Milli Vanilli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Milli Vanilli
Milli Vanilli and C. Michael Greene.jpg
Fab Morvan (po lewej) i Rob Pilatus (po prawej), w środku prezes Recording Academy
Rok założenia 1988
Rok rozwiązania 1990
Pochodzenie  Niemcy
Gatunek pop dance

Milli Vanilligrupa muzyczna założona przez producenta Franka Fariana w Niemczech w 1988, w której występowali Fabrice "Fab" Morvan i Robert "Rob" Pilatus. Mistyfikacja związana z zespołem okazała się jedną z największych w historii muzyki rozrywkowej.

Debiutancki album grupy All or Nothing osiągnął wielki sukces na arenie międzynarodowej, co uhonorowane zostało nagrodą Grammy dla najlepszego nowego artysty 1990. Z tej płyty pochodzą największe przeboje grupy Girl You Know, It's True i I'm Gonna Miss You. Jednak jeszcze tego samego roku oświadczenie Franka Fariana, że "wokaliści" Morvan i Pilatus nie uczestniczyli w nagrywaniu płyty, a jedynie występowali w teledyskach, okazało się wielkim skandalem i przekreśliło dalszą karierę zespołu. Zespołowi (jako jedynemu do tej pory w historii) odebrano nagrodę Grammy. Faktycznie na płytach zespołu śpiewali wynajęci wokaliści – John Davis i Brad Howell.

W następnych latach próbowano wskrzesić zespół pod nazwą The Real Milli Vanilli (z Davisem i Howellem, a także Rayem Hortonem i Giną Mohammed), jednak grupa już nie odniosła większego sukcesu, nagrywając tylko jeden longplay The Moment of Truth w 1991[1].

Po skandalu jeden z członków zespołu, Rob Pilatus, zaczął nadużywać narkotyków i miewać kłopoty z prawem. 2 kwietnia 1998 znaleziono go martwego we Frankfurcie nad Menem. Przyczyną śmierci było przedawkowanie leków. Zaś Fab Morvan w 1999 roku rozpoczął karierę solową, której wynikiem było wydanie w 2003 roku pierwszego solowego albumu.

Przypisy

  1. Wiesław Weiss, Rock encyklopedia, Warszawa 1991, s. 379.