Tajemniczy Sobotowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tajemniczy Sobotowie
The Secret Saturdays
Gatunek serialu serial animowany
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Liczba odcinków 36
Liczba serii 2 serie
Produkcja
Produkcja Porchlight Entertainment
Reżyseria Jay Stephens
Czas trwania odcinka 22 minut
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Cartoon Network
Lata emisji 2008-2010
Data premiery Stany Zjednoczone 3 października 2008
Polska 4 maja 2009

Tajemniczy Sobotowie (ang. The Secret Saturdays) – amerykański przygodowy serial animowany, który powstał w 2008, a jego polska premiera nastąpiła 4 maja 2009 na kanale Cartoon Network. Serial opowiada o kryptozoologii i kryptobotanice (badania kryptyd).

Postacie[edytuj | edytuj kod]

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Zak Sobota (Kur) – ma 11 lat w drugiej serii ma 12 , jest synem Docka i Drew Sobotów i uwielbia przygody. Od urodzenia podróżuje z rodzicami po całym świecie, a ponieważ państwo Sobotowie nie są zwolennikami rygorystycznych zasad wychowania dzieci, Zak od zawsze mógł pomagać im w ich niebezpiecznej pracy. Drew była w ciąży, gdy znaleziono Kamień Kura i została napromieniowana mocą Kamienia. Dlatego między Zakiem a kryptydami istnieje tajemniczy związek, który pozwala Zakowi wpływać na słabsze kryptydy i uspokajać ich emocje. Być może dzięki tej tajemniczej umiejętności Zak miał powstrzymać kryptydę zwaną Kur, jeśli zostanie ona kiedykolwiek uwolniona. Wiele łagodnych kryptyd zdaje się instynktownie ufać Zakowi, nawet dzikie kryptydy wyczuwają, że Zak różni się od innych ludzi. Zak ma czarne włosy i białą grzywkę, a jego moc jest koloru pomarańczowego. Zakochał się w Wadi. W 2 serii okazuje się być Kurem. Jego moc znika w odcinku "Wojna kryptyd" gdy Argost wyssał ją i zginął. Zak przez 3 minuty nie oddychał, musieli go reanimować. Na szczęście przeżył.
 • Salomon "Doc" Sobota – Salomon Sobota lub po prostu "Dr" to "Indiana Jones" wśród naukowców zajmujących się kryptydami. Poświęcił im całe swoje życie. Doc jest postawny, ma jedno niebieskie oko, nad którym widoczna jest pokaźna blizna, a w czarnych włosach siwe pasmo. Te blizny pozostały po walce z Tsul ’Kalu. Dzięki tej walce Zak posiada Pazur. Doc jest jednym z najlepszych ekspertów zajmujących się kryptozoologią. Zawsze traktuję naukę poważnie, zbudował większość gadżetów, którymi posługuje się jego rodzina. Jest też kochającym ojcem, dlatego zazwyczaj stara się nauczyć Zaka odpowiedzialności. Zna czternaście sztuk walki, gdy musi walczyć używa specjalnej rękawicy, która potrafi ukierunkować energię tak, aby skupiała się w prawej ręce. Cztery kryształy umieszczone na rękawicy mogą w zależności od potrzeby zamrażać, podgrzewać, paraliżować i wytwarzać wibracje. Ma 40 lat.
