Transformers Animated

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Transformers: Animated
ilustracja
Gatunek serial animowany
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Japonia
Liczba odcinków 42
Liczba serii 3 serie + 1 film
Spis odcinków
Produkcja
Czas trwania odcinka 21 minut
Pierwsza emisja
Data premiery Stany Zjednoczone 26 grudnia 2007
Polska 11 października 2008
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Cartoon Network
Stany Zjednoczone The Hub
Polska Jetix
Lata emisji Stany Zjednoczone 2007-2009
Polska 2008-2009

Transformers: Animated (określanie nazwą Animated, skrótem TFA lub TF:A) to seria zabawek Transformers wydana na przełomie 2007/2008 roku. Wraz z zabawkami powstał serial animowany produkcji Cartoon Network Studios, a wykonany przez japońskie studio MOOK DLE, The Answer Studio i Studio 4 °C. Serial rozpoczęto trzyczęściowym odcinkiem „Transformacja i jazda” nadanym 26 grudnia 2007 roku. Zabawki trafiły do sklepów późną wiosną ze względu na wyprzedaż zabawek z serii The Movie. W USA pojawił się na kanałach Cartoon Network i The Hub, natomiast w Polsce na kanale Jetix. Sam serial czerpie garściami z filmu i Generacji 1.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Wielka Wojna między Autobotami i Decepticonami dobiegła końca. Mała grupa Autobotów, których „usunięto” z oczu opinii publicznej za różne przewinienia, pod przewodnictwem Optimusa Prime’a naprawia mosty kosmiczne. W pewnym momencie dochodzi do odkrycia Wszechiskry (AllSpark), wyrzuconej w kosmos poza zasięg Decepticonów. Wkrótce Autoboty zostają zaatakowane. Na ich statek wdziera się Megatron, lider Decepticonów, jednak zanim udaje mu się przejąć skarb, wybucha ładunek przyczepiony mu przez Starscreama, a statek Autobotów wlatuje w most kosmiczny i rozbija się na Ziemi. Megatron wypada ze statku i znika. Jego głowę odnajduje młody naukowiec, prof. Isaac Sumdac. Po 50 latach miasto Detroit staje się technologiczną potęgą, dzięki informacjom wydobytym z Megatrona przez Sumdaca. Autoboci budzą się na pokładzie swojego statku i przyjmują formy ludzkich pojazdów. Pomagając potrzebującym pomocy ludziom, zdobywają ich zaufanie. Tymczasem Decepticoni zbliżają się do Ziemi, a Megatron knuje plan odzyskania Wszechiskry i swojego własnego ciała.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Seria wprowadza całkiem nowy wygląd postaci; są one bardziej kreskówkowe, nie przypominają ani bryłowatych robotów z G1 i Trylogii Unicrona, ani skomplikowanych postaci z Ery Bestii czy The Movie. Mają one znacznie bardziej wysmuklone kształty, wyglądają niemal na organiczne i są skierowane do młodszych fanów Transformers. Dodanie większej ilości elementów „organicznych” umożliwia bardziej dramatyczne przedstawianie uczuć i reakcji.

W serialu praktycznie nie ma żadnej postaci stworzonej od zera; prawie wszyscy mają swoje odpowiedniki z innych serii z wyjątkiem Lugnuta i Lockdowna.

Roboty[edytuj | edytuj kod]

Autoboty[edytuj | edytuj kod]

