Tracy Chapman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tracy Chapman
Ilustracja
Tracy Chapman, 2007
Data i miejsce urodzenia

30 marca 1964
Cleveland

Instrumenty

gitara

Typ głosu

kontralt

Gatunki

muzyka akustyczna
folk
pop
rock

Zawód

piosenkarka
kompozytorka
autorka tekstów

Aktywność

od 1988

Wydawnictwo

Elektra Records
Atlantic Records

Strona internetowa

Tracy Chapman (ur. 30 marca 1964 w Cleveland[1]) – amerykańska piosenkarka i kompozytorka.

Najbardziej znana jest z przebojów „Baby Can I Hold You”, „Talkin’ Bout a Revolution”, „Fast Car” i „Give Me One Reason”.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Chapman nauczyła się grać na gitarze już w dzieciństwie. Wzięła udział w programie A Better Chance, mającym na celu wyselekcjonowanie i rozwój utalentowanych ciemnoskórych uczniów z całego kraju. Została przyjęta do Wooster School w Connecticut, a w końcu rozpoczęła studia na Tufts University w Medford w Massachusetts. W maju 2004 r. Tufts uhonorowało ją tytułem doktora honoris causa sztuk pięknych za jej zasługi jako świadomą i artystycznie spełnioną artystkę.

W czasie studiów zaczęła występować w małych klubach i kawiarniach. Wkrótce podpisała kontrakt z wytwórnią płytową Elektra Records. Swój pierwszy album zatytułowany po prostu Tracy Chapman wydała w 1988 r., zdobywając popularność wśród publiczności, ale także uznanie wśród krytyków.

Wkrótce po jej występie na koncercie z okazji siedemdziesiątych urodzin Nelsona Mandeli w czerwcu 1988 r., singiel „Fast Car” zaczął szybko piąć się do góry na amerykańskich listach przebojów. Jej pierwszy album zdobył status platynowej płyty i 4 nagrody Grammy, w tym dla najlepszego nowego artysty (Best New Artist).

Jej drugi album Crossroads z 1989 r. nie zdobył już takiej popularności, a jej trzecia płyta Matters of the Heart (1992) przeszła prawie bez echa wśród szerokiej publiczności. Niemniej Chapman osiągnęła status kultowej wśród małej, ale oddanej grupy słuchaczy.

Ku zaskoczeniu wielu krytyków, jej następna płyta New Beginning wydana w roku 1995 sprzedała się w 3 milionach egzemplarzy w USA i przyniosła przebój „Give Me One Reason”, który zdobył Grammy w kategorii Best Rock Song.

Piątym albumem był Telling Stories wydany w 2000 r., na którym pojawiło się więcej brzmień rockowych niż folkowych. Kolejnym albumem był Let It Rain z 2002 r., promowany na trasach koncertowych w USA i Europie w roku 2003. Where You Live to siódmy studyjny album Tracy Chapman; ujrzał światło dzienne we wrześniu 2005 r. Na tej płycie dzięki współpracy z Chadem Blake’em muzyka Tracy zyskała nowocześniejsze brzmienie. W listopadzie 2008 roku ukazał się najnowszy album artystki, zatytułowany Our Bright Future.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]