 • Drew Sobota – żona Doca, wierzy w magię i łatwo akceptuje rzeczy, których nie da się wyjaśnić za pomocą dowodów naukowych. Drew jest córką dwójki naukowców i miłośników przygód. Została wychowana przez mnichów, po tym jak jej rodzice zginęli podczas burzy śnieżnej w Himalajach. Drew zawsze zachęca Zaka do próbowania takich rzeczy jak indiańskie tańce czy malowanie piaskiem, jednak gdy w pobliżu jej syna pojawia się zagrożenie lub niebezpieczeństwo, staje się trochę nadopiekuńcza. Lubi mistykę i świetnie zna różne kultury, dzięki temu potrafi łatwo dostosować się do miejsca, w które zaniesie ją kolejna podróż. Doskonale zna różne języki taki jak Hiszpański Tak samo jak Doc, świetnie sobie radzi podczas walki, jej ulubioną bronią jest ognisty tybetański miecz, który podarowali jej mnisi. To potężna broń, która absorbuje światło i zamienia je w strumień ognia, lub lodu. Nosi bardzo obcisły strój. Spotykała się kiedyś z Van Rookiem. W odc. 36 uratował ją przed śmiercią, choć ona nie chciała, by odszedł. Ma 34 lata.
 • Fiskerton (Fisk) – ponad dwumetrowy stwór przypominający goryla zmutowanego z kotem, jego oczy żarzą się na czerwono. Jest jednym z ostatnich przedstawicieli legendarnej rasy kryptyd zwanej lemurianami. Nazywany przez miejscowych "Phantom Fiskerton". Fiskerton został zaadoptowany przez rodzinę Sobotów, po tym jak stracił swój dom w Nottinghamshire w Anglii. Mimo że jest najstarszym i największym członkiem rodziny, Fiskerton jest jak młodszy brat dla Zaka (chłopak sam go tak nazywa – "jesteśmy braćmi!"). Czasami zachowuje się jak tchórz, ale wiele razy dowiódł, że jest silnym i wartościowym członkiem rodziny, gotowym poświęcić swoje życie w obronie każdego z Sobotów. Mimo że nie mówi, a tylko wydaje powarkujące dźwięki, Sobotowie doskonale go rozumieją. Jest bardzo silny, potrafi rozerwać stal gołymi rękami i walczyć w pojedynkę z większymi kryptydami. Jest strażnikiem Kura (Zaka).
 • Komodo – Komodo to prawie stukilogramowy, zmodyfikowany genetycznie smok z Komodo o nieposkromionym apetycie. Ten jaszczur potrafi jak kameleon wtopić się w każde otoczenie (czyli stać się niewidzialnym), co przydaje się podczas tajnych misji. Komodo jest lojalny wobec Sobotów, ale jego silny charakter sprawia, że często jest nieposłuszny, a czasem ignoruje Zaka i resztę rodziny. Między Komodo a Fiskertonem istnieje taka sama rywalizacja, jak między psem a kotem, być może dlatego, że Zak traktuje gada jak swojego drugiego brata.
 • Zon – przedstawicielka uznanego za wymarły gatunku pterozaurów (Anhanguera)[1]. Mieszka w gnieździe nieopodal kwatery głównej Sobotów i lubi żerować na pobliskich klifach. Dołączyła do rodziny Sobotów po tym jak Zak uratował jej życie. Mimo wysiłków całej rodziny, ogromne ptaszysko nie chce dać się udomowić. Zon nie boi się ludzi, okazjonalnie daje się głaskać Zakowi i pozwala mu jeździć na swoim grzbiecie. Nie pała natomiast przyjaźnią do Komodo. W 2 serii jest z Doyle'em.
 • Doyle Blackwell – uczeń Leonidasa Van Rooka, brat Drew. Wykradł kawałek kamienia Kura i dołączył do rodziny Sobotów. Jest trenerem Zaka. Często kłamie i używa podstępów w walce. Wykorzystuje podczas misji różne gadżety jak JetPack, bomby itp. W 2 serii jest szefem Van Rooka. Wychowywał się w sierocińcach świata. Ma 28 lat. Straszny z niego krętacz, ale potrafi zaopiekować się Zakiem. To wartościowy członek rodziny.

