Tom Everett Scott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tom Everett Scott
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 7 września 1970
Brockton, w stanie Massachusetts, USA
Strona internetowa

Tom Everett Scott (ur. 7 września 1970 roku w Brockton, w stanie Massachusetts) – amerykański aktor, najbardziej znany z roli perkusisty Guya Pattersona w filmie Szaleństwa młodości.

Życiorys[edytuj]

Przyszedł na świat jako trzecie z czworga dzieci agentki ubezpieczeniowej i inżyniera. Dorastał w East Bridgewater, w stanie Massachusetts. Dorabiał na renesansowym jarmarku w Rhode Island. W 1988 roku podjął studia na kierunku komunikacji na Uniwersytecie Syracuse w Syracuse, w stanie Nowy Jork. Jednak jako student drugiego roku przeniósł się na wydział dramatu. Po obronie dyplomu, w 1992 roku wyjechał do Nowego Jorku. Wraz z trzema przyjaciółmi utworzył nowojorską grupę teatralną TheaterCo, której repertuar skupiał się na oryginalnych dziełach. Pracował jako kelner. Wziął udział w reklamie McDonald's, a następnie w reklamach Coca Coli, Pepsi i Crest.

Debiutował w serialu NBC Prawo i porządek (Law & Order, 1993), a potem wystąpił w roli Matthew, najstarszego syna Grace Kelly, którego ona dała do adopcji w sitcomie ABC Grace w opałach (Grace Under Fire, 1995, 1997). Jego pierwszą rolą kinową był Guy Patterson, perkusista poprockowego zespołu lat 60. The Wonders w komediodramacie muzycznym Szaleństwa młodości (That Thing You Do!, 1996), będącym debiutem reżyserskim Toma Hanksa. W dramacie Rzeka krwi (River Red, 1998) zagrał postać Dave'a Holdena, który broniąc młodszego brata, zabija nieumyślnie swego ojca, alkoholika. W dramacie Jedyna prawdziwa rzecz (One True Thing, 1998) był synem nieuleczalnie chorej kobiety (Meryl Streep). W 1999 roku wystąpił jako Zip na sceniu Off-Broadwayu w satyrze The Country Club. W telewizyjnym dramacie Showtime Kto sieje wiatr (Inherit the Wind, 1999) u boku Jacka Lemmona pojawił się na rozprawie sądowej jako nauczyciel nauczania ewolucji

Zagrał także na broadwayowskiej scenie Cort Theatre w sztuce Mały pies śmiał się (The Little Dog Laughed, od 13 listopada 2006 do 18 lutego 2007), gdzie wykreował rolę Mitchella, zamkniętego gwiazdora filmowego, sypiającego z męską prostytutką (Johnny Galecki).

W dniu 13 grudnia 1997 roku poślubił Jenni Gallagher. Mają córkę Arly.

Wybrana filmografia[edytuj]

filmy kinowe/wideo[edytuj]

filmy TV[edytuj]

seriale TV[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]