Pogranicze w ogniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pogranicze w ogniu
Gatunek sensacyjny, wojenny, szpiegowski
Kraj produkcji  Polska
Oryginalny język polski
niemiecki (epizodycznie)
Główne role Cezary Pazura
Olaf Lubaszenko
Janusz Bukowski
Liczba odcinków 24
Liczba serii 1 seria
Produkcja
Reżyseria Andrzej Konic
Scenariusz Andrzej Konic
Juliusz Janczur
Muzyka Andrzej Trzaskowski
Zdjęcia Antoni Wójtowicz
Scenografia Wojciech Majda
Edward Papierski
Zenon Różewicz
Czas trwania odcinka 55 minut
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji Polska
Data premiery 31 sierpnia 1992
Stacja telewizyjna TVP1
Pierwsza emisja 31 sierpnia 1992 – 8 lutego 1993
Lata emisji 1992–1993
Status zakończony
Format obrazu 4:3
Format dźwięku 2.0 i 5.1

Pogranicze w ogniupolski 24-odcinkowy sensacyjny serial telewizyjny, emitowany na antenie TVP od 31 sierpnia 1992 do 8 lutego 1993. Serial opowiada o walce wywiadów – polskiego i niemieckiego – w dwudziestoleciu międzywojennym.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja serialu toczy się w rzeczywistości międzywojennej Polski (1917-1939) i przedstawia losy dwóch przyjaciół z dzieciństwa, Cezarego Adamskiego (Cezary Pazura) i Franciszka Relkego (Olaf Lubaszenko). Obaj najpierw jako gimnazjaliści uczestniczą w powstaniu wielkopolskim, działając po polskiej stronie, później ich drogi się rozchodzą. Czarek wstępuje do nowo sformowanego Wojska Polskiego II RP, zaś Franek przechodzi na stronę niemiecką, przyjmując też nową wersję imienia – Franz. Jest to konsekwencją mieszanego pochodzenia rodziny Relke. Matka Franka jest Polką, a ojciec był pruskim żołnierzem. U kresu I wojny światowej pewien Niemiec odwiedza Franka, informując, że ojciec chłopaka zginął, broniąc samotnie posterunku opuszczony przez towarzyszy broni, Polaków siłą wcielonych do armii kajzerowskiej. Wobec kłamliwego przedstawienia rzekomych zdarzeń wojennych Franek postanawia przejść na stronę niemiecką. Denuncjuje swoich towarzyszy niemieckim służbom. Gdy prawda o jego zdradzie wychodzi na jaw, ucieka, zabijając w trakcie ucieczki Dorotę, przyjaciółkę z dzieciństwa i wielką miłość Czarka Adamskiego. Po tym wydarzeniu wyjeżdża do Niemiec.

Obaj dawni przyjaciele, a teraz wrogowie wstępują do rywalizujących armii i zostają oficerami wywiadu. Zwierzchnikiem i mentorem Adamskiego jest major Kaleta, dawny szef drużyny skautowej, w której działali obaj chłopcy, zaś Relkego – major Seebohm. Akcja serialu toczy się wokół wielowątkowej rywalizacji obu stron, aczkolwiek Czarek i Franz na przestrzeni tych lat nie spotykają się ze sobą osobiście[a], mimo że wiedzą o swojej wzajemnej działalności. Dopiero w ostatnim odcinku Relke, już w stopniu majora, odwiedza po wielu latach swoją matkę w Polsce.

W filmie ukazane są metody pracy wywiadów wojskowych obu stron: Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej i Abwehry w ramach Republiki Weimarskiej (później III Rzeszy). Akcja serialu kończy się 1 września 1939 tj. w dniu wybuchu II wojny światowej.

Część akcji polskiego wywiadu ukazanych w serialu była oparta na prawdziwych wydarzeniach, m.in.: działalność wywiadowcza rotmistrza Jerzego Sosnowskiego (w serialu Jerzy Osnowski) w Berlinie, przechwytywanie tajnych korespondencji na linii Berlin-Prusy Wschodnie w ramach „Operacji Wózek” Jana Żychonia (w serialu pod kryptonimem „akcja Wózek”).

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Gościnnie:

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Do spotkania nie dochodzi w sensie wzajemnej świadomości, jako że w jednym przypadku Czarek natrafia na śpiącego Franza, po wcześniejszym upojeniu alkoholowym.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]