Sojusznicy[edytuj | edytuj kod]

 • dr Miranda Grey – przyjaciółka Sobotów, razem z nimi ukryła część Kamienia Kura. Należy do sekretnych naukowców. W 2 serii sekretni naukowcy chcą się pozbyć Kura (Zaka). Uratowała Kurów (Zaka i Argosta) od mocy działa sonicznego, które miało nagrane częstotliwości Fletu Gilgamesza. Jest siostrą Abbey Grey.
 • dr Henry Cheveyo – przyjaciel Sobotów, razem z nimi ukrył część Kamienia Kura. Należy do sekretnych naukowców. W 2 serii sekretni naukowcy chcą się pozbyć Kura (Zaka).
 • dr Odele
 • profesor Talu Mizuki Należy do sekretnych naukowców. Jest uwięziony w ciele Hibagona. W 2 serii sekretni naukowcy chcą się pozbyć Kura (Zaka).
 • dr Paul Cheechoo
 • dr Arthur Beeman – naukowiec, specjalista od UFO. Należy do sekretnych naukowców. W 2 serii sekretni naukowcy chcą się pozbyć Kura (Zaka). W ostatnim odcinku chciał zabić Kurów (Zaka i Argosta) za pomocą działa sonicznego (jego pomysłu), które miało nagrane częstotliwości Fletu Gilgamesha.
 • Ulraj – syn władcy Kumari Kandam, po śmierci swojego ojca, zostaje królem podwodnego królestwa. Jest przyjacielem Zaka.
 • Wadi – złodziejka (kleptomanka) w wieku Zaka. W 2 serii stworzyła złodziejskie jojo na wzór pazura Zaka. Wadi zawsze mówi to, co myśli. Świetna w walce, wspaniale włada swym jojo.
 • Leonidas Van Rook – w 1 serii walczy z Sobotami, w 2 serii z nimi współpracuje. Został zabity (przez Wężową damę Nagę, która użyła Tybetańskiego miecza ognia Drew) w odcinku "Wojna Kryptyd" gdy się poświęcił dla Drew.

Złoczyńcy[edytuj | edytuj kod]

