Torchlight II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Torchlight II
Producent Runic Games[1]
Wydawca Perfect World
Dystrybutor PL: Cenega[1]
Seria gier Torchlight
Projektant Travis Baldree[1]
Kompozytor Matt Uelmen
Silnik OGRE[2]
Aktualna wersja 1.25.5.2
Data wydania 20 września 2012[1]
Gatunek hack and slash
fabularna gra akcji[1]
Tryby gry gra jednoosobowa, gra wieloosobowa
Kategorie wiekowe PEGI: 12[1]
Język angielski, rosyjski, polski
Wymagania sprzętowe
Platforma Mac, Linux, Microsoft Windows
Nośniki dystrybucja cyfrowa
DVD (1)[1]
Wymagania

Pentium 4 1.4 GHz,1 GB RAM (2 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 256 MB (GeForce 7900 GTX lub lepsza), 1.2 GB HDD, Windows XP/Vista/7[1]

Kontrolery mysz i klawiatura

Torchlight IIgra komputerowa z gatunku hack and slash stworzona przez Runic Games. Jest to kontynuacja gry Torchlight wydanej trzy lata wcześniej. Wprowadza możliwość grania z innymi osobami w trybie wieloosobowym. Fabuła koncentruje się na odnalezieniu postaci alchemika, który został opętany przez mroczne siły.

Torchlight II został zapowiedziany w sierpniu 2010. Wydanie gry miało odbyć się na wiosną 2011 roku, ale zostało kilkukrotnie przełożone. Ostatecznie premiera nastąpiła 20 września 2012 roku, co zostało ogłoszone na targach PAX Prime w tym samym roku. Polska premiera w handlu detalicznym odbyła się 5 października 2012[3]. Grę wydano także dla Mac 2 lutego 2015 roku oraz dla Linux 4 marca 2015 roku.

Gra została dobrze odebrana przez krytyków, uzyskując średnią ocen 88/100 w serwisie Metacritic. Chwalono wciągającą rozgrywkę, natomiast skrytykowano słabą fabułę i bohaterów niezależnych. Torchlight II przyznano kilka wyróżnień między innymi tytuł Best PC Role-Playing Game od redakcji serwisu IGN.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach z Torchlight. Po śmierci potwora Ordraka w podziemiach alchemik kradnie jego siłę przez którą zostaje opętany. Wychodząc na powierzchnię zabija wojowniczkę Syl[4], niszczy tytułowe miasto Torchlight i ucieka[1]. Jego kolejnym celem staje się Enklawa, jednak rządca Eldrayn odpiera jego atak[5]. Później alchemik kieruje się do okolic miasta Zeryfesz po serca strażników. Po ich zdobyciu próbuje odnaleźć mechaniczny rdzeń.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry rozgrywa się w świecie fantasy obserwowanym w rzucie izometrycznym. Podczas tworzenia postaci gracza można wybrać jedną z czterech klas postaci, a także dobrać jej płeć, wygląd twarzy czy rodzaj włosów. Zabijając przeciwników, postać gracza dostaje punkty doświadczenia, złoto i losowe przedmioty. Podczas awansu na kolejny poziom gracz przydziela punkty do swoich atrybutów i umiejętności[1]. W trakcie rozgrywki bohaterowi towarzyszy chowaniec, który pomaga w walce. Może być także wysłany do miasta w celu sprzedaży przedmiotów. Tak jak w pierwszej części gry, Torchlight II losowo generuje teren gry, po którym porusza się gracz, a także potwory, z którymi może się zmierzyć. Postać może wykonywać także zadania poboczne zlecane przez napotkane osoby. Tak jak w Torchlight, istnieje możliwość łowienia ryb w wybranych miejscach. Po skończeniu kampanii dostępny jest tryb New Game Plus[1].

W Torchlight II do wyboru są cztery klasy postaci[6]. Inżynier (wcześniej znany jako Railman[7]) jest ciężko zbrojnym wojownikiem używającym broni białej i steampunkowej technologii. Łowca jest Nomadem korzystającym z broni dystansowej i „lekkiej magii”[6]. Berserk używa szybkich ataków[8], a żarodziej to klasa mająca władzę nad mocami przyrody i rzucająca czary[9]. W grze jest możliwość zagrania z innymi graczami przez internet i sieć lokalną[6]. W tym trybie dozwolone jest używanie modyfikacji tylko wtedy gdy wszyscy gracze na serwerze mają zmienioną grę w ten sam sposób[10].

