Trine Hattestad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dorobek medalowy
Igrzyska olimpijskie
Złoto
Sydney 2000 lekkoatletyka
(rzut oszczepem)
Brąz
Atlanta 1996 lekkoatletyka
(rzut oszczepem)
Mistrzostwa świata
Złoto
Stuttgart 1993 rzut oszczepem
Złoto
Ateny 1997 rzut oszczepem
Brąz
Sewilla 1999 rzut oszczepem
Mistrzostwa Europy
Złoto
Helsinki 1994 rzut oszczepem

Trine Hattestad (ur. 18 kwietnia 1966 w Lorenskog, Norwegia jako Elsa Katrine Solberg) – norweska lekkoatletka, specjalistka od rzutu oszczepem.

Hattestad zadebiutowała na ważnej imprezie międzynarodowej jako juniorka podczas mistrzostw Europy juniorów w 1981, gdzie zajęła 5. miejsce. Rok później wystąpiła już na tej imprezie, ale już w gronie seniorów, jednak bez większego powodzenia. W 1983 sięgnęła po swój pierwszy medal na międzynarodowej imprezie - srebro podczas Mistrzostw Europy juniorów w lekkoatletyce (Schwechat).

Zawodniczka wkroczyła do światowej czołówki na początku lat 90. W 1993 odniosła swój pierwszy znaczący sukces, zdobywając tytuł mistrzyni świata. Do tego dodała roku później tytuł mistrzyni starego kontynentu (również w 1994 zwyciężyła w Pucharze Świata w Lekkoatletyce rozegranym w Londynie). Na igrzyskach w Atlancie zdobyła brązowy medal. Rok później odzyskała tytuł mistrzyni świata, by znowu utracić go podczas mistrzostw w 1999 (zajęła tam 3. miejsce). Ukoronowaniem jej kariery było zdobycie jedynego brakującego jej najważniejszego sportowego lauru – złotego medalu olimpijskiego, który wywalczyła na olimpiadzie w Sydney. Dzięki temu sukcesowi została wybrana Europejską Lekkoatletką Roku 2000.

Podczas swojej kariery oszczepniczki Trine Hattestad ustanawiała trzykrotnie rekord świata w tej konkurencji. Kilkanaście razy sięgała po złoto Mistrzostw Norwegii oraz poprawiała rekordy kraju, aż do poziomu 69.48 m, który jest aktualnym rekordem tego kraju, a zarazem piątym rezultatem w historii tej konkurencji na świecie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mirko Jalava: World Alltime Top 30 Javelin Women (ang.). tilastopaja.org. [dostęp 7 lipca 2017].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]