięki następnemu teledyskowi – "Schrei" – zdobyli popularność w innych krajach, w tym w Polsce. W lutym 2006 ukazał się teledysk do zmienionej wersji utworu "Rette mich". Kolejnym singlem był "Der letzte Tag". Został on połączony z teledyskiem do piosenki "Wir schließen uns ein", który jednak nie był emitowany w polskich stacjach muzycznych.

Po krótkiej przerwie w 2007 roku zespół nagrał kolejny album – "Zimmer 483" i dwa nowe teledyski "Übers Ende der Welt" i "Spring nicht". W międzyczasie zdobył nagrodę Echo i 3 nagrody Comet, oraz nagrodę MTV Europe Music Awards. W 2008 roku zespół zdobył nagrodę MTV Video Music Awards w kategorii Best New Artist, jest to szczególne wyróżnienie, gdyż są jedynym zespołem z Niemiec z tak prestiżową nagrodą na koncie.

Dwa lata po premierze ostatniego albumu, zespół wydał kolejną płytę "Humanoid", tym razem w wersji dwujęzycznej (angielskiej i niemieckiej). Wiosną Tokio Hotel wyruszyło w swoją 3 europejską trasę koncertową, po czym ruszyli na podbój Azji.

Zespół sprzedał w Niemczech ponad 3 miliony płyt[13], a na świecie ponad 9 milionów[14].

Historia[edytuj]

Bill Kaulitz, 2010
Tom Kaulitz i Georg Listing (2010)

Bracia Kaulitz interesowali się muzyką od najmłodszych lat. Bill śpiewał i grał na keyboardzie (chociaż zawsze twierdził, że nie ma zapału do instrumentów muzycznych), natomiast Tom został zarażony pasją do gry na gitarze przez swojego ojczyma. Na pomysł założenia zespołu wpadli w wieku dziewięciu lat – zespół nazwany został Devilish. Początkowo tworzyli po niemiecku, jednak z czasem powstało kilka piosenek w języku angielskim. Bill wystąpił w wieku trzynastu lat w programie telewizyjnym "Star Search" śpiewając piosenkę "It's Raining Man".

Na jednym z koncertów w rodzinnym mieście braci – Magdeburgu, poznali oni Gustava i Georga. Szybko się zaprzyjaźnili i zaczęli wspólnie grać.

Kariera zespołu rozwijała się bardzo powoli – na debiut czekali pięć lat (w tym czasie zmienili wydawcę), a materiał na płytę zbierali przez dwa lata. Dopiero od lipca 2005 roku utwory grupy zaczęły zajmować wysokie miejsca list przebojów.

Nazwa zespołu[edytuj]

Nazwa zespołu ma według członków zespołu oddawać to, co dane im jest teraz przeżywać. Tak więc "hotel", w związku z granymi trasami koncertowymi, wiele czasu spędzają w hotelach. Dodatkowo Bill twierdzi, że najlepiej mu się tworzy w hotelach i samochodach. "Tokio" jest odwołaniem do stolicy Japonii, do której członkowie zespołu chcieliby pojechać, gdyż jest to miasto ich zdaniem równie jak oni szalone[15]. Poprzednia nazwa, Devilish (z angielskiego "diabelny"), została zmieniona, ponieważ zespół nie chciał mieć mrocznego wizerunku.

Twórczość[edytuj]

Muzyka, jaką tworzy zespół jest klasyfikowana zwykle jako pop-rock, jednak zespół otwarcie przyznaje, że chce mieć własny styl i być nieporównywalny z żadnym innym.

Najbardziej znane są cztery piosenki, do których powstały teledyski i single. Są to, kolejno: "Durch den Monsun", "Schrei" oraz "Rette mich" i "Der letzte Tag". Pierwsza z nich stanowiła debiut zespołu, natomiast piosenka "Rette mich" pokazała nowy styl grupy (zmieniony wygląd Billa oraz jego "nowy" głos po mutacji). Z kolei głównie dzięki utworowi "Schrei" zespół stał się znany w Polsce, mimo że dotarł do niej z około dwumiesięcznym opóźnieniem.