 • Optimus Prime – Autobot, dowódca Autobotów na Ziemi. Transformuje się w futurystyczny wóz strażacki. Jego bronią są energonowy topór, linki z hakami i miotacz piany. Jak w każdej serii posiada tzw. faceplate (osłonę twarzy). Był adeptem Akademii Autobotów, ale został z niej wyrzucony. Prime jest honorowym, odważnym i oddanym swoim przyjaciołom botem, jest gotów nawet na poświęcenie życia dla przyjaciół i wszelkich dobrych istot. W odcinku „Endgame part I” dostaje plecak odrzutowy. W odcinku „Endgame part II” dostaje młot Ultra Magnusa i pokonuje Megatrona, oraz zostaje nowym dowódcą Autobotów.
 • Bumblebee – najmłodszy z grupy, pełen entuzjazmu, jednak zbyt lekkomyślny, uwielbia prędkość, jest drażliwy na punkcie swojego wzrostu i nie wyobraża sobie życia poza miastem. Zamienia się w żółty samochód (oryginał należał do kapitana Fanzone’a). Jego najlepszymi przyjaciółmi są Bulkhead i Sari Sumdac. Używa elektrycznych „kolcy”, czasem także dopalaczy. W odcinku Maszeruj Autobocie, on i Bulkhead byli rekrutami pod czujnym okiem Sentinela Minor.
 • Ratchet – drażliwy, doświadczony na polu walki Autobot i oficer medyczny. Jest sarkastyczny i niemiły, ale dba o swoich przyjaciół i o osoby, którymi musi się zająć. Z biegiem czasu nauczył się cierpliwości i zaprzyjaźnił z Sari. Zmienia się w ambulans; używa generatora magnetycznego, który w połączeniu z „żądłami” Bumblebee mogą wytworzyć impuls elektromagnetyczny wyłączający systemy elektroniczne. Posiadał także własny generator EMP, ale został mu skradziony przez łowcę Lockdowna; odzyskał go, gdy Lockdown przybył na Ziemię.
 • Bulkhead – typ brutala o gołębim sercu. Choć potężny i z charakterystyczną, przerażającą szczęką, Bulkhead jest wrażliwym Autobotem, zawsze chętnym do niesienia pomocy. Zmienia się w wóz opancerzony, używa dwóch kul na linach, które stosował do kruszenia skał przy mostach kosmicznych. Czasem zdarzy mu się niechcący coś uszkodzić. W odcinku Maszeruj Autobocie, on i Bumblebee byli rekrutami pod czujnym okiem Sentinela Minor. W ostatnim odcinku zostaje porwany przez Decepticony by pomóc Megatronowi w jego planie podboju Cybertronu. W ostatnich odcinkach 2 serii okazuje się że Bulkhead jest ekspertem w dziedzinie budowy mostów kosmicznych.
 • Prowl – samotnik, Autobot w stylu ninja, mistrz sztuki walki Circuit-Su (dosł. Obwód-Su), często odmawiający pracy zespołowej i preferujący walkę sam na sam. Z biegiem czasu uczy się jednak współpracy z innymi. Prowl jest zafascynowany życiem organicznym i dobrze czuje się w otoczeniu natury. Drażni go fakt, że za partnerów ma hałaśliwego, energetycznego Bumblebee i niezgrabnego Bulkheada. Ma typowe, cięte poczucie humoru (np. gdy powiedział, że do walki z Blitzwingiem będą potrzebować największej siły Bumblebee, ku niezadowoleniu bota przyznał, że chodzi mu o jego nieznośną osobowość). Zmienia się w futurystyczny motocykl policyjny z możliwością wyświetlenia hologramu kierowcy. Gdy na krótko połączył w walce siły z Lockdownem, łowca użyczył mu nieco uzbrojenia, które mogło transformować się w przyczepkę do trybu motocykla Prowla. Ginie bohaterską śmiercią w odcinku „Endgame part II” poświęcając życie by ratować Optimusa.
 • Rodimus Prime – stworzony został na podstawie Rodimusa Prime'a z G1,będzie używał łuku do walki,na początku 1 odcinka 2 serii walczy z Decepticonami.
 • Hot Shot – Autobot należy do załogi Rodimusa Prima, pojawi się w 3 serii.
 • Red Alert – Fembotka pojawi się w 3 serii co dziwne Red Alert teraz to płeć żeńska.
 • Brawn – Autobot, który pojawi się w 3 serii.
 • Ironhide – przyjaciel Waspa, typowe mięso armatnie. Ma zdolność pokrywania się niezniszczalną powłoką, stąd jego imię. Jego los po zakończeniu Akademii jest nieznany, wiadomo że powstrzymuje powstania Decepticonów. Nigdy nie trafił na Ziemię. Ale jest również bardzo podobny do Ratcheta, jak jeszcze Ratchet naprawiał kosmiczne mosty i w to samo się transformuje tylko, że jest cały czerwony tak samo jak w trybie robota. W pierwszym odcinku 3 serii walczy przy kosmicznym moście z nieznanymi botami. W serii jest w drużynie Rodimusa Prime,to właśnie znajduje Ultra Magnusa po ataku Shockwava.
 • Perceptor – cybertroński naukowiec, pojawi się w 3 serii.
 • Dinoboty – dawniej były to modele dinozaurów w parku rozrywki Sumdaca, które zostały uszkodzone, zabrane do prof. Sumdaca i tam naprawione. Megatron użyczył mu pomocy, aby zbudować sobie zalążek armii dronów (bezwolnych robotów). Jednak wpływ klucza Sari podczas ich pierwszego ataku nadał im samoświadomość i wolę. Megatron zdołał ich przekonać, że Autoboty są źli, jednak wkrótce i tak stali się towarzyszami broni. Prowl ukrył Dinoboty na wyspie pośrodku jeziora, gdzie pozostają do dziś. Dinoboty mają niewielką inteligencję, z całej trójki tylko Grimlock potrafi sklecić jako takie zdanie.
  • Grimlock – przywódca Dinobotów zmieniający się w mechanicznego tyranozaura. Tak jak jego imiennik o sobie mówi „Ja Grimlock” (np. gdy pierwszy raz się transformuje, komentuje to „Ja Grimlock... lubić walczyć „). Używa ognistego miecza do walki.
  • Snarl – zmienia się w triceratopsa. Jest określany jako socjopata, uwielbia walczyć z użyciem swojej głowy jako narzędzie do rozbijania ścian. Jego pierwotnym imieniem było Slag (ang. żużel, ale w Transformers jest to także wulgaryzm), jednak ze względu na fakt, że „Slag” to wulgaryzm także w Wielkiej Brytanii, wybrano imię innego Dinobota z G1, Snarla. W walce używa ognistej maczugi. W odcinku „Human Error, Part II”, dołącza do grupy „Substitute Autobots”.
  • Swoop – Transformer zmieniający się w pteranodona. Jest najspokojniejszy z całej trójki, lecz także potrafi walczyć. Do walki służy mu ognista kula na łańcuchu.
 • Gwardia Elitarna
