Kontralt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kontralt (alt głęboki) – rodzaj głosu żeńskiego o najniższej tessiturze. Skala kontraltu obejmuje co najmniej dźwięki od c do d2. Kontralcistki operują głosem o bardzo dużej skali – w niektórych przypadkach aż do wysokiego c-trzykreślnego sopranu.

Kontralt jest rzadko spotykanym głosem zwłaszcza w Europie. Znane osoby, które śpiewały kontraltem to m.in.: światowej sławy śpiewaczki operowe Marian Anderson, Ewa Podleś oraz Nathalie Stutzmann, oraz wokalistki Alicia Keys, Mahalia Jackson[1], Malin Berggren, Annie Lennox, Adele, Patti Smith, Lisa Gerrard, Lana del Rey, Pink, Cher, Amy Winehouse, Amy Macdonald, Lady Gaga, Emilie Autumn oraz Katy Perry.

Przede wszystkim kontralt – wbrew powszechnemu mniemaniu – nie jest głosem niższym niż alt[potrzebny przypis]. Kontralt jest głosem bardziej wszechstronnym i rozległym. Posiada w przeciwieństwie do krótkiego altu skalę ponad trzech oktaw. W dolnym rejestrze brzmi nisko i ciemno jak alt, lecz w górnym rejestrze, którego brak altowi, brzmi jak sopran. Różnica podstawowa: kontralt, w przeciwieństwie do altu, musi mieć biegłość techniczną, czyli umiejętność szybkiego śpiewania, zwaną koloraturą. Altowi na ogół ta umiejętność nie jest potrzebna[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Bibliografia[edytuj]