Nowy album "Zimmer 483" (Pokój 483) został wydany w dniu 26 stycznia 2007 i szybko osiągnął pierwsze miejsce.Pierwszym promującym płytę singlem został utwór "Übers Ende der Welt". Zimmer 483 został wydany w Niemczech w dniu 23 lutego 2007, wraz z wersją deluxe, edycję albumu zawierającą płytę DVD. Na drugi singiel wybrano utwór "Spring nicht" ( "Nie skacz"), został wydany w dniu 7 kwietnia. Trasa towarzysząca wydaniu albumu, The Zimmer 483 Tour, zaplanowano rozpocząć w marcu 2007, ale była opóźniona o dwa tygodnie, ponieważ członkowie zespołu chcieli mieć inną scenografię. Trzeci singiel, "An deiner Seite (Ich bin da)" ( "Po twojej stronie"), została wydana 16 listopada. Nowy singiel zawierał nowy utwór "1000 Meere" ( "1000 mórz"), do którego był wyprodukowany również teledysk.

Na początku 2009 roku producent zespołu David Jost zapowiedział premierę nowego albumu na październik. W lipcu gitarzysta Tom Kaulitz poinformował, że nowa płyta będzie się nazywać "Humanoid", zaś singlem promującym będzie piosenka "Automatisch/Automatic"[16]. Album został nagrany w języku niemieckim i angielskim, obie wersje miały swoją premierę na całym świecie w tym samym czasie, czyli 2 października 2009. Drugim singlem z nowej płyty został utwór "Lass Uns Laufen/World Behind My Wall".

W grudniu 2011, Bill i Tom Kaulitz za pomocą aplikacji BTK Twins opublikowali pierwsze zdjęcia ze studia nagrań oraz potwierdzili, że zespół pracuje nad kolejnym albumem[17]. W styczniu 2014, producent Tokio Hotel Peter Hoffman potwierdził w wywiadzie dla portalu Bunte.de, że album zespołu jest gotowy i wyjdzie w tym roku[18].

12 września 2014 ukazał się pierwszy singiel zespołu promujący nową płytę zatytułowany "Run Run Run". Drugi teledysk do piosenki "Girl Got A Gun" ukazał się 23 września, a trzeci do utworu "Love Who Loves You Back" 30 września.

Piąty album zespołu zatytułowany "Kings of Suburbia" ukazał się 3 października 2014 w Niemczech, a trzy dni później w innych państwach. Album ukazał się w wersji standardowej, deluxe i super-deluxe. Płyta szybko znalazła się na szczycie najlepiej sprzedających się albumów iTunes w 20 krajach.

Koncerty[edytuj]

W marcu 2006 zakończyła się trasa koncertowa Schrei Tour. Podzielona ona została na dwie części: Schrei Tour 2005 oraz Schrei Tour 2006. W 2006 roku zespołowi Tokio Hotel towarzyszył jako support polski zespół Blog 27. Koncerty odbywały się na terenie całych Niemiec, a także Austrii i Szwajcarii. Program każdego z koncertów jest dość jednolity: zaczyna się od "Jung Und Nicht Mehr Jugendfrei", następnie "Beichte" i wszystkie piosenki z płyty (a także Thema #1 i Schwarz) oraz zazwyczaj dwa bisy. 3 kwietnia 2007 roku rozpoczęli swoją drugą trasę koncertową Tour 483, zaczynając od Czech. 5 kwietnia Tokio Hotel zagrał swój pierwszy koncert w Polsce. Koncert odbył się także na Węgrzech.

Tokio Hotel grali też na wielu galach (ECHO, Comet) oraz na koncertach typu The Dome (koncerty organizowane przez stację RTL2). 14 lipca 2007 w Dzień Zdobycia Bastylii Tokio Hotel zagrało na zaproszenie prezydenta Francji przed półmilionową publicznością. W tym samym roku zespół wystąpił w Izraelu. Tokio Hotel jest pierwszym niemieckim artystą jaki wystąpił w tym kraju.

