Tommy Chong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tommy Chong
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 maja 1938
Edmonton Kanada

Thomas B. Kin Chong (ur. 24 maja 1938 w Edmonton w Kanadzie) – kanadyjsko-amerykański aktor i muzyk, znany z ról stereotypowego narkomana ery hippisowskiej. Największą sławę przyniosła mu rola Chonga w filmach komediowych Cheech & Chong u boku Cheecha Marina oraz rola Leo w serialu „Różowe lata siedemdziesiąte”.

Początki[edytuj | edytuj kod]

Chong jest synem kierowcy ciężarówki Stanleya (pochodzenia chińskiego) i Lorny Jean Chong (pochodzenia szkocko-irlandzkiego). W roku 1975 ożenił się z kobietą imieniem Shelba. Ma sześcioro dzieci: synów Parisa, Marcusa i Gilbrana oraz córki: Precious, Robbi i Rae Dawn. Marcus i Rae Dawn również są aktorami.

Kiedy Chong był jeszcze dzieckiem, jego rodzina przeniosła się do Calgary w Kanadzie, do dzielnicy, którą Chong nazywa „Dog Patch” (dosł. „Psia Łata”). Mówi, że jego ojciec „został ranny w Drugiej Wojnie Światowej, a w Calgary był szpital dla weteranów. Kupił więc dom w Dog Patch za pięćset dolarów i utrzymywał naszą rodzinę za pięćdziesiąt dolarów tygodniowo”.

W wieku lat jedenastu Chong zaczął grać na gitarze. Rozpoczął od muzyki country, wkrótce jednak poznał rhythm and bluesa, przeszedł na zawodowstwo i zakończył edukację. Założył Shades, jeden z pierwszych zespołów rhytm and bluesowych w zachodniej Kanadzie. Twierdzi, że pewnego dnia, po chuligańskich wybrykach fanów na jednym z koncertów zespołu, policja kazała mu opuścić miasto. Wraz z zespołem udał się więc do najbliższej metropolii, czyli Vancouver. Tam kupił klub o nazwie Elegant Parlour, gdzie grał na gitarze i śpiewał w zespole Bobby Taylor & The Vancouvers, w której przez krótki okres grał bardzo młody wówczas Jimi Hendrix

Jednym z utworów jego autorstwa napisanych dla tamtego zespołu był „Does Your Mama Know About Me”, który dotarł do 29. miejsca na amerykańskiej liście przebojów i do 5. na liście przebojów R&B.

Pod koniec lat '80 Chong został naturalizowanym obywatelem Stanów Zjednoczonych.

Późniejsza kariera[edytuj | edytuj kod]

W roku 1985 drogi Cheecha i Chonga się rozeszły, jako że mieli rozbieżne wizje swojego programu. Było to trudne przeżycie dla Chonga, Cheech był bowiem dla niego „kimś bliższym niż żona. Jedyne, czego nie robiliśmy razem, to seks”. O rozstaniu mówił natomiast: „To jak śmierć w rodzinie. Nie wiem, czy się kiedyś z tego otrząsnę”.

Chong często pojawiał się w roli hipisa o imieniu Leo w serialu „Różowe lata siedemdziesiąte” w drugim, trzecim, czwartym, siódmym i ósmym sezonie. Jako hipis występował też w serialu „Dharma i Greg”.

Problemy z prawem[edytuj | edytuj kod]

Chong otwarcie kocha marihuanę. Powtarza: „Ciągle jestem na haju. Jeśli pali się trawkę, dobrze je i trzyma formę, to zapewniam, że można żyć wiecznie”. Jest też aktywistą: popiera legalizację marihuany i jej stosowanie w medycynie.

W roku 2003 Chong był przedmiotem śledztw o kryptonimach Operation Pipe Dreams i Operation Headhunter, których celem było wytropienie działalności polegającej na sprzedaży akcesoriów do spożywania narkotyków, głównie fajek wodnych do palenia marihuany. Został skazany za udział w finansowaniu i promowaniu firmy Chong Glass/Nice Dreams, którą założył jego syn, Paris. Chong przyznał się do współudziału w rozpowszechnianiu akcesoriów narkotykowych – w zamian za to jego żona i syn zostali oczyszczeni z zarzutów.

54 z 55 osób skazanych w wyniku tych dochodzeń zostało skazanych na grzywny i areszty domowe. We wrześniu 2003 Chong, jako jedyny, został skazany na 9 miesięcy więzienia, konfiskatę 103 000 dolarów i rok dozoru sądowego.

Chociaż przedstawiciele rządowi zaprzeczali, jakoby Chong miał być traktowany inaczej niż inni oskarżeni, wiele osób uważa, że rząd chciał po prostu ukarać go jako przykład dla innych. Wkrótce po tym wydarzeniu zwolennicy legalizacji marihuany założyli ruch o nazwie Free Tommy Chong! („Uwolnić Tommy'ego Chonga!”), który nawoływał do jego wypuszczenia.

Chong odbył swój wyrok od 8 października 2003 do 7 lipca 2004. W grudniu 2004 zaczął występować w nowojorskim niekomercyjnym teatrze w Nowym Jorku w przedstawieniu o tytule „Marijuana-Logues”, które było parodią sztuki Eve Ensler „The Vagina Monologues”. Pojawiły się jednak podejrzenia, że publiczność podczas niektórych przedstawień faktycznie pali marihuanę. Chong obawiał się konsekwencji prawnych i wycofał się z tego projektu.

W 2005 Chong ponownie pojawił się jako Leo w serialu „Różowe lata siedemdziesiąte”.

We wrześniu 2005, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, pojawił się film dokumentalny w reżyserii Josha Gilberta, pt. „a/k/a Tommy Chong”, opowiadający o ostatnich problemach Chonga z prawem, w którym wypowiadali się m.in. Cheech Marin, Bill Maher, Lou Adler, Eric Schlosser i Jay Leno.

W 2006 Chong napisał książkę pt. „The I Chong: Meditations From The Joint”, opisującą jego doświadczenia związane z jego pobytem w więzieniu oraz z medytacją.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]