 • V.V. Argost – złoczyńca, którego obsesją jest odnalezienie Kura, co pozwoli mu zawładnąć nad światem. Do walki używa kryptyd-robaków. W 2 serii pomaga kurowi (Zakowi). Okazuje się że jest on kryptydą – Yetim, która zabiła rodziców Drew i Doyela. Wyssał moc kura z Zaka Poniedziałka a potem z Zaka Soboty. Zakowi Poniedziałkowi wyssał moc dzięki fletowi Gilgamesha, a z Zaka Soboty dzięki wcześniej skradzionej maszynie stworzonej przez dr Arthura Beemana, która zawierała nagrany dźwięk z fletu Gilgamesha. Zakowi Poniedziałkowi wyssał moc w przedostatnim odcinku, a Zakowi Sobocie w ostatnim. W przed ostatnim odcinku Zak kontrolował Munye aby się obronić przed Argostem. Argost co chwile przejmował kontrole nad Munyą i tak parę razy z rzędu. W po wchłonięciu obu mocy ginie.
 • Munya – kryptyda, która potrafi zmienić się w pół-pająka, pół-człowieka. W tej postaci dysponuje dużą siłą i możliwością strzelania pajęczą siecią z ust. Najważniejszy i najwierniejszy ze sług Argosta.
 • Leonidas Van Rook – przestępca do wynajęcia, dawniej umawiał się z Drew. W 2 serii współpracuje z Doyle'em, a ten jest jego szefem. Zginął, ratując Drew przed Argostem, w ostatnim odcinku.
 • Gryzłak/Pietro Maltis – szaleniec, który za cel w życiu postawił sobie zjadanie rzadkich kryptyd. Posiada chirurgicznie zmodyfikowane szczęki. Siłą dorównuje Fiskertonowi. Chce zjeść Fiskertona ale nie udaje mu się to. Pierwszy raz napadł na Fiska w domu Sobotów i przegrał, a drugi raz było to w odcinku "Cel: Fiskerton" podczas współpracy z Van Rockiem wtedy po raz drugi mu się to nie udaję i więcej go już w żadnym odcinku nie widzimy.
 • Naga/Wężowa Dama – kobieta-wąż. Jest królową Nag. Zna się na Kurze. Potrafi wyczuć czyjąś zdradę. Jest dość silną przeciwniczką. Potrafi kontrolować wszelkie węże, pływać i oddychać pod wodą oraz zna czarną magię. Chce wywołać wojnę przeciwko ludzkości, lecz potrzebny jej Kur
 • Baron Finster – złoczyńca, który zamiast nóg ma mechaniczne ciało skorpiona uzbrojonego w szczypce i ogon z kolcem. Jest głównym wrogiem Doyle'a i często z nim walczy. Przypuszczalnie zabił go Munya. Został porwany przez Munye i Argosta, aby Doyle nie dowiedział się jaka była przeszłość Argosta.
 • Abby Grey – dawna opiekunka Zaka, lecz później została uczniem Van Rocka. Siostra Mirandy Grey. Zak i Doyle są w niej zakochani, nawet jak stała się zła. Ale szybko się odkochali (szczególnie Zak, który spotkał Wadi) i postanowili się odegrać. Jest bardzo mądra i wysportowana. Chodziła z Doyle'em przez krótki czas, ale według niej nic między nimi nie zaszło.
 • Poniedziałkowie – w ich skład wchodzą:
  • Zak Poniedziałek – klon Zaka. Pochodzi z równoległego wymiaru. Różni się tym że ma kolory włosów odwrotnie i gdy używa mocy kura ta ma innego koloru, niż u Zaka (zielonego). Uciekł z lustra i nawiązał współpracę z Komodo Poniedziałkiem, chciał się zemścić na rodzinie Sobotów. W odcinku "Wojna Kryptyd" zginął poprzez wyssanie mocy kura za pomocą Fletu Gilgamesha.
  • Solomon "Doc" Poniedziałek – klon ojca Zaka. Pochodzi z równoległego wymiaru. Różni się tym że ma uszkodzone inne oko niż Doc, i ma tam opaskę. W przeciwieństwie do Doca Soboty jest najgłupszy z rodziny Poniedziałków i często powtarza "zła kopia". Także posiada specjalną rękawice tyle, że czarną.
  • Drew Poniedziałek – klon mamy Zaka. Pochodzi z równoległego wymiaru. Różni się tym że ma język długi jak u żaby.
  • Fiskerton Poniedziałek – różni się tym, że ma rogi. Pochodzi z równoległego wymiaru.
  • Komodo Poniedziałek – różni się tym, że ma czarne plamy na grzbiecie. Pochodzi z równoległego wymiaru. W przeciwieństwie do oryginału nie może stać się niewidzialny, lecz jest twardy jak skała. Potrafi mówić i jest najinteligentniejszy z całej rodziny Poniedziałków. Uciekł z lustra i nawiązał współpracę z Zakiem Poniedziałkiem, chciał się zemścić na rodzinie Sobotów.
  • Zon Poniedziałek – różni się tym, że ma oczy na skrzydłach. Pochodzi z równoległego wymiaru.
 • Eterno – człowiek z soli, jest niezniszczalny (potrafi odrodzić się z kawałków swojego ciała). W przeszłości był władcą potężnego imperium. Poszukuje drzewa Matuzalema aby napić się jego soku, co w rezultacie zamieniło by wszystkie zbiorniki wodne w sól. Zostaje zniszczony kiedy napił się soku z kwiatu od drzewa Matuzalema[2].
 • Agent Epsilon – ojciec Francisa. Jego lud został zniszczony. Podawał się za przyjaciela Sobotów, aby zabrać meduzę ze statku Sobotów. Współpracował z Sobotami pod koniec odcinka Paryż się topi. W drugiej serii okazuje się że jest klonem, a także nie jest ojcem Francisa.
 • Francis – syn Agenta Epsilona. Podawał się za przyjaciela Zaka, aby zniszczyć stację teleportującą na statku Sobotów dzięki czemu miał zdobyć Atmosferyczną Meduzę co w końcu mu się udaje ale musiał ją wypuścić. Współpracował z Sobotami pod koniec odcinka Paryż się topi. W drugiej serii okazuje się że jest klonem, a także nie jest synem agenta Epsilona. W drugiej serii mimo, że okazał się klonem i miał zostać kiedyś nowym Epsilonem to okazał się prawdziwym sojusznikiem, który dzięki poznanym w sobie uczuciom wypuścił Zaka, żeby podać potem Epsilonowi, że go ogłuszyli i uciekli. Zak i Fransis uścisnęli sobie wtedy na koniec dłonie jako przyjaciele za to, że im pomógł.
 • Shoji Fuzen – przestępca z Tokio.