W 2008 roku zaczęła się trasa koncertowa "1000 Hotels European Tour" lecz musiała zostać anulowana z powodu choroby wokalisty. 30 marca 2008 Bill Kaulitz zmuszony był poddać się operacji usunięcia cysty ze strun głosowych; zabieg przebiegł pomyślnie[19]. Do końca roku zespół zagrał kilka koncertów w Europie i Ameryce Północnej, po czym w grudniu zaczął nagrywać nową płytę.

Pierwszy koncert promujący nowy album Tokio Hotel odbył się 27 sierpnia 2009 w Kolonii. W październiku ogłoszono listę 32 miast, które zespół odwiedził podczas trasy "Welcome to Humanoid City". Rozpoczął ją koncert w Luksemburgu 22 Lutego 2010. W międzyczasie 14 marca 2010 zespół Tokio Hotel wystąpił w hali Atlas Arena w Łodzi[20]. Trasa zakończyła się koncertem w Paryżu 14 kwietnia 2010. Druga część trasy miała miejsce w Ameryce Południowej.

Po trasie w Europie producenci Tokio Hotel postanowili rozpocząć podbój Azji. Zespół wystąpił m.in. w Tokio, Singapurze i Malezji w ramach MTV World Stage.

Na początku 2015 roku odbyła się pierwsza część trasy Feel It All. Tokio Hotel zagrało podczas niej koncerty w małych Europejskich klubach. Oprócz normalnych biletów były dostępne cztery rodzaje pakietów VIP. Dzięki nim można było np. zrobić sobie selfie z zespołem, zaśpiewać z Bill'em na scenie, uczestniczyć w Q & A, wejść na soundcheck przed koncertem.

# Nazwa trasy koncertowej[21]
1. Schrei Live Tour
 • Obejmowała 58 koncertów (głównie w Niemczech).
 • Składała się z 3 części.
 • Jedna z części była grana jako Open Air.
2. Zimmer 483 Tour
 • Obejmowała 38 koncertów.
 • Składała się z 2 części.
 • Trasa obejmowała także Polskę.
3. North America Tour
 • Obejmowała 19 koncertów
4. 1000 Hotels Europa Tour
 • Obejmowała 24 koncerty
 • Z powodu choroby wokalisty zespół zagrał tylko 9 pierwszych koncertów.
 • Trasę kontynuowano po rekonwalescencji [[Bill Kaulitz|Billa Kaulitza].]
 • Druga część trasy obejmowała 9 koncertów.
5. Welcome to Humanoid City Tour
 • Trasa obejmowała 38 koncertów (w Europie, Azji i Ameryce Południowej)
 • Producenci z powodów technicznych zmuszeni byli do odwołania 5 koncertów.
 • Trasa ponownie obejmowała Polskę.
 • 15 grudnia 2010 zespół wystąpił po raz pierwszy w Tokio.
6. Feel It All World Tour 2015 part 1: The Club Experience
 • Trasa obejmowała 15 koncertów (Europa)
 • 27 marca Tokio Hotel zagrało w Klubie Stodoła w Warszawie.
 • Koncerty odbywały się w klubach.
 • Po raz pierwszy zostały wprowadzone pakiety VIP.
7. Feel It All World Tour 2015 part 2: North America
 • Trasa obejmowała 14 koncertów na terenie USA.
8. Feel It All World Tour 2015 part 3: The Arena Experience
 • Trasa obejmowała 8 koncertów na terenie Ameryki Łacińskiej.
9. Feel It All World Tour 2015 part 4: Russia, Belarus & Ukraine
 • Trasa rozpoczęła się 10 października w Irkucku, a zakończyła 10 listopada w Moskwie.
 • Podczas tej trasy zmieniła się firma odpowiedzialna za pakiety VIP.