Produkcja i wydanie gry[edytuj | edytuj kod]

Matt Uelmen, kompozytor

Pomimo tego, że Torchlight zyskał pozytywne opinie, brak trybu wieloosobowego był wielokrotnie krytykowany przez recenzentów[11]. Przed premierą pierwszej gry Runic Games zapowiedziało, że ma w planach stworzenie gry MMORPG w świecie Torchlight[12]. Jednak w sierpniu 2010 Runic ogłosił prace nad Torchlight II, kontynuacją, która nie tylko dodaje tryb wieloosobowy, ale także daje zespołowi „doświadczenie w tworzeniu trybu wieloosobowego Torchlight[11]. Niektóre rzeczy z Torchlight II mają zostać przeniesione do gry MMORPG, na którym zespół planuje się skupić po jej premierze[13].

27 lipca 2010 roku na stronie internetowej Torchlight twórcy umieścili wiadomość „Ostatnio byliśmy bardzo zapracowani i nie możemy tego zrozumieć, jakieś pomysły?” Notatka prowadziła do częściowo odkrytego obrazka[14]. Przez kolejne dni następne fragmenty były odsłaniane[15], aż 4 sierpnia 2010 roku oficjalnie zapowiedziano pracę nad Torchlight II. Tego samego dnia ukazał się pierwszy wywiad dotyczący gry, który został przeprowadzony przez serwis PC Gamer. Zamieszczono w nim pierwsze szkice koncepcyjne z gry[16].

W drugiej połowie 2010 roku, zwiększone zaangażowanie Runic Games w porcie gry na Xbox Live Arcade spowodowało opóźnienie w wydaniu kontynuacji, ale optymalizacja dotycząca pamięci i czasu wczytywania tworzona na port doprowadziły do implementacji ich w Torchlight II[2]. Pierwotnie gra miała być wydana wiosną 2011 roku[17]. Później wydanie gry przesunięto na maj 2011[18], a następnie na lipiec 2011[19]. Później twórcy obiecali, że gra wyjdzie przed końcem roku 2011, a jedyną przeszkodą może być „choroba lub śmierć jednego z pracowników zespołu”[20]. W listopadzie Travis Baldree poinformował o przesunięciu premiery na rok 2012[21].

W styczniu 2012 twórcy przekazali, że nie chcą się śpieszyć z produkcją gry i wolą uniknąć starcia z grą Diablo III[22]. W kwietniu szef studia Runic Games w wywiadzie udzielonym dla serwisu Joystiq podał, że Torchlight II wyjdzie około miesiąc po premierze Diablo III[23]. 20 lipca 2012 oznajmił, że gra będzie prawie cztery razy większa od poprzednika[24]. 26 lipca 2012 rozpoczęto przedsprzedaż gry przez Steam, gdzie gracz po zakupie dostaje pierwszą grę za darmo[25]. W lipcu Travis Baldree poinformował, że gra ujrzy światło dzienne jeszcze przed końcem tego[2012] lata[26]. Ostateczną datę wydania ogłoszono najpierw na oficjalnym forum gry[27] a później oficjalnie na targach PAX Prime 31 sierpnia 2012 roku[28].

W pierwszej połowie 2012 roku odbywały się beta testy i stress testy dzięki którym sprawdzano wytrzymałość serwerów przy dużej liczbie graczy[29]. W przeciwieństwie do poprzednika, Torchlight II zawiera filmowe przerywniki, które zostały stworzone przez Klei Entertainment, twórcę gier Eets i Shank[8]. 20 kwietnia 2012 roku ujawniono intro o nazwie New Heroes Will Arise, które pokazuje wydarzenia które miały miejsce pomiędzy grami[30].

Podczas targów PAX poza datą wydania gry, studio Runic Games ujawniło, że po premierze stworzona będzie wersja na system OS X oraz będą dodane nowe języki[31]. Wersję demonstracyjną gry wypuszczono 21 września 2012 roku[32]. 15 listopada wydano aktualizację dodającą do gry między innymi 2 nowe języki: polski i rosyjski[33]. W 2013 firma przyznała, że nastąpiły pewne komplikacje odnośnie portu na platformę OS X[34]. Autorem ścieżki dźwiękowej jest Matt Uelmen, a muzyka została nagrana przez orkiestrę w Bratysławie z powodów finansowych[35]. Wszystkie utwory zostały wypuszczone za darmo dwa dni przed premierą gry[36].