  • Ultra Magnus – lider Autobotów i członek Cybertrońskiej Straży Elitarnej. On i Gwardia przybyli na Ziemię, aby odzyskać Wszechiskrę, jednak dowiedział się, że została rozbita podczas walki z Decepticonami. Po odnalezieniu jej fragmentu, pozwala pozostać Autobotom na Ziemi, aby zebrać jej fragmenty. Zmienia się w ciężki pojazd bojowy, jego bronią jest młot mogący wywoływać burzę. W przeciwieństwie do swojego pierwowzoru z G1, Ultra Magnus jest stanowczy i władczy, posiada wielki autorytet, choć fani zarzucają mu też próżność.
  • Sentinel Prime/Magnus – w gorącej wodzie kąpany oficer Autobotów i członek Gwardii Elitarnej. Nie przepada za Optimusem, gdyż wierzy, że to przez niego na planecie, na której spotkali wielkie pająki, zginęła Elita-1 (tak naprawdę stała się pół-organiczna, pół-mechaniczna, przyjmując imię Blackarachnia), choć wyprawa była jego pomysłem. Jego obecność w Gwardii to prawdopodobnie fakt, że podlizuje się ważnym osobom. Jego cybertrońskim trybem była ciężarówka, po wyprawie na Ziemię zmieniał się w pług śnieżny. Do jego uzbrojenia należą energonowy miecz i tarcza. Za czasów, gdy Bumblebee i Bulkhead znaleźli się w Akademii, był on instruktorem (Sentinel Minor).W odcinku „Decepticon air” zostaje mu zaproponowany awans na tytuł Magnus który przyjmuje na końcu tego odcinka. Na początku Sentinel miał się nazywać „Rodimus”, jednak nie wszystkim podobał się pomysł przedstawienia Rodimusa jako palanta.
  • Jazz – Autobot zmieniający się w sportowy samochód. Pod dowódca Gwardii i wyszkolony wojownik, używający pary nunchako. Jest zafascynowany ziemską kulturą i najłatwiej z całej Gwardii nawiązuje kontakt z ludźmi. W drugiej serii więcej się nie pojawia.Pomaga reszcie Autobotów na Ziemi walczyć z Omega Lugnutami i razem z Prowlem próbuje złączyć wszystkie kawałki wszechiskry.
  • Jetfire – Brat Jetstorma. Nie przypomina on Jetfire'a z wcześniejszych serii.Zmienia się w cybertroniański samolot.Używa ognistych ataków.W trybie robota może łączyć się z Jetstormem w SafeGuard'a.
  • Jetstorm – Brat Jetfire'a.Zmienia się w cybertroniański samolot.Używa powietrznych i lodowych ataków.W trybie robota może łączyć się z Jetfirem w SafeGuard'a.
  • Blurr – rozemocjonowany i szybko mówiący Autobot. Przez swoją mowę i zachowanie staje się niezrozumiały dla innych. Zmienia się w niebieski samochód wyścigowy. Jest superszybki. W ostatnim odcinku on, Thundercracker i tchórzliwy Starscream zostali wciągnięci przez kosmiczny most. Blurr szybko mówi ponieważ dużą ilość czasu przebywa sam podczas misji i nie ma się do kogo odezwać, a jak mu przyjdzie z kimś pogadać to „wybucha” słowami.Autobot jest agentem wywiadu Elitarnej Gwardii i posiada umiejętność przechwytywania transmisji. Pojawia się w odcinku Prędkość jako pojazd z którym ścigał się Bumblebee, a dopiero w ostatnim odcinku transformuje się w robota. Na samym początku 3 serii dzięki klonowi Starscream'a „Thundercruker'owi” Blurr'owi udaje się uciec do bazy Autobotów gdzie akurat był Longarm,opowiedział mu o tym, że to nie Wasp był szpiegiem tylko niejaki „Shockwave"(tak naprawdę Shockwave to Longarm), a skoro to Longarm był szpiegiem, postanowił pozbyć się jedynego, który o tym wiedział, czyli Blurr'a. Po krótkiej walce ucieka jednak, Longarm zamyka wszystkie drzwi i w ostateczności zamyka Bota między 2 drzwiami, które go zmiażdżyły. Longarm udał się do swojego biura w wcześniej rozkazując Clifjumper'owi wyrzucić „złom” czyli szczątki Blurr'a na wysypisko. Możliwe jednak, że to nie koniec, albowiem w szczątkach Gwardzisty była jeszcze widoczna nie naruszona iskra.
  • Warpath – Autobot należący do Elitarnej Gwardii Cybertronu,pod koniec wojny został ciężko ranny podczas bitwy w której Omega Supreme pokonał większość Decepticonów gdzie znalazł go Ratchet. Nigdy nie trafił na Ziemie.
  • Longarm Prime – to adept Akademii i późniejszy as wywiadu Autobotów. Tak naprawdę pod postacią Longarma kryje się decepticoński szpieg Shockwave, który potrafi zmieniać kształt tak, aby wyglądać na Autobota. Imię Longarma, nadane w Akademii przez Sentinela, pochodzi od jego teleskopowych kończyn. W ostatnim odcinku Bumblebee dowiaduje się, że to Longarm był szpiegiem.W ostatnim odcinku trzeciej serii zostaje ujawniona jego tożsamość i zostaje osadzony w więzieniu Cybertronu.
 • Sari Sumdac – główna ludzka postać w serii. W rzeczywistości nie jest człowiekiem, tylko Cybertronianinem. Jest małą dziewczynką, córką Issaca Sumdaca. Nie chodzi do szkoły z innymi dziećmi - naucza ją Tutor Bot w wieży Sumdaca. Sari jest żywiołowa i ciekawska, ale często nie pojmuje powagi sytuacji. Gdy w jej ręce trafia naładowany przez Wszechiskrę klucz, traktuje go jak zabawkę, np. usprawniając swoje maszyny. Na początku sezonu 2. dowiadujemy się, że nie istnieją żadne dokumenty potwierdzające jej tożsamość (fani podejrzewają nawet, że ona jest robotem, stąd m.in. wybór jej na strażnika klucza przez Wszchiskrę czy ukazany jej przez nią obraz pasma DNA i iskry Transformera). Z tego powodu Sari została wyrzucona z wieży Sumdaca i musiała zamieszkać z Autobotami. Na końcu odcinka O jeden most za blisko, cz. 2 okazało się, że jej łokieć był mechaniczny, co oznaczało, że jest robotem. Na początku 3 serii Sari dowiaduje się, że nie jest człowiekiem, tylko Cybertroniańskim robotem. W przeszłości Issac Sumdac znalazł mechaniczną wersję Sari jako protoformę. Gdy jej dotknął, stracił przytomność i jego DNA dostało się do Sari. Dzięki temu Sari stała się człowiekiem, ale i tak wciąż była robotem. Sari odkrywa, że ma różne bronie i inne umiejętności jako Cybertronianin. Sari potem używa klucza, żeby się ulepszyć i pomagać Autobotom w różnych misjach. Dzięki temu, Sari ma mnóstwo broni i nie jest już małą dziewczynką, tylko nastolatką. Nagle energia klucza spowodowała spięcie ciała. Sari nie mogła kontrolować ciała. Na szczęście Ratchet ją uratował dzięki wystrzeleniu z generatora EMP. W odcinku „Human Error, Part II” Sari założyła ze Scrapperem, Snarlem i Wreck-Garem grupę „Substitute Autobots”, żeby uratować Autoboty od przemiany w Decepticony. Na końcu odcinka „Endgame, Part II” Sari wraca z Autobotami do Cybertronu i dowiaduje się więcej o swojej przeszłości.

