Tran

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tran w kapsułkach

Tran (niem. Tran, olej wątłuszowy, farm. Oleum Jecoris Aselli, Oleum Morrhuae, Oleum Gadi) – ciekły tłuszcz otrzymywany z wątroby niektórych ryb (np. dorszy lub rekinów) i tkanki tłuszczowej niektórych ssaków morskich (np. wielorybów lub fok)[1][2][3].

Zawartość[edytuj | edytuj kod]

W tranie zawarte są duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, a szczególnie wyjątkowo wartościowych kwasów omega-3, omega-6 i witamin (głównie A i D). W mniejszych ilościach występuje witamina E.

Wykorzystanie[edytuj | edytuj kod]

W latach 60. i 70. XX wieku, w ramach profilaktyki zdrowotnej tran był podawany dzieciom w przedszkolach w formie nieprzetworzonej (płynnej). Dzisiaj stosuje się go jako suplement diety bądź środek leczniczy również w postaci żelatynowych kapsułek, co niektórym ułatwia jego spożycie.

Tran stosowany jest jako środek leczniczy w awitaminozach A i D, a także przy krzywicy. Ponadto w dermatologii, w różnych postaciach – najczęściej jako 40% maść tranowa Unguentum Olei Jecoris Aselli FP VI. Tran wykorzystywany jest również jako tłuszcz jadalny przez ludność Dalekiej Północy. Niegdyś używany również jako paliwo do lamp.

Tran może być również skuteczny w leczeniu chorób nowotworowych oraz innych związanych z niedożywieniem. Badania wskazują, że tran zapobiega utracie wagi podczas chemioterapii, a także może wpłynąć na zmniejszenie guzów nowotworowych u chorych na raka płuc[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. tran. W: Encyklopedia [on-line]. PWN. [dostęp 2015-01-24].
  2. Witold Doroszewski (red.): tran. W: Słownik języka polskiego [on-line]. PWN. [dostęp 2015-01-24].
  3. Tran - Właściwości - Zastosowanie - Rodzaje. tran-info.pl. [dostęp 2015-01-24].
  4. Tran może wspomagać leczenie raka płuc. www.alivia.org.pl. [dostęp 2015-05-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.