Milli Vanilli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Milli Vanilli
Ilustracja
Fab Morvan i Rob Pilatus w towarzystwie prezesa Recording Academy
Rok założenia 1988
Rok rozwiązania 1990
Pochodzenie  Niemcy
Gatunek pop, dance

Milli Vanillizachodnioniemiecki zespół muzyczny założony przez producenta Franka Fariana w 1988 roku, w którym występowali Fabrice „Fab” Morvan i Robert „Rob” Pilatus. Mistyfikacja związana z zespołem okazała się jedną z największych w historii muzyki rozrywkowej.

Historia zespołu[edytuj]

Debiutancki album grupy All or Nothing osiągnął wielki sukces na światowych rynkach muzycznych. Płyta uhonorowana została amerykańską nagrodą Grammy dla najlepszego nowego artysty 1990 roku. Z tego albumu pochodzą największe przeboje grupy „Girl You Know, It’s True” i „I’m Gonna Miss You”. W tym samym roku Farian wydał oświadczenie, że „wokaliści” Morvan i Pilatus nie uczestniczyli w nagrywaniu płyty, a jedynie występowali w teledyskach, a głosu użyczali wynajęci wokaliści: John Davis i Brad Howell. Wyjawienie tych faktów wywołało wielki skandal i przekreśliło dalszą karierę duetu. Zespołowi, jako jedynemu do tej pory w historii, odebrano nagrodę Grammy.

W następnych latach próbowano wskrzesić zespół pod nazwą The Real Milli Vanilli (z Davisem i Howellem, a także Rayem Hortonem i Giną Mohammed), jednak grupa już nie odniosła większego sukcesu, nagrywając tylko jeden album pt. The Moment of Truth w 1991 roku[1].

Po skandalu jeden z członków zespołu, Rob Pilatus, zaczął nadużywać narkotyków i miewać kłopoty z prawem. 2 kwietnia 1998 znaleziono go martwego we Frankfurcie nad Menem. Przyczyną śmierci było przedawkowanie leków. Z kolei Fab Morvan w 1999 roku rozpoczął karierę solową, której wynikiem było wydanie w 2003 roku pierwszego solowego albumu.

Przypisy

  1. Wiesław Weiss, Rock encyklopedia, Warszawa 1991, s. 379.