Decepticony[edytuj | edytuj kod]

 • Megatron – oziębły, arogancki, bezwzględny lider Decepticonów, który najpierw zmieniał się w cybertroński myśliwiec, a potem w helikopter podobny do V-22 Ospreya używa działa i dwóch mieczy do walki. Obecność Megatrona w pierwszym sezonie była bardzo nikła, albowiem jego ciało zostało uszkodzone, a głowa zabrana przez Isaaca Sumdaca. Podłączenie do ludzkich systemów pozwoliło mu przetrwać; manipulując Sumdaciem i jego technologiami, Megatron zdołał odbudować swoje ciało, lecz wkrótce został ponownie pokonany. Teraz wraz z Decepticonami ukrywa się na Ziemi, planując przypuszczenie inwazji z pomocą własnego mostu kosmicznego. Tak jak w G1, jego główną bronią jest ogromne działo fuzyjne na ramieniu, poza tym używa podwójnych mieczy, które podczas transformacji tworzą wirniki helikoptera. W ostatnim odcinku drugiej serii założono mu kajdany paraliżujące i wraz z głową Starscreama zostali wciągnięci to kosmicznego mostu.W ostatnim odcinku trzeciej serii zostaje ostatecznie pokonany przez Optimusa i przewieziony na cybertron gdzie zostaje osadzony w więzieniu.
 • Starscream – podobnie jak w G1, Starscream jest sarkastyczny, skłonny do zdrady i zamierza przejąć władzę Megatrona nad Decepticonami. To on umieścił ładunek, który sprawił że Megatron rozbił się na Ziemi. Jego plany zwykle kończą się dla niego tragicznie; w odcinku Powrót Megatrona został poważnie ranny. Odkrył jednak, że w głowie ma kawałek Wszechiskry, sprawiający, że Starscream jest nieśmiertelny. W odcinku Garść Energonu dowiadujemy się, że Starscream posiada klony, które chce wykorzystać do władzy i zniszczenia Megatrona. W ostatnim odcinku Issac za pomocą robota Headmastera pozbawia Starscreama głowy i Starscream wraz z Megatronem zostają wciągnięci przez kosmiczny most i lądują w kosmicznym pustkowiu. Zmienia się w myśliwiec, który przeskanował gdy przyleciał na ziemie,używa dwóch małych dział które strzelają laserami.Zostaje uśmiercony w odcinku „Endgame” przez wyjęcie kawałka Wszechiskry z głowy przez Prowla.
  • Klony Starscreama – kopie Decepticona, każdy z inną osobowością (czy raczej fragmentem osobowości Starscreama). Na Ziemię przybyły dotąd dwa: Skywarp (tchórzliwy) i Sunstorm (lizusowaty), które zostały zniszczone. W odcinku O jeden most za blisko, cz. 1 na Ziemię przybywa Starscream i jego armia: dwie nowe wersje poprzednich klonów, w tym Slipstream (żeńską) Starscream, Ramjet (kłamliwym) Starscream i Thundercracker (egomaniak). Tchórzliwy i Thundercracker wraz z Blurrem zostali przypadkowo zlepieni z cementem i wciągnięci do kosmicznego mostu, a reszta klonów, wraz z Blitzwingiem i Lugnutem, zniknęła przez ostrzał Omegi. Do nich należą:
   • Skywarp (Tchórzliwy) Starscream – klon Starscreama, który uosabia jego tchórzostwo, ten klon boi się praktycznie wszystkiego, nawet jeśli Tchórzliwy Starscream jest silny a wróg słaby, to on i tak wybierze drogę ucieczki. Możemy się o tym przekonać w odcinku Garść Energonu, gdy na Ziemi Lockdown i Prowl próbowali go złapać. Tchórzliwy Starscream powiedział tylko „Nie bijcie mnie”, po czym zaczął uciekać.Gdy został wysadzony w hangarze Starscream stworzył nowego klona o tym samym uosobieniu lecz innych kolorach,po ataku na Megatrona zostaje wciągnięty do kosmicznego mostu razem z Thundercrackerem i Blurrem.W pierwszym odcinku trzeciej serii zostaje uwolniony lecz nie wiadomo co się z nim stało.
   • Thundercracker (Ego maniak) Starscream – klon Starscream, uosabia jego egoistyczne cechy charakteru, jego zdaniem zawsze wszystko powinno kręcić się wokół niego, potrafi chwalić tylko siebie.W ostatnim odcinku II serii razem z Tchórzliwym Starscreamem i Blurrem zostali przypadkowo zlepieni cementem i wciągnięci do kosmicznego mostu,następnie uwalnia siebie,Skywarpa i Blurra.Atakuje Autobota, lecz po krótkim pościgu zostaje kopnięty w twarz i nie wiadomo co się z nim stało. Tak jak każdy klon i prawdziwy Starscream zmienia się w myśliwiec.
   • Sunstorm (Lizusowaty) Starscram – klon Starscreama uosabia jego lizusostwo, ten klon podlizuje się każdemu,nawet Autobotom.Gdy został wysadzony w hangarze Starscream stworzył nowego klona o tym samym uosobieniu i z tymi samymi kolorami.Po walce z Megatronem razem z innymi klonami walczą z Omegom i znikają przez jego ostrzał,potem zostaje złapany przez Sentinela(lecz prawdopodobnie Lockdown go złapał i sprzedał Sentinelowi).W odcinku „Decepticon Air” zostaje uwolniony przez Swindle’a, dostaje hełm w kształcie kwadratu i razem z Swindlem,Lugnutem,Blitzwingiem i Sunstormem przejmuje statek lecz po walce z Autobotami i osadzeniu ich w celi przez błąd Blitzwinga(twarz Random) zamiast zamrozić ich zamroził siebie Ramjeta i Sunstorma,następnie zostaje oasdzony w więzieniu Cybertronu.Tak jak każdy klon i prawdziwy Starscream zmienia się w myśliwiec.
   • Ramjet (Kłamliwy) Starscream – klon Starscreama, który uosabia sobie kłamliwość Starscreama.Po walce z Megatronem zostaje skuty kajdanami przez Prowla jednak Sunstrom go uwalnia,po odcięciu głowy Starscreama przez Prof. Sumdaca przy użyciu Headmastera.Wraz z Blitzwingiem,Lugnutem i innymi klonami znika przez ostrzał Omegi.Później zostaje złapany przez Lockdowna i sprzedany Sentinelowi lecz po przybyciu Optimusa,Prowla i Jazza uwalnia się i porywa Sentinela lecz zostaje powstrzymany i ponownie złapany.Pojawia się później w odcinku „Decepticon Air” gdzie zostaje uwolniony i od Swindle’a otrzymuje hełm w kształcie trójkąta potem Decepticony przejmują statek lecz po walce z Autobotami i osadzeniu ich w celi przez pomyłkę Blitzwinga(twarz Random)wraz z Sunstormem i Blitzwingiem zostają zamrożeni i przewiezieni do więzienia Cybertronu.Tak jak każdy klon i prawdziwy Starscream zmienia się w myśliwiec.
 • Lugnut – potężny żołnierz Megatrona. Potężny i sprytny Lugnut nieraz wygrywał z równie silnym, ale mniej sprytnym Bulkheadem. On i Blitzwing przybyli na Ziemię 50 lat po Megatronie, gdy odnaleźli szczątki jego statku. Lugnut jest tak niesłychanie lojalny, że czasem nawet Megatronowi działa to na nerwy (np. gdy Megatron w laboratorium usłyszał, że Lugnut będzie „stał dumnie i wykrzykiwał imię Megatrona pod niebiosa” skomentował tylko „Na litość iskry...Lugnut ty ciężki idioto !”). Lugnut zmienia się w bombowiec i ma niemały arsenał: potrójną wyrzutnię bomb w plecach, topór formowany z ogona jego trybu i najpotężniejszy atak o nazwie Cios (Punch); ręka Lugnuta zmienia się wówczas w mały pocisk, którym uderza o ziemię, wywołując detonację. On razem z Blitzwingiem i klonami Starscreama zniknęli przez ostrzał Omegi.
 • Blitzwing – ma nie tylko trzy różne tryby, ale także trzy różne osobowości, wyrażane przez trzy twarze zmieniające się pod hełmem robota. Twarz „Icy” jest chłodna, kalkulująca i posiada coś w rodzaju monoklu na lewym oku. Twarz „Hothead” ma gorący temperament i zawsze jest gotów do bójki. Natomiast twarz „Random” to po prostu kompletny świr, bez żadnych hamulców moralnych. Wszystkie trzy twarze mówią z charakterystycznym niemieckim akcentem. Blitzwing potrafi rozmawiać ze sobą, jakby mówiły trzy różne Decepticony. Jest Trójzmiennym, co oznacza, że ma dwa tryby pojazdu – odrzutowiec (preferowany przez twarz „Icy”) i czołg (twarz „Hothead”). Gdy rozbił się on w bazie wojskowej, dwie jego twarze pokłóciły się o wybór pojazdu; zwariowana twarz postanowiła zeskanować obydwa. Uzbrojenie Blitzwinga zależy od jego twarzy: twarz „Icy” stosuje broń zamrażającą, „Hothead” miotaczy ognia, zaś „Random” albo naprzemiennie obydwie z nich albo laserów. Razem z Lugnutem i klonami Starscreama zniknęli przez ostrzał Omegi.W odcinku „Deceticon Air” po uwolnieniu go przez Swindle’a i zamknięciu Autobotów w więzieniu a „Random” przy pomocy urządzenia mrożącego chciał zamrozić Autoboty ale uwolnił ich a zamroził siebie Ramjeta i Sunstroma,później trafia do więzienia na cybertronie razem z dwoma klonami Starscreama.
 • Blackarachnia – dawniej Autobotka Elita-1 została w tyle, gdy ona, Optimus i Sentinel znaleźli się na planecie pełnej wielkich pająków. Została wówczas ugryziona i zmieniła się w na wpół organiczną istotę. Blackarachnia nienawidzi swojej organicznej połowy i za wszelką cenę chce się jej pozbyć. Stosuje fakt, że jest dziewczyną, aby manipulować botami płci męskiej (m.in. Dinobotami). Blackarachnia zmienia się w półmechaniczną wersję pająka, posiada zdolność do kopiowania uzbrojenia i zdolności przeciwnika (np. na planecie pająków skopiowała tarczę Sentinela), może poruszać się po ścianach i miotać siecią. W odcinku Czarny Piątek potrzebowała Meltdowna, by pomógł jej przywrócić mechaniczną formę, ale okazało się, że Meltdown zamierzał zrobić z niej organiczną istotę. Nie wiadomo, gdzie obecnie jest Blackarachnia po uratowaniu jej przez Optimusa.
 • Shockwave/Longarm – szpieg Deceptikonów w szeregach Autobotów. Ujawnia się Autobotom na Ziemi w ostatnim odcinku drugiej serii.Dostaje rozkaz od Megatrona by zabić Ultra Magnusa lecz przy pierwszym ataku Ultra Magnus zostaje ciężko ranny ale nie zabity,następnie gdy Ultra Magnus leży w szpitalu próbuje dobić przywódce gwardii lecz zostaje powstrzymany przez Ratcheta.Pomaga Megatronowi stworzyć Omega Lugnuty wydobywając z Arcee potrzebne do tego informacje, lecz gdy zajmuje się przerabianiem Omegi Supreme zostaje zaatakowany i pokonany przez Bumblebee i Bulkheada, a następnie osadzony w więzieniu Cybertronu.

