Trans World Airlines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trans World Airlines
Ilustracja
IATA
TW
ICAO
TWA
Znak
TWA
Historia
Data założenia

1925 (jako Western Air Express)

Rozpoczęcie działalności

16 lipca 1930

Zaprzestanie działalności

1 grudnia 2001

Lokalizacja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Węzeł
Główne porty lotnicze

Kooperacja
Program lojalnościowy

Aviators, AAdvantage

Sojusz

oneworld (kwiecień-grudzień 2001)

Flota
Liczba samolotów

188

Liczba tras

132

Przedsiębiorstwo
Siedziba

Fort Worth (Teksas)

Strona internetowa

Trans World Airlines (TWA)amerykańskie linie lotnicze, działające od 1930 roku do 2001, kiedy zostały nabyte przez American Airlines. Siedziba TWA początkowo znajdowała się w Nowym Jorku, następnie m.in. w Kansas City, St. Louis, a w ciągu ostatnich kilku miesięcy w Fort Worth.

Trans World Airlines nieoficjalnie nazywano drugim narodowym przewoźnikiem (po Pan Am), linie te oferowały loty pasażerskie pomiędzy najważniejszymi amerykańskimi miastami, jak również z mniejszych miejscowości w zachodniej części kraju. Ponadto, miały szeroko rozwiniętą sieć połączeń z Europą i Bliskim Wschodem (głównie z Nowego Jorku).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zarówno inne narodowe linie lotnicze, tak i Trans World Airways ma swój początek w latach 20., kiedy to firmy przewozowe czerpały zyski głównie z dostarczania poczty. Tylko jedna firma złamała tę regułę i weszła na rynek pasażerski w Stanach Zjednoczonych – utworzone w 1928 roku Transcontinental Air Transport (TAT) z Charlesem Lindberghiem na czele. Właściciel linii, kanadyjski biznesmen Clement M. Keys, opracował 48-godzinne połączenie wzdłuż Stanów Zjednoczonych (obejmującą również przejazdy pociągiem), które w efekcie przynosiło straty. W tym samym czasie ówczesny szef urzędu pocztowego Stanów Zjednoczonych – Walter Folger Brown, odpowiedzialny za kontrakty na przesyłki lotnicze, zasugerował połączenie Transcontinental Air Transport z istniejącymi od 1925 roku liniami Western Air Express. Fuzja nastąpiła 24 lipca 1930 roku, a nowo utworzone linie, pod nazwą Transcontinental and Western Air, Inc. (TWA), podpisały kontrakt na przesyłki lotnicze.

Douglas DC-3

Tak jak i pozostałe duże linie lotnicze Trans World Airlines kojarzone były ze sławnymi nazwiskami. William John Frye, lotnik i pierwszy Dyrektor Produkcji TWA opracował specyfikacje samolotów Douglas DC-1 i DC-2, które zrewolucjonizowały lotnictwo pasażerskie. W 1934 roku, trzydziestoletni Frye został pierwszym prezesem TWA. Czołowym producentem samolotów na tamte czasy był William Boeing, jednak kontrakt z United Airlines zabraniał jednoczesnej sprzedaży samolotów liniom konkurencyjnym. Frye i inni członkowie TWA wielokrotnie odwiedzali innych poducentów, w tym Donalda Douglasa, z planami nowego samolotu. 20 września 1932 roku kontrakt z Douglas'em został podpisany i pierwszy DC-1 trafił do TWA w grudniu 1933 roku[1]. W 1937 roku Frye zamówił pięć maszyn typu Boeing 307 Stratoliner, które 3 lata później trafiły do TWA. W 1939 roku nakłonił też pasjonata lotnictwa – Howarda Hughesa do wykupu udziałów spółki. Z początkiem lat 40. Hughes został głównym udziałowcem (78%) TWA.

TWA obok pozostałych narodowych linii lotniczych wspierało Armię Amerykańską podczas Drugiej wojny światowej. Po wojnie rozpoczął się dziesięcioletni wyścig pomiędzy American Airlines, United Airlines i TWA. Głównym celem była inauguracja lotów transkontynentalnych. 1 marca 1946 roku TWA wprowadziło do swojej floty nowy samolot Lockheed Constellation na trasie z Nowego Jorku do Los Angeles, tego samego dnia United Airlines również zainaugurowało loty transkontynentalne Douglasem DC-4. W 1950 roku TWA zmieniło oficjalnie nazwę na Trans World Airlines.

W latach 40. TWA uznawane były za najlepsze i technologicznie najbardziej zaawansowane linie lotnicze. Kiedy United i American wprowadziły Douglasa DC-6 – w barwach TWA latał Lockheed Constellation, mogący zabrać na swój pokład o 35% więcej pasażerów niż jego poprzednicy. TWA były pierwszymi liniami lotniczymi, które obsługiwały regularne loty pomiędzy Los Angeles a Nowym Jorkiem.

Lockheed Constellation

TWA wyszła również poza granice Stanów Zjednoczonych. Z końcem wojny – Civil Aeronautics Board (CAB), organizacja przydzielająca trasy amerykańskim liniom lotniczym, zezwoliła na przełamanie monopolu Pan Amu na loty międzykontynentalne. TWA były jednymi z pierwszych, które otrzymały zgodę na połączenia z Europą i Indiami. W lutym 1946 uruchomiły trasę Nowy Jork-Paryż. TWA zaciekle konkurowały z Pan Am mając przewagę, jaką były loty krajowe. Linie Pan Am latały tylko na trasach międzynarodowych.

W latach powojennych zaczęła się zła passa – problemy techniczne z Lockheedem, strajk pilotów i problemy finansowe Hughesa, któremu linie wytoczyły proces, zmuszając tym samym do sprzedaży wszystkich udziałów w 1965 roku. W kolejnych latach TWA wprowadzały kolejne innowacje, skupiając się na komforcie lotu pasażerów. Były pierwszymi, które wprowadziły możliwość oglądania filmów w czasie długich podróży. W 1967 wykupiły sieć hotelową Hilton. W lutym 1970, zaledwie miesiąc po Pan Am, TWA wprowadziły Boeinga 747 na trasie Los Angeles-Nowy Jork.

W latach 80. w wyniku wyjęcia lotnictwa cywilnego spod kontroli państwa – TWA rozważały sprzedaż udziałów Frankowi Lorenzo, zarządzającemu liniami Continental Airlines. Ostatecznie, we wrześniu 1985 amerykański inwestor – Carl Icahn wykupił prawie całe udziały linii.

Z początkiem lat 90., wraz z bankructwem Pan Am – TWA przejęły połączenia międzynarodowe. W 1993 Icahn zrezygnował z zarządzania liniami, nad którymi kontrolę przejął komitet składający się z pracowników i wierzycieli. Po reorganizacji spółki – złożyli zamówienie na 125 nowych samolotów. Było to największe zamówienie w historii TWA.

9 kwietnia 2001 American Airlines wykupiły majątek 75-letnich Trans World Airlines. Ostatni lot odbył się 1 grudnia 2001 roku.

Siedziby[edytuj | edytuj kod]

Flota[edytuj | edytuj kod]

Flota Trans World Airways w momencie połączenia z American Airlines:

Model Liczba
Boeing 717-200 28
Boeing 757-200 27
Boeing 767-200 12
Boeing 767-300 10
McDonnell Douglas MD-81 8
McDonnell Douglas MD-82 38
McDonnell Douglas MD-83 65
Razem: 188

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Air Transportation: Trans World Airlines (TWA). [dostęp 2010-11-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2005-12-05)].