Odbiór[edytuj | edytuj kod]

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Eurogamer 9/10[37]
Game Informer 9,25/10[38]
Game Revolution 9/10[39]
Gry-Online 8,5/10[40]
GameSpy 5/5 gwiazdek[41]
IGN 9,1/10[42]
Oceny z agregatorów
Agregator Ocena
GameRankings

88,58% (z 44 recenzji)[43]

Metacritic

88/100 (z 67 recenzji)[44]

Nagrody
Organizacja Nagroda
IGN Editors' Choice[45]
Best PC Role-Playing Game[46]
GameSpy Editors' Choice[41]

Gra spotkała się z pozytywnym przyjęciem recenzentów dostając 88/100 na serwisie Metacritic[44] i 88,58% w GameRankings[43]. Torchlight II został opisany jako świetna kontynuacja, która łączy najlepsze cechy gier hack and slash[47].

Krytycy źle ocenili grę od strony fabularnej. Dan Stapleton oczekiwał, że Runic Games włoży więcej wysiłku w stworzenie ciekawej historii. Zabrakło mu także postaci zapadającej w pamięć[41]. Charles Onyett z serwisu IGN skrytykował sposób przedstawienia fabuły i opisał bohaterów jako pustych[42]. Filip Grabski z Gry-Online uznał fabułę za pretekstową i klasyczną dla gier hack and slash[40].

Cory Banks z PC Gamera uznał, że pełne kolorów krainy tworzą grę bardziej przystępną[48]. Według Daniela Bischoffa gra przewyższa Diablo III w wielu aspektach a jednym z nich jest niska cena. Redaktor uznał, że jest to kontynuacja Diablo II, w której nie zmieniono podstawowych mechanik i skupiono się na tym co ludzie polubili w pierwszej części[39]. Christian Donlan z Eurogamera przyznał, że produkcja jest lepsza od poprzedniczki w prawie każdym aspekcie i pochlebnie wyraził się o braku domu aukcyjnego i konieczności posiadania internetu. Ostatecznie redaktor wystawił grze ocenę 9/10 podsumowując recenzję słowami „Tak jak Torchlight czerpał korzyści z braku Diablo III, tak dwójka wygląda na jej realną alternatywę”[37].