Drużyna Chaar[edytuj | edytuj kod]

 • Oil Slick – Decepticon,pojawia się w trzeciej serii, zmienia się w motocykl i posługuje się kulą na łańcuchu oraz różnymi chemikaliami, prawdopodobnie tak samo jak Prowl stosuje sztukę walki Circuit-Su (dosł. Obwód-Su).Należy do załogo Strika i na początku pierwszego odcinka trzeciej serii walczy z Autobotami Rodimusa Prime'a.
 • Strika – Strika jest liderką załogi,na początku trzeciej serii walczy z Autobotami Rodimusa Prime'a. Jej twarz bardzo przypomina twarz Striki z Beast Machines.
 • Blackout – członek załogi Strika, pojawi się w 3 sezonie. Przypomina swoją wersję z bayformers(czyli filmu transformers Michela Baya).Zmienia się w helikopter. Na początku pierwszego odcinka trzeciej serii walczy z Autobotami.
 • Spittor – członek załogi Strika, pojawi się w trzecim sezonie.Na początku pierwszego odcinka trzeciej serii walczy z Autobotami Rodimusa Prime'a.
 • Cyclonus – członek załogi Strika, pojawi się w 3 sezonie. Jego wygląd i Cybertroniański alt mod przypominają cyclonysa z G1, w walce używa dwóch energonowych mieczy.Zmienia się w Cybertroniański myśliwiec.Na początku pierwszego odcinka trzeciej serii walczy z Autobotami Rodimusa Prime'a.

Bez Frakcji/Z Frakcją Zmienną[edytuj | edytuj kod]

 • Lockdown – właściwie nie jest Decepticonem, tylko łowcą nagród. Jednak to od nich dostaje najwięcej zadań i misji. Lockdown zmienia się w tuningowany samochód typu kabriolet, używa szerokiego arsenału skradzionych innym broni, m.in. haka na prawej ręce, miotacza EMP Ratcheta (odebrany przez właściciela) czy piły w lewej ręce. Zawarł krótki pakt z Prowlem w celu złapania Starscreama, ale nie udało im się to. W drugiej serii więcej się nie pojawia.
 • Wasp (czytaj:Łosp) – nieprzyjemny Autobot chodzący z zadartym nosem. Gdy był w Akademii, Bumblebee (niesłusznie, jak się okazało) oskarżył go o szpiegostwo na rzecz Decepticonów. Wasp został zabrany do więzienia, uciekł jednak 50 lat potem, by zemścić się na Bumblebee. Załamany psychicznie, często mówi brzęczącym głosem i w trzeciej osobie (np. Bumblebot nie ukryje się przed Waspem). Jego kolor również się zmienił: złote elementy zrobiły się zielone, a oczy purpurowe. Ma identyczne „kolce” co Bumblebee (Sentinel nadał mu imię Wasp, zaś widząc próby zaimponowania mu przez Bumblebee, nadał mu imię „Trzmiel”, uważając, że jest tak samo irytujący).W trzeciej serii nie ma już symbolu Autobotów. W odcinku „Predacon Rising” stał się techno-organiczny i zmienił imię na Waspinator.

Postaci poboczne[edytuj | edytuj kod]

 • Arcee – oficer wywiadu Autobotów, która podczas Wielkiej Wojny przenosiła ważne informacje. Gdy ona i Ratchet zostali złapani przez Lockdowna na polecenie Megatrona, Arcee poprosiła Ratcheta, aby użył swojego miotacza EMP, aby wyczyścić jej pamięć. Od tamtej pory nie wiedziała nawet, kim jest. Została przewieziona do bazy Autobotów. Zmienia się w cybertroniański samochód sportowy.W ostatnim odcinku 3 serii zostaje jej przywrócona pamięć i pomaga Autobotą w walce z Omega Lugnutami.
 • Teletran 1 – właściwie nie jest robotem ale programem komputerowym na statku Axalone. Panuje nad statkiem, ale Optimus Prime może przejąć nad statkiem kontrolę.
 • Transformery stworzone przez Wszechiskrę:
  • Dinoboty
  • Wreck-Gar – powstał z napromieniowanej energią Wszechiskry śmieciarki i w takiż pojazd się zmieniał. Był bardzo sugestywny, każdy mógł go przekonać do czegokolwiek. Jego imię zostało stworzone przez Łapczywego Łucznika, który skrócił długi tekst z kartki znalezionej przez Wreck-Gara do jego imienia (wrecked garbage – poskręcane śmieci). Zatonął wraz z barką, chroniąc miasto przed nanobotami, które wymknęły się spod kontroli. Jednak na końcu tego odcinka w TV jetix w polsce a w U.S.A na DVD można było zobaczyć że Wreck-Gar przeżył, był tylko zakopany do korpusu w mule na dnie rzeki. Pojawi się w 3 serii. W odcinku „Human Error, Part II”, dołącza do grupy „Substitute Autobots”.
 • Omega Supreme (czytaj:Suprim) – to wielki bohater Autobotów, brał udział w Wielkiej Wojnie. Gdy w ostatnich odcinkach Autoboty potrzebowały pomocy, Ratchet z pomocą Sari, przywrócił Omegę do życia, który okazał się statkiem Autobotów, Axalone, w którym Optimus i jego załoga rozbili się na ziemi. Omega pokonał Decepticony, po czym poświęcił swoje życie, aby ocalić Autoboty. Omega jest olbrzymim Transformerem, a na jego uzbrojenie składa się z ok. 7 wyrzutni rakietowych i 3 potężne działa laserowe.
 • Decepticony:
  • Swindle – międzygalaktyczny handlarz bronią, w walkach między Decepticonom a Autobotom widzi tylko szanse na zarobek. Swindle twierdzi, że kiedyś robił interesy z kosmitami Vok na planecie Nexus Zero. Przybył na ziemie, aby dołączyć do Towarzystwa Zbrodni Wszelakich i położyć łapy na fragmencie Wszechiskry. Użył zegara Slo-Mo, by stworzyć urządzenie, które może zatrzymać każdą maszynę w Detroit, ostatecznie sam został nią potraktowany i odholowany jako zwykłe auto. Zmienia się w futurystyczną wersje Hummera, do jego uzbrojenia należy: działo (podobne do Megatrona), mniejsze działo wysuwające się z ramienia, Tarcza i inne gadżety. Lider Decepticonów stwierdził, że Swindle „sprzedał by własną płytę główną za dobrą cenę”. W odcinku „Decepticon Air” Swindle został udeżony przez piorun i dzięki temu powrócił do życia następnie wszczoł bunt na statku a podczas walki okradł statek Autobotów a następnie odleciał małą kapsułą i słuch po nim zaginął.
  • Soundwave – muzyczny robot podarowany Sari przez Isaaca Sumdaca. Został skonstruowany przez Megatrona, który zaprojektował go tak, aby za każdym razem, gdy Sari użyje swojego klucza, ewoluował coraz bardziej, aż w końcu stałby się nowym ciałem dla niego. Jednak Soundwave wykształcił samoświadomość, ale podzielał zdanie Megatrona, że należy zniewolić ludzi. Używając fal dźwiękowych, podporządkował sobie roboty w Detroit. Zbudował sobie z nich ciało, został jednak pokonany przez Bulkheada. Zmieniał się w furgonetkę, używał w walce głośników do emitowania fal dźwiękowych. Podobnie jak jego imiennik z G1 miał brzęczący głos i używał takich zwrotów jak „logiczne”, „nielogiczne”, „wniosek:” itd.
 • Constructicony – dwa zmienione przez Wszechiskrę pojazdy budowlane. Constructicony nie wiedziały kim są, ale chętnie garnęły się do pomocy innym botom. Decepticoni wykorzystali ich do zgromadzenia materiałów na most kosmiczny. Przeszli oni na ich stronę, bo Decepticoni oferowali „lepszy olej”. Później stracili pamięć, ale znów zostali zabrani do Decepticonów. Mają mentalność budowlańców, mówią z brooklynskim akcentem i podobnie jak stereotypowi budowlańcy popijający piwo, uwielbiają olej napędowy, należą do nich:
  • Scrapper – zmienia się w koparkę. Jego imię pochodzi z tabliczki z napisem „SCRAP” (złom), którą zobaczył po „narodzinach”; Mixmaster uznał je za zbyt krótkie i zmienił na Scrapper. W odcinku O jeden most za blisko, cz. 2 wraz z Mixmasterem został przysypany skałami. W odcinku „Human Error, Part II”, dołącza do grupy „Substitute Autobots”.
  • Mixmaster – zmienia się w betoniarkę. Jego imię pochodzi z napisu na betoniarce, używa też skrótu „Mix”. W trybie robota wylot gruszki betoniarki jest na jego brzuchu, może z niego wylewać cement albo kwas. W odcinku O jeden most za blisko, cz. 2 wraz z Scrapperem został przysypany skałami.
 • Dirt Boss – wystąpił w trzecim sezonie Transformers Animated, powstał z wózka widłowego, Headmastera i kawałka Wszechiskry. Przewodzi Constructiconami tylko dlatego, że boją się jego broni, którą jest wyrzutnia małych wiertełek umieszczona w palcach, którymi może przejąć kontrolę nad zachowaniem innych urządzeń. Po próbie zniszczenia miasta, która się nie powiodła dzięki wykorzystaniu przez Bulkhead'a urządzenia do teleportacji, przeniósł się w okolice wyspy dinobotów i słuch po nim na razie zaginął.

