Pogranicze w ogniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pogranicze w ogniu
Gatunek sensacyjny, wojenny, szpiegowski
Kraj produkcji  Polska
Oryginalny język polski
niemiecki (epizodycznie)
Główne role Janusz Bukowski
Marta Klubowicz
Piotr Rzymyszkiewicz
Olaf Lubaszenko
Cezary Pazura
Tomasz Stockinger
Liczba odcinków 24
Liczba serii 1 seria
Produkcja
Reżyseria Andrzej Konic
Scenariusz Andrzej Konic
Juliusz Janczur
Muzyka Andrzej Trzaskowski
Zdjęcia Antoni Wójtowicz
Scenografia Wojciech Majda
Edward Papierski
Zenon Różewicz
Czas trwania odcinka 55 minut
Pierwsza emisja
Data premiery 31 sierpnia 1992
Stacja telewizyjna TVP1
Lata emisji 1992–1993
Format obrazu 4:3
Format dźwięku 2.0 i 5.1

Pogranicze w ogniupolski 24-odcinkowy serial telewizyjny, emitowany na antenie TVP od 31 sierpnia 1992 do 8 lutego 1993.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu toczy się w rzeczywistości międzywojennej (1917-1939) i przedstawia losy dwóch przyjaciół z dzieciństwa, Czarka Adamskiego (Cezary Pazura) i Franka Relke (Olaf Lubaszenko). Obaj uczestniczą w powstaniu wielkopolskim, początkowo po jednej (polskiej) stronie, ale potem dochodzi do rozejścia się bohaterów. Czarek wstępuje do nowo tworzonej armii polskiej, zaś Franek przechodzi na stronę niemiecką, przyjmując też nową wersję imienia – Franz. Jest to konsekwencją mieszanego pochodzenia rodziny Relke (pewien Niemiec okłamuje Franka, że jego ojca, który był pruskim żołnierzem i zginął broniąc posterunku, opuścili polscy żołnierze siłą wcieleni do armii kajzerowskiej. Przedstawia ten Niemiec Polaków jako tchórzy, co jest zamierzonym z jego strony kłamstwem).

Czarek i Franek zajmują się operacją Wiosenne Słońce, a następnie wstępują do wrogich sobie armii i zostają oficerami wywiadu. Zwierzchnikiem i mentorem Adamskiego jest major Kaleta (dawny szef drużyny skautowej, w której byli obaj chłopcy), zaś Relkego – major Seebohm. Akcja serialu toczy się wokół rywalizacji obu stron, aczkolwiek Czarek i Franz nie spotykają się ze sobą osobiście, lecz wiedzą o swojej wzajemnej działalności, aż do ostatniego odcinka, gdy Relke, już w stopniu majora, odwiedza swoją matkę w Polsce. W filmie ukazane są metody pracy wywiadów obu stron: II Rzeczypospolitej i Republiki Weimarskiej (później III Rzeszy). Akcja serialu kończy się 1 września 1939 w dniu wybuchu II wojny światowej.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Gościnnie:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]