Według Charlesa Onyetta gra nie posiada w sobie czegoś radykalnie nowego, ale to co zawiera jest niesamowicie dobre. Pozytywnie odniósł się do projektu umiejętności i różnorodnego zachowania przeciwników[42]. Dan Stapleton pochwalił zróżnicowany wygląd zarówno przedmiotów jak i lokacji. Przyznał także, że różne elementy losowe występujące w grze świadczą o jej wysokiej jakości[41]. W lipcu 2013 roku ogłoszono, że tytuł sprzedał się w liczbie 2 mln egzemplarzy[49].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Redakcja czasopisma Time dała grze 10 miejsce na liście dziesięciu najlepszych gier w roku 2012[50]. Zarówno serwis Spike TV jak i GameSpot nominowały grę w kategoriach najlepsza gra rpg, a strona spike.com dodatkowo nominowała do tytułu gry roku[51][52]. Serwis IGN nominował grę w kategorii Best Overall Role-Playing Game[53], natomiast strona Game Revolution zgłosiła do tytułu Best PC Exclusive 2012[54]. W plebiscycie na najlepszą grę roku 2012 serwisu Gry-Online, Torchlight II zajął osiemnaste miejsce[55] i piąte na liście 25 najlepszych gier hack and slash[56]. Na liście najlepszych gier RPG według redakcji czasopisma „PC Gamer” zajął 21 miejsce[48].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d e f g h i j k Torchlight II (PC) (pol.). Gry-Online. [dostęp 2012-09-01].
 2. a b Shawn Sines: Exclusive Interview: Torchlight 360 & Torchlight 2 with Runic’s Max Schaefer (ang.). GameFront, 2011-01-07. [dostęp 2012-08-28].
 3. Ender: Polska premiera pudełkowej wersji Torchlight II (pol.). Gry-Online, 2012-10-05. [dostęp 2012-11-16].
 4. Runic Games, Torchlight II. Perfect World, 20 września 2012. Windows (wersja 1.25.5.2). Poziom/obszar: Przełęcz Echa (pol.). Cytat: „Niszczyciel odniósł zbyt poważne rany w swoim starciu z Alchemikiem... i podejrzewasz że chciałby też opłakać śmierć swej przyjaciółki i przewodniczki, Syl.”
 5. Runic Games, Torchlight II. Perfect World, 20 września 2012. Windows (wersja 1.25.5.2). Poziom/obszar: Esterska Enklawa (pol.). Cytat: „Alchemik dotarł już do Enklawy... i został odparty przez esterskiego wielkiego rządcę Eldrayna.”
 6. a b c Torchlight 2 interview with Runic Games (ang.). PC Gamer, 2010-08-04. [dostęp 2012-08-28].
 7. Fred Dutton: Torchlight 2 is too big for XBLA (ang.). Eurogamer, 2011-08-04. [dostęp 2012-08-28].
 8. a b Mike Schramm: Torchlight 2 preview: Embers only (ang.). Joystiq, 2011-06-08. [dostęp 2012-08-28].
 9. Maxwell McGee: PAX 2011: Torchlight II Embermage Abilities Preview (ang.). Gamespot, 2011-08-28. [dostęp 2012-08-28].
 10. Mike Schramm: Torchlight 2 preview: Embers only (ang.). Joystiq, 2011-06-08. [dostęp 2012-08-30].
 11. a b Kris Graft: Interview: Runic CEO On Torchlight II, Digital Strengths (ang.). Gamasutra, 2010-08-05. [dostęp 2012-08-28].
 12. Leigh Alexander: Interview: Runic Games' Schaefer Goes In-Depth On Torchlight (ang.). Gamasutra, 2009-05-04. [dostęp 2012-08-28].
 13. Adam Biessener: Torchlight II GamesCom Trailer & Hands-On (ang.). GameInformer, 2010-08-19. [dostęp 2012-08-28].
 14. Suzie Ford: Any Ideas? (ang.). mmorpg.com, 2010-07-28. [dostęp 2012-09-07].
 15. Suzie Ford: The Plot Thickens (ang.). mmorpg.com, 2010-07-29. [dostęp 2012-09-07].
 16. Jaz McDougall: EXCLUSIVE: Torchlight 2 first artwork (ang.). PC Gamer, 04-07-2010. [dostęp 2012-09-01].
 17. Jiker: Runic Games zapowiada Torchlight II (pol.). Gry-Online, 2010-07-04. [dostęp 2012-08-30].
 18. Olek: Torchlight II z kooperacją dla 8 graczy, premiera w maju (pol.). Gry-Online, 2011-01-07. [dostęp 2012-08-30].
 19. Kono: Premiera Torchlight II opóźniona (pol.). Gry-Online, 2011-02-09. [dostęp 2012-08-30].
 20. Kono: Runic Games zapewnia - Torchlight II jeszcze w tym roku (pol.). Gry-Online, 2011-10-21. [dostęp 2012-08-30].
 21. Kono: Premiera Torchlight II po raz kolejny opóźniona (pol.). Gry-Online, 2011-11-18. [dostęp 2012-08-30].