Kryptydy[edytuj | edytuj kod]

 • Hibagon – wielki, niebieski goryl z pomarańczowymi "słuchawkami", bardzo silny. W jego ciele uwięziony jest profesor Talu Mizuki.
 • Błękitny Tygrys – niebieski tygrys, posiada zdolność przynoszenia szczęścia, gdy Zak użyje na nim swej mocy, szczęście zmieni się w pecha.
 • Kur – najpotężniejsza sumeryjska kryptyda, jest o nim mowa w każdym odcinku. Okazuje się być nim Zak (prawdopodobnie dlatego, że użył swoich mocy w jego środku).
 • Komodo – smok z wyspy Komodo.
 • Lemurianin – Lemurianie to zaginiona cywilizacja posiadająca własną kulturę, której przedstawicielem jest Fiskerton. Lemurianie byli strażnikami Kura. Fiskerton dowiaduje się w 1 serii, że jest ostatnim strażnikiem Kura i potrafi go odnaleźć.
 • Amorak – podobna do wilka kryptyda, poruszająca się na dwóch nogach. Wpływa również na pogodę.
 • Biloko – przypominająca mandryla kryptyda o krokodylich cechach. Był wykorzystywany przez Van Rooka do turnieju pojedynków kryptyd.
 • Tapire-lauara – drapieżna koto-świnio-niedźwiedziopodobna kryptyda. Bardzo niebezpieczna.
 • Chupacabra – kryptyda podobna do kosmity i gada, żywiąca się krwią kóz. Wykorzystywana przez Van Rooka do turnieju pojedynków kryptyd.
 • Centiskaraby – wielkie wije żyjące na pustyniach. Strzegą drzewa Matuzalema. Potrafią tworzyć ruchome piaski oraz kopać w ziemi.
 • Grootslang – podobna do słonia zielona kryptyda uzbrojona w rogi i rozdwojone ciosy oraz ogon uzbrojony w kolce jak u stegozaurów. W przeciwieństwie do słoni jest mięsożercą.
 • Koerakoonlased – kryptyda podobna do dużego psa o jednym oku. Był wykorzystywany przez Van Rooka do turnieju pojedynków kryptyd.
 • Rakshasha lub Tajik – wielka kryptyda podobna do lwa, która jest strażnikiem świątyni Kura. Potrafi kopiować swoją głowę i dwie przednie łapy, nad głową dolną. Jest różowa i ma żółte rogi. Wokół głowy ma gęstą ciemnoróżową grzywę. Może atakować sonicznym krzykiem. Ma też ostre wystające zęby. Był wykorzystywany przez Van Rooka do turnieju pojedynków kryptyd. W finałowej walce walczył z Fiskertonem.
 • Kaktusowy kot – podobna do pumy kryptyda o zielonej skórze najeżonej kolcami i trzema ogonami. Był wykorzystywany przez Van Rooka do turnieju pojedynków kryptyd.
 • Lau – wielki sum, który potrafi porazić prądem.
 • Buracha Al Ilga – szwedzka kryptyda, wygląda jak wielki biały żołądek z białymi mackami, jest otoczona ziejącymi ogniem oczami. Robot stworzony przez Argosta na jej wzór miał na celu zwabić Sobotów do Szwecji co mu się udaje.
 • Pochłaniacz – żywa woda, która może zmieniać kształt oraz sobą miotać. Okazuje się, że to miliardy maleńkich kryptyd.
 • Kameruńska żaba świecąca – żaba z małym rogiem na głowie, której jad jest trujący.
 • Atmosferyczna meduza – meduzy, które atakują wszystko co lata. Potrafią się łączyć w jednego wielkiego potwora.
 • Allegwi – zielony olbrzym żyjący w górach. Żywi się ludźmi.
 • Człowiek-sowa – czarna kryptyda o twarzy sowy. Ma skrzydła, ręce, nogi oraz sowi ogon. Umie hipnotyzować ludzi, a następnie ich zjada. Ma światłowstręt. Zniszczony przypadkowo przez Doyle'a.
 • Popobawa – fioletowo-różowy nietoperz z jednym okiem.
 • Delfin nosorożcowy – brązowy delfin z małym rogiem na nosie i falowaną płetwą.
 • Wąż Kumari Kandam – wąż morski niosący na grzbiecie miasto Kumari Kandam.
 • Cherufe – kryptyda z wulkanu, wygląda jak wielka jaszczurka. Ma bardzo gorącą skórę. Kryształ z jego gniazda jest tak gorący że, może stopić ścianę.
 • Peluda – kryptyda wyglądająca jak mały krokodyl, jest cała w futrze. Gdy się ją dotknie, wystawia głowę i dwie łapy, a futro zmienia się w kolce którymi może strzelać.
