Craig McCracken

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Craig McCracken
Craig McCracken w 2008, na konwencie ComicCon
Craig McCracken w 2008, na konwencie ComicCon
Data i miejsce urodzenia 31 marca 1971
Charleroi, Pennsylvania
Zawód animator, scenarzysta
Narodowość Amerykanin
Partner Lauren Faust

Craig McCracken (ur. 31 marca 1971), amerykański animator, twórca seriali animowanych, m.in. "Atomówki" (The Powerpuff Girls), "Dwa głupie psy" (2 Stupid Dogs), "Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster" (Foster's Home For Imaginary Friends), czy "W tę i nazad" (Wander Over Yonder). Wystąpił epizodycznie w "Domu dla zmyślonych przyjaciół pani Foster", w odcinku pt. "Fałszywy film" (ang. One false movie).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Craig McCracken urodził się 31 marca w roku 1971, w Charleroi, w stanie Pennsylvania. W wieku siedmiu lat, po śmierci ojca, z rodziną przeniósł się do Whittier w Kalifornii.

Craig interesował się rysunkiem już w młodym wieku, a po ukończeniu liceum udał się na wydział animacji California Institute of the Arts. Tam spotkał kolegę o imieniu Genndy Tartakovsky, z którym współpracował od czasu do czasu.

W 1993 roku dostał posadę w Hanna-Barbera Cartoons, gdzie był dyrektorem artystycznym serialu Dwa głupie psy.

Po dwóch latach zaczął produkcję Atomówek, których premiera nastąpiła w 1995 roku w Co za kreskówka!. Kontynuację zaczął w 1998 roku, kiedy to produkcja stała się osobnym serialem. Serial zdobył nagrody Emmy, jak i Annie. Produkcja się zakończyła w 2004 roku, jednak po czterech latach powstał również film pełnometrażowy pt. Atomówki rządzą! z okazji 10. rocznicy rozpoczęcia produkcji.

W 2004 roku wyemitowano jego kolejny serial pt. Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster. Seria ta zdobyła nagrody Emmy i Annie. Produkcję zakończono po pięciu latach, w 2009 roku.

W 2008 roku został producentem wykonawczym nowego projektu Cartoon Network o nazwie The Cartoonstitue. Projekt ten nie został zrealizowany, gdyż po 15 latach pracy Craig McCracken zrezygnował z pracy w Cartoon Network Studios.

Craig McCracken ożenił się z Lauren Faust, z którą pracował przy serialu Atomówki i Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]