Ludzie[edytuj | edytuj kod]

Postacie pozytywne[edytuj | edytuj kod]

 • Prof. Isaac Sumdac – geniusz technologiczny, który 50 lat przed akcją Animated odnalazł głowę Megatrona i użył jej, aby zbudować swoje imperium techniczne. Sumdac ma ciemną karnację skóry i mówi z obcym akcentem. Jego córką jest Sari Sumdac. Sumdac dwa razy był zmuszony do pracy na rzecz Decepticonów: najpierw Megatron oszukał go, że jest Autobotem i z jego pomocą odbudował swe ciało, a pod koniec sezonu 1. został porwany przez Megatrona i zmuszony do uzupełnienia brakujących informacji o budowie mostów kosmicznych. Zostaje uratowany w ostatnim odcinku.
 • Kapitan Fanzone – szef policji w Detroit. Nie przepada za maszynami, jego tekstem firmowym jest „Właśnie dlatego nienawidzę maszyn”. Mimo wszystko sprzymierza się z nimi, gdy musi. Na pewien czas był opiekunem Sari, gdy została wyrzucona z wieży Sumdaca. Jego samochód został zeskanowany przez Bumblebee, stąd tryb pojazdu Autobota. W serialu 2 razy zniszczono mu samochód.

Złoczyńcy[edytuj | edytuj kod]

 • Angry Archer (nazwa fanów: Łapczywy Łucznik) to wystylizowany na Robin Hooda przestępca, używający do walki łuku i strzał. Jednak każda strzała ma inną końcówką dającą inny efekt. To on nadał Wreck-Garowi jego imię. Należał krótko do Towarzystwa Zbrodni Wszelakich.
 • Nino Sexton, pseudonim Nanosec (Nanosekunda) – pojawił się pierwszy raz w odcinku Nanosec. Megatron postanowił wykorzystać jego przestępcze zapędy do własnych celów. Przelał dla niego pieniądze z konta Sumdaca, użyczył stroju przyspieszającego i polecił skraść z laboratorium Sumdaca związek o nazwie Destronium. Jednak okazało się, że im szybciej się porusza, tym bardziej się starzeje, w końcu został oszukany przez Bumblebee i zmienił w starca. Po spotkaniu Slo-Mo, odzyskał młodzieńczą postać. Wymyślił nazwę Towarzystwo Zbrodni Wszelakich, wcześniej proponując „Szybcy i Przestępczy”.
 • Prometeusz Black, pseudonim Meltdown (dosł. Stopienie, nazwa fanów: Korozant) – był biotechnologiem, który chciał zastąpić zmodyfikowanymi ludźmi roboty-policję w Detroit. Po tym jak jego sługa, Cyrus Rhodes zaatakował Bumblebee, Porter C. Powell obciął mu fundusze. Prometeusz otrzymał w laboratorium niezwykle żrącą substancję, złożoną m.in. z płynów z ciał Bumblebee, jednak wskutek wypadku zmienił się w przestępcę o nazwie Meltdown, mogącego stopić wszystko dotykiem, nawet pancerze Transformerów. Nosił kostium, aby częściowo powstrzymać się od przypadkowych stopień. Wkrótce, po zamachu na Isaaca Sumdaca, zjednoczeniu z Dinobotami w celu powstrzymywania intruzów i stworzeniu organicznych Transformerów (ze skutkiem w postaci mutantów) trafił do więzienia. Został stamtąd porwany na polecenie Blackarachnii, by pomógł jej się pozbyć jej organicznej połowy. Meltdown postanowił jednak usunąć jej mechaniczną połowę, tworząc organicznego robota. Wskutek wypadku podczas walki z Optimusem, wyciekł ze swojego kostiumu, jednak gdy wyspa została opuszczona, zaczął się regenerować.
  • Cyrus „Colossus” Rhodes – wrestlingowiec używający biotechnicznych sterydów, stworzonych przez Prometheusa Blacka, aby rosnąć na ciele i sile. Podczas pojedynku z Bumblebee Autoboci odkryli, że jego słabością jest dźwięk i użyli tego przeciwko niemu. Później Prometheus został wykiwany przez Sari, której pilnował na Wyspie Dinobotów i został pokonany przez drużynę Grimlocka. Jego imię to nawiązanie do Kolosa z Rodos.
 • Professor Princess – kilkuletnia dziewczynka chcąca „uwolnić świat od tych okropnych, brutalnych zabawek”. Jej arsenał przypomina typowo dziewczyńskie zabawki, np. różdżka czy sztuczny wierzchowiec Cukier Puder, podobny do kucyków z serii My Little Pony. Była na krótki czas członkiem Towarzystwa Zbrodni Wszelakich.
 • Henry Masterson pseudonim Headmaster – został zwolniony przez Sumdaca, gdyż jego egzostrój Headmaster (robot mogący usuwać głowy innych robotów i przejmować nad nimi kontrolę) został uznany przez profesora za broń, której nie popierał. Planował atak na elektrownię słoneczną z pomocą ciała Bulkheada, ale uciekł, gdy Autoboci próbowali go złapać (wówczas jednostka Headmaster, którą kierował, transformowała się w małego robota, podobnego do oryginalnych Headmasterów). Później, zatrudniony przez Powella przejął ciało Sentinela, ale został pokonany. Powell wykazał wiele luk prawnych i Headmaster pozostał na wolności.Więcej się nie pojawia.
 • Porter Powell – to on pokazał Sari dowody że nie istnieje i ma że ma prawo przyjąć stanowisko prezesa Samdac System, wyrzucił Sari z jej mieszkania a wprowadził się tam Henry Masterson – Headmaster, Powell też stworzył nanoboty które wyżerały śmieci, w odcinku Towarzystwo Zbrodni Wszelakich nazwał firmę zamiast Samadac System – Powell Towell. Sari za to wszystko go nie cierpi. W odcinku Czarny piątek Optimus Prime i Grimlock na rozkazy Blackarachni poszli do Samdac Systems(druga seria Sumdac Towell) został pożarty i wypluty przez Grimlocka był cały pokryty śluzem Grimlocka dał broń Meltdowna Optimusowi. Pojawi się też w 3 serii, ale będzie znany jako Złoczyńca.
 • Slo-Mo (pseudonim od „Slow Motion” – zwolnione tempo) – dawna pracowniczka wytwórni zegarów Slo-Mo odkryła zegar z fragmentem Wszechiskry pozwalający jej zamrażać maszyny w czasie. Skompletowała Towarzystwo Zbrodni Wszelakich (ang. Society of Ultimate Villainy, S.U.V.), która składała się z Łapczywego Łucznika, Nanoseca, Professor Princess i jej samej. Liga jednak wkrótce została rozbita. Najwyraźniej ma romans z Nanoseciem, którego przywróciła do właściwego wieku. Jej spółka ze Swindlem zakończyła się kradzieżą zegara z Wszechiskrą, ale później odzyskali go Autoboci. Wraz z Towarzystwem została aresztowana.