 • Czarnefila – wielka czarna mucha, strzelająca siecią.
 • Dua – piękny pterozaur (prawdopodobnie ramforynch), w różnych barwach tęczy, potrafi latać oraz świeci. Chciał zabrać Zon pod ziemię i tam ją zjeść.
 • Kozioł z Jersey – szaro-niebieska kryptyda, wygląda jak koza ze skrzydłami. Był wykorzystywany przez Van Rocka w turnieju pojedynków kryptyd.
 • Rani Naga – kryptydy wyglądające jak wężo-ludzie. Każda z nich wygląda nieco inaczej posługują się czarną magią. Jest przywódczynią rasy Nag.
 • Neuropasożyt – mała kryptyda wyglądająca jak płaszczka, karmi się nerwo-impulsami. Ten, do kogo on należy, może podsłuchiwać rozmowy tam gdzie jest pasożyt, może też kontrolować osoby którym siedzi na karkach.
 • Alkaiczny Potwór – potwór z Alkalicznego jeziora. Jest bardzo wielki. Gdy dmuchnie się w jego róg otwiera kryptę kura.
 • Wailtork – wielki szczuro-wilk. Jest szybki i ruchliwy.
 • Jaszczurolud z Bishopville – kryptyda wyglądająca jak jaszczurka z krzyżowana z człowiekiem. Nie ma ogona. Pluje kwasem.
 • Bagienny potwór z Honey island – bagienna brązowo-czarno-pomarańczowa małpa z szczypcami zamiast dłoni.
 • Devońskie Pierścienice – niebiesko-biało-pomarańczowe wije, karmią się siłą życiową innych istot. Jak twierdzi Argost mają liczne zastosowania, są one jego ulubionymi i najczęściej używanymi kryptydami.
 • Szlamowy Masowiec – duża żywa kupa szlamu, potrafi zmieniać kształt.
 • Dunkleustus – wielka kryptyda o wielkich szczekach podobna trochę do rekina tylko że jest większa. Ma wielki ogon, żyje w wodzie.
 • Małpo-skunks – nazywany tak ze względu na długie czarno-białe futro i bardzo nieprzyjemny zapach, który wydziela. Przypomina biało-czarnego orangutana. Małpo-skunks mierzy podobno pomiędzy 180 a 250 centymetrów. Waży ponad 140 kilogramów i porusza się na dwóch nogach. Pojawiał się w Stanach Zjednoczonych: w Oklahomie, Arkansas i północnej Karolinie, najczęściej jednak widywano go na południu Florydy. Dlatego bywa nazywany Wielką Stopą z Florydy.
 • Jinshin-Mushi – wielki kolorowy żuk o czerwonym odwłoku zakończonym ogonem przypominającym palmę. Znany również jako żuk trzęsący, nie większy od pięści jinshin-mushi. Kiedy chce się zakopać albo wywabić owady, którymi się żywi, wprawia swoje ciało w silne wibracje. Występuje przede wszystkim w Japonii. Stada tych żuków, a czasem i pojedyncze okazy, potrafią trząść całymi drzewami i budynkami. Mogą nawet spowodować lawinę.
 • Ki-Lin – stwór przypominający jelenia, znany jako chiński jednorożec. Pochodzi z Chin, gdzie postrzegany jest obok feniksa, żółwia i smoka jako jeden z ssu ling, czterech duchowych stworzeń chińskich. Ki-Lin uosabia dobro, czystość i pokój. Kroczy tak lekko, że nie zostawia śladów i nie niszczy nawet ściółki leśnej. Wierzy się, że spotkanie Ki-Lina przynosi szczęście, a zranienie go oznacza straszliwego pecha.
 • Gulon – Gulon jest rozmiaru niewielkiego psa i ma gęste brązowe futro, długi lisi ogon, koci pysk i długie ostre pazury. Ma nieposkromiony apetyt. Często poluje na stworzenia większe od siebie. Gulon występuje w Szwecji, jednak bardzo trudno go spotkać.
 • Garuda – olbrzymi drapieżny ptak z Azji. Nagi, bardzo się go boją.
 • V.V Argost – Yeti z Himalajów. Zabił rodziców Drew i Doyle'a. Zniszczyły go połączone moce Kura z materii i antymaterii(wyssana moc Zaka Poniedziałka) w odcinku "Wojna Kryptyd".
 • Utopiec z Wełtawy – mała bagienna kryptyda. Podobna do karła.
 • Ahuizotl (czt. Ałicotl) – kryptyda która wydłubuje ludziom oczy. Wygląda jak wielka małpa z długim ogonem zakończonym dłonią.
 • Tsul ’Kalu – jego ręka jest wczepiona w pazur. Niedługo zostaje przyjacielem Zaka.