 22. Szymon Liebert: Twórcy Torchlight II chcą uniknąć starcia z Diablo III. Gra MMO raczej nieprędko (pol.). Gry-Online, 2012-01-25. [dostęp 2012-08-30].
 23. DogGhost: Gra Torchlight II zadebiutuje około miesiąc po premierze Diablo III (pol.). Gry-Online, 2012-04-10. [dostęp 2012-08-30].
 24. Sarge: Torchlight II prawie cztery razy większy od pierwszej części (pol.). Gry-Online, 2012-07-22. [dostęp 2012-08-29].
 25. Sarge: Wieści ze świata (Torchlight II, Forza Motorsport 4, Mass Effect 3) 26/4/12 (pol.). Gry-Online, 2012-07-26. [dostęp 2012-08-29].
 26. Muninn: Torchlight II ukaże się przed końcem lata? (pol.). Gry-Online, 2012-07-20. [dostęp 2012-08-30].
 27. Aver: Studio Runic Games ujawniło datę premiery gry Torchlight II (pol.). Gry-Online, 31-08-2012. [dostęp 2012-09-01].
 28. Sarge: Wieści ze świata (Torchlight II, Star Wars: KOTOR III) 27/8/12 (pol.). Gry-Online, 2012-08-27. [dostęp 2012-08-28].
 29. CJ Miozzi: Torchlight 2 Stress Test This Weekend; Beta to End Soon (ang.). GameFront, 18-05-2012. [dostęp 2012-09-01].
 30. Mitchell Bowman: Torchlight II Opening Cinematic Revealed (ang.). GameSpy, 2012-04-20. [dostęp 2012-08-29].
 31. Mike Schramm: Runic's post-Torchlight 2 plans: Mac port, patches, and a trip to the mountains (ang.). Joystiq, 2012-09-02. [dostęp 2012-09-19].
 32. Aver: Demo gry Torchlight II dostępne. Twórcy mówią o swoich planach (pol.). Gry-Online, 2012-09-21. [dostęp 2012-11-16].
 33. Aver: Nowy patch do gry Torchlight II wprowadza polską wersję językową (pol.). Gry-Online, 2012-11-15. [dostęp 2012-11-16].
 34. Jason Schreier: Torchlight 2 Mac Port Hit 'Unexpected Complexities' (ang.). Kotaku, 2013-02-08. [dostęp 2014-08-10].
 35. Music of Torchlight II (ang.). torchlight2game.com, 2011-05-06. [dostęp 2012-08-28].
 36. Mike Suszek: Torchlight 2 soundtrack goes free to hear, right here (ang.). Joystiq, 2012-09-18. [dostęp 2012-09-19].
 37. a b Christian Donlan: Torchlight 2 review (ang.). Eurogamer, 2012-09-24. [dostęp 2014-07-20].
 38. Adam Biessener: Torchlight II (ang.). Game Informer, 2012-09-27. [dostęp 2014-07-20].
 39. a b Daniel Bischoff: Torchlight II Review (ang.). Game Revolution, 2012-09-28. [dostęp 2014-07-20].
 40. a b Filip Grabski: Recenzja gry Torchlight II - hack'n'slash od współtwórców Diablo (pol.). Gry-Online, 2012-09-28. [dostęp 2012-12-23].
 41. a b c d Dan Stapleton: Torchlight 2 Review (ang.). GameSpy, 2012-09-20. [dostęp 2012-09-21].
 42. a b c Charles Onyett: Runic Games delivers pure, perfectly paced loot-driven euphoria. (ang.). IGN, 2012-09-20. [dostęp 2012-09-21].
 43. a b Torchlight II (ang.). GameRankings. [dostęp 2012-09-21].
 44. a b Torchlight II PC (ang.). Metacritic. [dostęp 2012-09-21].
 45. Torchlight II (ang.). IGN. [dostęp 2012-12-23].
 46. Best PC Role-Playing Game (ang.). IGN. [dostęp 2012-12-23].
 47. Torchlight II PC (ang.). Metacritic. [dostęp 2012-09-21].
 48. a b Cory Banks: The best RPGs of all time (ang.). PC Gamer, 2014-07-29. [dostęp 2014-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-24)].
 49. Torchlight II sprzedał się w ponad 2 mln egzemplarzy (pol.). Gry-Online, 2013-07-26. [dostęp 2013-07-26].
 50. Eddie Makuch: Time names Guild Wars II best game of 2012 (ang.). Gamespot, 2012-12-07. [dostęp 2012-12-11].
 51. Anthony Taormina: 2012 Spike Video Game Awards Nominees Announced (ang.). gamerant.com, 2012-11-15. [dostęp 2012-12-11].
 52. Role-Playing Game of the Year (ang.). Gamespot. [dostęp 2012-12-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-26)].
 53. Best Overall Role-Playing Game (ang.). IGN. [dostęp 2012-12-23].
 54. Jonathan Leack: Best PC Exclusive 2012 (ang.). Game Revolution, 2012-12-20. [dostęp 2013-01-31].
 55. UV: Najlepsze gry roku 2012 według redakcji gry-online.pl (pol.). Gry-Online, 2012-12-24. [dostęp 2012-12-25].
 56. 25 najlepszych gier hack’n’slash w historii – diablo dobra lista (pol.). Gry-Online, 2015-02-14. [dostęp 2015-02-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]