Dyskografia[edytuj]

 Osobny artykuł: Dyskografia Tokio Hotel.
Rok Tytuł
2005 Schrei
2007 Zimmer 483
2007 Scream
2009 Humanoid
2014 Kings of Suburbia

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

Nagrody i wyróżnienia
Rok Nagroda Kategoria Uwagi
2005 Złoty Pingwin Beste Single Nagroda
2005 Złoty Pingwin Beste Band Pop/Rock 2005 Nagroda
2005 Einslive Krone The Best Newcomer 2005 Nagroda
2005 Bambi Awards The Best Pop Act Nagroda
2006 Steiger Awards The Best Newcomer Nagroda
2006 Regenbogen Awards Best Newcomer Nagroda
2006 Bravo Supershow The Best Rock Band Nagroda
2006 Bild Osgar Awards Music Nagroda
2006 Amadeus Awards Najlepsze DVD Nagroda
2006 Amadeus Awards Najlepszy Album roku Nagroda
2006 Amadeus Awards Najlepszy singel roku Nagroda
2006 Goldene Stimmgabel Best pop Nagroda
2006 World Music Awards Best Germany act Nagroda
2006 Eins Live Krone Best live act Nagroda
2006 ECHO Debiut roku Nagroda
2007 MTV EMA Najlepszy kontakt z publicznością Nagroda
2007 Goldene Stimmgabel Beste Gruppe international Nagroda
2007 European Border Breakers best album Schrei Nagroda
2007 B.Z. Culture Awards Best rock Nagroda
2007 ECHO Best video Nagroda
2008 MTV EMA Headliner Nagroda
2008 TMF Award Best Male International – Bill Nagroda
2008 TMF Awards Best Video International "Don't Jump" Nagroda
2008 MTV VMA Best Entrance – Fan Choice Nagroda
2008 MTV VMA Best New Artist Nagroda
2008 TRL Awards Song of the year "Monsoon" Nagroda
2008 TRL Awards Best Band Nagroda
2008 Silver Otto Best Rock Band Nagroda
2008 Silver Otto Best Rock Band Nagroda
2008 Grammy, Finlandia Best International Artist Nagroda
2008 Echo Awards Best Music Video Nagroda
2008 Golden Kamera Musik National Nagroda
2008 NRJ Music Awards Best International Band Nagroda
2008 Rockbjörnen Awards Best International Band Nagroda
2009 MTV EMA Berlin Najlepszy zespół Nagroda
2009 Best International Newbies Select Live Awards Nagroda
2009 Best International Rock Band Premios Telehit Nagroda
2009 Audi International Audi Generation Awards Nagroda
2009 Export Hit of Germany Bayerischen Musiklöwen 2009 Nagroda
2009 Best TRL Artist of the year TRL Awards Nagroda
2009 Superband Golden Otto Nagroda
2010 NRJ Music Awards 2010 International Group of the year Nagroda
2010 Viva Comet 2010 Best Live Act Nagroda
2010 Kids Choice Awards Favorite Music Star Nagroda
2010 Radio Regenbogen Awards Band International 2009 Nagroda
2010 Golden Pinguin Award Best Album Nagroda
2010 Golden Pinguin Award Best Band Nagroda
2010 MTV EMA Best World Stage Performance Nagroda
2011 MTV O Music Award Best Fan Army (Fan Army FTW) Nagroda
2012 MTV O Music Award Best Fan Army (Fan Army FTW) Nagroda
2012 March Music Madness Najlepszy zespół Nagroda
2013 MTV O Music Award Best Fan Army (Fan Army FTW) Nagroda
2013 MTV EMA Biggest Fans Nagroda
Comet
Rok Kategoria Uwagi
2005 Super Comet 2005 Nagroda
2005 The Best Newcomer Nagroda
2006 Best Newcomer Nagroda
2007 Super Comet Nagroda
2007 Best band Nagroda
2007 Best video Nagroda
2008 Super Comet Nagroda
2008 Best Video "An Deiner Seite" Nagroda
2008 Best Live Act Nagroda
2008 Best Band Nagroda
2009 Best Online Star Nagroda
2010 Best Live Act Nagroda
MTV Latin Awards
Rok Kategoria Uwagi
2008 Best fanclub Nagroda
2008 Best new international artist Nagroda
2008 Best ringtone – "Monsoon" Nagroda
2008 Song of the year Nagroda
Hitkrant Awards
Rok Kategoria Uwagi
2008 Scariest Guy – Bill Nagroda
2008 Hottest Guy – Bill Nagroda
2008 Song that stays in your head "Monsoon" Nagroda
2008 Song that gives the best mood "Monsoon" Nagroda
2008 Best Concert 'Nagroda

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]