Bronie[edytuj | edytuj kod]

 • Pazur (ang. Claw) – ręka Tsul ’Kalu wczepiona w kij. Ma wiele możliwości np. linka która wytrzyma ciężar dwóch osób, wydłużający kij (podobny do kija). Gdy Zak używa swojej mocy świeci na pomarańczowo. Dzięki Pazurowi zwiększa się kryptydyczna moc Zaka, którą kontroluje Kryptydy.
 • Tybetański miecz ognia (ang. Tibetan Fire Sword) – miecz miotający strumienie ognia lub lodu. Należy do Drew. Jest napędzana światłem słonecznym.
 • Kieł – podobna do Pazura broń Zaka Poniedziałka. Gdy Zak Poniedziałek jej używa świeci na zielono i również wzmacnia jego kryptydyczne moce. Odebrał go Argost razem z mocą Zaka Poniedziałka w odcinku "A wrogów jeszcze bliżej".
 • Rękawica bojowa (ang. Battle Glove) – rękawica z czterema guzikami na palcach. Może wytwarzać promienie (guziki świecą na zielono lub żółto) lub lód (guziki świecą na niebiesko). Należy do Doca.
 • Działo soniczne – skonstruowane zostało przez dr Arthura Beemana. To działo miało nagrane dźwięki Fletu Gilgamesha zdolnego do wyssania (i zabicia) Kurów.
 • Zakłócacz Korowy – został stworzony przez Sobotów. Jest używany najczęściej na początku 1 serii (przez Sobotów) potrafi stworzyć silny strumień energii, który może nawet zabić (lub otumanić na dość długi czas).
 • Złodziejskie jojo (ang. Thief's yoyo) – broń Wadi. Używa go do przeciągania przedmiotów, łapania różnych rzeczy i podnoszenia się na dość dużą wysokość. Prawdopodobnie chciała zrobić wrażenie na Zaku. Po raz pierwszy użyła go w odcinku 34, na urodzinach Zaka, by porwać mu pasek od spodni...