Wspominani[edytuj | edytuj kod]

 • Vok – rasa kosmitów którzy nie mają fizycznej formy wspomniana przez Swindle’a.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Na zlecenie: Jetix – IZ-Text
Dźwięk i montaż: Grzegorz Grocholski i Iwo Dowsilas
Tekst polski: Natalia Bartkowska
Konsultacja: transformery.pl
W polskiej wersji wystąpili:

W pozostałych rolach:

i inni

Lektor: Ireneusz Załóg

Odcinki[edytuj | edytuj kod]

 • Serial po raz pierwszy pojawił się w Polsce na kanale Jetix:
  • Film (odcinki 1-3), I seria (odcinki 4-16) i II seria (odcinki 17-29) – 11 października 2008 roku
  • III seria (odcinki 30-42) – nieemitowane

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Premiera odcinka N/o Polski tytuł Angielski tytuł
FILM
11.10.2008 01 Transformacja i jazda Transform and Roll Out!
11.10.2008 02
18.10.2008 03
SERIA PIERWSZA
18.10.2008 04 Dom jest tam gdzie iskra Home Is Where the Spark Is
25.10.2008 05 Wielkie roztopienie Total Meltdown
25.10.2008 06 Wybuch z przeszłości Blast From the Past
01.11.2008 07 Gorączka polowania The Thrill of the Hunt
01.11.2008 08 Nanosec Nanosec
08.11.2008 09 W sieci pająka Along Came a Spider
08.11.2008 10 Wściekłość i wrzaski Sound and Fury
15.11.2008 11 Znaleziona zguba Lost and Found
15.11.2008 12 Przetrwają najlepsi Survival of the Fittest
22.11.2008 13 Kierownik Headmaster
22.11.2008 14 Zew natury Nature Calls
29.11.2008 15 Powrót Megatrona Megatron Rising
29.11.2008 16
SERIA DRUGA
06.12.2008 17 Gwardzista elitarny The Elite Guard
06.12.2008 18 Powrót Headmastera Return of the Headmaster
13.12.2008 19 Misja wykonana Mission Accomplished
13.12.2008 20 Śmieci weszły, śmieci wyszły Garbage In, Garbage Out
20.12.2008 21 Prędkość Velocity
20.12.2008 22 Narodziny Constructiconów Rise of the Constructicons
27.12.2008 23 Garść Energonu A Fistful of Energon
27.12.2008 24 Towarzystwo Zbrodni Wszelakich S.U.V. – Society of Ultimate Villainy
03.01.2009 25 Maszeruj Autobocie Autoboot Camp
03.01.2009 26 Czarny piątek Black Friday
10.01.2009 27 Nikogo nie ma w domu Sari, No One’s Home
10.01.2009 28 O jeden most za blisko A Bridge Too Close
17.01.2009 29
SERIA TRZECIA
30 Transwarped
31
32
33 Three's A Crowd
34 Where Is Thy Sting
35 Five Servos of Doom
36 Predacons Rising
37 Human Error
38
39 Deception Air
40 This is Why I Hate Machines
41 Endgame
42

Opis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Seria pierwsza[edytuj | edytuj kod]

