Tomasz Stockinger

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tomasz Stockinger
Tomasz Stockinger (2009)
Tomasz Stockinger (2009)
Data i miejsce urodzenia 23 lutego 1955
Warszawa
Zawód aktor filmowy i teatralny
Lata aktywności od 1976

Tomasz Ryszard Stockinger (ur. 23 lutego 1955 w Warszawie) – polski aktor filmowy i teatralny, znany z roli Pawła Lubicza w telenoweli TVP Klan. Syn piosenkarki Barbary Barskiej-Stockinger (występującej w końcu lat 40. w zespole „Siostry Triola”) i aktora Andrzeja Stockingera.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

W młodości był koszykarzem Polonii Warszawa[potrzebne źródło]. Występował na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze[1].

W 2005 roku ukazała się kompilacja Ona i on – duety miłosne, na której znalazł się utwór „Pogoda na szczęście” (cover Seweryna Krajewskiego) w wykonaniu Tomasza Stockingera i Kai Paschalskiej. W tym samym roku wytwórnia Polskie Radio wydała jego solową płytę pt. Melodią wracasz do mnie. W 2007 roku Telewizja Polska wyemitowała specjalny odcinek programu Jaka to melodia? z okazji 10. lecia serialu Klan. Gośćmi byli – Tomasz, Kaja Paschalska i Izabela Trojanowska. Właśnie tam po raz pierwszy publicznie wykonał wraz z Paschalską „Pogodę na szczęście”.

W 2006 roku wystąpił w trzeciej edycji programu Taniec z gwiazdami. Tańczył w parze z Blanką Winiarską, z która odpadł w trzecim odcinku. Od 6 września 2008 roku brał udział w IV edycji programu Jak oni śpiewają. Odpadł w finałowym odcinku, zajmując 4. miejsce.

8 października 2009 roku w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek drogowy i zbiegł z miejsca zdarzenia[2]. 6 maja 2010 roku został za to skazany na karę jednego roku pozbawienia wolności, z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący trzy lata, oraz karę grzywny w wysokości 10 tysięcy złotych.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jest ojcem dziennikarza, Roberta Stockingera.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Teatr Telewizji[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Biuletyn Prasowy: XV Festiwal Piosenki Radzieckiej Zielona Góra '79, nr 1, s. 5.
  2. ak: Aktor z „Klanu” nie usłyszy zarzutów, bo wciąż jest pijany. W: PAP [on-line]. Wirtualna Polska, 9 października 2009. [dostęp 9 października 2009].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]