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[3][edytuj | edytuj kod]

Opracowanie wersji polskiej: Start International Polska
Reżyseria:

Dialogi polskie: Andrzej Wójcik
Dźwięk i montaż:

Kierownik produkcji: Elżbieta Araszkiewicz
W wersji polskiej udział wzięli:

i inni

Lektor:

Odcinki[3][edytuj | edytuj kod]

 • Serial liczy 36 odcinków.
 • Serial w Polsce pojawił się na kanale Cartoon Network
  • I seria (odcinki 1-26) – 4 maja 2009 roku,
  • II seria (odcinki 27-36) – 6 czerwca 2010 roku.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Premiera odcinka Nr Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
04.05.2009 01 Kamień Kura The Kur Stone
05.05.2009 02
06.05.2009 03 Zemsta Hibagona The Vengeance of Hibagon
07.05.2009 04 Jaskinie na wyspie Ellefa Rignesa The Ice Caverns of Ellef Ringnes
08.05.2009 05 Zgadnij kto będzie obiadem Guess Who’s Going to Be Dinner?
11.05.2009 06 Władca Kumari Kandam The King of Kumari Kandam
12.05.2009 07 Uczeń Van Rooka Van Rook’s Apprentice
13.05.2009 08 Tysiąc dwieście stopni Twelve Hundred Degrees Fahrenheit
14.05.2009 09 Sowa żeruje o północy The Owlman Feeds at Midnight
15.05.2009 10 Rój na skraju świata The Swarm at the Edge of Space
18.05.2009 11 Eterno Eterno
19.05.2009 12 Czarny Poniedziałek Black Monday
20.05.2009 13 Kryptyda przeciwko Kryptydzie Cryptid vs. Cryptid
21.05.2009 14 Podziemna panna młoda The Underworld Bride
22.05.2009 15 Duch w maszynie Ghost in the Machine
25.05.2009 16 Rodzinne spotkania Something in the Water
26.05.2009 17 Cel: Fiskerton Target: Fiskerton
27.05.2009 18 Powrót do fabryki koszmarów Once More the Nightmare Factory
28.05.2009 19 Klątwa skradzionego tygrysa Curse of the Stolen Tiger
29.05.2009 20 Strażnik Kura The Kur Guardian
05.07.2009 21 Pokarm olbrzymów Food of the Giants
29.06.2009 22 Szpila Atlasa The Atlas Pin
30.06.2009 23 Paryż się topi Paris Is Melting
01.07.2009 24 Gdzie leży Pochłaniacz? Where Lies the Engulfer
02.07.2009 25 Cienie Lemurii Shadows of Lemuria
03.07.2009 26 Przebudzenie Kura Kur Rising
SERIA DRUGA
06.06.2010 27 Kur Kur
08.06.2010 28
09.06.2010 29 Tysiące oczu Ahuizotla The Thousand Eyes of Ahuizotl
10.06.2010 30 W paszczy mroku Into the Mouth of Darkness
11.06.2010 31 Legion Garudy Legion of Garuda
14.06.2010 32 Powrót Tsul ’Kalu The Return of Tsul ’Kalu
15.06.2010 33 Wężowe oko The Unblinking Eye
16.06.2010 34 Życie w podziemiu Life in the Underground
17.06.2010 35 A wrogów jeszcze bliżej And Your Enemies Closer
18.06.2010 36 Wojna Kryptyd War of the Cryptids

Odcinki w komiksach[edytuj | edytuj kod]

Seria pierwsza (Cartoon Network Magazyn)

 • Wilk, wilk
 • Klątwa Kanibala
 • (Nie)zwyczajna Niania
 • Burza, która wstrząsnęła Japonią
 • Ucieczka z Dziwnego Świata
 • Jaskinia Kakusa
 • Smacznego
 • Zaginiony król Afryki cz.1
 • Zaginiony król Afryki cz.2

Przypisy

 1. Odcinek 2 (Kamień kura)
 2. Odcinek 11 (Eterno)
 3. a b Tajemniczy Sobotowie – Dubbingpedia

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]