Polski tytuł Angielski tytuł Premiera w Polsce
Odcinek 1 „Transformacja i jazda, cz. 1” „Transform and Roll Out! Part I” 11 października 2008
Optimus Prime ogląda filmy z przeszłości. Wtedy jeszcze Autoboty walczyły z Deceptikonami. Zajęcie to przerywa mu Ratchet. Cała załoga Autobotów zajmuje się obecnie naprawą mostów kosmicznych. Czas naprawić jeden z nich. Podczas tej naprawy Autoboty znajdują nieokreślony obiekt. Okazuje się, że jest to Wszechiskra. wszyscy oczywiście o niej słyszeli, lecz nigdy jej nie wiedzieli. Niedaleko tego miejsca zlokalizowano obiekt. Jest to zbliżający się do mechaników statek Deceptikonów. Przeskanowali oni statek Autobotów i znaleźli Wszechiskrę, którą Optimus Prime wraz z drużyną zabrali. Niedługo później, gdy oba statki zbliżyły się do siebie, Megatron postanowił zdobyć źródło bardzo potężnej energii – Wszechiskrę. Jednak przed jego wyruszeniem Starscream przypiął mu bombę. Wybuchła ona, gdy wódz Deceptikonów był na kadłubie statku Autobotów. Przeżył jednak to i chcąc zdobyć Wszychiskrę wdarł się do środka. Optimusowi i jego załodze udał się pokonać. Jednak trafili do mostu i polecieli na Ziemię zatapiając statek w jeziorze. Megatron także trafił na Ziemię, lecz to był jednak jego koniec. jego głowę odnalazł młody jeszcze Isaac Sumdac. Przyczyniło się to do tego, iż został on profesorem i dzięki niemu Detroit bardzo się rozwinęło i wybudował fabrykę robotów. Zdarzyło się to 50 lat po akcji z Megatronem na statku Autobotów.
Odcinek 2 „Transformacja i jazda, cz. 2” „Transform and Roll Out! Part II” 11 października 2008
Odcinek 3 „Transformacja i jazda, cz. 3” „Transform and Roll Out! Part III” 18 października 2008
Autoboci uchodzą teraz w mieście Detroit za bohaterów. Ratują mieszkańców i pomagają im. Bumblebee zdobył nawet nową przyjaciółkę. Sari Sumdac początkowo zaczęła się przyjaźnić tylko z jednym Autobotem, lecz z czasem obięło to także resztę drużyny. Podczas otwarcia najszybszego metra w mieście Isssc Sumdac nakazał rozpocząć pokaz lotów samolotami, pojawił się tam także Starscream. Zaczął on atakować na Autoboty, aby zdobyć iskrę. Nie udało mu się to, więc wziął zakładników i Bumblebee. Autobotom wraz z Sari udało się ułożyć plan, żeby odzyskać przyjaciół i nie oddwać iskry. Plan udało się przeprowadzić, choć z drobnymi problemami. Wszyscy zostali bezpiecznie odstawieni na ziemię, lecz Sari mogła spaść z wysokości na ziemię. Optimus Prime o mało nie przypłacił życiem odebrania Wszechiskry Starscreamowi. Jednak dzięki Sari udało mu się przeżyć i wszystko zaczęło wracać do normy. Autoboci pomagali mieszkańcom w odbudowie miasta.
Odcinek 4 „Dom jest tam gdzie iskra” „Home Is Where the Spark Is” 18 października 2008
Odcinek 5 „Wielkie roztopienie” „Total Meltdown” 25 października 2008
Odcinek 6 „Wybuch z przeszłości” „Blast From the Past” 25 października 2008
Sari Sumdac wraz z Autobotami odwiedza „Park Dinozaurów” w Detroit. Tam robot Sari mówi Autobotom, że dinozaury żyły ponad 100 milionów lat temu. Na nieszczęście Bulkhead przypadkowo demoluje trzy dinozaury. Megatron, który był nadal bez ciała, postanawia przejąć je i wykorzystać do swyh celów. Nagle Issac Sumdac wchodzi do laboratorium i zamartwia się. Wtedy Megatron się ujawnia Sumdacowi i mówi mu, by nie zdradził Autobotom tajemnicy. Tymczasem Prowl trenuje Bulkhead'a (który przypadkowo miażdży Prowla). Wieczorem Issac oznajmia wszystkim, że stworzył unowoczesnione wersje dinozaurów i nazwał je „Dinobotami”. Wtedy Megatron przejmuje kontrolę nad dinozaurami i Dinoboty rozpoczynają terror. Bumblebee i Ratchet tworzą impuls elektromagnetyczny i starają się powstrzymać dinozaury. Wtedy Sari używa swego klucza, by wzmocnić działanie „żądeł” Bumblebee i przez to zwiększona siła impulsu zrywa z dinobotów skórę i okazuje się, że te dinozaury były robotami. Issac zawozi je do laboratorium, gdzie jeden z nich, Grimlock, powoli mówi. Megatron nakazuje jemu i dwóm dinobotom zaatakować Autoboty. Wtedy Bulkhead używa tego, czego uczy Prowl, ale z marnym skutkiem, lecz udaje mu się wrzucić Dinoboty do smoły. Issac postanawia je stopić, ale Prowl odczuwa w nich Iskrę. Potajemnie z Bulkheadem transportuje Dinoboty na pobliską wyspę i używa projektora, by nikt się nie domyślił. Tymczasem Dinobot Grimlock transformuje się do trybu robota i mówi: „Ja, Grimlock, lubić walczyć”.
Odcinek 7 „Gorączka polowania” „The Thrill of the Hunt” 1 listopada 2008
Odcinek 8 „Nanosec” „Nanosec” 1 listopada 2008
Odcinek 9 „W sieci pająka” „Along Came a Spider” 8 listopada 2008
Odcinek 10 „Wściekłość i wrzaski” „Sound and Fury” 8 listopada 2008
Odcinek 11 „Znaleziona zguba” „Lost and Found” 15 listopada 2008
Odcinek 12 „Przetrwają najlepsi” „Survival of the Fittest” 15 listopada 2008
Odcinek 13 „Headmaster” „Headmaster” 22 listopada 2008
Odcinek 14 „Zew natury” „Nature Calls” 22 listopada 2008
Odcinek 15 „Powrót Megatrona, cz. 1” „Megatron Rising, Part I” 29 listopada 2008
Odcinek 16 „Powrót Megatrona, cz. 2” „Megatron Rising, Part II” 29 listopada 2008

Seria druga[edytuj | edytuj kod]

Polski tytuł Angielski tytuł Premiera w Polsce
Odcinek 17 „Gwardzista elitarny” „The Elite Guard” 6 grudnia 2008
Odcinek 18 „Powrót Headmastera” „Return of the Headmaster” 6 grudnia 2008
Odcinek 19 „Misja wykonana” „Mission Accomplished” 13 grudnia 2008
Odcinek 20 „Śmieci weszły, śmieci wyszły” „Garbage In, Garbage Out” 13 grudnia 2008
Odcinek 21 „Prędkość” „Velocity” 20 grudnia 2008
Odcinek 22 „Narodziny Constructiconów” „Rise of the Constructicons” 20 grudnia 2008
Odcinek 23 „Garść Energonu” „A Fistful of Energon” 27 grudnia 2008
Odcinek 24 „Towarzystwo Zbrodni Wszelakich” „S.U.V. – Society of Ultimate Villainy” 27 grudnia 2008
Odcinek 25 „Maszeruj Autobocie” „Autoboot Camp” 3 stycznia 2009
Odcinek 26 „Czarny piątek” „Black Friday” 3 stycznia 2009
Bumblebee i Sari przychodzą do więzienia by dowiedzieć się jak przyłapać Powella na przestępstwie, Meltdown powiedział by go wypuścili a wtedy im pomoże, Sari i Autobot odmówili i wyszli. Blackarachnia każe Dinobotom porwać z więzienia Prometheusa Blacka (pseudonim Meltdown), by pomógł jej w niebezpiecznym eksperymencie usunięcia jej organicznej połowy, tymczasem Optimus, Bumblebee i Prowl chcą się dowiedzieć czemu Dinoboty, uwolniły Meltdowna z więzienia ale wcześniej Bumblebee i Prowl zakładają się że Bumblebee nie wytrzyma 10 cykli (10 minut), by się nie odezwać. Na wyspie Prowl i Bumblebee zostają potraktowani jadem Blackarachni, każe Optimusowi i Dinobotowi Grimlockowi ukraść modyfikator genów Prometheusza bo inaczej Prowl i Bumblebee nie dostaną antidotum i zostaną odłączeni, Optimus idzie z Dinobotem, by ocalić swych przyjaciół od śmierci a Grimlock który na początku odcinka zakochuje się w Blackarachni idzie z nim by uszczęśliwić „Pani Pająk”.
Odcinek 27 „Nikogo nie ma w domu” „Sari, No One’s Home” 10 stycznia 2009
Sari zostaje sama w domu gdy reszta wyrusza na poszukiwanie Constructikonów,Bulkhead zauważa że Bumblebee ma przeciek, ale tymczasem okazuje się że Mixmaster i Scrraper po śladzie oleju Bumblebee trafiają do bazy.Sari musi obronić Bazę przed żądnymi oleju Constructikonami.
Odcinek 28 „O jeden most za blisko, cz. 1” „A Bridge Too Close, Part I” 10 stycznia 2009
Odcinek 29 „O jeden most za blisko, cz. 2” „A Bridge Too Close, Part II” 17 stycznia 2009
Walka z Autobotami i Decepticonami nadal trwa. Megatron odpala swój most. Sari i Ratchet tworzą robota zwanego Omega Supreme. Omega Supreme poświęca się ratując Ziemię. Po udanej akcji Sari dowiaduje się, że jej łokieć jest mechaniczny, co oznacza, że jest robotem.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]