Milli Vanilli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Milli Vanilli
Ilustracja
Fab Morvan (L) i Rob Pilatus (P), prezes Recording Academy (Ś)
Rok założenia 1988
Rok rozwiązania 1990
Pochodzenie  Niemcy
Gatunek pop, dance

Milli Vanillizachodnioniemiecki zespół muzyczny założony przez producenta Franka Fariana w 1988 roku, w którym występowali Fabrice „Fab” Morvan i Robert „Rob” Pilatus. Mistyfikacja związana z zespołem okazała się jedną z największych w historii muzyki rozrywkowej.

Debiutancki album grupy All or Nothing osiągnął wielki sukces na światowych rynkach muzycznych. Płyta uhonorowana została amerykańską nagrodą Grammy dla najlepszego nowego artysty 1990 roku. Z tego albumu pochodzą największe przeboje grupy „Girl You Know, It’s True” i „I’m Gonna Miss You”. Jednak jeszcze tego samego roku oświadczenie Fariana, że „wokaliści” Morvan i Pilatus nie uczestniczyli w nagrywaniu płyty, a jedynie występowali w teledyskach. Wyjawienie tych faktów wywołało wielki skandal i przekreśliło dalszą karierę duetu. Zespołowi (jako jedynemu do tej pory w historii) odebrano nagrodę Grammy. Faktycznie na płytach zespołu śpiewali wynajęci wokaliści – John Davis i Brad Howell.

W następnych latach próbowano wskrzesić zespół pod nazwą The Real Milli Vanilli (z Davisem i Howellem, a także Rayem Hortonem i Giną Mohammed), jednak grupa już nie odniosła większego sukcesu, nagrywając tylko jeden album The Moment of Truth w 1991 roku[1].

Po skandalu jeden z członków zespołu, Rob Pilatus, zaczął nadużywać narkotyków i miewać kłopoty z prawem. 2 kwietnia 1998 znaleziono go martwego we Frankfurcie nad Menem. Przyczyną śmierci było przedawkowanie leków. Z kolei Fab Morvan w 1999 roku rozpoczął karierę solową, której wynikiem było wydanie w 2003 roku pierwszego solowego albumu.

Przypisy

  1. Wiesław Weiss, Rock encyklopedia, Warszawa 1991, s. 379.